Tribe Gwiezdne wojny Pop Darth Vader

Słuchawki dla fanów Gwiezdnych wojen

Więcej...

Sennheiser IE 800 S

Słuchawki dla smakoszy

Więcej...

Sennheiser GSP 600

Gamingowe słuchawki dla wymagających

Więcej...

Natec Firefly Pro

Lampka inna niż reszta

Więcej...

Sennheiser Momentum Free In-Ear Wireless

Świetne, rewelacyjne, niesamowite

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test myszki Rapoo V280

  • Opublikowano: środa, 14, luty 2018 06:07
  • 14 Lut

Spis treści

Myślę, że każdy gracz pomimo tego, że ma swojego ulubionego producenta sięga czasem po akcesoria innego, chociażby po to by sprawdzić, „co w trawie piszczy”. W końcu rynek akcesoriów gamingowych ciągle się rozwija, warto więc trzymać rękę na pulsie i wiedzieć, czym mogą dysponować przeciwnicy po drugiej stronie ekranu. Dlatego też dziś opowiem o myszce V280 mało znanej u nas firmy Rapoo.

Przyznaję, że wspomniana firma jest dla mnie nowym producentem, z którym spotykam się po raz pierwszy. Chińskie przedsiębiorstwo powstało w 2002 roku, a od 2007 roku oferuje akcesoria komputerowe pod marką Rapoo. Do Europy urządzenia tego producenta trafiły dopiero w 2012 roku, a do nas całkiem niedawno. Dlatego też, firma nie jest o u nas tak znana jak Razer, Logitech, Steelseries, Ravcore czy inni obecni od dawna producenci. Rapoo uruchomiło niedawno nową serię produktów – VPRO - i do niej właśnie należy model, o którym Wam dziś opowiem.

myszka rapoo vpro v280 1 20180213 1299936403

Pudełko z gryzoniem

Mysz zapakowano w pudełko, w który dominują dwie barwy – czerń i turkus (jak ktoś nie wie, jaki to kolor, to wg. Wikipedii jest to zielony odcień cyjanu). Na górze opakowania na ciemnym tle w plamę turkusowej farby wrzucono mysz – możemy więc zobaczyć jak ona wygląda. Rozbryzgi zielonej farby (przepraszam, zielonego odcienia cyjanu) nadają całości charakterystycznego dla akcesoriów gamingowych wyrazu. A jeśli komuś nie wystarczy widoczne tam zdjęcie myszki, może podnieść pokrywę – opakowanie jest skonstruowane na wzór książki – i obejrzeć gryzonia trochę dokładniej. Na kartoniku nie zabrakło oczywiście głównych cech wypunktowanych przez producenta: rozdzielczości 7000 dpi, wbudowanej pamięci, modyfikowalnego podświetlenia i przełączników Omron, które zamontowano pod przyciskami. I już wszystko wiemy, prawda? Teoretycznie, bo zostało przed nami jeszcze trochę do odkrycia.

myszka rapoo vpro v280 7 20180213 1316021423

Rapoo V280

Moją uwagę na pudełku zwróciło jeszcze coś – umieszczone na odwrocie hasło: For new generation players. Od razu poczułem się lepiej. Któż nie chciałby być graczem nowej generacji? Od razu przed oczami zaczęły mi latać sterowanie dłonią, głosem, biowszczepy i… nic z tego. To nie o to chodzi.

Konstrukcja

Mysz prezentuje się ciekawie. Od razu też widać, że jest to model symetryczny (nie licząc oczywiście dodatkowych przycisków umieszczonych na lewym boku), z którego mogą korzystać zarówno prawo, jak i leworęczni gracze. Obudowę wykonano z ciemnego, chropowatego tworzywa i miękkiej gumy, którą wykończono boki. Gumę ponacinano w jodełkę, dzięki czemu zapewnia ona dobry, stabilny chwyt. Rolkę oraz przycisk zmiany rozdzielczości (napisano na nim DPI, to chyba do tego służy?) umieszczono na srebrnym, metalowym pasku, który przyjemnie chłodzi podczas „gorącej” gry. Kółko przewijania wykończono oczywiście gumowym, karbowanym paskiem, który zapewnia pewne oparcie. Mniej więcej na środku lewego boku, blisko górnej krawędzi umieszczono dwa dodatkowe przyciski.

myszka rapoo vpro v280 3 20180213 1724212160

Przód myszki

Na grzbiecie oraz krawędziach styku tworzywa z gumą zostawiono przezroczyste tworzywo, przez które widać podświetlenie LED. Prezentuje się to ciekawie i elegancko. Sensor umieszczono w osi myszki, ale małe ślizgacze mogą trochę niepokoić. Co prawda z tyłu jest jeden duży, (to te z przodu są małe) ale czy on da radę zapewnić dobry poślizg? Powiem o tym w dalszej części tekstu. Z przodu, również w osi myszki wyprowadzono przewód. Jego wyjście wzmocniono sztywnym tworzywem. Sam przewód jest zabezpieczony oplotem materiałowym. Gwarantuje to dużą odporność na uszkodzenia. Wtyk, jest pozłacany, to z kolei gwarantuje dobrą komunikację.


Spójrzmy teraz jak wygląda specyfikacja:

• Połączenie: Przewodowe USB (wtyk pozłacany)
• Ilość klawiszy: 5
• Pooling: 1000 Hz
• Przyspieszenie: 20g, 60IPS
• Sensor: Optyczny
• Rozdzielczość maks.: 7000 DPI
• Podświetlenie: LED z 16 milionami kolorów
• Procesor: V-Power3 Gaming Chip (32-bit ARM Core)
• Długość przewodu: 1.8m
• Gwarancja: 24 m-ce

myszka rapoo vpro v280 5 20180213 1848262102

Podwozie do przeglądu

Tradycyjnie specyfikacja w przypadku myszki nie jest długa. Jednak nawet te kilka punktów wnosi całkiem sporo informacji. Widać np., że mysz podłączana jest za pośrednictwem pozłacanego wtyku USB. Jest więc dobrze. Wbudowany optyczny sensor zapewnia maksymalną rozdzielczość na poziomie 7000 DPI. Na pewno więc miłośnicy FPS-ów i taktycznych gier w rodzaju Call of Duty, będą z tego zadowoleni. Oczywiście jest też podświetlenie, które oferuje 16 milionów odcieni – od wyboru do koloru. To wszystko zarządzane jest przez układ V-Power3 Gaming Chip (32-bit ARM Core), który zapewnić ma szybkie przetwarzanie danych.
Powyższa lista nie wskazuje na obecność wbudowanej pamięci, ale jak już wiemy z informacji na pudełku, V280 ma coś takiego. A to oznacza, że można definiować funkcje przycisków, zapewne można też definiować profile. Czy tak jest, dowiemy się uruchamiając oprogramowanie, które producent przygotował dla tej myszki. Trzeba je oczywiście pobrać z jego strony.
Nie ma natomiast – co już pokazałem opisując wygląd myszki – możliwości zmiany jej wagi. Jest ona stała (chociaż niestety specyfikacja nie wskazuje ile ona wynosi).

myszka rapoo vpro v280 2 20180213 1870855538

V280 gotowa do pracy


Oprogramowanie

Dobra mysz dla graczy musi oczywiście mieć dobre oprogramowanie pozwalające na konfigurację akcesoria. Zresztą wynika to z tego, co producent umieścił na opakowaniu – możliwość zmiany barwy podświetlenia i wbudowana pamięć pozwalająca na przechowywanie konfiguracji. Bez programu nie da się tego zrobić. Program, który można ściągnąć ze strony producenta zajmuje ok. 16 MB. Instalacja jest błyskawiczna – mamy do wyboru instalację programu w wersji angielskiej lub chińskiej. Na koniec aplikacja wyświetla okno, w którym sugeruje restart do poprawnego działania narzędzia. Nie trzeba tego robić. Bez podłączonej myszki program się nie uruchomi.

capture 001 12022018 203214

Ekran główny aplikacji do konfiguracji

Producent zastosował w aplikacji taką samą kolorystykę, z którą mamy do czynienia w przypadku pudełka – czarne tło i turkusowe ramki i czcionki. Całą funkcjonalność zmieszczono na pięciu oknach, pomiędzy którymi przełączamy się korzystając z górnego menu. Umieszczone tam opisy wyraźnie wskazują, czego możemy się spodziewać w każdym z okien: Main, LED Control, Macro Editor, Trophy i Help. Pierwsza, jak nazwa wskazuje, umożliwia konfigurację głównych parametrów myszki: rozdzielczości, czułości sensora, rolki przewijania i częstotliwości próbkowania sygnału USB. Niestety, nie mamy możliwości zmiany rozdzielczości dla każdej z osi osobno. Jak już zmieniamy, to od razu dla x i y. W tym oknie możemy też przypisać nowe funkcje przycisków. Na dole ekranu umieszczono przyciski dla każdego z siedmiu przycisków (5 klawiszy plus dwa kierunki przewijania rolki). Wybranie dowolnego z nich spowoduje wyświetlenie nowego okienka, które ma cztery zakładki pozwalające na przypisanie kombinacji klawiszy, zdefiniowanego wcześniej makra, funkcji podstawowych systemu (ciszej, głośniej, następny, wcześniejszy itp.) oraz funkcji zaawansowanych, w których producent daje możliwość np. odtworzenia konkretnego pliku muzycznego, uruchomienia programu itp. Jest też opcja przywrócenia jednym przyciskiem domyślnej konfiguracji.

capture 002 12022018 203218

Ekran wyboru podświetlenia

Drugie okno jest trochę bardziej kolorowe – tu zmieniamy barwę podświetlenia V280 oraz sposób i dynamikę zmiany kolorów. Niestety, gęsto upakowane opcje z opisem w turkusowym odcieniu powodują, że trzeba się dobrze skupić, by dojść do tego, co, gdzie można zmienić. A jeśli ktoś będzie chciał ustawić swoją własną barwę RGB, to niestety ma do wyboru tylko suwaczki, przy pomocy których musi ustawić pożądaną wartość – nie ma opcji ustawienia konkretnej cyfry „z palca”. Szkoda.

capture 007 12022018 203448

Ekran makr

Zwrócę uwagę, że dolne przyciski do modyfikowania funkcji klawiszy myszki, są aktywne tylko w dwóch pierwszych opcjach, tam gdzie faktycznie ustawiamy konfigurację V280. W trzecim oknie poświęconym definiowaniu makr producent przygotował miłą niespodziankę – zdefiniowane makra do kilkunastu gier. Są tam League of Legends, The Old Republic, Battlefield 3, Counter-Stirke: Global Offensive, Team Fortress 2, World of Tanks itp. Oczywiście można też zdefiniować swoje własne makra, nie jesteśmy ograniczeni do tych, które zaoferowała firma Rapoo. Rejestracja makra nie odbiega od tego, z czym mamy do czynienia w przypadku innych myszek.

capture 009 12022018 211034  capture 010 12022018 211038

 capture 011 12022018 211041  capture 012 12022018 211045

Ekrany zmiany funkcji klawiszy

Czwarte okno - Trophy - to coś nowego, z czym spotkałem się w programie obsługującym myszkę. Trofea to coś, co lubią gracze, prawda?. W tym przypadku ich zdobywanie jest bardzo proste, odznaki są przyznawane za używanie myszki, a dokładniej za kliknięcia. Im więcej klikamy, tym lepszą odznakę mamy – prosta zasada, prawda?

capture 004 12022018 203228

Trofea

Ostatnie okno prezentuje wersję firmware, przekierowuje na stronę supportu, pozwala przywrócić ustawienia domyślne itp. Z tego okna będziecie korzystać najrzadziej.

capture 005 12022018 203239

Ekran supportu

Zajęcia praktyczna

Skoro już znamy oprogramowanie, kilka słów na temat samego użytkowania. Mysz ma smukłą konstrukcję z wyprofilowaniami, które bardzo dobrze wpasowują się w dłoń. Gumowe boki zapewniają dobry i pewnych chwyt, nawet gdy ręka jest śliska od potu. Przyciski działają lekko i sprawnie, przy naciśnięciu wydają charakterystyczny klik – niezbyt głośny. Umieszczone na lewym boku przyciski znajdują się w zasięgu kciuka – bez problemów można je obsłużyć tym nietypowym palcem.

myszka rapoo vpro v280 4 20180213 1327132633

Znaczek serii - jest podświetlany

Wbrew wcześniejszym obawom ślizgacze zapewniają dobry poślizg. Mysz lekko przesuwa się zarówno po podkładce z tworzywa, jak i materiału. Również drewniany blat stołu nie stanowi dla niej problemu. Materiał wykorzystany na obudowę, pomimo lekkiej szorstkości jest przyjemny w dotyku. Ma dobra przyczepność, tak jak wykonane z gumy boki. Podczas kilkugodzinnej zabawy w takich grach jak: The Old Republic, Lord of the Rings Online, Tron Evolution, Civilization VI, World od Warships czy Warframe, nie czułem zmęczenia. Przyciski główne mają dobrze dobrany skok, lekki nacisk powoduje ich działanie, ale jest on tak dobrany, by przypadkowy dotyk nie spowodował uruchomienia przełącznika. Niestety, nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy zmiana rozdzielczości odbywa się „w locie”. W moim przypadku zawsze naciśnięcie tego przycisku powoduje zatrzymanie myszki. Jest to krótki przestój, ale niestety jest. Nie potrafię inaczej, próbowałem wiele razy na różnych myszkach.

myszka rapoo vpro v280 8 20180213 1332239705

Podświetlona myszka V280

Jeśli chodzi o chwyty stosowane przez graczy, czyli palm grip, claw grip i fingertip grip to w dużym stopniu ich wykorzystanie zależy od indywidualnych predyspozycji. Wielkość myszki teoretycznie bardziej predysponowałaby ją do chwytu typu fingertip, ale z drugiej strony osoby z dużymi dłońmi spokojnie mogą pracować trzymając mysz w chwycie typu palm lub claw.
Na koniec czas podsumować praktyczne działanie myszki i komfort korzystania z niej. Oczywiście skorzystałem z programów benchmarkowych: Vmouse Benchmark V0.0.7a i Mouse Rate Checker. Średnia częstotliwość odświeżania położenia czujnika wyniosła 1.000 Hz przy wartości parametru Pooling Rate ustawionej na 1.000 Hz. Czyli jest dobrze. Z kolei badanie interpolacji przy rozdzielczościach ustawionych na poziomach: 1.600, 3.200, 5.200 i 7.000 wykazało, że nie występuje. Nie zaobserwowałem też akceleracji wstecznej.


Podsumowanie

Przyznam, że po moim pierwszym spotkaniu z Rapoo, mam bardzo pozytywne wrażenia. V280 jest przykładem dobrze zaprojektowanej myszki, która spełni oczekiwania graczy. Co prawda brakuje w niej możliwości zmiany wagi i rozdzielczości dla każdej osi osobno, oprogramowanie mogłoby też być trochę czytelniejsze, ale mysz ma też sporo plusów. Dobrze leży w dłoni, umożliwia wybór własnej kolorystki (to coś, co staje się już standardem), a takie rzeczy jak predefiniowane makra czy trofea, które zdobywamy korzystając z myszki, to ukłon producenta w stronę graczy. Warto dodać, że mysz oferowana jest w atrakcyjnej cenie, bo w sieci można ją dostać za ok. 125 złotych (chociaż są też sklepy, które oferują ją za ok. 150 zł czy 175 zł). Na pewno, Rapoo V280 to ciekawa i zaskakująca myszka, którą z przyjemnością Wam polecam.

myszka rapoo vpro v280 15 20180213 1314631015

Myszka dla graczy Rapoo V280

Plusy Minusy

Elegancka
Przełączniki Omron
Możliwość zapisania ustawień w myszce
Zdefiniowane makra dla różnych gier
Trofea

Brak możliwości zmiany wagi
Brak możliwości zmiany rozdzielczości dla każdej osi osobno
Oprogramowanie mogłoby być „czytelniejsze”

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube