Lenovo IdeaPad 720

Elegancki notebook w średniej cenie

Więcej...

Genesis Xenon 400

Sprawna mysz to podstawa

Więcej...

ROG Strix Fusion Wireless

Wysoka jakość i dobre brzmienie

Więcej...

Cooler Master MasterBox Lite 5

Prosta ale elegancka

Więcej...

Fury Thunderjet Gaming Combo Set

3 w 1 czyli wygodny pakiet dla gracza

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test bezprzewodowego kontrolera do gier Natec Genesis PV58

  • Opublikowano: niedziela, 29, maj 2016 07:00
  • 30 Lis

Spis treści

Kiedyś największą grupą graczy byli posiadacze komputerów stacjonarnych. Potem pojawiły się konsole i z biegiem czasu stosunek grających w gry na PC i konsolach uległ dość znacznej zmianie. Zaletą tych ostatnich (poza brakiem konieczności częstych upgradów, które trzeba robić w przypadku komputerów) jest prosty system sterowania. Przygotowane specjalnie z myślą o konsolach kontrolery szybko przekonały do siebie graczy. Na tyle szybko i skutecznie, że pojawiły się modele dostosowane do współpracy z komputerami stacjonarnymi. Jednym z nich jest PV58, kontroler oferowany przez Natec Genesis.

Kontroler zapakowano w prostokątne pudełko, nie wyróżniające się niczym szczególnym. Nie licząc oczywiście tego, że umieszczono na nim grafiki prezentujące akcesorium podobne wyglądem do kontrolerów Sony i Microsoftu, wykorzystywanych przy konsolach tych firm. Oprócz grafik tradycyjnie umieszczono tam główne cechy urządzenia. Szybko więc możemy się dowiedzieć, że PV58 jest kontrolerem bezprzewodowym wyposażonym w dwa analogowe joysticki, i że może pracować w zasięgu 10 metrów od komputera. Czy tak będzie? Zaraz się o tym przekonacie, wcześniej jednak kilka słów na temat budowy tego akcesoria.

kontroler do gier natec genesis pv58 1 20160528 1346750112

Kontroler jeszcze w pudełku

Konstrukcja

Trudno jest opisać kształt kontrolera, który zaprojektowany został do współpracy z konsolami. Najlepiej jego wygląd przedstawią zdjęcia, które zamieściłem w niniejszym tekście, dlatego pominę słowne wygibasy próbujące opisać to akcesorium. Dodam tylko, że PV58 sprawia wrażenie trochę mniejszego od "standardowego" kontrolera, który możemy spotkać w pudełku z PS4 czy Xbox One. Ale jest to tylko wrażenie wynikające z innych wykończeń i mniej obłych kształtów. Rozmiary są takie same. Oczywiście jak na kontroler wzorowany na akcesoriach konsolowych, produkt Natec-a ma wyprofilowane uchwyty do trzymania w dwóch dłoniach. Jednak mniejszy rozmiar wcale nie wymusił innego ułożenia przycisków i drążków. Lewy umieszczony jest w lewym górnym rogu, natomiast drugi zamontowano poniżej w prawym dolnym rogu. Oba joysticki oprócz przenoszenia ruchu w zakresie 360 stopni, służą również jako przyciski. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie przyciski umieszczone na górnej powierzchni kontrolera umieszczono w dwóch rzędach. W górnym jak już napisałem znajduje się joystick analogowy, obok którego umieszczono przyciski select i start pomiędzy którymi zainstalowano klawisz nawiązywania połączenia. Z prawej strony umieszczono cztery przyciski umieszczone na planie krzyża - odpowiedniki X, Y, A, B w kontrolerze do Xbox-a. Z kolei w dolnym rzędzie znajduje się pad kierunkowy (D-Pad) i wspomniany już joystick analogowy.

kontroler do gier natec genesis pv58 10 20160528 1581322581

Układ przycisków na kontrolerze

Nad przyciskami znajdują się cztery diody sygnalizacyjne. I to jest coś co odróżnia PV58 od takiego samego akcesorium Microsoftu. Z kolei z przodu umieszczono dwie pary przycisków: boczne i spusty, które też nazywane są triggerami i bumperami. Pomiędzy nimi, na środku umieszczono gniazdo microUSB. Służy ono do podłączenia przewodu, który będzie ładował wbudowany akumulator. Od razu powiem, że nie ma możliwości jego wymiany bez rozkręcania konstrukcji.

kontroler do gier natec genesis pv58 8 20160528 1812508328

Przyciski z przodu kontrolera oraz port ładowania akumulatora

Obudowę wykonano z miękkiego w dotyku tworzywa, bardzo popularnego ostatnio wśród producentów akcesoriów dla graczy. Być może zainteresuje Was, że obudowa jest skręcana. Układ przycisków, jak już wspominałem, jest taki sam jak w przypadku kontrolera Microsoft Wireless Controller dla konsoli Xbox czy peceta.
W komplecie PV58 dostajemy mikronadajnik radiowy (USB), nie ma jednak żadnej płytki ze sterownikami. Również na stronie producenta nie znalazłem żadnego oprogramowania, które byłoby dedykowane do współpracy z kontrolerem.


Specyfikacja

Tradycyjnie zamieszczam specyfikację zamieszczoną przez producenta na stronie produktowej tego akcesorium. Jak sami zauważycie, nie jest ona zbyt rozbudowana.
- Platforma: PC, PS3
- Liczba przycisków: 12
- Komunikacja: Bezprzewodowa
- Zasięg nadajnika: 10 m
- Dodatkowe funkcje: Wibracje

kontroler do gier natec genesis pv58 6 20160528 1865668679

Analogowy drążek sterowania

Tradycyjnie, powyższą listę uzupełniam o to co udało mi się wyszperać w sieci, a czego producent nie zamieścił na swojej stronie.
- Pojemność akumulator: 600Ah
Specyfikacja pokazuje, że PV58 jest dedykowany zarówno komputerom stacjonarnym, jak i konsolom PS3. Może trochę zaskakiwać brak informacji o współpracy z najnowszymi konsolami - PS4 czy Xbox One, czy chociażby Xbox 360. Kontroler został wyposażony w mechanizm wibracji, tak jak oryginalne kontrolery Microsoftu czy Sony.

kontroler do gier natec genesis pv58 13 20160528 1778997465

Kontroler w użyciu


Użytkowanie

Umieszczenie mikronadajnika radiowego w porcie USB powoduje automatyczne zainstalowanie sterowników. System, w moim przypadku Windows 7, wykrywa kontroler jako Xbox 360 Controller for Windows. Ponieważ nie ma żadnego oprogramowania, które pozwoliłoby na szybkie i proste przypisanie funkcji do przycisków, trzeba bazować na sterownikach, które instalują się same. Przy ich pomocy możemy sprawdzić komunikację oraz działanie przycisków.

capture 002 28052016 021136

Kontroler wykryty przez system został zidentyfikowany jako Xbox 360 Controller for Windows

capture 003 28052016 021914

Sterowniki kontrolera mogą pomóc w jego testowaniu

Testy praktyczne przeprowadziłem grając w: Gears of War, Tron: Evolution oraz Lego Star Wars III. Jak nietrudno się domyślić, kontroler był wygodny w obsłudze. Trzyma się go dobrze, wszystkie przyciski są w zasięgu dłoni - pod tym kątem nie ma żadnych niedoróbek.
I to niestety wszystkie zalety kontrolera. Co nie znaczy, że wszystko pozostałe jest wadą. Kontrolerowi brakuje po prostu pewnej miękkości działania, dopracowania lub po prostu lepszych, bardziej czułych komponentów. Analogowe drążki trzeba mocno i zdecydowanie przechylać by zadziałały. W niektórych przypadkach uzyskanie precyzji ruchu może być trudne. Co prawda tak dynamiczne gry jak Lego Star Wars niwelują ten mankament, jednak już w przypadku Gears of War precyzyjne celowanie stwarzało mi problemy. Również wykorzystanie ich jako przycisków wymaga przyłożenia sporej siły. Oczywiście możemy skorzystać z opcji kalibracji dostępnych w ustawieniach gry, ale mimo wszystko odbiega to od tego co oferuje np. kontroler Microsoftu.

kontroler do gier natec genesis pv58 11 20160528 1513162273

Kontroler w użyciu

Deklarowany zasięg pracy to ok. 10 m i faktycznie, nie miałem problemu z łącznością pomiędzy kontrolerem a komputerem. Co prawda nie przeprowadzałem testów na maksymalnej odległości, ale też nie wydaje mi się, by ktoś chciał używać jakiegokolwiek kontrolera na tak dużym dystansie. Nawet gdyby dysponował dużym (np. 32-calowym) monitorem.
Inną wadą tego akcesoria jest relatywnie krótki czas pracy. Akumulator wystarcza na ok. 6 godziny gry. Co prawda ładowanie trwa mniej więcej połowę tego czasu a podłączając przewód USB możemy nie martwić się zasilaniem, niemniej na tle innych kontrolerów ten nie wypada najlepiej. Oczywiście kontroler może też pracować przewodowo, jednak dołączony do niego rzewód USB jest trochę krótki. Jeśli więc chcielibyście wykorzystać go w ten sposób, warto zaopatrzyć się w dłuższy kabel.

kontroler do gier natec genesis pv58 15 20160528 1181157021

Porówanie wielkości kontrolerów Natec Genesis i Microsoftu

I jest coś jeszcze, co na pewno nie spodoba się miłośnikom komputerowej zabawy. Przełączenie się pomiędzy oknami kombinacją klawiszy Alt+Tab powoduje, że kontroler traci swoje ustawienia. O ile posiadaczom konsol to nie będzie sprawiało kłopotu, o tyle pecetowcom na pewno to się nie spodoba. 


Podsumowanie

Pomimo wymienionych powyżej wad kontrolera Natec Genesis PV58 warto się nim zainteresować. Nie kosztuje dużo, bo w sklepach internetowych można go kupić za ok 90-99 złotych, a wskazane mankamenty... można się do nich przyzwyczaić i wziąć je pod uwagę w czasie zabawy. Oczywiście może być problem z wykonywaniem niektórych kombinacji ruchów takich jak HCF czy QCF (Half Circle Forward/Quarter Circle Forward) w np. bijatykach, więc jeśli nastawiacie się na tego typu gry to może to nie najlepszy wybór. Jeśli jednak myślicie o innych gatunkach, to warto to rozważyć.

kontroler do gier natec genesis pv58 14 20160528 1580846598

Kontroler Natec Genesis PV58 

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Plusy Minusy

solidna konstrukcja
przyjemny w dotyku materiał obudowy
rozłożenie przycisków identyczne jak w przypadku kontrolera Microsoftu

mała pojemność baterii
mała precyzja działania elementów analogowych

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube