Logitech MK540 Advanced

Bezprzewodowy zestaw dla każdego

Więcej...

Lanberg RO-030FE

Niskobudżetowy router do prostych zastosowań

Więcej...

Navitel T757 LTE

Tablet z nawigacją

Więcej...

SanDisk Ultra Dual Drive m3.0

Pamięć, któa obsłuży komputer i telefon

Więcej...

TP-Link Deco M9

Router do sieci mesh

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja słuchawek Sennheiser IE 80S

  • Opublikowano: środa, 12, grudzień 2018 05:33
  • 12 Gru

Spis treści

Bardzo rzadko spotyka się słuchawki audiofilskie, które dedykowane są do współpracy ze smartfonem. Wszyscy miłośnicy dobrego brzmienia wiedzą, że zależy ono nie tylko od słuchawek, ale i od źródła dźwięku. A w przypadku smartfonów nie zawsze jest to najwyższa półka. Nie przeszkadza to jednak producentom akcesoriów proponować to, co zaspokoi „smakoszy” dobrej muzyki. Przykładem jest Sennheiser i jego model IE 80S.

Oglądając pudełko, które utrzymano w standardowej dla Sennheisera szacie graficznej, zalazłem coś, co mnie szczególnie zaintrygowało. Napis „Customizable High-Fidelity Ear-Canal Headphones” przykuł moją uwagę. Konfigurowalne słuchawki douszne? To brzmi ciekawie, prawda? Poza tą informacją, na opakowaniu na czarnym tle umieszczono zdjęcie przedstawiające słuchawki, informacje o dołączonym do słuchawek komplecie tipsów „Comply Premium Earphone”, kilka głównych cech akcesorium oraz kilka głównych parametrów ze specyfikacji. Krótko mówiąc wszystko to, z czym mamy do czynienia w przypadku innych słuchawek.

suchawki sennheiser ie 80s 1 20181210 1704918955

Pudełko ze słuchawkami

W środku, w sztywnym etui sporych rozmiarów, w specjalnie przygotowanych miejscach spoczywają słuchawki. Jednak Sennheiser nie poprzestał tylko na zadbaniu o odpowiednie bezpieczeństwo dla nich. Zadbał też o to, by IE 80S dobrze się prezentowały. Oprócz tego, dodatkowe tipsy dołączone do słuchawek, umieścił na specjalnych słupkach gwarantujących, że nie zostaną przypadkowo zgniecione. Ciekawy pomysł, z którym spotykam się pierwszy raz. Jeśli jednak myślicie, że producent w zestawie dał tylko jeden dodatkowy komplet tipsów, to się mylicie. W pudełku znajdują się jeszcze trzy komplety pianek Comply (oczywiście różnej wielkości), kolejne cztery tipsy silikonowe oraz dwie wyprofilowane osłony na przewody przy korzystaniu ze słuchawek w trybie OTE (Over the Ear).

Konstrukcja

Obudowę IE 80S wykonano z połączenia tworzywa i szczotkowanego aluminium. Komory, w których umieszczono przetworniki wykończono płaską, kwadratową powierzchnią, na której na srebrnych, aluminiowych płytkach wygrawerowano logo producenta. Czarne tworzywo bardzo dobrze harmonizuje się ze srebrem, dzięki czemu słuchawki prezentują się ciekawie. Jak wspomniałem, obudowa ma kwadratowy kształt z zaokrąglonymi rogami. Na jednym z nich znajduje się wyprowadzenie przewodu – długie i dobrze zabezpieczone. I tu ciekawostka – w tym miejscu przewód można odczepić. Dzięki temu w przypadku jego uszkodzenia możemy go łatwo zmienić. Dobry pomysł, biorąc pod uwagę to, że są to słuchawki wysokiej jakości, a więc i cenne. Szkoda byłoby je wyrzucać tylko z powodu złamanego przewodu.

suchawki sennheiser ie 80s 4 20181210 1758502138

Specjalne miejsce na podręczne tipsy

Kanały akustyczne zabezpieczono oczywiście gęstą siatką chroniącą wnętrze przed ewentualnymi zanieczyszczeniami. To na nich też umieszczono oznaczenia informujące o tym, który kanał jest lewy, który prawy.
I jeszcze jedna mała ciekawostka. Na każdej z aluminiowych płytek znajduje się małe pokrętło. Przy jego pomocy możemy… o tym, co możemy dowiecie się w dalszej części recenzji, a tymczasem przejdźmy do specyfikacji.


Specyfikacja

• Przewodowe/bezprzewodowe: Przewodowe
• Rodzaj słuchawek: Dokanałowe
• Rodzaj przetwornika: Dynamiczny
• Pasmo przenoszenia: 10 - 20000 Hz
• Poziom ciśnienia akustycznego (SPL): 116 dB
• Impedancja: 16 Ω
• Redukcja szumów: Pasywna, do 26 dB
• Magnesy: Neodymowe
• Zniekształcenia harmoniczne (THD): < 0,1%
• Przewód: 1,2 m (Złącze Jack 3,5 mm kątowy)

suchawki sennheiser ie 80s 3 20181210 2066272936

Słuchawki w etui

Lista nie jest długa, ale na pewno zawiera więcej informacji niż jej skrócona wersja umieszczona na pudełku. Pomimo tego, że słuchawki mają zapewniać brzmienie zaspokajające gusta audiofilów, nie ma tu jakichś wielkich niespodzianek. Na pewno pasmo przenoszenia, zwłaszcza w jego niższym zakresie jest szersze niż standardowo. W większości przypadków obejmuje ono częstotliwości od 20Hz do 20kHz, a tu mamy dolna granicę przesunięta o 10 Hz w dół. Niby jest to tylko 10 herców, ale wprawne ucho potrafi wychwycić te drobne różnice.
Jakiś czas temu miałem przyjemność testować model IE 800S, które miały trochę większy poziom ciśnienia akustycznego (SPL = 125 dB). W tym przypadku mamy 116 dB, co w moim odczuciu jest trochę bezpieczniejsze dla słuchu. Poniżej, dla przypomnienia, przytaczam definicję tego parametru:
SPL jest to poziom ciśnienia akustycznego, czyli stosunek średniego kwadratu ciśnienia akustycznego do tzw. ciśnienia odniesienia. Jest to wielkość bezwymiarowa, przedstawiona w skali logarytmicznej. Poziom ciśnienia akustycznego pozwala na łatwe uszeregowanie sygnałów akustycznych ze względu na ich natężenia; operowanie wartościami ciśnienia byłoby kłopotliwe ze względu na dużą rozpiętość ich skali. Na przykład układ słuchowy człowieka może rejestrować dźwięki o wartościach od ok. 20 μPa do ok. 20 Pa. Dzięki zastosowaniu pojęcia poziomu ciśnienia akustycznego, cała dynamika słuchu może być opisana liczbami z zakresu od 0 do 120, a nie od 0,00002 do 20. Wartość poziomu ciśnienia akustycznego podaje się w dB SPL (Sound Pressure Level). Jednak wielu specjalistów uważa, że poziom ciśnienia akustycznego nie jest dobrą miarą percypowanej głośności, gdyż nie uwzględnia zmiennej czułości ucha na dźwięki o różnych wysokościach krzywych izofonicznych. Lepszym wyznacznikiem głośności jest więc poziom dźwięku.

suchawki sennheiser ie 80s 5 20181210 1174935205

Słuchawki z widocznymi pokrętłami regulacyjnymi

Impedancja trzyma poziom słuchawek dousznych, tu nie ma żadnej niespodzianki. Zwrócę jednak Waszą uwagę na dwa inne parametry – redukcję szumów oraz zniekształcenia harmoniczne. Pierwszy umożliwia wytłumienie zewnętrznych szumów, które mogą przeszkadzać w czerpaniu przyjemności ze słuchania muzyki. Tu oczywiście ktoś może podnieść zarzut, dlaczego redukcja szumów jest pasywna, a nie aktywna, w końcu te ostatnie oferują całkiem sporo, ale też w większości przypadków ten pierwszy w zupełności wystarcza. Jak jest w praktyce, dowiecie się za chwilę. A zniekształcenia harmoniczne.. to one mówią o tym, jak dobrze słuchawki odtwarzają dźwięk. Te, które mają ten współczynnik poniżej 0.1% to już najwyższa półka.


Użytkowanie

Sennheiser IE 80S brzmią bardzo dobrze. Nawet więcej – rewelacyjnie. I to bez względu na smartfona, z którym współpracują. Podłączyłem je do iPhona 6, do Xiaomi Redmi 4X Pro, do Huawei Honor 7 i wszędzie dźwięk był naprawdę godny zainteresowania. Każdy szczegół odtwarzanego utworu był słyszalny. W wielu utworach usłyszałem coś, czego nie zauważałem wcześniej, co było miłą niespodzianką.
Wszystkie pasma współpracuję ze sobą w doskonałej harmonii. Bas jest wyraźny, dobrze zaakcentowany, z mocnym pazurem, ale nie dominujący. Doskonale uzupełnia pozostałe pasma, wchodząc z nimi w kooperację, tworząc wspaniałą linię melodyczną. Średnica jest trochę spłaszczona, ale bardzo wyraźna. Dzięki temu instrumenty brzmią bardzo, bardzo realistycznie.

suchawki sennheiser ie 80s 6 20181210 1449126385

słuchawki z kompletem tipsów

Ciekawostką jest to, że samodzielnie możemy wpłynąć na brzmienie. Pamiętacie, jak opisując słuchawki napisałem o małym pokrętle znajdującym się na każdej ze słuchawek? Dzięki niemu możemy „wyregulować” brzmienie. Można to porównać do equalizera na odtwarzaczu, ale bardziej intuicyjnym – nie przesuwamy suwaczków dla poszczególnych częstotliwości, a dopasowujemy brzmienie do tego, co nam bardziej pasuje. Dzięki nim muzyka staje się bardziej intensywna, tony są bardziej nasycone, pełniejsze.
IE 80S mogę śmiało nazwać słuchawkami uniwersalnymi. Doskonale sprawdzają się w każdym gatunku muzyki. Nie jestem fanem heavy metalu i być może nie potrafię dobrze go ocenić, ale jak dla mnie również tam słuchawki potrafiły wydobyć każdy szczegół słuchanych przeze mnie utworów.

suchawki sennheiser ie 80s 9 20181210 1295765476

Słuchawka z odłączonym przewodem

Oczywiście jakość tego co słyszymy zależy od jakości źródła. Jeśli więc w nim są jakieś fałszywe tony, szumy czy zniekształcenia, słuchawki to pokażą. Warto więc korzystając z tych słuchawek opierać się na plikach w formacie FLAC/ALAC. O ile oczywiście zależy Wam na naprawdę wysokiej jakości dźwięku.
Pisałem już, że słuchawki przeznaczone są do noszenia OTE (Over the Ear). Jeśli przeszkadzają nam gołe kabelki można je „zabezpieczyć” osłonami, które producent dorzucił w komplecie. W moim przypadku były one wygodniejsze, jest to jednak subiektywne odczucie. Każdy może to inaczej odbierać, dlatego doceniam to, że Sennheiser dorzucił te osłonki jako dodatkowy element, który możemy, ale nie musimy wykorzystać. W każdym razie IE 80S bardzo dobrze trzymają się ucha, co zawdzięczają między innymi różnym tipsom, które producent dorzucił do zestawu. Przyznaję, że te słuchawki są jednymi z najwygodniejszych, z jakimi do tej pory się spotkałem.

suchawki sennheiser ie 80s 8 20181210 2058126961

Słuchawki i pozłacany wtyk

Oczywiście, nie ma rzeczy idealnych. Również tutaj jest minus, który niestety wypomnę producentowi. Dołączony przewód jest bardzo krótki. Owszem, jest dobrze ekranowany, jest giętki (może nawet za bardzo, bo dość mocno się plącze), ale ma tylko 120 cm długości. To trochę mało.


Podsumowanie

Parafrazując fragment „Pana Tadeusza”, chciałbym powiedzieć: Słuchawek było wiele, ale nikt nie chciał grać przy Sennhesiserze… Tyle, że to nie brzmi tak dobrze, jak u Mickiewicza. Faktem jednak jest, że IE 80S to słuchawki, które biją na głowę inne modele. O ich mistrzowskiej konstrukcji świadczy to, że możemy je podłączyć do dowolnego źródła, a i tak wyciągną z muzyki to, co najlepsze.
Niestety, za jakość trzeba zapłacić. Za ten model słuchawek producent chce od nas 1.499 złotych, ale w sieci można je już kupić za trochę więcej niż tysiąc złotych. Mniej niż w oficjalnym sklepie Sennheiser-a, ale nadal dla wielu osób będzie to cena zaporowa. Na szczęście te słuchawki mogą wytrzymać naprawdę dużo. Solidna obudowa i wymienny przewód gwarantują, że IE 80S będą ze swoim właścicielem długo. No i nie zapomnijmy, że można je skalibrować pod siebie.
Napis z pudełka, który przytoczyłem na początku - Customizable High-Fidelity Ear-Canal Headphones – w 100% odpowiada rzeczywistości.

 suchawki sennheiser ie 80s 13 20181210 1187604879

 Sennheiser IE 80S

 

Plusy Minusy

brzmienie
możliwość wymiany przewodu
możliwoć regulacji brzmienia
wysoka jakość wykonania

cena
krótki przewód

Moja ocena:

robot blogotech ocena 5

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube