Tribe Gwiezdne wojny Pop Darth Vader

Słuchawki dla fanów Gwiezdnych wojen

Więcej...

Sennheiser IE 800 S

Słuchawki dla smakoszy

Więcej...

Sennheiser GSP 600

Gamingowe słuchawki dla wymagających

Więcej...

Natec Firefly Pro

Lampka inna niż reszta

Więcej...

Sennheiser Momentum Free In-Ear Wireless

Świetne, rewelacyjne, niesamowite

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test myszki Genesis Xenon 400

  • Opublikowano: środa, 25, lipiec 2018 05:17
  • 25 Lip

Spis treści

Xenon 400 to kolejna po Xenon 200 myszka dla graczy, którą Wam przedstawię. Pomimo tego, że oba modele należą do tej samej serii, mają różne konstrukcje i różne możliwości. Który z nich jest lepszy? Sprawdźmy.

Opakowanie zostało utrzymane w konwencji, z którą miałem do czynienia w przypadku Xenon 200. Podobieństwo ogranicza się jednak do ogólnej szaty graficznej, ponieważ jest kilka łatwo zauważalnych różnic. Przede wszystkim grafika przedstawiająca mysz, podpis pod nią oraz ikona w prawym górnym rogu. W ostatnim przypadku zamieniono znaczek informujący o podświetleniu RGB na znaczek prezentujący maksymalną rozdzielczość. Na bokach i z tyłu tradycyjnie umieszczono główne cechy oraz skróconą specyfikację w kilku wersjach językowych. W środku oprócz myszki znajduje się kilka naklejek z logo producenta oraz zapasowe ślizgacze.

myszka genesis xenon 400 1 20180723 1148609125

Pudełko z myszką

Konstrukcja

Po wyjęciu z pudełka Xenon 400 prezentuje się elegancko. Mysz wykonano z czarnego tworzywa z lekkim połyskiem. Na grzbiecie, tak jak w przypadku innych myszek tego producenta, znajduje się podświetlane logo. Kolejny podświetlony element znajduje się na połączeniu górnej i dolnej części obudowy. Ma on zapewne podświetlać tył myszki kierując światło w dół na podkładkę. Główne przyciski stanowią jednocześnie przednie zakończenie górnej części konstrukcji. Pomiędzy nimi tradycyjnie umieszczono rolkę przewijania (czy są jeszcze oferowane myszki bez scroll-a?) oraz dwa przyciski do zmiany rozdzielczości. Domyślnie są one tak skonfigurowane, że jeden zmniejsza, a drugi zwiększa rozdzielczość (DPI - / DPI +). Na lewym boku umieszczono trzy przyciski. Dwa w górnej części, a trzeci tuż pod kciukiem. W niektórych modelach myszek gamingowych jest to przycisk oznaczony jako Fire, przy czym najczęściej jest on specjalnie oznaczony czerwonym kolorem. W tym przypadku przycisk poza kształtem i może trochę bardziej błyszczącą powierzchnią, nie wyróżnia się w jakiś znaczący sposób.

myszka genesis xenon 400 3 20180723 1341702466

Genesis Xenon 400

Na spodzie, z przodu i z tyłu, umieszczono spore ślizgacze. Ich duża powierzchnia w połączeniu z niewielką wagą, powoduje, że mysz przesuwa się po podkładach bardzo lekko i… bardzo szybko. Czujnik umieszczono w osi myszki. Przewód, jak na mysz dla graczy przystało wykonano w oplocie z materiału, a miejsce wyprowadzenia z obudowy zabezpieczono twardym tworzywem. Jest to jednak mniejsze zabezpieczenie niż to, które zastosowano w modelu Xenon 200.
Prawie cała konstrukcja, poza niewielkimi wyjątkami, została wykonana z jednego rodzaju tworzywa. Wyjątek stanowi lewy bok, który częściowo wykonano z bardziej miękkiego tworzywa. Jest ono przyjemne w dotyku, a umieszczone tam specjalne wyprofilowania, poprawiają pewność chwytu. Całość prezentuje się elegancko, bardziej „dystyngowanie” niż Xenon 200, którą już przywoływałem.

myszka genesis xenon 400 4 20180723 1294852575

Rolka przewijania oraz przyciski do zmiany rozdzielczości


Tradycyjnie spójrzmy na specyfikację.

• Sensor: PMW 3320
• Rozdzielczość: od 400 do 5200
• Maks. szybkość przetwarzania danych: 5300 FPS
• Maksymalna akceleracja: 20 G
• Maks. szybkość śledzenia: 80 ips
• Częstotliwość: 125 – 1000 Hz
• Liczba przycisków: 8
• Długość przewodu: 200 cm
• Wymiary: 125 x 71 x 39 mm
• Waga: 93 g
• Podświetlenie: RGB
• Oprogramowanie: TAK
• Wbudowana pamięć: TAK

myszka genesis xenon 400 10 20180723 1527050334

Spód myszki

Producent na swojej stronie informuje, że w Xenon 400 zastosowano jeden z najlepszych sensorów. I faktycznie na różnych forach jest on dobrze oceniany. Pomimo tego, że jest to budżetowa wersja czujnika 3310. Jego zaletami są typowo optyczny „feeling”, brak interpolacji, brak akceleracji oraz niski LOD. Podobno też bardzo dobrze współpracuje z różnymi powierzchniami. Oczywiście ma też wady, do których zaliczane są niezbyt wielkie prędkości maksymalne, mniejsza responsywność (czyli poczucie precyzji) przy rozdzielczości powyżej 1500 dpi. A jak widać możemy ją regulować w zakresie od 400 do 5200 dpi.
Widać też, że przygotowano oprogramowanie, które pozwala na konfigurację myszki wg. własnych upodobań. Mysz ma też wbudowaną pamięć, która pozwoli na przechowywanie zdefiniowanej wcześniej konfiguracji.


Oprogramowanie i użytkowanie

Jak nietrudno się domyślić, Genesis wykorzystał w tej myszce to samo oprogramowanie, które zastosowano w Xenon 200. Oczywiście trzeba je pobrać ze strony producenta. Nie zajmuje dużo miejsca – ok. 2.5 MB. Tak jak poprzednio zwykły plik wykonawczy (czyli popularny egzek) uruchamia kreatora instalacji, w którym mamy do wyboru język aplikacji (angielski lub chiński) i.. to w zasadzie wszystko. Po starcie aplikacji otwiera się okno, w którym rzuca się w oczy centralnie umieszczona wizualizacja myszki. Po jej lewej stronie umieszczono przyciski, którym możemy przypisać nowe funkcje (lub wyłączyć je, czyniąc je nieaktywnymi). Z kolej z prawej strony zlokalizowano parametry takie, jak prędkość przesyłania sygnałów, prędkość działania rolki przewijania, czułość podwójnego kliknięcia itp. W górnej części znajdują się zakładki, które prowadzą do ustawień zaawansowanych, makr i wsparcia. Mam wrażenie, że ta ostatnia została zrobiona na siłę, ponieważ po jej wybraniu widać tylko rysunek myszki oraz link do strony producenta. Wracając jednak do głównego okna, w dolnej części projektant umieścił przyciski profili – możemy zdefiniować pięć różnych ustawień. Tam też znajdują się przyciski przywracające wcześniejsze ustawienia oraz wysyłające ustawienia do pamięci Xenona 400.

capture 001 23072018 175842

Główne okno programu do konfiguracji Xenon 400

W oknie ustawień zaawansowanych ustawiamy trzy rzeczy – rozdzielczość oraz kolor i rodzaj podświetlenia. Co ciekawe – tego nie było w Xenonie 200, dla każdej rozdzielczości możemy ustawić inny kolor podświetlenia. Kolejna różnicą jest możliwość ustawienia sześciu poziomów czułości sensora, pomiędzy którymi możemy się potem przełączać w czasie gry. Testowana wcześniej mysz pozwalała ustawić tylko cztery wartości rozdzielczości. Niestety, wciąż nie ma możliwości ustawienia różnych rozdzielczości dla każdej osi. Nie ma też możliwości wpisania „z palca” pożądanej wielkości, ustawiamy ją skokowo przy pomocy suwaka. Warto zauważyć, że zmiany nie są równomiernie rozłożone. Czasami jedno przesunięcie zmienia czułość o 500 DPI, czasami o 250 DPI a czasami o 125 DPI. Nie ma tu jakiejś reguły. Po drugiej stronie okna możemy wybrać kolor podświetlenia z pełnej palety RGB. Odcień możemy wybrać przy pomocy myszki lub wpisując kod RGB. Podświetlenie może być ciągłe, „oddychające” lub w trybie neonu. Możemy sobie też ustawić jego intensywność oraz prędkość zmian.

capture 002 23072018 175847

Okno zaawansowanych ustawień

Z kolei okno makr nie różni się wiele od tego, co oferują inne okna do definiowania kombinacji klawiszy. Możemy wziąć pod uwagę opóźnienia, wprowadzić liczbę powtórzeń itp. Możemy też zamiast nagrywania makra, wprowadzić poszczególne akcje, jako osobne zdarzenia wciskając odpowiednie przyciski na klawiaturze. W tym przypadku oprogramowanie rozróżnia czy przycisk został wciśnięty czy puszczony. W niektórych sytuacjach może to być wygodne.
Przy okazji recenzji Xenon 200 pisałem, że aplikacja do konfiguracji pomimo braku polskiej wersji językowej, jest intuicyjna, i że żaden gracz nie powinien mieć kłopotów z jej konfiguracją. Opanowanie obsługi programu, definiowania makr itp. funkcji zajmuje kilka minut.

capture 003 23072018 175909

Okno definiowania makr

Wiemy już jak mysz wygląda, co siedzi pod jej obudową i jak wygląda oprogramowanie do jej konfiguracji. Nadszedł czas na kilka słów na temat jej użytkowania. Wcześniej wspomniałem już, że myszka przesuwa się lekko. Sprawdziłem to na różnych podkładkach, zarówno tych wykonanych z materiału, jak i z tworzywa. Również na drewnianej powierzchni biurka, mysz przesuwała się bez problemów. Przy pomocy oprogramowania można spersonalizować mysz pod swoje upodobania, co na pewno jest mile widziane przez wielu graczy.
Podobnie jak Xenon 200, mysz dobrze się trzyma w dłoni. I to zarówno dorosłej, jak i dziecięcej. Przyciski umieszczone na lewym boku są łatwo osiągalne, chociaż oczywiście trzeba przyzwyczaić palce do odpowiedniego ruchu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku przycisków do zmiany rozdzielczości. Oczywiście trzeba też oswoić się z przyciskiem, który znajduje się pod kciukiem. Jego wygodna obsługa wymaga odpowiedniego chwytu, trzeba odpowiednio daleko położyć dłoń na myszce, by przycisk ten znalazł się w zasięgu kciuka. Chyba, że ma się długie palce.

myszka genesis xenon 400 13 20180723 1152132270

Mysz w użyciu

Gumowe wykończenie boku bardzo dobrze sprawdza się w czasie długiej (kilkugodzinnej) gry. Miękka, przyjemna w dotyku guma, zapewniała mi wygodnych i pewny chwyt. Według mnie, w przypadku tej myszki bardzo dobrze sprawdzą się chwyty typu palm grip czy fingertip grip, chociaż mogę być nieobiektywny w tym względzie, bo są to najczęściej stosowane przeze mnie sposoby trzymania myszki. Niemniej, wydłużona konstrukcja sprzyja tym chwytom.
Genesis Xenon 400 przetestowałem w swoim standardowym pakiecie gier: The Old Republic, Lord of The Rings Online, Star Trek Online, Neverwinters Night Online, Tron Evolution i Gears of War. Tradycyjnie miałem problem ze zmianą rozdzielczości w locie i tradycyjnie kładę to na karb mojej zręczności, a dokładniej jej braku. Na pewno zgodzicie się ze mną, że trudno jest ruszać myszką i jednocześnie manipulować palcami, naciskając przyciski, które nie znajdują się bezpośrednio pod nimi. Jeśli chodzi o częstotliwość przesyłania sygnałów, to nadal uważam, że jest to najmniej przydatna funkcja. Podejrzewam, że tak jak ja, tak i większość graczy (jeśli się mylę proszę o komentarze) ustawia ten parametr na maksimum.

myszka genesis xenon 400 9 20180723 1206150551

Widok na prawy bok myszki

W grach myszka sprawuje się dobrze. Dzięki możliwości zmiany rozdzielczości, widać różnicę pomiędzy MMO i FPS, chociaż podejrzewam, że niektórzy gracze będą mimo wszystko narzekali na maksymalną rozdzielczość. Dziś na rynku są sensory oferujące więcej niż 5200 dpi, a w grach FPS jest to naprawdę przydatne.


Podsumowanie

Genesis od dłuższego już czasu udowadnia, że wie co robi. Każde kolejne akcesorium wprowadzane na rynek pokazuje, że producent zna potrzeby graczy, ich upodobania i oczekiwania. I konsekwentnie stara się proponować im urządzenia, które będą trafiały w ich gust. Takim właśnie modelem jest myszka Xenon 400 – trafia w oczekiwania graczy. Nie ma ona oczywiście wszystkiego co chcieliby w myszce widzieć miłośnicy gier, nie można np. dostosować wagi do swoich upodobań - jednak pozostałe elementy – możliwość zmiany rozdzielczości, programowalne przyciski, definiowane profile, makra, możliwość zapisania konfiguracji w pamięci wewnętrznej urządzenia. Każdy miłośnik gier komputerowych powinien być z tej myszki zadowolony. O ile oczywiście nie jest zawodowcem startującym w turniejach e-sportowych. Na tym polu królują myszki, które oferują wyższą rozdzielczość, możliwość dostosowania jej zmiany dla każdej osi osobno itp. Na pewno jednak mysz leży w dłoni tak samo dobrze, jak te, których używają zawodnicy w trakcie meczów e-sportowych.
Za Xenon 400 trzeba dziś zapłacić ok. 90-110 złotych.

myszka genesis xenon 400 12 20180723 1651007382

 Genesis Xenon 400 w akcji

 

Plusy Minusy

tania
dobrze leży w dłoni
proste oprogramowanie
podświetlenie

brak możliwości zmiany wagi
brak możliwości osobnej zmiany rozdzielczości dla każdej osi

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube