Tribe Gwiezdne wojny Pop Darth Vader

Słuchawki dla fanów Gwiezdnych wojen

Więcej...

Sennheiser IE 800 S

Słuchawki dla smakoszy

Więcej...

Sennheiser GSP 600

Gamingowe słuchawki dla wymagających

Więcej...

Natec Firefly Pro

Lampka inna niż reszta

Więcej...

Sennheiser Momentum Free In-Ear Wireless

Świetne, rewelacyjne, niesamowite

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test myszki Zalman ZM-GM4 Knossos

  • Opublikowano: niedziela, 07, grudzień 2014 16:30
  • 07 Gru

Spis treści

ZM-GM4 to kolejny przedstawiciel myszek dla graczy, który tak jak Razer Ouroboros czy R.A.T. zmienia swoją geometrię. Możliwość dopasowania kształtu myszki do dłoni gracza to na pewno spory atut. Czy jednak mysz ta spełnia inne oczekiwania graczy?

myszka zalman zm-gm4 1 20141207 1035597326

Na początku zdefiniujmy te oczekiwania. Pisałem o tym już przy okazji innych recenzji myszek gamingowych, warto jednak to sobie przypomnieć. Tak więc mysz dla graczy powinna cechować się:
- solidną budową
- przewodem w oplocie z materiału zapewniającym właściwą wytrzymałość
- dobrymi ślizgaczami (mile widziany drugi komplet zapasowych)
- możliwością zmiany rozdzielczości czujnika, najlepiej w każdej osi osobno
- możliwością zmiany wagi
- oprogramowaniem, które pozwoli zdefiniować różne profile ustawień i makra - najlepiej gdy takie ustawienia można zapamiętać w pamięci myszki
- możliwością dopasowania do kształtu dłoni
Być może ktoś jeszcze coś doda do powyższej listy, wydaje mi się jednak, że są to najważniejsze cechy, którymi powinna charakteryzować się mysz do gier komputerowych. Sprawdźmy więc czy ZM-GM4 spełnia powyższe wymagania.
Zacznijmy od budowy, a pod tym kątem ZM-GM4 prezentuje się bardzo ciekawie. Obudowę wykonano z czarnego, matowego tworzywa. Tylko na spodzie widać fragment aluminium, na którym oparto szkielet konstrukcji. Lewy bok ma charakterystyczne "płetwy" opierające się na powierzchni biurka. Spełniają one kilka funkcji: są dobrym oparciem dla kciuka, od spodu wyposażono je w ślizgacze, zapewniają więc dobry poślizg myszce i stabilizują odsunięty od korpusu bok. Podobnie wykończono również drugi bok. Wróćmy jeszcze na chwilę do lewego. Wyposażono go w sprężynujący przełącznik suwakowy, który opatrzono napisem function - przy pomocy oprogramowania możemy przypisać do niego funkcję uruchamiania dowolnego programu. Nad nim umieszczono dwa dodatkowe przyciski, które domyślnie mają przypisane działania: następna strona / wcześniejsza strona. Umieszczono je dość niefortunnie, ponieważ są one częściowo przykryte pokrywą grzbietową myszki. W momencie gdy rozsuniemy boki, są one bardziej wyeksponowane, ponieważ jednak są zlokalizowane na środku, ich obsługa kciukiem jest dość uciążliwa.

myszka zalman zm-gm4 6 20141207 1158521615

Ciekawe rozwiązanie zastosowano przy lewym przycisku. Wyposażono go w małą dźwignię, która zastępuje podwójne naciśnięcie lewego klawisza. Przydatne rozwiązanie, trzeba się jednak do niego przyzwyczaić. Kolejną ciekawostką jest umieszczenie sygnalizatora świetlnego, który pokazuje ustawioną rozdzielczość czujnika - jedną z czterech, jakie można zdefiniować. Problem w tym, że leżący na przycisku palec zasłania to światełko. Rozdzielczość zmieniamy przy pomocy przycisku, który umieszczono za rolką przewijania, która oprócz przewijania do przodu i do tyłu, pełni również funkcję przycisku.
Na grzbiecie gryzonia, pod okrągłą pokrywą znajduje się miejsce na odważniki. W komplecie z myszką znajduje się pojemnik, w którym schowano 6 ciężarków o wadze 3.5g każdy. Możemy je umieścić we wspomnianym miejscu, dostosowując wagę gryzonia do swoich preferencji. Tu zauważę, że mysz już bez tych ciężarków jest dość ciężka - wynika to z aluminiowego szkieletu, o którym już wspominałem.
Z tyłu znajduje się metalowy sześciokątny wkrętak imbusowy osadzony w specjalnym gnieździe. Przy jego pomocy możemy zmienić rozmiar myszki. Służą do tego trzy wkręty umieszczone po bokach i na grzbiecie ZM-GM4. Kręcąc nimi przy pomocy wkrętaka powodujemy rozsunięcie tych trzech elementów, przez co zwiększą się rozmiary myszki. Problem w tym, że spowoduje to powstanie szczelin, które nie koniecznie będą wygodne dla spoczywające na myszce dłoni. Poza tym, w miejscach tych będą się zbierały różne zanieczyszczenia. Najważniejsze jednak, że wcale to nie jest wygodne (przynajmniej dla mnie). Palce odruchowo badają szczeliny i trzeba sporo samodyscypliny, by leżały tam gdzie mają leżeć. Dodatkowo przy niepełnym rozsunięciu czuć niewielki luz tych elementów. Nie przeszkadza to w użytkowaniu, ale też po kilkunastu dniach używania trudno powiedzieć, czy luzy te nie powiększą się.

myszka zalman zm-gm4 17 20141207 1584890784

Przewód, jak na myszkę dla graczy przystało, zabezpieczono oplotem z materiału. Zadbano również o jego wyprowadzenie z obudowy. Specjalne wzmocnienie chroni w tym miejscu przewód przed złamaniem. Długi na 180 cm kabel zakończono pozłacaną wtyczką USB.
Myszka dedykowana jest dla osób praworęcznych. Świadczy o tym zarówno ułożenie przycisków, jak i lekkie pochylenie jej grzbietu w lewą stronę. Dzięki temu dłoń wygodniej spoczywa na obudowie
Reasumując, do naszej dyspozycji oddano myszkę wyposażoną w 8 przycisków, które dzięki dołączonemu oprogramowaniu mogą zmienić przypisane im funkcje. Wykonana z tworzywa myszka prezentuje się ciekawie, chociaż nie koniecznie ładnie. Ale taka też jest forma Transformerów - oferują dużo, niekoniecznie pięknie się prezentując. Metalowe elementy, których jest całkiem sporo, pokryto farbą, która niestety agresywnie reaguje z potem - przebarwia się. Jak na Transformera - dodaje mu uroku, nie każdemu jednak musi się to podobać.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube