foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Jak wygrywać mecze w wirtualnych światach? Czasami umiejętności nie wystarczą. Czasami mniej uzdolnieni gracze, za to wyposażeni w lepsze "wspomagacze" mają większe szanse na zdobycie trofeum zwycięzcy. Jednym z takich wspomagaczy jest G13 Advanced Gameboard zaprojektowany przez Logitech. Sprawdzam, czy warto w to akcesorium zainwestować.

Pudełko, w którym zapakowano gameboard kontynuuje modną ostatnio tradycję opakowań książkowych. Po podniesieniu górnej pokrywy możemy obejrzeć całe urządzenie ukryte za przezroczystą osłoną. To co zobaczymy, to wyprofilowana klawiatura w specyficznej obudowie wyposażona w wyświetlacz i mały joystick po prawej stronie. Zanim jednak opiszę G13 dokładnie, wspomnę, że na "plecach" pudełka umieszczono rysunek urządzenia z zaznaczonymi głównymi elementami. Wiem więc, że gameboard wyposażono w wyświetlacz LCD, 25 programowalnych przycisków, które pozwolą na przypisanie do nich 75 funkcji, programowalny joystick i wygodną podkładkę pod nadgarstek z dodatkowym przyciskiem. Czy tak jest w istocie...

logitech g13 advanced gameboard 2 20160514 1299089895

G13 Advanced Gameboard w pudełku

...rozpakowuję i sprawdzam.

Na pewno można powiedzieć jedno: G13 Advanced Gameboard ma nietypowy - charakterystyczny - kształt. Urządzenie składa się z czterech części: wyświetlacza, głównej części z klawiaturą, podkładki pod nadgarstek i doklejonego z boku joysticka, który jest w zasięgu kciuka lewej ręki. To wskazuje też, dla jakich osób urządzenie jest dedykowane, bo jakoś nie wyobrażam sobie osoby leworęcznej, która operuje tym urządzeniem przy pomocy prawej ręki. Nie wyobrażam sobie operowania joystickiem przy pomocy palca serdecznego. Muszę jednak przyznać, że zamontowana w nim sprężyna działa sprawnie. Z jednej strony jest miękka, nie trzeba wkładać wielkiego wysiłku by nim poruszyć, a jednocześnie bardzo szybko wraca do pozycji neutralnej. Obok gałki, z lewej strony i na dole, umieszczono przyciski, których delikatny odgłos klikania i niewielki skok wskazują na wykorzystanie w akcjach typu FIREEEEEEEE! Gałkę można również wcisnąć, może więc działać jak kolejny przycisk. Według producenta, joystick działa w pełni analogowo, a to oznacza że rejestrowane jest nie tylko wychylenie, ale i jego kąt (czy tak jest, piszę w dalszej części recenzji). To na pewno przypadnie do gustu miłośnikom gier wyścigowych (o ile wcześniej nie zainwestowali w kierownicę).

logitech g13 advanced gameboard 5 20160514 1055575091

Gameboard w pełnej krasie

Okienko wyświetlacza ma wielkość ok. 6x2 cm (rozdzielczość 164x43 piksele). Bezpośrednio pod nim umieszczono cztery podłużne przyciski, które w przeciwieństwie do pozostałych klawiszy G13 nie mają żadnego opisu. Wynika to z faktu, że ich funkcje zmieniają się w zależności od aktualnie wyświetlonego na ekranie komunikatu. Po bokach tych przycisków znajdują się dwa okrągłe przyciski, można je bardzo łatwo odróżnić dotykiem. Prawy przycisk odpowiada za włączenie i wyłączenie podświetlenia klawiatury i wyświetlacza, natomiast ten z lewej służy do przełączania funkcji (apletów) wyświetlanych na wyświetlaczu.
Poniżej, w miejscu połączenia górnej części z główną, znajdują się cztery duże przyciski oznaczone M1-M3 i M4. Dlaczego je oddzielam w ten sposób? Ponieważ pierwsze trzy można wykorzystać do zmiany profilu urządzenia a ostatni do szybkiej rejestracji makr. W głównej części urządzenia znajdują się 22 przycisk oznaczone symbolami G1-G22. Cztery przyciski (G4, G10, G11, G12) umieszczone w środku mają wklęsłe powierzchnie, co pozwala dotykiem, bez patrzenia na klawiaturę umiejscowić położenie dłoni nad akcesorium. Swoim układem odpowiadają one najczęściej stosowanym przyciskom WSAD ze standardowej klawiatury.

logitech g13 advanced gameboard 4 20160514 1949889259

 Wyświetlacz i umieszczone pod nim przyciski

Trzecia część (piszę część, ale pamiętajcie, że obudowa to jednolity korpus), to jak wspomniałem podkładka pod nadgarstek. Wyposażono ją w miękkie w dotyku tworzywo z nacięciami w jodełkę. Dzięki temu ręka ma solidne oparcie, nie ślizga się.
Stabilność G13 na biurku zapewniają gumowe podkładki umieszczone na spodzie urządzenia. Ponieważ akcesorium ma sporą wagę, możemy być pewni, że nie będzie się łatwo przemieszczać po biurku. Długi (ponad 2 metrowy) przewód zabezpieczono grubą osłoną z tworzywa. Pomimo grubości jest on jednak elastyczny, można go swobodnie poprowadzić po biurku. Zakończono go wtykiem USB - zwykłym, nie pozłacanym.

logitech g13 advanced gameboard 8 20160514 1579994653

Wyświetlacz

Całość wykonana jest z dużą dbałością o jakość - to widać i czuć. Ciekawy wygląd - liczne załamania oraz wklęsłe i wypukłe fragmenty, przyciągają wzrok, ale ich głównym celem jest zapewnienie odpowiedniego komfortu obsługi. Zwrócono nawet uwagę na tak "drobny" szczegół jak pochylenie klawiatury w stronę użytkownika. Górne rzędy są wyżej, dolne niżej - zgodnie z naturalnym układem dłoni. Przyciski dobrze reagują na dotyk, wystarczy wcisnąć je ok. 5 mm, by zadziałały. Ekran, którego kolor podświetlenia możemy ustawić ma dobry kontrast. Wyświetlane tam komunikaty są czytelne zarówno w ciemności, jak i w słoneczny dzień. Za wykonanie, należy się Logitech-owi pochwała.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube