Tracer Torn

Bojowa mysz w natarciu

Więcej...

Lenovo Yoga 920-13IKB Glass

Uniwersalizm pełną gębą

Więcej...

Lioncast LX20

Proste ale dobre słuchawki dla graczy

Więcej...

A4TECH Bloody B180 RGB

Klawiatura z szeroką gamą podświetleń

Więcej...

Sennheiser GSP 500

Sennheiser to również słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test myszki Rapoo V210

  • Opublikowano: środa, 14, marzec 2018 05:31
  • 14 Mar

Spis treści

Nie tak dawno przedstawiłem Wam myszkę Rapoo V280, która była pierwszym reprezentantem na polskim rynku, nowej dla mnie, firmy. Ponieważ akcesorium przypadło mi do gustu, postanowiłem sięgnąć po kolejne urządzenie tego producenta, dzięki czemu dziś mogę Wam opowiedzieć o Rapoo V210. Posłuchajcie o moich wrażeniach z testowania tej myszki.

Mysz, o której dziś opowiem trafiła do mnie w sfatygowanym pudełku, z którym albo kolega tester, albo kurier nie obeszli się łaskawie. Nie było jednak na tyle zniszczone, by nie dało się zobaczyć wspólnej z modelem V280 szaty graficznej. Producent umieścił myszkę w pudełku typu książkowego (otwierana górna część ujawnia schowane w środku akcesorium), w którym dominują dwie barwy: czerń i turkus. Podobnie jak poprzednio, tak i tu rozbryzgi, zielonego odcienia cyjanu (czyli fachowej nazwy turkusowej barwy) nadają całości charakterystycznego dla akcesoriów gamingowych wyrazu. Na kartoniku nie zabrakło oczywiście głównych cech wypunktowanych przez producenta: wbudowanej pamięci, modyfikowalnego podświetlenia i przełączników Omron, które zamontowano pod przyciskami. Co ciekawe, Rapoo nigdzie, poza tyłem pudełka, na którym małą czcionką, w kilkunastu językach umieszczono specyfikację myszki, nie umieściło informacji o rozdzielczości wykorzystanego w V210 czujnika. Być może dlatego, że nie oferuje on wielkiej rozdzielczości – jedynie 3000 dpi. Jak na mysz dla graczy nie jest to wiele, ale dla wielu miłośników gier taka czułość w zupełności wystarczy.

myszka rapoo vpro v210 1 20180313 1725565900

Rapoo V210

Konstrukcja

Konstrukcja myszki jest prosta. Nie jest ona tak smukła jak V280, ta obudowa jest trochę bardziej pękata, ale nie można też powiedzieć, że mysz jest szeroka. Jest też krótsza. Wykonano ją z ciemnego, lekko chropowatego tworzywa. Aby poprawić chwyt, producent na bokach zastosował gumowy materiał z nacięciami w jodełkę. Mysz jest symetryczna, a to oznacza, że mogą z niej korzystać zarówno osoby prawo, jak i leworęczne. Jedynym odstępstwem od symetrii są umieszczone na lewym boku, na górnej jego krawędzi, dwa dodatkowe przyciski. Główne klawisze są integralną częścią górnego fragmentu obudowy - stanowią z nią jedną całość. Rozdziela je srebrna wyspa, w której umieszczono rolkę przewijania oraz przycisk zmiany rozdzielczości. Dla lepszej kontroli, rolkę wykończono na obwodzie takim samym miękkim tworzywem jak boki. Z tyłu grzbietu znajduje się logo serii VPRO, oczywiście podświetlane.

myszka rapoo vpro v210 6 20180313 1721691343

Wyprowadzenie przewodu jest dobrze zabezpieczone

Czujnik umieszczono w osi akcesorium. Na obwodzie dolnej części obudowy rozmieszczono cztery niewielkie ślizgacze. Wyglądają niepozornie, ale bliższe przyjrzenie się im pozwoli dostrzec, że są solidne, dobrze przymocowane i zapewniają dobry poślizg. Również w osi wyprowadzono przewód, który w miejscu wyjścia z obudowy zabezpieczono twardym, ale elastycznym tworzywem. Jak na mysz dla graczy przystało, sznur zabezpieczono oplotem z materiału, a końcówkę USB powleczono złotem.
Wizualnie mysz prezentuje się bardzo dobrze. Trudno się przyczepić do jakości wykonania, podobnie jak w przypadku V280 stoi ona na wysokim poziomie. Rozmieszczone w kilku miejscach podświetlenia nadają jej elegancji, która na pewno spodoba się niejednemu użytkownikowi. Niestety, mysz ta nie zaoferuje swojemu posiadaczowi zmiany wagi. Jest ona stała. A ile wynosi powie nam specyfikacja.


Specyfikacja

• Sensor: czujnik optyczny VPRO o rozdzielczości do 3000 dpi
• Częstotliwość próbkowania: 1000 Hz, 6400 fps
• Pięć programowalnych przycisków
• Przyspieszenie: 20 G, (1,5 m / s)
• System podświetlenia: 16 milionów kolorów
• Wbudowana pamięć
• Końcówka USB pozłacana
• Przewód: pleciony o dł. 1,8 m
• Wymagania systemowe: Windows XP / Vista / 7/8/10,
• Wymiary: 119 × 63 × 38 mm
• Waga: 120 g
• Zawartość paczki: optyczna mysz do gier V210, skrócona instrukcja obsługi, klip transportowy

myszka rapoo vpro v210 8 20180313 1399234866

Miękki bok myszki i umieszczone nad nim dodatkowe przyciski

Jak widać, Rapoo V210 wyposażono w czujnik VPRO oferujący maksymalną rozdzielczość na poziomie 3000 dpi. Nie jest to dużo (znacznie mniej niż oferuje V280) i pewnie większość graczy zrezygnuje z tej myszki na rzecz modeli oferujących większą czułość. Warto jednak pamiętać, że nie we wszystkich grach przydaje się duża rozdzielczość myszki. Gry z gatunku MMO, platformówki, gry akcji… tam niekoniecznie będziemy potrzebować więcej dpi.
Powyższa lista informuje o wbudowanej pamięci. Część z Was pewnie zastanawia się jak duża jest ta pamięć – niestety nie znalazłem nigdzie takiej informacji. Zapewniam Was jednak, że wystarczy ona do zapisania konfiguracji pięciu profili oraz sporej liczby makr.


Oprogramowanie

Profile konfiguruje się oczywiście w odpowiednim oprogramowaniu. Trzeba je pobrać ze strony producenta (ok. 9 MB) i zainstalować. Aplikacja nie różni się praktycznie niczym od tego, z czym miałem do czynienia w przypadku modelu V280. Główna (i chyba jedyna) różnica widoczna jest w oknie głównym, gdzie w przypadku V210 mamy do dyspozycji znacznie mniejszy wybór dostępnych rozdzielczości. Tak jak poprzednio nie mamy możliwości płynnej zmiany czułości sensora, musimy wybrać z tego, co producent nam przygotował. W tym przypadku mamy: 500,750, 1000, 1250, 1500, 1750, 2000, 3000 dpi. Poprzednio szereg ten ciągnął się do 7000 dpi. Pozostałe okna i funkcje są takie same, dlatego opisując aplikację skorzystam z opisu zamieszczonego w recenzji wcześniej testowanej myszki.

capture 002 12032018 205212

Ekran główny aplikacji do konfiguracji myszki

Producent zastosował w aplikacji taką samą kolorystykę, z którą mamy do czynienia w przypadku pudełka – czarne tło i turkusowe ramki i czcionki. Całą funkcjonalność zmieszczono w pięciu oknach, pomiędzy którymi przełączamy się korzystając z górnego menu. Umieszczone tam opisy wyraźnie wskazują, czego możemy się spodziewać w każdym z okien: Main, LED Control, Macro Editor, Trophy i Help. Pierwsza, jak nazwa wskazuje, umożliwia konfigurację głównych parametrów myszki: rozdzielczości, czułości sensora, rolki przewijania i częstotliwości próbkowania sygnału USB. Jak już wspomniałem, nie mamy możliwości płynnej zmiany rozdzielczości, nie ma też możliwości jej zmiany dla każdej z osi osobno. Jak już zmieniamy, to od razu dla x i y. W tym oknie możemy też przypisać nowe funkcje przycisków. Na dole ekranu umieszczono przyciski dla każdego z siedmiu przełączników (5 klawiszy plus dwa kierunki przewijania rolki). Wybranie dowolnego z nich spowoduje wyświetlenie nowego okienka, które ma cztery zakładki pozwalające na przypisanie kombinacji klawiszy, zdefiniowanego wcześniej makra, funkcji podstawowych systemu (ciszej, głośniej, następny, wcześniejszy itp.) oraz funkcji zaawansowanych, w których producent daje możliwość np. odtworzenia konkretnego pliku muzycznego, uruchomienia programu itp. Jest też opcja przywrócenia jednym przyciskiem domyślnej konfiguracji.

capture 004 12032018 205732

Okno wyboru funkcji i makr dla przycisków

Drugie okno jest trochę bardziej kolorowe – tu zmieniamy barwę podświetlenia oraz sposób i dynamikę zmiany kolorów. Niestety, gęsto upakowane opcje z opisem w turkusowym odcieniu powodują, że trzeba się dobrze skupić, by dojść do tego, co, gdzie można zmienić. A jeśli ktoś będzie chciał ustawić swoją własną barwę RGB, to niestety ma do wyboru tylko suwaczki, przy pomocy których musi ustawić pożądaną wartość – nie ma opcji ustawienia konkretnej cyfry „z palca”. Szkoda.
Zwrócę uwagę, że dolne przyciski do modyfikowania funkcji klawiszy myszki, są aktywne tylko w dwóch pierwszych opcjach, tam gdzie faktycznie ustawiamy konfigurację V280. W trzecim oknie poświęconym definiowaniu makr producent przygotował miłą niespodziankę – zdefiniowane makra do kilkunastu gier. Są tam League of Legends, The Old Republic, Battlefield 3, Counter-Stirke: Global Offensive, Team Fortress 2, World of Tanks itp. Oczywiście można też zdefiniować swoje własne makra, nie jesteśmy ograniczeni do tych, które zaoferowała firma Rapoo. Rejestracja makra nie odbiega od tego, z czym mamy do czynienia w przypadku innych myszek.

capture 006 12032018 205812

Wybór koloru i rodzaju podświetlenia

Czwarte okno - Trophy - to coś, z czym spotkałem się już w przypadku V280, a co jest czymś nowym na tle innych producentów myszek. Trofea to coś, co lubią gracze, prawda? W tym przypadku ich zdobywanie jest bardzo proste, odznaki są przyznawane za używanie myszki, a dokładniej za kliknięcia. Im więcej klikamy, tym lepszą odznakę mamy – prosta zasada, prawda?
Ostatnie okno prezentuje wersję firmware, przekierowuje na stronę supportu, pozwala przywrócić ustawienia domyślne itp. Z tego okna będziecie korzystać najrzadziej.


Praktyka

Na koniec kilka słów na temat użytkowania. Jak wspomniałem na początku mysz ma trochę krótszy korpus, co czyni ją trochę bardziej pękatą. Podobnie jak poprzednia, tak i ta dobrze leży w dłoni, a gumowe boki zapewniają dobry i pewny chwyt. Nawet gdy w feworze walki ręka zrobiła się mokra od potu. Materiał wykorzystany na obudowę, pomimo lekkiej szorstkości jest przyjemny w dotyku. Ma dobra przyczepność, tak jak wykonane z gumy boki. Przyciski działają lekko, przy naciśnięciu wydają charakterystyczny klik – niezbyt głośny. Te umieszczone na lewym boku klikają trochę ciszej. Są w zasięgu kciuka, wystarczy go lekko zgiąć, by z nich skorzystać.

myszka rapoo vpro v210 14 20180313 1850608176

Podświetlenie nadaje myszce uroku

Ślizgacze są śliskie. Brzmi to teoretycznie jak masło maślane, ale używając różnych myszek na pewno zauważyliście, że mają one różny poślizg i na tych samych powierzchniach różnie się przesuwają. W tym przypadku mysz naprawdę sunie, wystarczy lekko ją popchnąć, a to oznacza, że wielogodzinna gra nie spowoduje zmęczenia ręki (albo będzie ono mniejsze).
Podczas kilkugodzinnej zabawy w takich grach jak: The Old Republic, Lord of the Rings Online, Tron Evolution, Civilization VI, World od Warships czy Warframe, nie czułem zmęczenia. Przyciski główne mają dobrze dobrany skok, lekki nacisk powoduje ich działanie, ale jest on tak dobrany, by przypadkowy dotyk nie spowodował uruchomienia przełącznika. Niestety, jak zawsze, nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy zmiana rozdzielczości odbywa się „w locie”. W moim przypadku zawsze naciśnięcie tego przycisku powoduje zatrzymanie myszki. Jest to krótki przestój, ale niestety jest. Nie potrafię inaczej, próbowałem wiele razy na różnych myszkach – bez skutku.

myszka rapoo vpro v210 13 20180313 1295415650

Mysz dobrze się "rusza"

Na pewno interesują Was chwyty stosowane przez graczy, do którego z nich: palm grip, claw grip czy fingertip grip, mysz pasuje najlepiej? Do każdego. Tak naprawdę każdy z nas, graczy, ma swoje ulubione ułożenie dłoni. W dużym stopniu zależy to od indywidualnych predyspozycji. Według mnie w tym przypadku sprawdzi się każdy z nich.
Na koniec, tradycyjnie kilka informacji o myszce pod kątem technicznym, czyli testach benchmarkowych. Testując mysz wykorzystałem programy benchmarkowe: Vmouse Benchmark V0.0.7a i Mouse Rate Checker. Średnia częstotliwość odświeżania położenia czujnika wyniosła 1.000 Hz przy wartości parametru Pooling Rate ustawionej na 1.000 Hz. Bez zaskoczeń. Z kolei badanie interpolacji przy rozdzielczościach ustawionych na poziomach: 1.000, 1250, 1750 i 3000 dpi wykazało, że nie występuje ona. Nie zaobserwowałem też akceleracji wstecznej. Można było się spodziewać tego, biorąc pod uwagę, że takie same wyniki osiągnąłem w V280. Obie myszki korzystają z tej samej serii czujników VPRO.


Podsumowanie

Pewnie się powtórzę, ale Rapoo V210 to ciekawa mysz dla graczy. Ze względu na jej kształt i wielkość mogę ją polecić każdemu graczowi – zarówno temu nastoletniemu, jak i dojrzałemu. Nie jest to jednak produkt dla graczy zawodowych czy tzw. hardcorowócw. Oni będą oczekiwali trochę lepszego, dokładniejszego dopasowania myszki do swoich preferencji, będą oczekiwali m.in. zmiany wagi. W tej myszce tego nie znajdą. Za to każdy kto się w nią zaopatrzy znajdzie wygodną obudowę, optymalnie rozłożone przyciski obsługiwane przez wytrzymałe przełączniki Omrona, elegancję i funkcjonalne oprogramowanie. Za to wszystko trzeba zapłacić 110-160 złotych w zależności od sklepu.

myszka rapoo vpro v210 17 20180313 1861442561

Rapoo V210

Plusy Minusy

Elegancka
Przełączniki Omron
Możliwość zapisania ustawień w myszce
Zdefiniowane makra dla różnych gier
Trofea

Brak możliwości zmiany wagi
Brak możliwości zmiany rozdzielczości dla każdej osi osobno
Oprogramowanie mogłoby być „czytelniejsze”
Mała rozdzielczość

Moja ocena:

robot blogotech ocena 3

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube