ZOTAC Zbox PI225 pico

Komputer kieszonkowy

Więcej...

PocketBook InkPad 3

Nowy czytnik PocketBoook

Więcej...

Philips 245C

Ultra cienki monitor

Więcej...

MyKronoz ZeFit 4HR

Wodoodporna opaska z dużymi możliwościami

Więcej...

Rapoo V210

Mała, sprytna mysz dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test słuchawek Somic VRH 360

  • Opublikowano: środa, 22, marzec 2017 10:15
  • 22 Mar

Pomimo tego, że marka Somic od niedawna jest obecna na polskim rynku, produkty tej firmy są mi już dobrze znane. Przez moje ręce przeszło już kilka modeli słuchawek tego producenta, które potrafiły mnie zarówno zaskoczyć, jak i rozczarować. Jak będzie z VRH 360? Przekonajmy się.

Opakowanie nie zaskakuje, ale i nie rozczarowuje. W połowie przeszklone, ujawnia wygląd i kolor słuchawek. Jest to pierwszy model Somic, który ma inny kolor niż czarny. Dla przeciwwagi, jest biały. Dla mnie to coś nowego, biorąc pod uwagę, że jest to model dedykowany graczom. Ta grupa użytkowników tych akcesoriów najczęściej dostaje w swoje ręce ciemne, agresywnie zaprojektowane modele. Na pudełku umieszczono również grafikę prezentującą część słuchawek. I każdy chyba przyzna, że wyglądają one interesująco. Tradycyjnie, nie ma tam zbyt wielu informacji, projektant postawił głównie na efekt wizualny. Niemniej, jak już ktoś się uprze i obejrzy dokładniej opakowanie znajdzie na nim krótką specyfikację oraz główne cechy przedstawione w 15-tu językach. I wtedy znajdzie coś, co nie wiadomo czemu nie zostało wyraźnie uwypuklone. Umieszczono co prawda na przedniej stronie infografiki, są one jednak małe, a przez to mało czytelne. Niemniej, można się z nich dowiedzieć, co jest główną cechą tego modelu.

suchawki somic vrh 360 13 20170321 1127359486

Słuchawki w pudełku

Somic VRH 360 to słuchawki wspierające technologię VR. Zapewniają dźwięk w kącie 360 stopni, chociaż niestety do pracy wymagają przewodu. Może to trochę komplikować ich użytkowanie w połączeniu z wirtualną rzeczywistością. Zanim jednak opowiem jak on się sprawuje w praktyce, kilka słów na temat konstrukcji.

Konstrukcja

Jak już wspomniałem, ten model wykonany jest z białego tworzywa. Materiał sprawia co prawda wrażenie niskobudżetowego, ale nie da się ukryć, że słuchawki prezentują się elegancko. Szeroki pałąk wymoszczono od środka miękką gąbką. Nie zapewnia on jednak żadnego ruchu nausznikom. Jedyny możliwy ruch to niewielkie dopasowanie się pada do kości głowy. Nauszniki mają lekko owalny kształt i jak na słuchawki dedykowane graczom niewielki rozmiar. Producenci akcesoriów gamingowych przyzwyczaili nas do dużych muszli obejmujących uszy. Te, do dużych nie należą. Wyposażono je za to w grube pady, które zapewniają miękki docisk VRH 360 do głowy. Płaskie kopułki ozdobiono logo producenta. Ich biel bardzo dobrze kontrastuje się ze srebrnym wykończeniem końcówek pałąka i srebrnym logo. Lewy nausznik wyposażono w mały przełącznik suwakowy, który uruchamia tryb VR. Jego włączenie jest sygnalizowane miłą dla oka niebieską barwą diody. W tym samym nauszniku umieszczono gniazdo audio. Podłączany jest do niego przewód (dł. 1.2m) zakończony pozłacanym wtykiem jack 3.5 m. Jego końcówka wyposażona jest w specjalny element blokujący wtyk. Nie ma obawy, że podczas użytkowania kabelek przypadkowo się odczepi. W drugim nauszniku zlokalizowano gniazdu microUSB, przy jego pomocy ładowany jest akumulator umieszczony w słuchawkach.

suchawki somic vrh 360 2 20170321 1811397174

Somic VRH 360

Somic VRH 360 to eleganckie słuchawki, które prezentują się bardzo dobrze zarówno pod kątem wyglądu, jak i wykonania. Zastosowanie bieli połączonej z wplecionymi gdzieniegdzie srebrnymi elementami nadaje słuchawkom lekkości, budując przyjemne dla oka wrażenie. Co prawda tworzywo lekko trzeszczy podczas rozciągania pałąka ale moim zdaniem to akurat dodaje tylko uroku temu modelowi.


Spójrzmy, czy specyfikacja podtrzyma ten urok.

• Wielkość głośnika: 40 mm
• Czułość: 95dB
• Częstotliwość min-max: 20Hz-20000Hz
• Impedancja: 32 Ohm
• Wejście: 3,5 mm
• Długość przewodu: 1.2M
• Mikrofon: Wbudowany w kabel, wielokanałowy.
• Waga: 255g

suchawki somic vrh 360 1 20170321 2094262688

Słuchawki z kompletem kabelków

Tradycyjnie już dla tego producenta, publikowana specyfikacja jest bardzo krótka. Co prawda zawarto w niej najważniejsze elementy, takie jak pasmo przenoszenia, impedancja czy czułość, zabrakło jednak innych, których nie szczędzi konkurencja. Bardzo mało, a w zasadzie żadnych informacji nie poświęcono mikrofonowi. Musiałem więc pogrzebać trochę w sieci i oto co udało mi się znaleźć na temat mikrofonu:
• Typ: wielokierunkowy
• Impedancja: < 2,2 kOhm
• Czułość: -35 dB +/-3dB (@ 1kHz)
A co można powiedzieć o tych trzech parametrach, które wskazałem jako jedne z najważniejszych? Trzymają poziom - nie odbiegają od standardu z jakim możemy spotkać się w 95% modelach innych słuchawek.

suchawki somic vrh 360 2 20170321 1811397174

Nauszniki mają niewielki zakres ruchu

Żadna z powyższych list nie zawiera natomiast informacji na temat jednej z ciekawszych funkcji zaimplementowanych w tych słuchawkach. Podobnie jak Easars Tornado, które miałem jakiś czas temu okazję testować, tak i Somic VRH 360 wyposażono w mechanizm wibracji. Coś co wprowadza nową jakość w korzystaniu ze słuchawek w czasie gry. W połączeniu z wirtualną rzeczywistością, może to być naprawdę ciekawe doznanie.


A co jeszcze oferują te słuchawki?

Wibracje to interesująca opcja. Niestety, generowane są one przez akumulator wbudowany w jeden z nauszników, co oznacza konieczność jego ładowania. A ponieważ nie ma żadnego włącznika, akumulator cały czas pozostaje w stanie czuwania, co jak się zapewne domyślacie przekłada się na jego żywotność. Aby uruchomić wibracje trzeba przejść do trybu VR, co robimy przy pomocy opisanego wcześniej przełącznika na lewym nauszniku. W tym trybie gry wydają się ciekawsze, a wynika to zarówno z wibracji, jak i podbicia częstotliwości odpowiedzialnych za dźwięki wykorzystywane w efektach.

suchawki somic vrh 360 6 20170321 1820207370

Gniazda słuchawkowe i zasilające akumulator

Do tej pory poświęciłem niewiele czasu przewodowi. Wspomniałem, że zakończony jest pozłacanymi wtykami jack 3.5mm, wiecie też, że ma on długość 1.2 metra (tak na marginesie, przydałby się dłuższy). Na tym przewodzie zamocowany jest kontroler, który szybko pozwala przełączać się pomiędzy utworami. W przypadku gier nie przyda się to na wiele, ale w przypadku słuchania "zwykłej" muzyki, jest to przydatny element. Kontroler ma niewielki rozmiar i tak jak słuchawki, ma elegancki wygląd. Obok przycisku zmiany utworów znajduje się suwak regulujący głośność. Tutaj też zlokalizowano mikrofon. Przyznam, że zastosowany tu sposób regulacji głośności nie przypadł mi do gustu. Przesuwający się lekko suwak cały czas groził zmianą natężenia dźwięku, a i skala zmian nie jest za duża. Również jak na słuchawki dedykowane graczom, umiejscowienie mikrofonu jest raczej nietypowe. Każde otarcie mikrofonu o ubranie powoduje powstanie szumu. A to nie wpływa dobrze na rozmowy w czasie gry.

Porozmawiajmy teraz na temat brzmienia

Zanim zacznę opowiadać o swoich wrażeniach z użytkowania, powiem że producent nie przygotował żadnego programu, który pozwoliłby na modyfikację generowanych tonów. Nie zmienimy więc swojego głosu w piękny żeński alt czy rubaszny śmiech krasnoluda. Nie dodamy efektów dużego pokoju, groty skalnej czy kabiny prysznica, jak to oferują inne programy - również te przygotowane dla innych modelu słuchawek tego producenta.

suchawki somic vrh 360 12 20170321 1150692470

Kontroler z suwakiem regulującym głośność

Patrząc na brzmienie czysto technicznie, mogę powiedzieć, że bas mnie trochę rozczarował. Miałem nadzieję na mocnego kopa, który zatrząsłby mną i zjeżył wszystkie włoski na moim ciele, niestety nie zrobił tego. Niemniej jest wyrazisty, jest ciepły, jest głęboki i chociaż brakuje w nim drapieżności, którą tak lubię, to jednak nie zniechęca mnie, a nawet powiem więcej, nie przechodzę obok niego obojętnie. Jest dobrze kontrolowany i chociaż lekko depcze po piętach średnicy, to jednak nie można o nim powiedzieć, że jest namolny. Z kolei średnica dobrze harmonizuje się z niższym pasmem, jest równie ciepła i równie intensywna. Nie narzuca się, ale przenika do głębi, pokazuje też kto tu rządzi. Górne pasmo jest trochę mniej wyraziste, jest wycofane, ale dobrze dopełnia swoim brzmieniem pozostałe pasma. I jak dwa pozostałe, jest równie ciepłe. Gdyby ktoś pytał - sylabizantów nie zauważyłem.
Scena jest duża. Nikogo to chyba nie dziwi biorąc pod uwagę, że słuchawki zapewniają dźwięk przestrzenny. Instrumenty są szeroko rozstawione, nie ma problemu z ich separacją. I nie ma problemu ze zlokalizowaniem dźwięków dochodzących z różnych stron.
Wspomniałem już, że dźwięk jest ciepły i miły dla ucha. Bardzo dobrze sprawdza się on przy grach z gatunku MMO, ale gdybyśmy chcieli posłuchać muzyki heavy metalowej, jazzu itp. gatunków, wrażenia nie będą już tak dobre. Teoretycznie Somic VRH 360 są dedykowane graczom, ale będą z nich zadowoleni również miłośnicy dobrego brzmienia. Warto jednak pamiętać, że o ile w przypadku rocka czy popu będą dobrze brzmiały, o tyle tam gdzie trzeba trochę więcej odcieni metalowych urok tych słuchawek trochę osłabnie.

suchawki somic vrh 360 9 20170321 1367293276

Nauszniki z grubymi padami

Skoro jednak słuchawki są dedykowane graczom, warto sprawdzić ich brzmienie w grach. Uruchomiłem więc swój pakiet gier testowych: Lord of the Rings Online, The Old Republic, Star Trek Online, Tron: Evolution i Gears of War, który wzbogaciłem Amnezją oraz World of Warships. Nie dysponuję niestety goglami VR, nie powiem więc jak słuchawki sprawują się w grach w środowisku wirtualnej rzeczywistości. Jedno jednak mogę powiedzieć - w trybie VR naprawdę słychać przestrzeń. Dźwięk otacza, obejmuje swoim brzmieniem i pozwala identyfikować stronę, z której dochodzi. Przydaje się to w czasie walki, bo wiemy skąd nadciąga zagrożenie. Z kolei wibracje generowane w czasie strzałów dział pancernika w World of Warships...I te odgłosy strzałów dobiegające z różnych stron... To po prostu trzeba przeżyć.


Podsumowanie

Słuchawki Somic VRH 360 promowane są jako akcesorium dla graczy i na dodatek jako uzupełnienie gogli VR. Nie mam gogli, ale bardzo chętnie sięgałem po te słuchawki siadając do gier a nawet w chwilach gdy chciałem po prostu zrelaksować się słuchając muzyki. Można też podłączyć je do smartfona i słuchać muzyki idąc/jadąc/lecąc do pracy. To naprawdę uniwersalne słuchawki, a ich wyjątkowość podkreśla fakt dźwięku przestrzennego generowanego przez słuchawki. Szkoda tylko, że nie ma żadnego oprogramowania, które pozwalałoby zmodyfikować brzmienie. Z drugiej strony, VRH 360 nie potrzebują żadnych sterowników - podłączamy i działają.
I jedna wada - cena na poziomie 429 zł.

suchawki somic vrh 360 4 20170321 1261374055

 Somic VRH 360

Plusy Minusy

ładny wygląd
dźwięk przestrzenny
wibracje

brak możliwości wyłączenia automatycznego słuchawek
osobne przewody zasilający i audio
krótki przewód
brak oprogramowania

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Słuchawki możecie kupić u polskiego dystrybutora marki World4Gamer.

Logo World4Gamer

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube