Logitech MK540 Advanced

Bezprzewodowy zestaw dla każdego

Więcej...

Lanberg RO-030FE

Niskobudżetowy router do prostych zastosowań

Więcej...

Navitel T757 LTE

Tablet z nawigacją

Więcej...

SanDisk Ultra Dual Drive m3.0

Pamięć, któa obsłuży komputer i telefon

Więcej...

TP-Link Deco M9

Router do sieci mesh

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja słuchawek bezprzewodowych ERATO Verse

  • Opublikowano: środa, 19, grudzień 2018 05:43
  • 19 Gru

Spis treści

Zastanawialiście się kiedyś, ile prawdy jest w nazwie „słuchawki bezprzewodowe”? Przecież każde z nich mają przewód łączący słuchawki, przewód na którym umieszczono kontroler do regulacji głośności itp. Owszem, dźwięk jest przesyłany bez pośrednictwa kabelka, ale czy możemy się go całkowicie pozbyć? Są producenci, którzy twierdzą, że tak. Należy do nich ERATO i na dowód pokazuje swoje słuchawki Verse, które dziś Wam przybliżę.

Zanim opowiem Wam o swoich wrażeniach z testowania słuchawek, zdradzę jeden, moim zdaniem bardzo istotny szczegół związany z tym akcesorium. Erato Verse to jeden z pierwszych przykładów urządzenia użytkowego, w którym wykorzystano grafen. Przypomnę, że jest to materiał o płaskiej strukturze złożonej z atomów węgla, połączonych w sześciokąty. Materiał ten kształtem przypomina plaster miodu, a ponieważ ma jednoatomową grubość, w uproszczeniu określa się go mianem struktury dwuwymiarowej. Ma szereg cech cenionych przez różne branże, m.in. jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła oraz elektryczności, ma niewielką rezystywność i co ciekawe, nie przepuszcza gazów, ale przepuszcza wodę.

suchawki bezprzewodowe erato verse 1 20181218 1176550253

ERATO Verse w pudełku i bez, ale ciągle zapakowane

No dobra, skupmy się na słuchawkach. Dostarczane są w małym, białym opakowaniu o wymiarach ok. 10x10 cm. W przeciwieństwie do wielu innych opakowań, te nie ujawniają, w prosty sposób, swojej zawartości. Producenci przeważnie umieszczają na pudełku grafikę prezentująca ich produkt, tymczasem w tym wypadku mamy zdjęcie słuchawek w etui. Owszem, widzimy słuchawki, ale grafika nie oddaje tak naprawdę rzeczywistości. Co więcej, na pudełku nie znajdziemy żadnych informacji technicznych. Za to znajduje się hasło, które rzeczywiście oddaje ideę słuchawek Verse – Mobile Freedom. Redefined (Mobilna wolność. Przedefniowane).
W środku pudełka znajduje się plastikowe etui oraz krótki przewód microUSB. Etui jest naprawdę niewielkie, bez problemów można je nosić w kieszeni. I ma coś, bez czego Verse „nie mogą żyć”.

Konstrukcja

Po otwarciu etui widać dwie słuchawki umieszczone w specjalnych gniazdach. Od razu skojarzyły mi się z rakietami stojącymi w silosach, gotowymi do startu. Czarne, matowe obudowy w kształcie zwężającego się ku górze cylindra, zakończono tipsami, które zgodnie z opisem producenta zostały wykonane w opatentowanej przez niego technologii. SpinFit – tak je nazwano – zaprojektowano ze specjalną wyściółką pośrodku trzonu, dzięki czemu umożliwiają swobodny obrót w zakresie 360 stopni. Poprzez głębsze osadzenie i lepsze przyleganie, lepiej dopasowują się do kształtu kanału usznego. Mają też zapewniać doskonałą izolację szumów oraz szerszy zakres tonów niskich i precyzyjne tony wysokie. Czy faktycznie tak jest, opowiem w dalszej części.

suchawki bezprzewodowe erato verse 2 20181218 1769641920

Słuchawki w etui

Kanał akustyczny zamknięto nie siatką, jak to ma miejsce w wielu innych słuchawkach, ale metalową płytką, w której laserem wypalono otwory. Pękatą konstrukcję obudowy zamknięto płaską powierzchnią, w której widać dwa styki do ładowania baterii. Tuż przy jej krawędzi znajduje się przycisk, przy pomocy którego sterujemy słuchawkami. Po jego lewej i prawej stronie, przesunięte o 90 stopni, umieszczono diody sygnalizacyjne. Ich kolor mówi o stanie naładowania baterii, nawiązanym połączeniu itp.
ERATO Verse są wykonane z dużą dbałością o jakość. Materiał, z którego wykonano obudowę prezentuje się bardzo dobrze. I solidnie. W ten sam sposób – z dbałością o jakość i solidność - wykonano etui, które zamykane magnesem zapewnia bezpieczne schronienie słuchawkom. Obłe kształty powodują, że wygodnie trzyma się je w dłoni, a dwie diody informują o stanie ładowania baterii. Jedna dotyczy wewnętrznego akumulatora etui, druga ogniw umieszczonych w słuchawkach. O właściwe umieszczenie słuchawek dbają zamontowane magnesy, które przyciągają je do wnętrza gniazda. Niestety, nie zapobiega to nieprawidłowemu wsadzeniu słuchawek do etui, co kończy się nienaładowanym akumulatorem. Trzeba na to zwracać uwagę.


Spójrzmy teraz, co ERATO Verse oferują pod kątem technicznym.

Zanim zaprezentuję Wam listę parametrów powiem, że producent nie umieścił nigdzie skondensowanej listy danych technicznych. Poniższe zestawienie powstało w wyniku „wyciągania” informacji z różnych opisów opublikowanych na jego stronie internetowej. I niestety, nie ma tam kilku, moim zdaniem istotnych informacji, które na szczęście znalazłem w innym miejscu sieci. Ponieważ jednak nie pochodzą one bezpośrednio od ERATO, umieściłem je osobno.
• Mikrofon: wbudowany
• Kodeki audio: SBC, AAC
• Przetwornik: 5.8mm grafenowy
• Klasa szczelności: IPX5
• Bluetooth: 4.2
• Wymiary: 16.5x15.5x25.5 mm
• Waga: 4.5g
• Pojemność baterii: 60mAh
• Czas pracy baterii: do 15-tu godzin
• Master - lewa słuchawka
• Sterowanie: przycisk wielofunkcyjny
Etui:
• Ładowanie: w gniazdach magnetycznych
• Wymiary: 55x55x25.5 mm
• Waga: 49g
• Pojemność baterii: 800 mAh
• Zasilanie: microUSB
Informacje znalezione poza stroną producenta:
• Pasmo przenoszenia: 20Hz – 20kHz
• Typ przetwornika: dynamiczny
• Czułość: 98dB
• Impedancja: 16Ω
• Max. odległość od źródła dźwięku: 10m

verso

Konstrukcja słuchwki Verse

Pomimo tego, że słuchawki nie mają przewodu z kontrolerem, jest w nich umieszczony mikrofon. Dzięki temu nadają się nie tylko do słuchania, ale i do normalnej rozmowy telefonicznej z użyciem smartfona. Konstrukcja Verse jest też wodoszczelna, klasa szczelności IPX5 oznacza, że obudowa jest odporna na strugi wody (12,5 l/min) lane z dowolnej strony. Przyda się to nie tylko w przypadku Lanego Poniedziałku, ale też w każdy mokry dzień, gdy zaistnieje ryzyko, że słuchawki podczas wkładania lub wyjmowania z ucha wpadną do kałuży. Wewnętrzna elektronika będzie bezpieczna.
Pomimo małej konstrukcji, słuchawki wyposażono w całkiem solidne baterie – 60 mAh to nie już nie byle co. Nie znalazłem, co prawda, informacji czy takie ogniwo znajduje się w każdej słuchawce, czy jest to po prostu suma, ale biorąc pod uwagę, że ERATO informuje o możliwości pięciokrotnego naładowania słuchawek przez etui, stawiam na 60mAh w jednej słuchawce. Na stronie internetowej producent deklaruje 15 godzin pracy. Ale też pisze, że słuchawki mogą odtwarzać muzykę przez trzy godziny i umożliwiać rozmowę przez cztery. Jak z tego zrobić 15 godzin?

suchawki bezprzewodowe erato verse 4 20181218 1343982088

Etui z widocznymi stykami do ładowania

Przyznam, że ciężko mi sobie wyobrazić, by jedna słuchawka ważyła 4.5g. Wydaje mi się, że są one cięższe, nie mam jednak tak precyzyjnej wagi, by móc to zweryfikować. Na uwagę na pewno zasługuje przetwornik z grafenu o średnicy 5.8 mm. Materiał o grubości jednego atomu wymaga naprawdę wysokiej precyzji.
Jak widać etui wyposażone we własne ogniwo ma pojemność 800mAh. Oznacza to, że jest w stanie zasilić akumulatory słuchawek co najmniej pięć razy.


Spójrzmy teraz, jak to się sprawdza w praktyce.

Zanim opowiem o brzmieniu, kilka słów na temat zwykłego użytkowania. Ponieważ konstrukcja Verse jest prosta, zapewniają odpowiednią wygodę. Oczywiście wszystko też zależy od budowy ucha i osobistych predyspozycji, bo nie wszyscy lubią słuchawki dokanałowe. Taka budowa, zapewnia jednak to, że słuchawka dobrze trzyma się ucha.
Ponieważ słuchawki podczas parowania nie identyfikują się swoją nazwą – wyświetla się tylko MAC adres karty Bluetooth - pierwsze połączenie słuchawek może sprawiać niektórym osobom pewne trudności. Jednak już po sparowaniu, słuchawka prawidłowo przedstawia się na liście podłączonych urządzeń. Proces parowania jest bardzo prosty, wystarczy na lewej słuchawce wcisnąć i przytrzymać przycisk zasilania. Po krótkiej chwili słuchawka włącza się, a następnie przechodzi w tryb parowania. Wtedy wystarczy na smartfonie wybrać słuchawki i proces zakończony. Ponieważ, jak wspomniałem, wyświetla się MAC adres, proponuję wybrać ten, który znajduje się na samej górze urządzeń do parowania. Przy kolejnym użyciu, po wyjęciu słuchawek z etui wystarczy je włączyć, by połączyły się ze smartfonem. Zwracam jednak uwagę, że o ile prawa słuchawka automatycznie łączy się z lewą, o tyle każdą z nich trzeba osobno włączyć (i wyłączyć).

suchawki bezprzewodowe erato verse 6 20181218 1383615690

Zestaw, który dostajemy

Trochę więcej zachodu wymaga sterowanie głośnością, odbieranie połączeń i przełączanie się pomiędzy utworami. Trzeba zapamiętać, który przycisk, w jakiej kolejności, ile razu lub jak długo trzeba nacisnąć. Czasami może to prowadzić do śmiesznych sytuacji. Przykładowo, podwójne naciśnięcie przycisku lewej słuchawki powoduje zwiększenie głośności, a ta sama czynność na prawej słuchawce powoduje jej obniżenie. To teraz wyobraźcie sobie, jak wygląda osoba np. na przystanku autobusowym, która próbuje dopasować dźwięk i nie bardzo jej to wychodzi / nie może się zdecydować. Raz łapie się za lewe ucho, raz za prawe i tak w kółko.. Osoby stojące obok, mogą mieć niezły ubaw. Dodam, że jedno krótkie naciśnięcie powoduje zatrzymanie lub wznowienie odtwarzania. Trzeba nabrać sporo wprawy, by płynnie sterować odtwarzaniem. Dlatego podejrzewam, że wielu posiadaczy tych słuchawek, będzie sterować nimi za pośrednictwem telefonu.
W specyfikacji, którą zamieściłem powyżej, producent deklaruje pracę obu słuchawek przez 15 godzin. W praktyce jednak, muzyki posłuchamy przez trzy godziny. Nie jest to długo, ale może wystarczyć. A ponieważ etui umożliwia pięciokrotne naładowanie słuchawek, to mamy 15 godzin cieszenia się muzyką, o której pisze producent Oczywiście z przerwą na ładowania.

suchawki bezprzewodowe erato verse 8 20181218 1224041659

Słuchawka czy zatyczka do ucha?

Słuchawki mają jeden słaby punkt. Jeśli coś się stanie z etui, nie mamy możliwości naładowania Verse, a tym samym staną się bezużyteczne. Warto to wziąć pod uwagę i starać się nie zgubić tego małego opakowania.
W końcu nadszedł czas na brzmienie. I tu nie jest źle. Oczywiście, nie jest to poziom Sennhesierów IE 80S, ale to też inna półka cenowa. Nie jest źle, ale nie jest też rewelacyjnie. Jak dla mnie basy są trochę zbyt delikatne. Brakuje w nich ostrości, którą lubię. Są lekko podbite, nie na tyle jednak by wyraźnie zaznaczały swoją granicę ze średnicą. Ta jest utrzymana na przyzwoitym poziomie, chociaż momentami wydaje się, jakby była ściskana, jakby brakowało jej przestrzeni. Soprany są przyjemne dla ucha, dobrze kontrolowane, chociaż czasami miałem wrażenie, że są lekko spłaszczone.
Budowana przez Verse scena jest trochę ciasna. Czuć, że dźwięki mają mało przestrzeni na rozhulanie się i rozwinięcie skrzydeł. Cierpi też na tym trochę separacja, czasami pojawia się problem z rozróżnieniem niektórych instrumentów. Zwłaszcza w przypadku dużych orkiestr lub utworów z szybką, dynamiczną perkusją. Niemniej, muzyka brzmi dobrze, tło instrumentalne jest dobrze odwzorywane. To jednak nie wystarcza do powalenia na kolana.


Podsumowanie

Na pewno ERATO Verse są godne zainteresowania, choćby dlatego, że są to prawdziwie bezprzewodowe słuchawki. I chociaż brzmienie nie zadowoli audiofilów, na pewno wielu użytkowników będzie z niego zadowolonych. Bo pomimo paru gorzkich słów, które napisałem powyżej, brzmią dobrze. Są bardzo dobrze wykonane, chociaż na sterowanie na pewno nie jeden użytkownik będzie psioczył.
Niestety, nie są to słuchawki dla każdego. Głównie z powodu ceny, ponieważ nie każdego będzie stać na wydatek 400-500 złotych. Nie każdemu też będą pasować takie, mimo wszystko, spore „zatyczki do uszu”. Na pewno nie polecam ich sportowcom – zbyt łatwo mogą wypaść z ucha, a szukanie ich na leśnej ścieżce czy w trawie nie będzie wygodne. Ale innym, brak przewodu może się spodobać.

 suchawki bezprzewodowe erato verse 5 20181218 1257181985

 ERATO Verse

Plusy Minusy

Ciekawy projekt
Wysoka jakość wykonania
Dobre brzmienie

Trochę niewygodne
Skomplikowane sterowanie

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube