foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Do tej pory Mionix była dla mnie firmą, której produkty pozycjonowały się na średniej półce cenowej i jakościowej. Stosunkowo młoda firma w branży nie ma jeszcze tak ugruntowanej pozycji jak Razer czy Steelseries, które istnieją na rynku kilka lat dłużej. I chociaż projektanci Mionix czerpią garściami z doświadczeń swoich konkurentów, to jednak ciężko przebić się wśród tak znanych marek jak chociażby te dwie wymienione. Czy NAOS 7000 pomoże szwedzkiej firmie wybić się ponad przeciętność?

Na pewno firma chce pokazać, że jej produkty są zarówno dopracowane, jak i przemyślane. Podkreślić ma to opakowanie, w którym dostarczana jest myszka. Twarde pudełko różni się od tego co oferują inni producenci. Co prawda gryzoń nie spoczywa w miękkiej gąbce, nie wyeksponowano go też na podstawce, jednak nie zastosowano tu tak popularnej wśród producentów myszek pokrywki zasłaniającej akcesorium. Dodatkowym wyróżnieniem jest brak krzykliwych, agresywnych kolorów na opakowaniu, które mają przyciągnąć wzrok gracza. Kolor opakowania jest ciemny, jednolity, stonowany. Umieszczone na nim zdjęcie NAOS 7000 prezentuje się nieciekawie.

Konstrukcja

mysz mionix naos 7000 1 20160425 1079819400

Mysz Mionix NAOS 7000

Za to gdy weźmiemy myszkę do ręki, od razu stanie się jasne, że mamy do czynienia z produktem nietuzinkowym. Ciemna, grafitowa barwa i miękkie w dotyku tworzywo zapewniają bardzo dobre pierwsze wrażenie. Obudowę wyprofilowano tak, by myszką mogły posługiwać się osoby praworęczne. Na lewym boku z tyłu znajduje się delikatne oparcie na tylną część kciuka (kłąb kciuka), natomiast na prawym specjalne wyprofilowanie pozwala wygodnie ułożyć palce mały i serdeczny. Pozostałe palce spoczywają wygodnie na prawym i lewym przycisku, które mają specjalne wgłębiania, do ich wygodnego ułożenia. Pomiędzy głównym przyciskami znajduje się rolka przewijania, również pokryta gumowym tworzywem, a tuż za nią dwa przyciski zmieniające rozdzielczość. Kolejne dwa przyciski umieszczono na lewej krawędzi w zasięgu kciuka. Jak na mój gust mogłyby być przesunięte trochę do przodu. Przy obecnym ich umiejscowieniu muszę dość mocno zginać kciuk by sięgnąć tylnego przycisku. Z tyłu obudowy, na "grzbiecie" zlokalizowano

mysz mionix naos 7000 2 20160425 1534955617

Widok na myszkę z przodu

Czujnik laserowy umieszczono na środku, w osi myszki. Właściwy poślizg zapewnić mają cztery ślizgacze, które rozmieszczono na obwodzie. Uprzedzając pytania, nie w pudełku nie ma dodatkowych ślizgaczy. Jak na myszkę dla graczy przystało, NAOS 7000 wyposażono w giętki przewód w osłonie z materiały. Wtyczkę USB tradycyjnie pokryto cienką warstwą złota. Niestety, wyprowadzenie przewodów zarówno z obudowy jak i wtyczki pozostawia wiele do życzenia. W miejscach przejścia nie ma żadnych osłon, żadnego wzmocnienia, a to właśnie tutaj najczęściej przewód ulega uszkodzeniu.
Wizualnie myszka podoba mi się, dobrze też leży w dłoni. Brakuje mi jednak możliwości zmiany wagi. To i wspomniane wyprowadzenie przewodów to moim zdaniem najsłabsze elementy konstrukcyjne.


A czy znajdę jakieś słabe elementy w specyfikacji?

Specyfikacja techniczna
• 32-bitowy procesor ARM 32mhz
• Ergonomiczna, praworęczna mysz do gier.
• gumowa powłoka soft touch
• 7 w pełni programowalnych przycisków
• 3 stopniowa regulacja DPI
• 2 zintegrowane diody LED w 2 strefach kolorów
• 16,8 mln opcji kolorów LED
• różne opcje zmiany koloru: stały, migający, pulsujący i efekt oddychania
• 128 KB wbudowanej pamięci
• pozłacany wtyk USB 2.0, połączenie z Plug and Play
• przewód pleciony o dł. 2 m
Specyfikacja czujnika
• czujnik optyczny ADNS - 3310 IR-LED
• rozdzielczość 7000DPI
• maksymalna prędkość śledzenia co najmniej 5.45m / s (215 IPS)
• nie dodatnie lub ujemne przyspieszenie sprzętowe
• regulowany LOD
Wymiary i waga
• 130,84 x 84,72 x 38,67 mm
• waga netto (w / o kabla): 103 g
• waga netto (wraz z kablem.): 147 g

mysz mionix naos 7000 6 20160425 1321565796

Wyprofilowanie na palce

Jak widać z powyższego (o ile ktoś już wcześniej nie policzył) mamy siedem przycisków, którym możemy przypisać inną niż domyślna funkcja. Możemy zmienić podświetlenie, do naszej dyspozycji oddano 16.8 mln kolorów, co raczej nie jest niczym nowym, bo to już dziś standard. LED-y zamontowano w tylnej części myszki - podświetla logo - oraz pod rolką przewijania. Światło jest delikatne, niezbyt intensywne, takie jak powinno być. Dzięki temu nie rozprasza gracza w czasie gry, a jednocześnie pomaga szybko zlokalizować rolkę w ciemnościach.
Jednak najciekawszymi, z mojego punktu widzenia, pozycjami są 3 stopniowa regulacja DPI oraz wbudowana pamięć, która pozwala w myszce zachować ustawienia. I to jest to, czego gracze oczekują od swoich myszek. Warto też zwrócić uwagę na LOD (Lift of Distance), który można modyfikować.


Oprogramowanie

Oczywiście za wszystkie ustawienia odpowiada oprogramowanie, które pozwala na konfigurację myszki, definiowanie profili i budowę makr. Problem w tym, że znalezienie programu dla NAOS 7000 na stornie producenta wcale nie jest takie proste. Pomimo tego, że strona www pokazuje całkiem sporo informacji na temat tej myszki, link do programu jest dość skrzętnie ukryty na stronie supportu. Krótko mówiąc, jeśli będziecie szukać programu do parametryzacji myszki, albo od razu idźcie na stronę supportu Mionix, albo lepiej wpiszcie w wyszukiwarce hasło do wyszukiwania.

capture 001 24042016 195121 capture 003 24042016 195138
capture 005 24042016 195219 capture 007 24042016 195332

 Zrzuty ekranowe z programu do konfiguracji myszki Mionix NAOS 7000

Program, który musicie pobrać zajmuje ok 8 MB. Pobiera się szybko i równie szybko się instaluje. Po uruchomieniu otwiera się okno, które może przerazić ilością umieszczonych tam informacji. Jednak chociaż nie ma polskiej wersji językowej, łatwo się odnaleźć w tym gąszczu. W górnej części pomiędzy dwoma poziomymi liniami umieszczono menu składające się z pięciu pozycji. Dzięki nim przełączamy się po kolei do okien, w których ustawiamy: funkcje przycisków, czułość czujnika, kolory i makra. Ostatnia pozycja menu odpowiada za support, są tam więc linki do stron z najczęściej zadawanymi pytaniami, strony, na której możemy zarejestrować myszkę oraz pobrać aktualizację oprogramowania. Pod tym menu znajduje się drugie, które pozwala na przełączanie się pomiędzy profilami. Poniżej jest już właściwe okno, w którym ustawiamy poszczególne parametry, a na samym dole znajdują pola, które pozwalają zachować zmiany, zmienić język interfejsu, przywrócić ustawienia domyślne i wysłać konfigurację do myszki.
W pierwszym oknie widać rysunek NAOS 7000 z zaznaczonymi przyciskami. Po lewej stronie umieszczono listę tych przycisków z rozwijanymi polami, na których umieszczono funkcje, które można przypisać do poszczególnych klawiszy. Wśród dostępnych tam funkcji są komendy domyślne (przydatna opcja, jeśli chcemy szybko przywrócić ustawienia domyślne dla przycisków - jeden click i gotowe), przełącznik profili, jak również funkcja wyłączająca działanie przycisku. Co ciekawe, w przeciwieństwie do konkurencji, Mionix nie oferuje tutaj funkcji systemowych, takich jak regulacje głośności, otwarcie przeglądarki czy domyślnego klienta poczty. I to mi się podoba.

capture 011 24042016 195816

Okno konfiguracyjne makr

W oknie ustawień parametrów czujnika mamy do wyboru dwa sposoby ich zmiany: wprowadzając pożądane przez nas wartości ręcznie w odpowiednich polach lub przesuwając suwaki. Rozdzielczość możemy ustawić dla każdej osi osobno w zakresie od 50 do 7.000 dpi. W tym oknie ustawiamy również kilka innych parametrów: LOD, angle snapping, angle tunning (w zakresie od -30 do +30 stopni) oraz szybkość wskaźnika. Możliwość ustawienia predykcji (od bardzo małej do ekstremalnie dużej) oraz kąta przesuwania się myszki, przy którym kursor będzie się przesuwał w linii prostej, na pewno spodoba się miłośnikom FPS-ów. Spodobała mi się umieszczona tu funkcja analizy powierzchni. Pokazuje ona, jak dobrze nasza mysz współpracuje z podkładką. Prezentuje to zarówno w postaci syntetycznej - procentowej, jak i graficznej w postaci słupka z kolorowymi paskami. W rzeczywistości narzędzie to bada gęstość i równość powierzchni, na której jest testowane. Dodam, że nawet na podkładkach ocenionych na 10%, mysz sprawowała się bardzo dobrze.

capture 010 24042016 195350

Badanie jakości powierzchni podkładki

Kolejne okno poświęcone kolorom ma znacznie mniej parametrów do ustawienia. Możemy wybrać czy obie diody LED mają świecić, czy obie mają być wyłączone, czy też świecić ma tylko jedna z nich. Program, pozwala również zastosowanie jednego z czterech zdefiniowanych efektów podświetlenia: światła ciągłego, błyskania, pulsacji lub efektu oddychania. Barwę podświetlenia wybieramy albo korzystając z gotowych, najbardziej popularnych odcieni, które przygotowano w postaci małych kwadratów, lub wprowadzając kod RGB.
Okno z makrami pozwala na zapisanie praktycznie dowolnej liczny makr (bez problemów stworzyłem ich 30). Każdemu z nich możemy nadać dowolną nazwę pod warunkiem, że nie przekroczy ona długości 23 znaków. Po nadaniu nazwy możemy uruchomić nagrywanie makra. Wciskając przycisk nagrywania rozpoczynamy rejestrację. Co ciekawe, możemy wybrać czy mamy rejestrować nie tylko naciśnięcie przycisku, ale i opóźnienie dla kolejnego. Po zapisaniu pozostaje już tylko załadowanie całej konfiguracji do pamięci myszki.


A jak wygląda użytkowanie NAOS 7000?

Wspomniałem już, że myszka bardzo dobrze leży w dłoni. Tworzywo, z którego ją wykonano jest przyjemne w dotyku, a jednocześnie ma bardzo dobrą cechę: nie ślizga się w spoconej dłoni. Bardzo dobrze trzyma się myszkę przy pomocy chwytów palm grip i claw grip. Oprogramowanie działa szybko i stabilnie zapewniając łatwy i szybki dostęp do wszystkich podstawowych funkcji.

mysz mionix naos 7000 4 20160425 2009520276

Myszka w użyciu

Pomimo tego, że program konfiguracyjny ma kilka funkcji przydatnych w grach FPS, nie każdy miłośnik tego gatunku będzie zadowolony z tej myszki. W sieciowych strzelankach bardzo często ruszamy myszką szybko i dynamicznie, co powoduje napięcia dłoni. Kształt NAOS-a nie sprzyja takim sytuacjom, wygodnie ułożona dłoń w naturalny sposób rozluźnia się, co prowadzi do wolniejszych ruchów. Zawodowcom nie będzie to pasować, ale wszyscy inni będą raczej zadowoleni. Mysz porusza się stabilnie, chwyt jest wygodny... czego chcieć więcej?
Czujnik sprawdza się bardzo dobrze. Pisałem już o tym, że nawet na podkładkach ocenionych na 10% ruchy kursora są dobrze odzwierciedlone. Brak akceleracji, opóźnień i niski LOD sprawia, że posługiwanie się tą myszką w grach jest naprawdę przyjemne. Działanie przycisków jest sygnalizowane charakterystycznym klikiem, ale najważniejsze jest to, że reagują błyskawicznie. Problemem może być tylny przycisk umieszczony na boku. Trzeba mocno zginać kciuk by do niego sięgnąć.

mysz mionix naos 7000 3 20160425 1801752056

Podświetlenie w Mionix NAOS 7000

Ponieważ sporo gram w gry MMO interesowało mnie wspomaganie przy pomocy makr. Co prawda nie da się stworzyć jakichś zaawansowanych skryptów, ale to co jest na pewno zapewni przewagę (lub chociaż wyrównanie szans) nad innymi graczami w trybie PvP a walka z bossami w trybie PvE będzie prostsza. Szkoda tylko, że nie ma opcji modyfikowania opóźnienia. Jeśli jednak uruchomimy tryb nagrywania w czasie rzeczywistej gry z zaznaczoną opcją "record delay" powinniśmy osiągnąć to, na czym nam zależy. Nie uda się jednak stworzyć makra pozwalającego na ciągłe trzymanie jednego przycisku, w efekcie czego w FPS-ach moglibyśmy prowadzić ogień ciągły lub seryjny.


Podsumowanie

Nie jestem graczem pro i nie zarabiam na grze w gry komputerowe. Ale tę myszkę chciałbym mieć. Ma co prawda pewne wady, na pewno jednak zapewnia duży komfort w czasie gry. Dopracowane oprogramowanie zapewnia możliwość nie tylko konfiguracji myszki ale i załadowania do jej pamięci pięciu profili z różnymi ustawieniami. Gdyby nie kilka mankamentów, byłaby to dla mnie myszka idealna. Jeśli powyższe recenzja zaostrzyła Wasz apetyt na tego gryzonia, to przygotujcie się na wydatek na poziomie 190-290 złotych (w zależności od sklepu, w którym dokonacie zakupu).

mysz mionix naos 7000 11 20160425 1902199683

 Mionix NAOS 7000

Plusy Minusy

wygodna w trzymaniu
przyjemny materiał wykorzystany na obudowę
możliwość przechowywania konfiguracji w pamięci myszki
narzędzie do badania jakości powierzchni podkładki
możliwość niezależnego włączania podświetlenia
możliwość regulacji rozdzielczości dla każdej osi osobno

brak możliwości zmiany wagi
brak polskiej wersji językowej programu do konfiguracji
słabo zabezpieczone wyprowadzenie przewodu z obudowy

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube