Logitech MK540 Advanced

Bezprzewodowy zestaw dla każdego

Więcej...

Lanberg RO-030FE

Niskobudżetowy router do prostych zastosowań

Więcej...

Navitel T757 LTE

Tablet z nawigacją

Więcej...

SanDisk Ultra Dual Drive m3.0

Pamięć, któa obsłuży komputer i telefon

Więcej...

TP-Link Deco M9

Router do sieci mesh

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja myszki Tracer Torn

 • Opublikowano: środa, 17, październik 2018 04:50
 • 17 Paź

Spis treści

Tracer to jedna z najstarszych marek sprzętu komputerowego obecnych na polskim rynku. Od kilkunastu już lat w sklepach można znaleźć klawiatury, myszki, słuchawki i głośniki oznaczone logo tego producenta. Co prawda trudno te urządzenia porównać z takimi markami jak Razer czy Steelseries, zdecydowanie jednak można je częściej spotkać w polskich domach, niż urządzenia wspomnianych producentów. Postanowiłem sprawdzić, co oferuje jedna z nowszych myszek tej firmy dedykowanych graczom. Poznajcie mysz Tracer Torn.

Już dawno nie miałem do czynienia z akcesoriami tego producenta, dlatego dużym zaskoczeniem był dla mnie nowy design opakowania. Widziałem już różne kolorystyki – czerwone, czarne, białe… ale to co zaproponował Tracer, to coś naprawdę unikalnego. O ile pudełko, w którym zawartość jest prezentowana przez przezroczystą przesłonę, nie jest nowością, o tyle żółty kolor to coś, co może zaskoczyć. Przyznaję, jeszcze nie widziałem akcesoriów gamingowych pakowanych w takie kolory. Na pewno jednak takie pudełko rzuca się w oczy. Oczywiście nie zabrakło na nim podstawowych informacji o myszce, rozdzielczości, podświetleniu, przyciskach itp.

myszka tracer torn pmw 3325 1 20181016 1451253950

Mysz w pudełku

Konstrukcja

Mysz prezentuje się bardzo ciekawie. Główne przyciski wykonano z miękkiego, przyjemnego w dotyku tworzywa. Taki sam materiał wykorzystano na jej grzbiecie, ale boki to już inna sprawa. Tam gdzie palce obejmują myszkę, z lewej i prawej strony, znajduje się twarde tworzywo, które „wzbogacono” karbowaniem. Poprawia ono chwyt, dzięki czemu nawet spocona ręka nie będzie się ślizgać. Matowe tworzywo przycisków i grzbietu zostało rozdzielone błyszczącymi elementami, które łamią monotonność konstrukcji i nadają Tornowi ciekawego, agresywnego kształtu. Ciekawie prezentuje się spód, zastosowano tam trzy metalowe ślizgacze. Przyznaję – jest to pierwsza „podkuta” mysz, z jaką mam do czynienia. Zobaczymy, jak takie ślizgacze sprawują się w praktyce. Mam tylko nadzieję, że po kilku miesiącach nie zardzewieją. To może zagwarantować tylko częste używanie myszki. Tracer wie jak przywiązać gracza do swojego produktu, prawda? A poważniej – ślizgacze wykonano z metalu pokrytego powłoką nierdzewną. Nie musimy się więc obawiać rdzy.

myszka tracer torn pmw 3325 3 20181016 1617451527

Tracer Torn

Mysz dedykowana jest osobom praworęcznym. Widać to zarówno po wyprofilowaniu konstrukcji, jak i po specjalnym miejscu na kciuk, które znajduje się z lewej strony myszki. W jego zasięgu znajdują się trzy przyciski – dwa umieszczone w górnej części lewego boku i jeden przed kciukiem. Pozostałe przyciski, które Tracer przygotował dla gracza to dwa służące do zmiany rozdzielczości oraz oczywiście przycisk znajdujący się pod rolką przewijania. Krótko mówiąc mamy do dyspozycji osiem przycisków.

O ile jednak jest tu obecne, tak chętnie stosowane przez producentów podświetlenie, o tyle nie mamy co liczyć na zmianę wagi myszki. Niemniej, jest to jedyna rzecz w konstrukcji, którą mają akcesoria dla profesjonalistów, a której nie ma ten Tracer.


Tradycyjnie rzućmy teraz okiem na specyfikację.

 • Liczba przycisków myszy: 7
 • Długość przewodu (m): 1,8
 • Oprogramowanie: Do pobrania ze strony
 • Podświetlenie myszy: NEON (RGB effect)
 • Technologia sensora: Optyczny
 • Ślizgacze: metalowe ślizgacze -10 krotnie trwalsze i 20% szybsze
 • Wielokolorowe podświetlenie: tak
 • Żywotność (mln klików): 10
 • Maksymalna rozdzielczość (dpi): 8000
 • Profilowanie myszy: Praworęczne
 • Sensor myszy: PixArt PMW3325
 • Wykończenie powierzchni: Piano-guma
 • Obsługa makr: Tak
 • Transmisja danych: USB
 • Kabel w oplocie: Tak

myszka tracer torn pmw 3325 8 20181016 1481262791

Metalowe ślizgacze

Jak widać specyfikacja wskazuje na siedem przycisków oraz dostępne oprogramowanie do konfiguracji myszki. Lista pokazuje też, dlaczego producent zdecydował się na wykorzystanie metalowych ślizgaczy. Według niego są one 10x trwalsze i o 20% szybsze. Czy tak faktycznie jest powiem za chwilę. W każdym razie na pewno warto chwilę zatrzymać się przy sensorze. PMW3325 jest czujnikiem optycznym wykorzystywanym w takich myszkach, jak: Harrier GT300 z serii ROG Asusa czy Alienware Advanced Gaming Mouse AW558. To pokazuje, że jest to czujnik wykorzystywany przez topowe marki gamingowe, w akcesoriach z wyższych półek cenowych, których nie stać na wykorzystanie kiepskich elementów.

myszka tracer torn pmw 3325 5 20181016 1825341289

Przyciski na lewym boku myszki

Powyższa specyfikacja pokazuje, że w zasadzie Torn nie różni się niczym od innych myszek dla graczy. Jest możliwość zdefiniowania makr, nie wiadomo jedynie czy są one przechowywane w pamięci myszki. Tak się dzieje w 99% przypadków, ale czy tutaj jest tak samo dowiecie się za chwilę. I tak jak w 99% przypadków, nie ma tu możliwości zmiany wagi, o czym już wspominałem. Mam wrażenie, że niewiele nowych myszek oferuje taką możliwość.


Oprogramowanie

Oprogramowanie, które można pobrać ze strony producenta jest niewielkie. Zajmuje trochę więcej jak 5 MB i jest udostępnione do pobrania, jako plik wykonywalny. Oznacza to, że Windows wzbrania się przed pobraniem sterowników przygotowanych przez producenta. Nie rozumiem, czemu administrator nie spakował pliku i nie udostępnił go, jako np. paczki zip. W każdym razie po uruchomieniu startuje kreator, który w kilku krokach prowadzi nas przez instalację. Na koniec możemy uruchomić program. Jak możecie zauważyć na zrzutach ekranowych, jest on utrzymany w takiej samej konwencji jak pudełko - jest tak samo żółty. Jest to pewna odmiana po tym, co oferują wszyscy inni producenci. Na przykład Genesis, który wykorzystuje to samo oprogramowanie (w myszkach z serii Krypton i Xenon), ale w innej szacie graficznej.

capture 001 14102018 214945

capture 003 14102018 215025

Zrzuty ekranowe z aplikacji

Program jest bardzo prosty, są to cztery okna, pomiędzy którymi przełączamy się przy pomocy umieszczonych w górnej części przycisków. W głównym oknie projektant umieścił rysunek myszki z przyciskami oraz parametrami dotyczącymi przesyłania sygnałów, czułości czujnika itp. W tym miejscu możemy też zdefiniować funkcje przypisane do poszczególnych klawiszy. Co ciekawe dla każdej myszki możemy zdefiniować trzy modele ustawień funkcji przycisków. Oprócz tego możemy ustawić pięć profili zawierających ustawienia wszystkich parametrów. Ale uwaga – nie ma możliwości załadowania wszystkich do pamięci myszki i potem wywoływania ich przy pomocy wybranego przycisku. A po co trzy warianty funkcji przycisków? Zostaje to dla mnie tajemnicą.

capture 004 14102018 215055

capture 006 14102018 215313

Ostatnie dwa okna aplikacji do konfiguracji Tracer Torn

W drugim oknie ustawiamy rozdzielczość, którą będziemy mogli ustawiać przy pomocy przycisków – możemy zdefiniować sześć różnych wartości. Ale i tu nie jest idealnie – nie ma możliwości ustawienia czułości czujnika dla każdej osi osobno. A tego niestety oczekują profesjonalni gracze. W tym samym oknie definiujemy parametry związane z podświetleniem myszki. Nie różnią się one od tego, z czym mamy do czynienia w przypadku innych akcesoriów. Jest opcja wyboru koloru oraz sposobu zmieniania się światełka. Oczywiście możemy je też wyłączyć. W kolejnym oknie, jak jego nazwa wskazuje, definiujemy makra. Rejestracja sekwencji odbywa się w taki sam sposób jak w innych aplikacjach do konfiguracji myszki. Ostatnie okno nazwane Support zawiera link do strony internetowej producenta myszki.

Niestety, podobnie jak w przypadku wspomnianych wcześniej serii myszek, tak i tu producent nie zaoferował aplikacji w polskiej wersji językowej. Co prawda gracze nie będą mieli problemu z opanowaniem obsługi programu, niemniej przydałoby się, aby w końcu któryś z producentów wyszedł z takim pomysłem. Szkoda też, że to żółte tło jest tak intensywne. Białe litery są na nim mało widoczne, w efekcie czego całość staje się mało czytelna.

Użytkowanie

Na koniec kilka słów na temat samego użytkowania. Oczywiście najbardziej interesowały mnie metalowe ślizgacze, a dokładniej to, jak zachowują się na podkładkach. Co prawda bez profesjonalnych przyrządów mierzących siłę potrzebną do przesuwania myszki trudno odpowiedzieć czy faktycznie zapewniają one lepszy poślizg, na pewno jednak Torn przesuwa się lekko. I to zarówno na plastikowych podkładach, jak i tych wykonanych z tworzywa czy materiału. Pomaga w tym niewielka waga akcesorium. Uzupełniając powyższe - interpolacja nie występuje, akceleracji wstecznej nie zaobserwowałem.

myszka tracer torn pmw 3325 10 20181016 1680169772

Mysz z podświetleniem

Mysz przetestowałem podczas zabawy z moim ulubionym pakietem gier, czyli: The Old Republic, Lord of The Rings Online, Star Trek Online, Neverwinters Night Online, Tron Evolution i Gears of War. I jak zawsze miałem problem ze zmianą rozdzielczości w locie. Tłumaczę to brakiem odpowiedniej zręczności, której niestety pomimo wielu lat gry nie udało mi się poprawić. Mimo wszystko trudno jest ruszać myszką i jednocześnie manipulować palcami, naciskając przyciski, które nie znajdują się bezpośrednio pod nimi. Jeśli chodzi o częstotliwość przesyłania sygnałów, to nadal uważam, że jest to najmniej przydatna funkcja. Podejrzewam, że tak jak ja, tak i większość graczy (jeśli się mylę proszę o komentarze) ustawia ten parametr na maksimum.

myszka tracer torn pmw 3325 13 20181016 1414962635

Tracer Torn przodem

Wyprofilowana obudowa dobrze leży w dłoni. Torn ma jednak swój rozmiar, dlatego osoby o małych dłoniach mogą mieć problem z komfortowym jej używaniem przez dłuższy czas. Przyciski rozmieszczone na boku są dobrze ustawione, bez problemów można do nich sięgnąć kciukiem. Wykończenia boków bardzo dobrze sprawdzały się w czasie długiej (kilkugodzinnej) gry. Cały czas mysz pewnie leżała w moich dłoniach. Pod kątem wygody użytkowania – bez zarzutu.


Podsumowanie

Tracer Torn okazała się dobrą myszką. Ma wszystkie cechy myszki gamingowe i chociaż trochę jej brakuje do pełnego profesjonalizmu, to bez zmiany wagi i ładowanych profili do jej pamięci można żyć. Cenowo nie wygląda źle, bo akcesorium to można w sieci kupić za ok. 100 złotych. Są co prawda tańsze i droższe myszki dla graczy, ale jeśli kogoś nie stać na modele Razera czy Steelseries, to ta mysz może być dla niego dobrą propozycją.

myszka tracer torn pmw 3325 9 20181016 1917094701

 Tracer Torn z boku

Plusy Minusy

ciekawy wygląd
prosta aplikacja do konfiguracji
metalowe ślizgacze
dobry czujnik

brak możliwości zmiany wagi
brak możliwości zmiany rodzielczości dla każdej osi osobno

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube