Tribe Gwiezdne wojny Pop Darth Vader

Słuchawki dla fanów Gwiezdnych wojen

Więcej...

Sennheiser IE 800 S

Słuchawki dla smakoszy

Więcej...

Sennheiser GSP 600

Gamingowe słuchawki dla wymagających

Więcej...

Natec Firefly Pro

Lampka inna niż reszta

Więcej...

Sennheiser Momentum Free In-Ear Wireless

Świetne, rewelacyjne, niesamowite

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test pióra cyfrowego IRISNotes Air 3

  • Opublikowano: środa, 27, grudzień 2017 05:19
  • 27 Gru

Spis treści

Lata temu wymyślono piórko świetlne – pierwszy długopis cyfrowy, który połączony przewodem z komputerem, przenosił na jego ekran to, co pisał lub rysował posiadacz tego urządzenia. Potem powstały piórka i tablety dla grafików, które oferowały większe możliwości. Teraz, firma IRIS, lider w zakresie skanowania OCR proponuje coś innego – IRISNotes Air 3 – cyfrowy długopis, który pozwala robić notatki i od razu zapisywać je w postaci cyfrowej. I to wszystko z dala od komputera. To o tym urządzeniu dziś Wam opowiem.

IRISNotes Air 3 zapakowany jest w pudełko, w którym z powodzeniem zmieści się czytnik ebooków. Niewielkie, płaskie opakowanie mieści w sobie cyfrowy długopis z wymiennymi wkładami (sztuk cztery) oraz mały elektroniczny moduł wielkości pendriva. Producent dorzucił do tego instrukcję w postaci książeczki oraz pokrowiec, w którym możemy transportować oba elementy.

pioro cyfrowe irisnotes air 3 1 20171223 1402835515

Pudełko z IRISNotes Air 3

Konstrukcja

Długopis wchodzący w skład zestawu nie różni się zbytnio od normalnych długopisów. Podłużny, z plastikową obudową i wystającym wkładem – coś, co znamy od wielu lat. Różnica tkwi we wkładzie, który jest wyciągany przy pomocy specjalnego uchwytu i od przodu – nie rozkręcamy długopisu, jak to jest w przypadku „standardowych” pisaków. W części, gdzie trzymamy długopis, znajduje się też przycisk.

pioro cyfrowe irisnotes air 3 2 20171223 1072938447

Komplet akcesoriów

Moduł komunikacyjny ma ok. siedmiu centymetrów szerokości, trzech wysokości i centymetra grubości. Wyposażono go w port microUSB – do ładowania i przesyłania danych na komputer - oraz w niewielki dwulinijkowy wyświetlacz monochromatyczny. Obok wyświetlacza znajdują się dwa przyciski – włączający zasilanie i jednocześnie uruchamiający proces rejestracji dokumentu, oraz drugi włączający komunikację Bluetooth pomiędzy modułem a np. smartfonem. Jego obudowę wykonano z białego tworzywa i metalowej ramki. Jedynie spód obudowy wykonano z metalu, tutaj też zamontowano klips, który przytrzymuje urządzenie na kartce lub zestawie kartek.
Całość zestawu uzupełnia oprogramowanie przygotowane przez producenta, które składa się z trzech modułów: MyScript Ink Retriever, MyScript Trainer oraz IRISnotes Air.

pioro cyfrowe irisnotes air 3 5 20171223 1655952249

Długopis cyfrowy / piórko świetlne

Wizualnie oba elementy kompletu: odbiornik i długopis prezentują się elegancko i profesjonalnie. Małe rozmiary i woreczek znajdujący się w zestawie pozwalają łatwo i bezpiecznie transportować IRISNotes Air 3, ale i bez tej ochrony, urządzenia powinny bez problemów wiele wytrzymać.


A jak prezentuje się specyfikacja?

• Częstotliwość pracy: 80KHZ±5K
• Typ baterii:
o Odbiornik: bateria litowa 3.7V
o Długopis: bateria litowo-jonowa 3.7V
• Typ wkładu: Standardowy wkład metalowy Φ 2.3 mm ± 0.05 mm * 67.0 mm ± 0.5 mm)
• Czas ładowania: 2 godziny
• Czas pracy:
o Odbiornik: 10 godzin
o Długopis: 60 godzin
• Pozostawanie w uśpieniu: 60 dni
• Automatyczne przejście w stan uśpienia: po 15 minutach bezczynności
• Bluetooth: Bluetooth Low Energy Core 4.0 (prędkość transmisji 400 Byte/s)
• Pamięć: do 100 stron A4
• Algorytm OCR obsługuje 30 języków
• Pisanie i rysowanie na zdjęciach zrobionych smartfonem, tabletem
• Temperatura pracy: 0ºC ~ +45ºC
• Temperatura przechowywania: -20ºC ~ +55ºC
• Wilgotność: 20% ~ 90% (25ºC)
• Parametry fizyczne:
o Wymiary:
 Odbiornik (LxWxH): 74 mm x 27.68 mm x 11.3 mm
 Długopis: 149.6 mm x 14.1 mm
o Waga odbiornika: 27g
o Waga długopisu: 19.8 g(z wkładem)
• Wyposażenie: Kabel USB, Odbiornik (baza), długopis, wkłady.

pioro cyfrowe irisnotes air 3 3 20171223 1839886556

Odbiornik rejestrujący zapis długopisu

Najważniejsze elementy z powyższej listy (moim zdaniem) to sposób komunikacji, czas pracy na baterii, pamięć pozwalająca przechowywać zapisane strony oraz algorytmy OCR odpowiadające za przetwarzanie zapisanego tekstu. Jak widać możliwości są naprawdę spore – 30 języków rozpoznawanych przez algorytmy OCR i 100 stron odręcznie zapisanego tekstu w pamięci. Dodatkowo, jak na urządzenie XXI wieku przystało, możemy długopis połączyć ze smartfonem – możemy pisać i rysować na zdjęciach. Krótko mówiąc możliwości są spore.


Użytkowanie

W teorii użytkowanie długopisu jest banalnie proste. W praktyce wygląda to trochę inaczej. Oczywiście używanie długopisu nie różni się niczym od normalnego pisania, jednak algorytmy konwertujące tekst pisany na tekst edytowalny, nie działają tak jak bym tego sobie życzył. Zanim jednak opowiem o swoich wrażeniach, kilka słów na temat programów przygotowanych przez producenta.

pioro cyfrowe irisnotes air 3 10 20171223 1301079260

Rejestracja pisma jest bardzo prosta

Pierwszym z nich jest MyScript Ink Retriever, który odpowiada za pobieranie danych zapisanych w odbiorniku i przesłane ich na komputer. Taka cyfrowa notatka automatycznie jest pobierana do aplikacji IRISnotes Air. Pobierając dane oprócz ścieżki dostępu do katalogu, w którym mają być one zapisywane, zaznaczamy takie opcje jak usuwanie danych po pobraniu, zastąpienie plików o tej samej nazwie, jak również orientację odbiornika na kartce – czy jest w lewy rogu, na środku czy w prawym rogu. Ma to wpływ na to, w jaki sposób potem pojawi się zeskanowany tekst w pliku i jak dobrze algorytmy konwertujące przerobią tekst pisany na wersję edytowalną. Już pierwsze testy pokazały, że słabo sobie one radzą z tekstem, który nie trzyma poziomu.
Z kolei MyScript Trainer to program pozwalający na zapoznanie się z funkcjami IRISNotes Air 3 i jednocześnie nauczenie się charakteru pisma użytkownika. W ten sposób tworzony jest profil, który pozwoli lepiej i skuteczniej konwertować pismo odręczne na wersję cyfrową. Program dzieli rozpoznane wyrazy wyodrębniając z nich poszczególne litery i przypisując im jednocześnie odpowiednią literę ze słownika. Możemy to oczywiście skorygować pomagając algorytmom interpretować zapis w przyszłości. Oczywiście im więcej próbek odręcznego tekstu „przepuścimy” przez ten program, tym lepiej.

pioro cyfrowe irisnotes air 3 14 20171223 1927594837

Ekran MyScript Ink Retriever

Programem, w którym dokonywana jest konwersja zeskanowanego zapisu na wersję edytowalną tekstu, jest IRISnotes Air. Jak już wspomniałem program automatycznie pobiera nowe skany notatek przesłane z odbiornika na komputer. Główne okno aplikacji zawiera podgląd na wszystkie dotychczas pobrane i zarejestrowane notatki oraz filtr pozwalający na ograniczenie widoku tylko do notatek z określonym znacznikiem. Tekst możemy wyróżniać kolorem a notatkom oczywiście możemy nadawać ich własne nazwy. Znaczniki przypisujemy otwierając podręczne menu prawym przyciskiem myszki, po kliknięciu na właściwej notatce. Z tego samego menu możemy uruchomić opcję konwertowania skanu w wersję edytowalną, którą potem można skopiować np. do Worda. Sposób konwersji, ustawiamy w opcjach dostępnych w górnym menu. Wybieramy tam, czy algorytmy mają skupiać się na tekście, kształtach czy piśmie odręcznym. Zaznaczamy też, czy algorytmy mają czytać pismo odręczne, drukowane czy drukowane wielkimi literami. Z poziomu tej aplikacji jest też możliwość uruchomienia aplikacji MyScript Trainer. Oprócz tego mamy możliwość prostej edycji przekonwertowanego tekstu – zaznaczenie kolorem wybranego fragmentu, wyrównanie do lewej, prawej itp.

pioro cyfrowe irisnotes air 3 15 20171223 1023527924

MyScript Trainer

Wspomniałem już wcześniej, że algorytmy OCR nie najlepiej sprawdzają się podczas konwertowania. Rozpoznają litery, potrafią je przełożyć z pisma odręcznego na czcionkę komputerową, ale przy okazji przekładają też inne znaki, których teoretycznie nie ma, albo po prostu ich nie widać. Mają też problem z pismem, które jest umieszczone pod kątem na kartce – pismem, które nie trzyma poziomu. Na szczęście skuteczność interpretacji pisma odręcznego poprawia się wraz ze wzrostem zebranych próbek pisma. Oznacza to, że im częściej będziemy korzystali z IRISNotes AIR 3 tym lepiej.
Producent przygotował też aplikację mobilną, przy pomocy której można rejestrować notatki robione na ekranie. Co więcej, przy jej pomocy można przygotować film, który pokazuje pojawiający się napis. Bardzo proste narzędzie, które można wykorzystać do przygotowania np. krótkiego klipu promocyjnego.

pioro cyfrowe irisnotes air 3 16 20171223 1298909862

Przykład konwersji tesktu na wersję edytowalną

Jak już wspomniałem obsługa piórka nie różni się niczym od obsługi zwykłego długopisu. Trzeba jedynie zwrócić uwagę, by palce trzymające go, nie zasłaniały podczas pisania odbiornika. Akcesorium oprócz pisania może też służyć jako myszka. O tym, w jakim trybie aktualnie znajduje się urządzenie widać na ekranie odbiornika – pojawia się albo ikona myszki, albo rysunek długopisu. Przejście pomiędzy trybami odbywa się automatycznie, bez udziału użytkownika. Przyciśnięcie piórka do kartki powoduje uruchomienie trybu długopisu – pisania, podniesienie go do góry powoduje przejście w tryb myszki. W przypadku podłączenia odbiornika do komputera, w tym trybie na ekranie pojawia się punkt poruszający się zgodnie z ruchem końcówki piórka.

pioro cyfrowe irisnotes air 3 21 20171223 1575364375

Inny przykład konwersji napisanego tekstu (inne kryteria)

Korzystanie z IRISNotes Air 3 jest bardzo intuicyjne. Plusem są aplikacje przygotowane w polskiej wersji językowej. Nie oznacza to jednak, że zestaw jest pozbawiony wad. Jedną z nich jest konieczność okresowego zakupu wkładów, których niestety nie znalazłem w polskich sklepach internetowych. Znalazłem je natomiast w Amazonie. Za pakiet 12 szt. trzeba zapłacić ok. 10 dolarów plus koszt przesyłki. Podczas swoich testów wykonałem kilka testowych notatek, trudno mi jednak powiedzieć, na ile kartek A4 taki wkład wystarczy. Nie powiem więc, na ile wystarczy startowy komplet pięciu wkładów.


Podsumowanie

IRISNotes Air 3 jest narzędziem, które na pewno przyda się wielu osobom, zwłaszcza tym, którzy wolą pisać używając tradycyjnej metody niż nowoczesnej technologii komputerowej. Połączenie starego z nowym jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie elementy działają bezbłędnie a w tym przypadku niestety algorytmy OCR wymagają dopracowania. Co prawda wiele potrafią, ale mimo wszystko do poprawnego działania wymagają sporych nakładów – dużej liczby próbek tekstów, które pozwoliłyby im poprawnie interpretować pismo odręczne. Kolejnym minusem jest problem z odczytem tekstów, które nie zostały zapisane w poziomie. To niestety oznacza, że jeśli nawet uda się przekonwertować tekst, to i tak czeka nas sporo pracy, by doprowadzić go do stanu, by był przydatny w późniejszym czasie. Na pewno nie ma problemu z interpretacją kształtów – trójką, kwadrat i koło zachowują po konwersji odpowiednie kształty. 
Za zestaw trzeba zapłacić ok. 620 złotych. Czy warto wydać taką kwotę? Jeśli ktoś ma czas i cierpliwość do tego, by dopracowywać algorytmy OCR i lubi pisać ręcznie – może to być dla niego dobra alternatywa. Może to być również dobry pomysł dla studentów, którzy chcą swoje notatki z wykładów przerzucać na komputer – wciąż jednak czekać ich będzie sporo pracy edycyjnej. Czy warto? Ja wolę poczekać na lepsze dopracowanie OCR. Ale nie ukrywam, że zarówno pomysł, jak i wykonanie podobają mi się.

pioro cyfrowe irisnotes air 3 13 20171223 1779213670

Korzystanie z IRISNotes Air 3 jest banalnie proste

Plusy Minusy

prosta obsługa
programy w polskich wersjach językowych
prosty w transporcie

cena
algorytmy OCR wymagają dużo nakładów by działały poprawnie
problemy z interpretacją notatek nie trzymajacych poziomu

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube