Lenovo ThinkPad T480S

Mały komputer biznesowy

Więcej...

Goclever Sound Tube Rocket

Rakietowy głośnik

Więcej...

Genesis Neon 360

Wibrujące słuchawki dla graczy

Więcej...

Vordon DVR-195

Kamera i lusterko w jednym

Więcej...

Tenda Nova MW3

Router do sieć mesh

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test słuchawek E’NOD Waveport

  • Opublikowano: środa, 10, styczeń 2018 05:59
  • 10 Sty

Spis treści

Enod to nowa firma w branży audio, która od razu weszła z rozmachem na rynek oferując akcesoria dla specyficznej grupy klientów. Właściciele od razu postawili na komunikację bezprzewodową. I wysoką jakość. W ciągu pierwszego roku położyli duży nacisk na swoje własne badania, dzięki czemu opracowali własną technologię budowania urządzeń wodoodpornych. Taką właśnie cechą charakteryzują się słuchawki Waveport, które Wam dziś przybliżę. Myślicie, że to jedyna zaleta tych słuchawek?

Po powyższym wstępie na pewno domyśliliście się, że tym razem opowiem Wam o słuchawkach dla sportowców. Ta grupa użytkowników ma specyficzne wymagania i to całkiem wysokie. O tym, czy są one spełniane można się przekonać już w chwili, gdy bierze się opakowanie Waveport do ręki. Na białym tle widać czerwone słuchawki zalewane falą wody. Wyraźnie też wyeksponowano napis IPX7, co oznacza wysoką klasę szczelności. Dodatkowo umieszczono tu informację o wersji Bluetooth - 4.2, wbudowanym mikrofonie oraz pamięci. Z drugiej strony opakowania umieszczono natomiast bardziej szczegółową specyfikację.

suchawki enod waveport 1 20180109 1145374764

Pudełko zapowiadające to, co jest w środku

Wysokiej jakości produkt wymaga oczywiście odpowiedniego podania. Dlatego producent zapakował Waveport w pudełko, w którym w specjalnej wyprofilowanej piance wyeksponowano słuchawki. W moim przypadku są to czerwone słuchawki, których moduły są połączone przewodem w takim samym kolorze. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to solidny przewód, który niejedno wytrzyma. Oprócz tego akcesorium, w opakowaniu znajdują się również trzy komplety dodatkowych tipsów w różnych rozmiarach, przewód microUSB/USB do ładowania, mały dok do ładowania oraz pięć dodatkowych wodoodpornych tipsów w różnych rozmiarach (XS,S,M,L,XL) w specjalnym wodoodpornym woreczku. Producent nie zapomniał o instrukcji (jest również w wersji polskiej) oraz karcie gwarancyjnej z unikalnym numerem seryjnym. Niestety, w przedstawionych tam warunkach można przeczytać, że Enod oferuje tylko roczną gwarancję. W komplecie znajduje się jeszcze skóropodobny woreczek na słuchawki na czas transportu.

suchawki enod waveport 11 20180109 1091234759

Zestaw akcesoriów znajdujący się w pudełku

Konstrukcja

Przetworniki umieszczono w dużych (długość 42 mm) prostokątnych korpusach z tworzywa. W moim przypadku obudowy wykonano z czerwonego (w sprzedaży są dostępne również inne kolory: niebieski, zielony i szary), błyszczącego tworzywa na górze i czarnego od wewnętrznej strony. Oba rodzaje materiału połączono twardym silikonem, w którym osadzono przyciski sterujące. Zlokalizowano je na górze (regulacja głośności) i dole (włączanie/wyłączanie oraz odbiór połączeń telefonicznych) prawej słuchawki. Lewa słuchawka została wyposażona w styki do ładowania. To od razu pokazuje, w którym miejscu zlokalizowano elektronikę z modułem bezprzewodowym, a w którym ogniwo zasilające. W prawej słuchawce znajduje się też mała dioda informująca o stanie zasilania oraz nawiązywaniu połączenia bezprzewodowego. Tutaj też umieszczono mikrofon, który pozwala prowadzić rozmowy telefoniczne. Wyprowadzenie przewodu solidnie zabezpieczono zarówno przed złamaniem w tym miejscu, jak i przed dostaniem się wody do środka

suchawki enod waveport 3 20180109 1620689866

Enod Waveport

Waveport są słuchawkami dokanałowymi, co oznacza, że ich końcówki są wkładane bezpośrednio w kanał słuchowy. Długość kanału akustycznego jest spora, bo wynosi 32 mm. Aby je lepiej osadzić, a jednocześnie zapewnić odpowiednie tłumienie, wyprowadzenie to wykonano asymetrycznie z powiększoną komorą akustyczną. W jej środku znajduje się otwór dostarczający do środka powietrze.
Przewód jest zabezpieczony grubą sztywną otuliną i tak ukształtowany, by układał się z tyłu głowy. Po wizycie na stronie producenta wiem, że wśród wiązki przewodów dostarczających dźwięk i zasilania umieszczono też tytanowy drut, który zapewnia sztywność połączenia pomiędzy słuchawkami. Dzięki temu słuchawki dobrze trzymają się uszu, nie ma też obawy, że w przypadku wypadnięcia spadną np. do wody. Obawy mogą budzić odsłonięte styki do ładowania widoczne w lewej słuchawce. W żaden sposób nie zabezpieczono ich przed wilgocią (pomijając odpowiednie powłoki metali nie reagujących z wodą czyli miedzi i złota), pozostaje jedynie zaufać producentowi, że nie będą one korodować. Ponieważ jednak E'nod daje gwarancję spełnienia normy IPX7 możemy być pewni, że nic im się nie stanie.


Tradycyjnie rzućmy okiem na specyfikację techniczną:

• Bluetooth: 4.2
• Czas odtwarzania muzyki: 6-8 godzin
• Czas pracy z mikrofonem: 6 godzin
• Wymiary: 102x102x48,5 mm
• Długość przewodu: 388 mm
• Waga: 24g
• Podświetlenie LED: czerwone i niebieskie
• Bateria: 3.7V, 120mAh
• Dostępne kolory: Czerwony, Niebieski, Zielony, Szary
Jak widać specyfikacja jest krótka, nie ma w niej informacji, które na pewno są istotne dla miłośników dobrego brzmienia. Nie ma informacji czysto technicznych – pasma przenoszenia, rodzaju przetwornika, czułości, stosunku S/N itp.

suchawki enod waveport 5 20180109 1778410663

Niesymetryczny kanał akustyczny

Na stronie internetowej producenta znalazłem jeszcze kilka dodatkowych informacji. Słuchawki są kompatybilne z systemami IOS i Android 6.0. Natomiast komunikacja bezprzewodowa realizowana przez Bluetooth jest możliwa (wg. producenta) na odległość 10m. Przypomnę jeszcze, że klasa szczelności IPX7, zgodnie z normą oznacza ochronę przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie - 30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m. Oznacza to, przynajmniej teoretycznie, że z tymi słuchawkami można zanurzyć się w wodzie, np. pływając (ale nie nurkując). Jeśli jednak myślicie, że faktycznie popływacie z Waveport, to niestety możecie się spotkać z problemem. Komunikacja bezprzewodowa nie działa w wodzie tak sprawnie jak na powierzchni. Woda działa jak filtr dolnoprzepustowy, dlatego łączność może być realizowana na częstotliwości kilku herców, a Bluetooth to pasmo wysokich częstotliwości. Z drugiej strony, kto by chciał słuchać muzyki podczas pływania? Na pewno jednak mogą skorzystać z nich wędkarze, którzy często siedząc w dżdżystą pogodę próbują zachęcić ryby do złapania się na ich haczyk.

suchawki enod waveport 7 20180109 1094517832

Zabezpieczone przed wodą przyciski

Na koniec tej części wisienka na torcie – coś czego nie ma w specyfikacji. Słuchawki mają wbudowaną pamięć o pojemności 8 GB. Oznacza to, że mogą być samodzielnym odtwarzaczem, który możemy na zabrać na poranny trening nie przejmując się telefonem. Od razu powiem, że można odtwarzać pliki mp3, FLAC, Wav i AAC.


Użytkowanie

Uruchomienie słuchawek jest bardzo proste. Wystarczy włączyć Bluetooth i rozpocząć wyszukiwanie urządzeń bezprzewodowych. W moim przypadku zarówno komputer wyposażony w Windows 10, jak i smartfon z Androidem bez problemu połączyły się ze słuchawkami. Trzeba się jednak przyzwyczaić do przycisków sterujących. Początkowo regulując głośność zdarzało mi się przypadkowo nacisnąć przycisk odbioru połączenia, co w przypadku mojego telefonu skutkowało wybraniem telefonu do ostatniego rozmówcy. Trzeba nabrać wprawy i wyczuć miejsce oparcia dla palców przy naciskaniu przycisków ustawiających poziom głośności. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku odtwarzania utworów. Niema tu co prawda wielu opcji – Odtwarzanie / Pauza / Następny utwór. Dłuższe przytrzymanie przycisków głośności pozwala na przeskakiwanie pomiędzy utworami, ale trzeba tu naprawdę mieć wprawę. Nie raz zdarzyło mi się zmniejszyć lub zwiększyć głośność zamiast przejść do innego utworu.

suchawki enod waveport 8 20180109 1062988957

Kanał akustyczny jest zabezpieczony siatką o bardzo małych oczkach

Słuchawki dobrze trzymają się uszu. Wyprofilowany kanał zapewnia dobre osadzenie słuchawek, a duży korpus obudowy wraz z wyprowadzonym do tyłu przewodem powodują, że Waveport nie wypada z ucha. Jest to ważne, ponieważ akcesorium dedykowane jest osobom aktywnym, uprawiającym sporty. Używając tych słuchawek można być pewnym, że nie trzeba będzie ich co chwilę poprawiać zwłaszcza, że producent zaopatrzył je w bogaty zestaw tipsów.

suchawki enod waveport 13 20180109 1014802546

Waveport w doku ładującym

Na szczęście firma nie ograniczyła się tylko do zaproponowania wysokiej jakości i dużego komfortu. Również brzmienie tych słuchawek jest na dobrym poziomie. Ma ciepłą, głęboką barwę z dobrze zaznaczonym basem. Słuchając muzyki generowanej przez Waveport czuje się jakby była ona w środku głowy, umiejscawiając nas na środku sceny, która jest otoczona instrumentami i wokalistami. Separacja jest bardzo dobra, tak samo jak dynamika. Nie są to słuchawki dla audiofilów, ale żaden miłośnik dobrego brzmienia nie powinien się zawieść.

Tradycyjnie na koniec dwa słowa na temat baterii. Według cytowanej wcześniej specyfikacji, zastosowany akumulator powinien wystarczyć na ok. 8 godzin słuchania muzyki. I faktycznie tak jest. Po sparowaniu z moim telefonem Huawei Honor 7 Lite mogłem słuchać muzyki przez 8h i 12 minut zanim słuchawki umilkły. Ładowanie ich, w stylu od „zera do bohatera” zajęło mi ok. godziny.


Podsumowanie

Jak wspomniałem na początku Enod to świeża firma, która nie ma wielkiego dorobku. Dwa lata – tyle czasu istnieje ta marka – to teoretycznie za mało, by nabrać doświadczenia pozwalającego na zaoferowanie swoim klientom produktu odpowiedniej jakości. Chińczycy pokazali jednak, że w praktyce jest to jednak możliwe. Waveport to wysokiej klasy słuchawki dla sportowców, z których na pewną będą zadowoleni. Oprócz jakości, dużej odporności i komfortu użytkowania, oferują również dobre brzmienie. Czego chcieć więcej od słuchawek? Może ceny? Niestety, za te trzeba zapłacić ponad 270 złotych. Jak na słuchawki bezprzewodowe, sporo, jak na akcesorium dla sportowców… trzyma poziom.

suchawki enod waveport 10 20180109 1363838311

Dobre podanie produktu, to połowa sukcesu

Plusy Minusy

ładne
solidne
wodoodporne
dobrze brzmią
wbudowany odtwarzacz

cena
odsłonięte styki akumulatora
sterowanie odtwarzaniem muzyki wymaga wprawy

Moja ocena:

robot blogotech ocena 5

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube