foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Gladius to krótki, obosieczny miecz, który wykorzystywany był przez rzymskich legionistów. Taką nazwę nadano też myszce dedykowanej graczom, którą w ramach serii ROG Asus już za kilka dni wprowadzi do sprzedaży. Zanim zobaczycie ją na pólkach sklepowych możecie się z nią bliżej poznać czytając moją recenzję.

myszka asus rog gladius 1 20140923 1849046367

Mysz zapakowano w sztywny kartonik, który dzięki odchylanej klapie pozwala obejrzeć ukryte pod przezroczystą osłoną akcesorium. Jest to często stosowana przez producentów myszek praktyka, która oczywiście jak najbardziej mi odpowiada. Kolorystyka jest utrzymana w barwach urządzeń dla graczy - przeważają ciemne barwy: czerń i czerwień. Na rewersie pudełka umieszczono ciekawą grafikę, która przedstawia myszkę rozłożoną prawie na czynniki pierwsze. Od razu też widać, kilka ciekawych rozwiązań, które Asus zaimplementował w swojej myszce.
W komplecie z myszką otrzymujemy: pokrowiec - dobrze wykonany z siatki materiałowej, gwarantującej dużą wytrzymałość, dwa przewody do myszki o różnej długości, parę dodatkowych przełączników japońskiej firmy Omron, dodatkowe ślizgacze, naklejki z logo ROG oraz teoretycznie płytkę z instrukcją i oprogramowaniem pozwalającym na modyfikację ustawień gryzonia. Piszę teoretycznie, ponieważ Asus na swojej stronie wymienia płytkę w wyposażeniu, natomiast w egzemplarzu, który trafił do mnie na test, takowej nie było.

myszka asus rog gladius 4 20140923 1136765186

Być może zwróciliście uwagę, na informację o dwóch przewodach do myszki (1m i 2 m). Otóż Gladius ma wypinany przewód. Odpowiednio przygotowane gniazdo z portem microUSB powoduje, że przewód siedzi mocno i pewnie. Oczywiście obie końcówki są pozłacane, a przewód wzmocniony jest oplotem materiałowym.
Obudowę myszki wykonano z ciemnego, matowego tworzywa. Jedynie boki, wykonano z gumy, w której dla poprawienia przyczepności wyryto labirynty małych kanałów. Dzięki temu myszkę trzyma się w dłoni przyjemnie, wygodnie, a co najważniejsze pewnie. Główne przyciski wygięto w kształcie niewielkich rynienek, dzięki czemu palce spoczywają na nich wygodnie - nie ześlizgną się na prawo czy lewo. Na lewym boku, w zasięgu kciuka znajdują się dodatkowe dwa przyciski, którym możemy przypisać dodatkowe funkcje. Pomiędzy lewym i prawym przyciskiem znajduje się rolka przewijania oraz przycisk zmiany rozdzielczości. Ogumowana rolka ma na swoim obwodzie nacięcia, które poprawiają przyczepność palców. Podczas obrotu, wydaje też charakterystyczne dźwięki. Z przodu, w miejscu w którym podłączamy przewód, obudowę wystylizowano na siatkę wentylacyjną. Dzięki temu przód myszki nabrał ostrego, drapieżnego wyglądu. Na spodzie, w specjalnie przygotowanych miejscach umieszczono ślizgacze, które zapewniają odpowiedni poślizg myszki. Czujnik laserowy umieszczono w osi akcesoria. Pozostał jeszcze mały przycisk umieszczony w przedniej części spodu. Zwalnia on blokadę przytrzymującą przewód w gnieździe.

myszka asus rog gladius 10 20140923 1310566788 myszka asus rog gladius 13 20140923 1403334080

Gladius w przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych myszek nie oferuje dużej liczby przycisków. Jak widać mamy tu tylko osiem możliwości przeprowadzenia akcji (dwa przyciski główne, dwa przyciski z boku, przycisk zmiany rozdzielczości, przycisk rolki i przewijanie rolki w dwie strony. Smukły kształt i wyprofilowane boki zapewniają wygodny chwyt osobom zarówno z dużymi, jak i małymi dłońmi (te ze średnimi też nie będą narzekać). Asus nie zaoferował w tym modelu zmiany wagi gryzonia. Może to niektóre osoby rozczarować.


Tradycyjnie rzućmy okiem na specyfikację:

Łączność

Przewodowe, USB 2.0j

Rozdzielczość

Czujnik optyczny 6400dpi

Śledzenie

200ips

Przyspieszenie

50g

Responsywność

1000Hz

Przełącznik

Omron D2FC-F-7N (20M)

Dołączony dodatkowy, japoński Omron D2F-01F

Kable

2-metrowy pleciony kabel USB

Dodatkowy, 1-metrowy standardowy kabel USB

System operacyjny

Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X (10.7-10.9)

Wymiary

126 x 67 x 45mm

Waga

116g (bez kabla)

myszka asus rog gladius 5 20140923 1321005463

Czy można coś powiedzieć o powyższej tabeli? Pomijając dołączony dodatkowy komplet przekaźników, nie ma nic co odbiegałoby od standardów, jakie możemy spotkać przy myszkach dla graczy. Czujnik optyczny ma rozdzielczość 6400 DPI, co nie jest najwyższą rozdzielczością stosowaną w tego typu akcesoriach. Trochę szkoda, że komunikacja odbywa się przy pomoc standardu 2.0, a nie 3.0, ale z drugiej strony prędkość transmisji jest wystarczająca - nie przesyłamy dużych pakietów informacyjnych. No i na koniec waga. Już o tym wspominałem, nie ma możliwości jej zmiany. Nie ma żadnych ciężarków, przy pomocy których moglibyśmy dostosować Gladiusa do swoich wymagań. Z drugiej strony 116g robi swoje, waga myszki daje się odczuć.


Jak każda mysz dedykowana graczom, również i ta może być przystosowana do wymagań jej użytkownika. Umożliwia to oprogramowanie ROG Armoury, które można pobrać ze strony producenta. Od razu powiem, że trzeba tam trochę poszperać, żeby je znaleźć. Nie wiem czemu, zamiast umieścić link na stronie opisującej myszkę, umieszczono go w dziale Help Desku.

capture 001 23092014 142702

Oprogramowanie jest bardzo proste w obsłudze. Niestety, nie ma polskiej wersji językowej (chociaż poza angielską jest kilka innych), a szkoda. Niemniej opanowanie obsługi tej aplikacji nie będzie stanowiło kłopotu dla graczy. Całą funkcjonalność zawarto w jednym oknie, które podzielono na cztery zakładki: Buttons, Performance, Lightning i Calibration. Po lewej stronie umieszczono listę profili - możemy zdefiniować ich dowolną liczbę (ja przy 25-tym zakończyłem sprawdzanie ich liczby), a w prawym górnym rogu umieszczono przycisk Macro, który pozwala zarejestrować ciąg akcji wykonywanych po naciśnięciu przycisku.

capture 004 23092014 142808 capture 006 23092014 142904

Wybierając zakładkę Buttons zobaczymy myszkę z zaznaczonymi przyciskami i ich funkcjami. Przy każdym przycisku znajduje się lista rozwijana, która pozwala przypisać inną funkcję. Zostały one podzielone na grupy: Mouse, Windows, Multimedia, Macro - dzięki czemu łatwo można odnaleźć tę, która nas najbardziej interesuje. To co mi się spodobało, to szybkie "odwrócenie" myszki - przerobienie jej z akcesoria dla osób praworęcznych, na akcesorium dla leworęcznych.
Kolejna zakładka - Performance - pozwala zmienić czułość czujnika optycznego. Przypomina ona trochę rozwiązanie, z którym spotkałem się w Steelseries - mamy pokrętło, przy pomocy którego zmieniamy czułość. Możemy też zmienić kąt przesuwania się kursora czy szybkość przesyłania sygnałów. W odróżnieniu do rozwiązania Steelseries, Asus wprowadził nowość - przyspieszenie myszki. Krótko mówiąc, programowo możemy wymusić, by kursor przemieszczał się nam szybciej.
Trzecia zakładka - Lightning - pozwala na zmianę podświetlenia rolki oraz umieszczonego na grzbiecie Gladiusa logo. Nie możemy zmienić koloru, możemy jedynie włączyć lub wyłączyć LED-y w określonych miejscach lub też zamienić światło ciągłe na migające.

capture 007 23092014 142919 capture 005 23092014 142836

Ostatnia zakładka - kalibracja - to chyba najmniej przydatna opcja. Możemy tu ręcznie wybrać powierzchnię na jakiej mysz będzie się przemieszczała albo pozwolić wykryć to czujnikowi. Możemy też ustawić czułość czujnika w zależności od wysokości myszki nad powierzchnią. Decydując się na ręczną kalibrację, mamy do wyboru różne materiały podłoża, drewno, tkanina, metal, plastik ... W przypadku kalibracji automatycznej czujnik optyczny sam wykryje i dostosuje swoje ustawienia do podłoża. W praktyce myszka lepiej się sprawuje przy ręcznym wyborze materiału, na którym się przemieszcza. W moim przypadku po automatycznej kalibracji kursor zawieszał się, przeskakiwał kilka centymetrów na ekranie itp. Przy ręcznym wyborze podłoża, takich problemów nie było, kursor przemieszczał się płynnie. Niemniej, różnica w pracy myszki przy ustawionym podłoży drewnianym czy z tworzywa była praktycznie niezauważalna.
No i w końcu dochodzimy do makro. Również tutaj widać podobieństwo do interfejsu znanego z akcesoriów SteelSeries. Rejestracja makra jest banalnie prosta - wciskamy przycisk Record po czym wybieramy sekwencję przycisków, która ma być zapamiętana. Potem wciskamy Stop i mamy macro zapisane.

capture 008 23092014 142952

Tak jak wspomniałem, oprogramowanie jest proste w obsłudze. Wzoruje się na konkurencji, ale nie jest to też przeniesienie rozwiązania 1:1. Przygotowany profil możemy zapisać w pamięci myszki, co na pewno spodoba się wielu graczom. Niestety, w danym momencie Gladius może "przenosić" tylko jeden profil. Nie ma tu dedykowanego przycisku do przesyłania, żeby wysłać profil na myszkę przenosimy go po prostu w miejsce "Profile on Mouse". Oczywiście możemy dowolnie zmieniać nazwy profili i makr. Przygotowane proste podpowiedzi dodatkowo ułatwiają obsługę oprogramowania.


Testy myszki przeprowadziłem grając w Lord of the Rings Online, The Old Republic, Neverwinter Nights, Tron: Evolution i Gears of War. Skorzystałem również z aplikacji benchmarkowych dedykowanych do badania myszki: VMouse Benchmark i DIMouseHz.

myszka asus rog gladius 6 20140923 1818040655

Interesowała mnie prędkość transmisji danych z myszki na komputer, chociaż przy połączeniu przewodowym trudno tu na cokolwiek narzekać. I faktycznie transmisja była na poziomie 1000 ms (mysz podłączyłem do portu USB 3.0). Co prawda obie aplikacje pokazywały trochę rozbieżne wyniki, ale wynika to z różnych protokołów, jakie wykorzystują do badania przesyłanych danych. Przy pomocy VMouse Benchmark sprawdziłem również czy występuje interpolacja – nie występuje. Od razu też powiem jak wygląda kwestia akceleracji. Występuje akceleracja zwykła, natomiast nie zaobserwowałem akceleracji wstecznej. Mysz była testowana na kilku podłożach: podkładce z tworzywa, drewnianym stole, sofie, spodniach dżinsowych i szklanym blacie. Jak nietrudno się domyślić, mysz najgorzej sprawdzała się na szkle, a najlepiej na podkładkach, chociaż różnica pomiędzy podkładką a drewnianym blatem biurka była niewielka.

myszka asus rog gladius 8 20140923 1372536518

Na koniec parę słów na temat użytkowania. Mysz jest dobrze wyprofilowana, a gumowe boki zapewniają dobry i pewny chwyt. Jej konstrukcja doskonale nadaje się do stosowania każdego z trzech chwytów: palm grip, claw grip i finger grip. W moim przypadku mysz okazała się trochę za ciężka, ale być może po dłuższym użytkowaniu przyzwyczaiłbym się. Spodobała mi się prosta konstrukcja i tak naprawdę niewielka liczba klawiszy. Niektórzy producenci oferują myszki, które mają np. jedenaście przycisków (są i takie modele, w których jest ich ponad 20 - np. Logitech G600), co nie zawsze jest wygodne w obsłudze.
Rozdzielczość 6400 DPI jest dla mnie wystarczająca. Są co prawda modele, które oferują większą czułość czujnika (np. Gamdias Zeus Laser Gaming Mouse), ale moim zdaniem to co daje nam Gladius jest wystarczające. Miałem problemy z przełączaniem rozdzielczości czujnika "w locie", ale kładę to na karb swojej percepcji - przy każdej myszce mam z tym problem. Nie mam zastrzeżeń do poślizgu myszki. Dobrze dobrane i rozmieszczone ślizgacze zapewniają dobrą (tzn. niską) przyczepność na różnych tworzywach.

myszka asus rog gladius 14 20140923 1206911772

Zainteresowanym powiem jeszcze jak wymienić przełączniki. Pod ślizgaczami umieszczone są śrubki, które należy odkręcić, rozłożyć obudowę i w ten sposób "dobrać się" do przełączników. Oba modele (tzn. ten zamontowany fabrycznie i ten do wymiany) są wykorzystywane przez producentów myszek dedykowanych graczom. Nie udało mi się natomiast znaleźć specyfikacji D2FC-F-7N by porównać ją z D2F-01F i powiedzieć czym się one różnią. Jeśli taka dokumentacja jest, to jest ona mocno zagrzebana. Mogę jednak powiedzieć, bazując na sposobie oznaczeń Omrona, że oba mają taką samą czułość - reagują na nacisk z siłą 0,74 N.


Mysz oferowana ma być w cenie 330 złotych ( i jak zwykle będę kręcić nosem, że drogo), co w porównaniu do innych akcesoriów dedykowanych graczom jest ceną trzymającą poziom. Dobrze wyprofilowana obudowa (bardziej dedykowana osobom praworęcznym) szybko może być zamieniona na wersją dla osób leworęcznych. Proste, intuicyjne oprogramowanie pozwala na szybką adaptację gryzonia do wymagań użytkownika. Można oczywiście marudzić, że w pamięci Gladiusa można zachować tylko jeden profil, ale nie zmienia to faktu, że mysz jest przemyślana i wykonana z dużą dbałością o jakość. Największą chyba jej wadą jest brak możliwości zmiany wagi. Ale, czy to powinno zniechęcać do zakupu tej myszki? Moim zdaniem nie.

myszka asus rog gladius 17 20140923 1399074885

Krótko mówiąc, jeśli interesuje Was dobra mysz dla graczy - zainteresujcie się tym modelem.

Plusy Minusy

wysoka jakośc wykonania
wymienny przewód
dwa przeowdy o różnej długości
wymienne przełączniki
proste w obsłudze oprogramowanie
możliwośc zapisania profilu w pamięci myszki
pokrowiec do trasportu

brak możliwości zmiany wagi
cena

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube