foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Jakiś czas temu wszedłem w posiadanie gry Euro Truck Simulator II i jak na gracza przystało, od razu wziąłem ją „na warsztat”. Początkowo swoją ciężarówkę prowadziłem przy pomocy myszki i klawiatury, szybko jednak zacząłem się rozglądać za prawdziwą kierownicą, która zgodnie z założeniem gry, faktycznie pozwoli wczuć mi się w rolę kierowcy TIR-a. Z pomocą przyszła firma Genesis (której dziękuję) użyczając mi jedną ze swoich kierownic – SEABORG 400. I o niej dziś Wam opowiem.

Aby gracz mógł wczuć się w rolę kierowcy, kierownica którą będzie trzymał w dłoniach musi być zbliżona rozmiarami do tej, z którą spotykamy się w realu. Co prawda żaden producent nie oferuje tego przyrządu w skali 1:1 – raczej ciężko byłoby graczom montować na biurkach kierownice z ciężarówek – niemniej trochę przypomina swoim rozmiarem to, co widzimy w osobówkach. Z tego wynika też rozmiar pudełka, w którym SEABORG 400 jest dostarczana. Duże, kwadratowe pudło wzbogacono grafikami, które prezentują zawartość. Oprócz kierownicy widać tam dwa pedały, przy pomocy których można sterować prędkością pojazdu. W środku oprócz tych dwóch elementów znajduje się jeszcze mała papierowa instrukcja oraz dwa uchwyty pozwalające przymocować kierownicę do blatu.

kierownica genesis seaborg 400 1 20210320 1119984268

Pudełko

Konstrukcja

Kierownica ma średnicę 28 centymetrów. Wykonano ją z tworzywa, twardego, ale przyjemnego w dotyku. Na bokach tam, gdzie najczęściej spoczywają ręce, zastosowano pokarbowany materiał, który zapewnia dobrą przyczepność dłoni. Nawet, gdy będą mokre od potu. W górnej i dolnej części tam, gdzie rzadziej chwytamy kierownicę zastosowano gładki materiał. Takie zróżnicowanie nadaje ciekawego wyglądu obręczy. W dolnej części jest ona lekko spłaszczona, co różni ją od okrągłej, rzeczywistej kierownicy. Obręcz wsparto na trzech ramionach, z których dwa poziome wyposażono w szereg różnych przycisków. Te, które umieszczono bezpośrednio na nich odpowiadają temu, z czym mamy do czynienia w przypadku kontrolerów do konsoli Xbox. Z lewej strony znajduje się D-Pad, natomiast z prawej przyciski X, Y, A i B. Obie grupy umieszczono w taki sposób, by można było każdy z przycisków w łatwy sposób kontrolować kciukiem. W środku, na kolumnie kierownicy umieszczono kolejne pięć przycisków, a kolejne sześć rozmieszczono równomiernie z lewej i prawej strony, trochę poniżej głównej powierzchni. Dodatkowo po obu stronach umieszczono łopatki, które pełnią funkcję kierunkowskazów. Jak widzicie, kierownicę wyposażono w bogatą liczbę przycisków. W sumie mamy do dyspozycji 15 przycisków, z czego 10 jest przyciskami akcji.

kierownica genesis seaborg 400 2 20210320 1467646282

Komplet Genesis SEABORG 400

Obręcz osadzono na sporej wielkości korpusie, wewnątrz którego umieszczono cały mechanizm przekładający fizyczne ruchy kierownicy na to, co widzimy na ekranie. Jest to solidna i ciężka bryła, która już swoim ciężarem zapewnia stabilność kierownicy na biurku. Pomóc mają w tym umieszczone na spodzie przyssawki – 5 szt. – ale od razu powiem, że nie sprawdzają się. Zapewniają miękki docisk, ale nie realizują zadania przymocowania do blatu. Zadanie to mają spełniać dołączone w komplecie uchwyty, które możecie zobaczyć na zdjęciach. Niestety, nie sprawdzają się one w przypadku biurek, w których klawiatura montowana jest na wysuwanej półce lub posiadających szufladę. Moje biurko jest wyposażone w szufladę, co skutecznie uniemożliwiło stabilne zamocowanie. W efekcie podczas korzystania z SEABORG 400 musiałem ostrożnie korzystać z kierownicy, by nie przesuwała się po biurku, co było trochę uciążliwe. Szkoda, że producent nie wziął pod uwagę, że nie każde biurko składa się z cienkiego blatu. W każdym razie, jeśli macie cienki blat i będziecie mogli wykorzystać uchwyty, to powiem, że w podstawie korpusu przygotowano specjalne prowadnice, w których montuje się mocowania. Przy pomocy śrub dociskowych dokręcamy zaciski i kierownica solidnie trzyma się stołu. Szybkie, proste i skuteczne. Ale tu też niestety pokręcę nosem. Uchwyt w całości wykonano z tworzywa – solidnego, nie powiem – wolałbym jednak, by miejsce docisku śruby do blatu wykończyć jakąś miękką podkładką, a nie pozostawiać tam gołego tworzywa.

kierownica genesis seaborg 400 3 20210320 1220070206

Uchwyty mocujące kierownicę do blatu

Z tyłu korpusu znajduje się przełącznik, który zmienia zakres obrotu kierownicy od 270 do 900 stopni. Co to oznacza? To oznacza, że w zależności od ustawienia przy zakrętach będziemy albo kręcić lekko kierownicą, albo obracać nią kilka razy. To ostatnie przydaje się przy driftach (nie zalecam tego przy ciężarówkach, chociaż jest niezły ubaw), ale wymaga dobrego zamocowania kierownicy – z uchwytami. Bez nich nie zaszalejecie. W pobliżu przełącznika zlokalizowano gniazda umożliwiające podłączenie peryferii. Tam też znajduje się wyprowadzenie przewodu USB, którym łączymy akcesorium z komputerem. Wśród dostępnych z tyłu interfejsów jest gniazdo audio – gdybyśmy chcieli podłączyć słuchawki – gniazdo typu RJ11 (telefoniczne) do podłączenia pedałów oraz gniazdo umożliwiające podłączenie konsoli. Jeśli chodzi o te ostatnie, kierownica została przystosowana do współpracy ze Switchem, PS3, PS4, Xbox One i Xbox 360. Z komputerem stacjonarnym łączymy ją przy pomocy przewodu USB.

kierownica genesis seaborg 400 4 20210320 2093046338

kierownica genesis seaborg 400 5 20210320 1070004638

Pedały hamowania i przyspieszenia - z podstawką pod nogi i bez

Drugim elementem kompletu są pedały hamulca i przyspieszenia. W plastikowej obudowie zamontowano metalowe płytki, których naciśnięcie zamienia fizyczne przesunięcie na sygnał cyfrowy. Obudowę wykonano w taki sposób, że można rozłożyć w niej podpórkę na nogi – zmniejszając kąt między stopą a podłogą, lub chowając ją i wtedy taki kąt będzie większy. Z tyłu wyprowadzono cienki przewód, który łączy kierownicę z korpusem SEABORG 400.

kierownica genesis seaborg 400 11 20210320 1196559032

Interfejsy umieszczone z tyłu obudowy

Uruchomienie kierownicy jest bardzo proste. Po ustawieniu i zamocowaniu jej na biurku i podłączeniu przewodów jest ona praktycznie gotowa do pracy. Windows automatycznie wykrywa akcesorium co oznacza, że nie trzeba instalować żadnych sterowników. Ustawienia przenoszą się na gry, które od razu wykrywają odpowiedni kontroler. W moim przypadku taką grą był wspomniany na początku Euro Truck Simulator II. I na bazie tej gry mogę Wam powiedzieć, że kierownica bardzo dobrze przekazuje sygnał do komputera. Co ciekawe, można sobie ustawić jej czułość, dzięki czemu będzie ona precyzyjniej przenosić ruchy. Do dyspozycji mamy trzy poziomy czułości. Innym ułatwieniem przygotowanym przez Genesis jest możliwość spersonalizowania efektywnego skrętu. Co prawda trzeba skręcić kierownicą min. 60 stopni a ustawienie nie wpływa na rzeczywisty skręt kierownicy, a tylko i wyłącznie na przesyłany sygnał, ale jest możliwość ustawienia, co na pewno niejednemu z Was się spodoba. Oczywiście to nie jedyne elementy, które można zmieniać. Mamy możliwość zmiany trybu pracy kierownicy pomiędzy X-input a D-input – co przyda się konsolowcom. Oprócz tego możemy przypisać różne funkcje przyciskom ABXY, L1, L2, R1 oraz R2 (czyli przyciski BAZOWE), do przycisków lewej i prawej łopatki zmiany biegów, gazu, hamulca, L3 oraz L3 (czyli przycisków FUNKCJI). Dodatkowo mamy jeszcze możliwość zaprogramowania działania pedałów i łopatek odwracając je w osi Y. Możliwości jest więc sporo. Zmian dokonujemy poprzez odpowiednią kombinację przycisków.

kierownica genesis seaborg 400 7 20210320 1774287939

Przyciski na kierownicy

Komentarze   

# Jonasz Roszak 2021-05-08 14:35
dzieki za pomoc
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube