Tracer Torn

Bojowa mysz w natarciu

Więcej...

Lenovo Yoga 920-13IKB Glass

Uniwersalizm pełną gębą

Więcej...

Lioncast LX20

Proste ale dobre słuchawki dla graczy

Więcej...

A4TECH Bloody B180 RGB

Klawiatura z szeroką gamą podświetleń

Więcej...

Sennheiser GSP 500

Sennheiser to również słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test głośników Logitech Z200 Stereo Speakers

  • Opublikowano: środa, 17, styczeń 2018 06:07
  • 17 Sty

Spis treści

Nie wyobrażam sobie życia bez komputera. Mniej lub bardziej zaawansowane urządzenia tego typu towarzyszą nam dziś praktycznie wszędzie. Dzięki nim pracujemy, robimy zakupy i bawimy się. Trudno jednak wyobrazić sobie zabawę bez dobrej muzyki. Na rynku jest olbrzymia ilość różnego rodzaju głośników oferujących dobre brzmienie, a jednym z nich jest zestaw stereo Z200 firmy Logitech, o którym możecie poczytać poniżej.

Jak sama nazwa wskazuje mamy do czynienia z zestawem oferującym „tylko” stereo. Nie jest to zestaw 3.1, 5.1 czy 7.1 – mamy do czynienia tylko z dwoma głośnikami, w których bas nie został wydzielony w postaci subwoofera. Moim zdaniem brzmienie trochę traci na tym, zanim jednak opowiem o moich wrażeniach odsłuchowych przybliżę samą konstrukcję.

goniki logitech z200 stereo speakers 1 20180116 1061181234

Opakowanie głośników

Konstrukcja

Jak już wiecie głośniki są dwa i można by o nich rzec, że są braćmi bliźniakami. Jest jednak coś, co odróżnia je od siebie. Z200 należą do głośników aktywnych, co oznacza, że mają wbudowany aktywny wzmacniacz pozwalający na „pewną dozę szaleństwa” jeśli chodzi o głośność. By jednak móc szaleć z dźwiękiem, potrzebne jest zasilanie zewnętrze, połączenie przez USB nie zapewni niestety odpowiedniego zasilania. I w tym właśnie tkwi różnica. Z jednej z kolumn z tyłu wyprowadzony jest przewód zasilający, natomiast na panelu przednim umieszczono potencjometr regulujący głośność i włączający głośniki. Obok pokrętła umieszczono gniazda typu jack 3.5 mm do podłączenia słuchawek. Na lewym boku umieszczono drugi potencjometr obrotowy w postaci koła z nacięciami, umożliwiający zmianę brzmienia. Druga kolumna nie ma takich „dodatków” i chociaż ma wyprowadzony z tyłu przewód, to służy on do podłączenia drugiego głośnika i przesyłania przy jego pomocy sygnału audio.

goniki logitech z200 stereo speakers 2 20180116 1201397300

Logitech Z200

Obudowy Z200 wykonano z białego, matowego tworzywa. W każdej kolumnie umieszczono dwa głośniki, których niczym niezasłonięte membrany są widoczne od frontu. Każdą z nich otoczono czarną obwódką – i jak zawsze połączenie bieli i czerni wygląda bardzo dobrze. Głośniki są pochylone lekko do tyłu – ich stabilność zapewnia umieszczona z tyłu podpórka. Kolumny mają wysokość ok. 24 cm, szerokość 9 cm i głębokość ok. 12 cm, przy czym ta ostatnia wielkość obejmuje również wspomnianą podporę. Podpora to tak naprawdę ramka, na której opiera się pochylona obudowa. W dolnej części wygięto ją tworząc właśnie „nóżkę” zapewniającą stabilność pochylonym głośnikom.

goniki logitech z200 stereo speakers 4 20180116 1166394025

Widok na głośniki z boku

Na pewno Z200 wpasują się w każdy wystrój. Być może są za duże by podłączyć je do laptopa (w tym przypadku mój zmysł estety protestuje), ale za to każdy monitor chętnie rozstawi je po swoich bokach. Logitech przygotował ten model w dwóch kolorach białym i czarnym i chociaż na moich zdjęciach możecie zobaczyć tylko białą wersję, oba prezentują się elegancko – możecie mi wierzyć na słowo. I jak zwykle Logitech zapewnił wysoką jakość wykonania. Wszystko jest równe, dobrze spasowane – żadnych szczelin, nierównych krawędzi itp. niedoróbek.


Rzućmy teraz okiem na specyfikację publikowaną na stronie

• Wymiary [wys x szer x gł]: 241.2 mm x 90 mm x 124.07 mm
• Waga: 1 Kg
• Wymagania systemowe: dowolne urządzenie z gniazdem słuchawkowym (3,5 mm)
• Moc RMS, w watach: 5 W
• Wejście 3,5 mm: 2
• Gniazdo słuchawkowe: 1
• Elementy sterujące: Elementy sterowania zasilaniem, głośnością i tonem na prawym głośniku
• Zawartość opakowania: dwa głośniki, zasilacz, dokumentacja

goniki logitech z200 stereo speakers 3 20180116 1128829176

Pokrętło regulujące głośność z widocznymi dodatkowymi gniazdami po bokach

Jak widać informacje są dość szczątkowe. Nie ma pasma przenoszenia, nie ma SNR, pod kątem publikowanych na stronie informacji technicznych niestety Logitech się nie popisał. Faktem jest, że większość osób podejdzie do zakupu tych głośników kierując się ich wyglądem i mocą, ale znajdzie się część, która będzie oczekiwała trochę większej dawki informacji technicznych. A jeśli chodzi o moc… na powyższej liście mamy RMS równe 5W. A RMS to:
Root Mean Square, zwana też mocą skuteczną, znamionową lub ciągłą. Określa ona maksymalną głośność, z jaką wzmacniacz lub głośnik może pracować przez długi czas bez narażenia się na uszkodzenie przy minimalnych zniekształceniach dźwięku. Informuje także o mocy pobieranej przez urządzenie podczas pracy pod obciążeniem.
Ale… to nie moc świadczy o głośności. O tym świadczą decybele, których niestety producent nie umieścił na www. Na szczęście szperając w sieci można wyłuskać trochę więcej informacji. Oto, co udało mi się jeszcze znaleźć:
• Moc szczytowa PMPO (W): 10
• Wzmacniacz: Zintegrowany
• Długość przewodu: 1,8 m
• Moc głośników: 2 W
• Maksymalne pasmo przenoszenia: 20 kHz
• Minimalne pasmo przenoszenia: 80 Hz
• Waga (kg): 1
Widać, że pasmo przenoszenia jest prawie standardowe. Prawie, ponieważ standardem jest dolna granica ustawiona na częstotliwości 20Hz, tu mamy pułap trochę podniesiony – 80 Hz.

goniki logitech z200 stereo speakers 6 20180116 1733797333

Głośniki prezentują się ciekawie

Zwrócę uwagę na jeszcze jedną rzecz – niezgodność w mocy. W kilku miejscach znalazłem informacje o mocy głośników 2W i 10W. Nie napisano tam jednak, co to jest za moc, a producenci potrafią trochę namieszać definiując różne jej rodzaje (muzyczna, znamionowa, szczytowa, RMS, PMPO) by pokazać swój produkt z jak najlepszej lepszej strony. Nie będę tu opisywał każdego z rodzajów mocy, z jakimi można się spotkać, bo nie temu poświęcony jest ten tekst. Gdybyście jednak chcieli o tym poczytać, dajcie znać w komentarzach. A co do mocy… proponuję brać pod uwagę tę, która jest wymieniona na stronie producenta.


Użytkowanie

Podłączenie głośników jest banalnie proste. Wystarczy pamiętać, by głośniki połączyć ze sobą, a ten główny podłączyć do zasilania 230V. Potem jest już z górki, wystarczy przekręcić pokrętło, by głośniki zaczęły działać. Pokrętło regulujące głośność obraca się lekko i płynnie, natężenie dźwięku można regulować jednym palcem. O tym, że zasilanie jest podłączone informuje świecąca się na zielono dioda nad pokrętłem. Gniazdo słuchawkowe umieszczone z lewej strony potencjometru umożliwia podłączenie słuchawek, wystarczy wpiąć wtyk by głośniki umilkły, a dźwięk został przekierowany do zewnętrznego akcesorium. Podobnie wygląda sytuacja z gniazdem z drugiej strony pokrętła tyle, że tu przesyłamy dźwięk w drugą stronę, z drugiego źródła, np. ze smartfonu do głośników.

goniki logitech z200 stereo speakers 8 20180116 1958951075

Komplet Z200 Stereo Speakers

Różnica w poziomie głośności jest znacząca. Przy pomocy potencjometru możemy ściszyć muzykę do zera lub dać porządnego czadu. Te dwa głośniki zapewnią wystarczający poziom głośności, by rozkręcić zabawę w całkiem sporym pomieszczeniu. Na pewno plusem jest mocny, czysty dźwięk pozbawiony zakłóceń przy maksymalnej głośności. Trochę gorzej wygląda kwestia zmiany brzmienia. Zmiana tonów przy pomocy umieszczonego na boku pokrętła jest niewielka. Daje się, co prawda zauważyć trochę większe wyeksponowanie niższych lub górnych częstotliwości, ale różnica jest naprawdę niewielka.
Jak wspomniałem nie jest to zestaw generujący dźwięk przestrzenny 7.1, 5.1 czy chociaż 3.1. To powoduje, że scena nie jest zbyt rozbudowana, ale nie przeszkadza to w zachowaniu dobrej separacji. Bas jest dobrze wyeksponowany, jest ostry, mocny, wyrazisty. Potrafi się rozepchnąć tłamsząc średnicę – ale bez przesady. Środkowe pasmo nie poddaje się mocno zaznaczając swoją obecność i walcząc o dominację z dolnym i górnym pasmem. Potrafi się wycofać, ale potrafi też wypchnąć się do przodu eksponując swoje wdzięki/ dźwięki. Za dolnymi pasmami podąża też górne, które może nie walczy na granicy tak ostro jak tony niskie i średnie, ale też nie daje się zepchnąć do defensywy. W efekcie dostajemy bardzo dobre brzmienie, z dobrze wyeksponowanym każdym tonem, które na pewno spodoba się niejednemu amatorowi zarówno muzyki, jak i filmów czy gier komputerowych. Logitech Z200 są uniwersalnym zestawem, który sprawdzi się we wszystkich trzech zastosowaniach.

goniki logitech z200 stereo speakers 10 20180116 1433279955

Prawie bliźniaki


Podsumowanie

Logitech po raz kolejny udowodnił, że zasługuje na swoją opinię. Z200 Stereo Speakers to bardzo dobre głośniki, które potrafią dać solidnego kopa. Nie dość, że są wykonane z dużą dbałością o jakość, to jeszcze dobrze brzmią. Niejeden producent głośników może brać przykład z Logitecha.
Producent oferuje ten zestaw za 169 złotych, ale w sklepach internetowych można go kupić już za ok. 130 złotych. Czy warto? O ile nie marzy się Wam bardziej zaawansowany tryb dźwięku przestrzennego, będziecie zadowoleni z tego wyboru.

goniki logitech z200 stereo speakers 7 20180116 1532327834

Logitech Z200 przytulone do monitora

Plusy Minusy

ładne
wysoka jakość wykonania
dobrze brzmią

"tylko" stereo
słaba modyfikacja brzmienia

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Komentarze   

# Damian Burek 2018-12-22 09:16
Witam,

czy jest jakis sposob / adapter ktory umozliwi polaczenie tych glasnikow do portu usb?

Dziekuje
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2018-12-22 20:49
Pytanie tylko po co? To są głośniki aktywne, ciągną zasilanie z sieci 230V, co oznacza, że maja wbudowane przetwornice prądu, wzmacniacze sygnału itp. Nie uda się tych głośników podłaczyć pod USB. Są oczywiście adaptery USB - jack 3.5mm, ale tu może być różnie z dźwiękiem, a poza tym są one przeznaczone do głośników pasywnych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube