uGo Mistral 2.0

Lekki dron do zabawy

Więcej...

Asustor AS3102T v2

Domowy NAS

Więcej...

XPG Emix H20

Słuchawki dla gracza

Więcej...

Rapoo X1900

Klawiatura i mysz od Rapoo

Więcej...

Trust GTX 420 Rath

Zaufane słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja myszki Rapoo MT350 Multi-mode

  • Opublikowano: środa, 17, kwiecień 2019 03:24
  • 17 Kwi

Spis treści

Przyzwyczailiśmy się do tego, że myszki bezprzewodowe komunikują się z komputerem poprzez Bluetooth lub WiFi. W modelu MT350 Rapoo zaproponowało trochę inne podejście – mysz wykorzystującą zarówno Bluetooth, jak i WiFi. I na dodatek można się pomiędzy tymi łączami przełączać. Jak to działa w praktyce dowiecie się czytając poniższy tekst.

Mysz zapakowano w pudełko, które umożliwia podniesienie „wieczka” i obejrzenia MT350 ukrytej pod przezroczystą osłoną. Pozwala to poznać myszkę jeszcze przed jej zakupem. Z tyłu opakowania znajdują się cztery ikony prezentujące „możliwości” myszki. Umieszczono tam też opisy, zachwalające cechy tego gryzonia, niestety bez polskiej wersji językowej. Razem z myszką dostarczane są mikronadajnik radiowy oraz dwie baterie AA. Obie są już umieszczone w MT350.

myszka rapoo mt350 multi mode 1 20190416 2025027902

Opakowanie myszki

Konstrukcja

Po wyjęciu akcesorium z opakowania, zaskoczyły mnie dwie rzeczy – mały rozmiar i waga. Urządzenie jest niewielkie, dzięki czemu bardzo dobrze będzie pasować do komputerów mobilnych. Na pierwszy rzut oka prezentuje się elegancko. Za to waga.. cóż.. nie spotkałem się jeszcze z myszką tych rozmiarów, która ważyłaby tak dużo. Wynika to zarówno z umieszczonych w środku dwóch baterii, jak i metalowego szkieletu, na którym osadzono plastikową obudowę. Trudno jednak zaprzeczyć, że mysz dobrze leży w dłoni. I równie dobrze się prezentuje.
MT350 wykonano łącząc dwa materiały: ciemne, gumopodobne tworzywo umieszczone na bokach oraz jaśniejszy, chropowaty plastik zakrywający górę i dół całej konstrukcji. Różne odcienie tworzywa nadają myszce interesującego wyglądu, a zestawienie gładkich, miękkich boków z twardym tworzywem górnych przycisków zapewnia przyjemny chwyt.

myszka rapoo mt350 multi mode 3 20190416 1928736107

Rapoo MT350

Na lewym boku, mniej więcej na środku, umieszczono dwa małe przyciski. Z kolei główne przyciski zostały rozdzielone wyspą, na której umieszczono rolkę, przycisk zmiany rozdzielczości i logo producenta. Za przyciskiem zmiany czułości czujnika zlokalizowano mikroskopijną diodę informującą o statusie połączenia. Zaglądając na spód zobaczymy podniesione ponad powierzchnię ślizgacze i gdyby nie to, że ten z przodu ustawiony jest w poprzek, te z tyłu wyglądałyby jak płozy. Czujnik umieszczony jest z lewej strony osi, natomiast po jej drugiej stronie znajduje się przełącznik suwakowy włączający mysz oraz przycisk z symbolem Bluetooth. To dzięki niemu można przełączać się pomiędzy BT a WiFi.


Czas na sprawdzenie możliwości technicznych Rapoo MT350

• Rodzaj myszki: uniwersalna
• Przyciski: 6
• Czujnik: podczerwieni
• Rozdzielczość: 1600/1300/1000/600dpi
• Podłączenie: bezprzewodowe (Bluetooth, 2.40GHz)
• Zasilanie: 2x baterie AA
• Wymiary (SxWxG): 62x34x93mm
• Waga: 60g
• Inne: oparcie na kciuk, wskaźnik naładowania, kilka profili Bluetooth przełączanych przyciskiem

myszka rapoo mt350 multi mode 5 20190416 2003748312

Gniazdo na baterie 

Przyznaję, że w tym przypadku producent zaskoczył mnie kompletnie. Po raz pierwszy spotkałem się z sytuacją, w której na stronie produktowej nie opublikowano specyfikacji technicznej. Ponieważ nie mogłem tu liczyć na pomoc Rapoo, musiałem tę listę skonstruować samodzielnie. Jak widać nie jest ona zbyt długa, ale też producent nie ujawnia zbyt wielu informacji.
Widać, że przycisk zmiany rozdzielczości umożliwia zmianę tylko w określonych granicach. Do dyspozycji użytkownika oddano cztery poziomy, przy czym największa czułość, jaką oferuje zamontowany czujnik to 1600 DPI. Nie jest to zbyt wiele, ale też mysz nie jest dedykowana do zadań wymagających dużej precyzji.

myszka rapoo mt350 multi mode 8 20190416 1316756961

Ślizgacze jak płozy

Na pewno plusem jest zaimplementowana technologia przełączania się pomiędzy WiFi i Bluetooth. Co więcej, umożliwia ona połączenie myszki z trzema urządzeniami, pomiędzy którymi można się szybko i łatwo przełączać. To oznacza, że można bez większych problemów korzystać z myszki na różnych platformach. To jednak wymaga odpowiedniego poziomu zasilania - dlatego też przygotowano miejsce na dwie baterie. Według producenta zapewnią one rok pracy myszki. Moim zdaniem taki czas jest satysfakcjonujący. Ale też są myszki, które zasilane jedną baterią również potrafią przepracować taki sam okres.


Użytkowanie

Wydawałoby się, że korzystanie z myszki jest bardzo proste – wystarczy umieścić mikronadajnik w porcie USB, by mysz zadziałała. Niestety, nie jest to takie proste. Aby komunikacja bezprzewodowa zadziałała, trzeba za pośrednictwem modułu radiowego sparować MT350 z komputerem. Jak to zrobić pokazuje aplikacja, którą można pobrać ze strony producenta. Jest ona bardzo prosta i chociaż przygotowano ją w 12 językach, to niestety na liście nie ma polskiego. Na szczęście rysunki są na tyle przejrzyste, że nawet osoba nieznająca żadnego z dostępnych języków, poradzi sobie.

capture 001 15042019 221851

Ekran główny aplikacji

Program składa się tak naprawdę z dwóch okienek. Po uruchomieniu widać uniwersale okno, przy pomocy którego wybieramy narzędzie do parowania – aplikacja pozwala podłączyć bezprzewodowo klawiaturę, myszkę i zestaw: mysz z klawiaturą. W tym przypadku – samotnej myszki - trzeba wybrać środkową opcję. To spowoduje otwarcie nowego okna, które przy pomocy pięciu grafik pokazuje jak sparować mysz z nadajnikiem. Jak widać nie jest to skomplikowane. Potem, z MT350 można już korzystać jak z normalnej myszki.

capture 002 15042019 221910

Ekran wyboru akcesoria do parowania

Wspomniałem już, że mysz dobrze leży w dłoni. Jednak duży ciężar w porównaniu z małymi ślizgaczami powodują, że trzeba włożyć sporo siły w poruszanie myszką. Przy dłuższym użytkowaniu będzie to męczące. Można ułatwić sobie życie stosując inne baterie. Warto wiedzieć, że tradycyjne baterie alkaliczne ważą ok. 23 g, podczas gdy akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe od 26 g do 31 g. Znacznie lżejsze są baterie litowe, które ważą ok. 15 g przy większej pojemności (3000 mAh). Oczywiście warto tu zwrócić uwagę na pojemność i napięcie (wbrew pozorom mogą one być różne).

capture 004 15042019 221953

Ekran prezentujący sposób parowania

Wracając do myszki - nie miałem problemów z obsługą, mysz działa poprawnie. Ponieważ producent nie przygotował programu do konfiguracji, jej przyciski można skonfigurować przy pomocy standardowych narzędzi Windowsa. O ile zmiana rozdzielczości działa dobrze (chociaż nie zagwarantuję, że można ją zmienić w locie, bo przy próbach zmiany, mysz zawsze zatrzymuje mi się na ułamek sekundy i nie jestem w stanie tego zmienić), o tyle przełączanie się pomiędzy BT i WiFi nie jest już tak wygodne. Ponieważ włącznik Bluetooth znajduje się na spodzie myszki, wyboru pomiędzy sposobem komunikacji dokonuje się tak naprawdę przy uruchamianiu MT350. Przyznaję jednak, że podczas korzystania z tego akcesorium nie miałem problemu z komunikacją. Ani w przypadku Bluetooth, ani w przypadku WiFi. Nie jest to jednak akcesorium, z którym odchodzi się daleko od komputera, w końcu musimy widzieć poruszający się na ekranie kursor. Z tego powodu nie sprawdzałem maksymalnego skutecznego zasięgu łączy bezprzewodowych.


Podsumowanie

Rapoo MT350 to elegancka, mała mysz, która dobrze leży w dłoni. Przyznam, że nawet pomimo tego, że moje dłonie nie należą do małych i preferuję raczej większe tego typu akcesoria, to z tym modelem dobrze mi się współpracowało. Nawet waga nie była taka uciążliwa, jak się spodziewałem. A może się po prostu się do niego przyzwyczaiłem? Reasumując – z myszki byłem zadowolony. Co prawda nie bardzo widzę potrzebę przełączania się pomiędzy BT i WiFi, ale może są inni, którzy faktycznie migrują między różnymi platformami i jest im to przydatne? Na pewno Bluetooth przyda się, gdy zgubimy mikronadajnik.
Niestety, za mysz trzeba zapłacić ok. 120 złotych. Nie jest to mało, tej wielkości myszki można kupić już za ok. 40 złotych. Czy więc warto zainwestować w ten model? Odpowiedź zostawiam już Wam.

myszka rapoo mt350 multi mode 10 20190416 1611038676

 Rapoo MT350 Mulit-mode

 

Plusy Minusy
ładna
dobrze wykonana
dwa sposoby komunikacji
cena
ciężka

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube