foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Kiedy oglądamy film, chcemy by zarówno obraz, jak i dźwięk były dobrej jakości. O ile jednak większość telewizorów gwarantuje dziś obraz w wysokiej rozdzielczości z dobrymi kolorami itp., o tyle z dźwiękiem bywa różnie. Dlatego też wielu z nas podłącza do telewizorów dodatkowe głośniki oferujące bogatszy dźwięk. Jednym z takich głośników jest JBL Boost TV, który trafił w moje ręce.

Głośnik zapakowano w wygodne do noszenia pudełko z uchwytem walizkowym. Tradycyjnie na opakowaniu przedstawiono grafikę prezentującą głośnik oraz główne jego cechy. I każdy chyba się ze mną zgodzi, że Boost TV ma wygląd lekko spłaszczonego cygara. Zanim jednak przejdę do szczegółów konstrukcji głośnika powiem co kupujemy razem z nim. W pudełku jest oczywiście zasilacz, jest też analogowy kabel audio zakończony wtykami typu jack 3.5mm, kabel optyczny oraz pilot. Przyznaję, że zaskoczył mnie przewód optyczny, bo jest to pierwszy przypadek urządzenia (a trochę się ich przewinęło przez moje ręce), które ma gniazdo S/PDIF (to akurat ma wiele urządzeń) i do którego producent dołącza odpowiedni przewód. Pozostaje jedynie pochwalić producenta za takie wyposażenie.

gonik jbl boost tv 1 20160131 2072066797

Głośnik JBL Boost TV jeszcze w pudełku

Konstrukcja

Jak już wspomniałem Boost TV kojarz mi się z lekko spłaszczonym cygarem. Pękata na środku konstrukcja zwęża się na końcach, które są ścięte i zawinięte do środka. Praktycznie cała obudowa, z wyjątkiem końców i fragmentu podstawy pokryta jest gęstą siatką z czarnego materiału. Końce wykończono czarnym, błyszczącym tworzywem, które miękko zawija się do środka przechodząc w kanał akustyczny. Głośnik wykończono w ten sam sposób z obu stron.
Na górze umieszczono panel sterujący, czyli nic innego jak zestaw przycisków, przy pomocy których możemy włączać i wyłączać urządzenie, regulować głośność, uruchamiać komunikację przez Bluetooth, łącze optyczne i analogowe. Te same funkcje możemy uruchomić korzystając z pilota. Podstawę wykonano z miękkiego pomarańczowego tworzywa (przyjemnego w dotyku), w której przygotowano specjalne wgłębienie na gniazdo interfejsów. Znajdują się tam cztery otwory, w których umieszczono gniazdo zasilania oraz interfejsy: optyczny, analogowy (jack 3.5m) i gniazdo serwisowe opisane jako "software". Jako użytkownicy raczej nie będziemy z niego korzystać.

gonik jbl boost tv 6 20160131 1207643898

Panel z przyciskami

Boost TV nie ma wbudowanego akumulatora, nie posłuży więc jako głośnik bezprzewodowy. Na pewno jednak, pomimo jego sporych rozmiarów możemy go unieść jedną ręką. Cała obudowa jest solidnie skonstruowana, nic nie trzeszczy, nic nie grzechocze, nie ryzykowałbym jednak upuszczenia głośnika na ziemię.


Specyfikacja

Sprawdźmy teraz co ten głośnik skrywa w sobie. Na początek pod kątem technicznym.
• Pasmo przenoszenia: 60Hz – 20kHz
• Maksymalne ciśnienie akustyczne (SPL): 92dB
• Moc znamionowa: 30W
• Przetworniki: 2 x 50mm
• Wejścia audio: 1 analogowe, 1 optyczne, Bluetooth
• Wymiary (Wys. x Szer. x Głęb.): 84 x 376 x 122mm

gonik jbl boost tv 10 20160131 1302684689

Wylot kanału akustycznego

Pasmo przenoszenia jest nie standardowe, dolny próg zaczyna się od 60Hz, a przypomnę, że większość słuchawek i głośników "obsługuje" częstotliwości już od 20Hz. Co prawda trafiły już do mnie głośniki np. JBL Flip 3 i JBL GO, które również miały wysokie progi niskich częstotliwości, ale i tak uważam, że 90% dostępnych na rynku urządzeń audio ma przetworniki generujące słyszalny dźwięk już przy 20 Hz. Oczywiście wysoko podniesiona dolna granica obsługiwanych częstotliwości nie oznacza gorszej jakości dźwięku. Ma to wpływ na basy, ale wiele zależy też od konstrukcji. W tym przypadku zaprojektowano solidny kanał akustyczny, który daje szansę rozpędzić się i odpowiednio ukształtować fali dźwiękowej.

gonik jbl boost tv 12 20160131 1431109045

Dwa sposoby sterowania

Warto zwrócić też uwagę na moc, 30 W to nie mało. Na pewno wystarczy do zrobienia małej imprezy w domu, a podłączone do telewizora... W większości przypadków w telewizorach montowane są najtańsze, najprostsze i chciałoby się powiedzieć – najgorsze rozwiązanie. Rzadko który telewizor zaskoczy nas dźwiękiem, w większości przypadków nie ma na przykład mowy o porządnym basie. Co prawda telewizory ze średniej i wyższej półki oferują już trochę lepszy dźwięk, jednak i tak jeśli chcemy cieszyć się dobrym dźwiękiem może być z tym problem. Bardzo często moc głośników montowanych w telewizorach nie przekracza poziomu 2x10W. A JBL Boost TV oferuje nam 30W oraz - o czym jeszcze nie wspomniałem - możliwość podłączenia kolejnych głośników, przy czym w ten sposób zwiększamy ilość aktywnych urządzeń tylko w przypadku streamingu audio przez Bluetooth. Przy podłączeniu do telewizora zwiększenie w ten sposób liczby głośników nie zadziała.


Użytkowanie i brzmienie

To przejdźmy teraz do obsługi. Głośnik jest gotowy do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka. Wystarczy go podłączyć do zasilania i telewizora i już możemy cieszyć się lepszym dźwiękiem. Szybko też możemy sparować głośnik ze smartfonem za pomocą Bluetootha i odtwarzać na głośniku muzykę z telefonu. Wystarczy nacisnąć na pilocie lub głośniku przycisk z ikoną BT by głośnik automatycznie wyszukał nasz smartfon i "przejął" z niego dźwięk. W przypadku mojego Samsunga S4 mini, nie było żadnego problemu.
Wspomniałem o możliwości rozszerzenia dźwięku na więcej głośników. Możemy to zrobić pod warunkiem, że są one kompatybilne ze sobą (a to JBL zapewnia w obrębie produktów ze swojego portfolio umożliwiających współpracę z innymi głośnikami). Aby połączyć kilka głośników w jedną sieć audio wciskamy na urządzeniach przyciski parowania z innym głośnikiem, a resztę już oprogramowanie zrobi za nas.

gonik jbl boost tv 13 20160131 1296880624

Głośnik z telewizorem

Pilot działa bez problemów na odległość nawet kilku metrów. W moim przypadku przy odległości ok. 5-6 metrów nie było żadnego problemu. Bez problemów mogłem sterować głośnikiem ustawiając pilot pod różnymi kątami względem głośnika. A skoro jestem przy zasięgu, łączność Bluetooth pomiędzy smartfonem i Boost TV bez problemów działała nawet na odległość 10 metrów w warunkach domowych (czyli po drodze załomy, ściany i otwory drzwiowe). Plusem jest też możliwość regulacji głośności tego głośnika przy pomocy pilota od telewizora. Niestety, w moim przypadku (piloty do telewizora LG i dekodera nc+) to nie zadziałało.
Plusem na pewno jest specjalna budowa głośnika, która zapewnia rozprzestrzenianie dźwięku w pełnym zakresie 360 stopni. Dzięki temu możemy umieścić go na środku pomieszczenia i wszędzie będziemy słyszeć muzykę tak samo. Może nie do końca jest to przydatne w przypadku filmów i podłączenia do telewizora, na pewno jednak przyda się podczas imprezy. Smaczku dodaje technologia Dolby Digital, która zapewnia odpowiednią jakość.
Skoro jesteśmy przy jakości dźwięku nadszedł czas by powiedzieć o nim co nieco. Zacznijmy od podłączenia do telewizora. Jak już wiecie mamy tu dwie opcje - łącze analogowe i optyczne. Łącze optyczne jest bardziej odporne na zakłócenia, ale też jest bardziej cyfrowe. Dźwięk analogowy jest bardziej ciepły. To taka moja skrócona diagnoza różnicy pomiędzy tymi dwoma przewodami, pamiętajcie jednak, że ocena brzmienia jest subiektywna i zależy od osobistej percepcji audio (czyli po naszemu - od ucha).
W każdym razie niskie tony są wyraźne i ciepłe. Bas jest dobrze kontrolowany, jak dla mnie to trochę zbyt dobrze. Nie wyrywa się do przodu, nie naciska na średnicę, nie ma tego pazura, który tak lubię w dolnym paśmie. Brzmi jednak dobrze. Za to średnica jest dobrze podkreślona. Napiera do przodu, chociaż tak jak i bas nie przekracza swoich granic. Jest ciepła, aksamitna i bardzo realistyczna. Najwyższe pasmo podobnie jak bas jest ściśle kontrolowane. Czasami oddaje pola średnicy, ale nie odstępuje go za dużo.

gonik jbl boost tv 8 20160131 1100009597

Gniazdo interfejsów

Jak nietrudno się domyślić scena jest spora. Duża przestrzeń pozwala się rozwinąć muzyce, dzięki czemu jest ona głęboka, a jednocześnie intensywna. Zawdzięczamy to szerokiemu obszarowi w jaki rozsyłane są fale dźwiękowe. Instrumenty brzmią bardzo realistycznie, gitara akustyczna ma przyjemne brzmienie, srebrzysty dźwięk, daje lekki pogłos. Z kolei soprany są lekkie, świeże, brakuje im jednak tła w postaci mocnego basu. Talerze brzmią metalicznie, tak jak powinny brzmieć. Co prawda nie ma większego problemu z separacją, jednak nie odczuwa się głębi, która nadawałaby muzyce uroku przestrzenności.
Pomimo braku agresywności w basie, brzmienie jest silne i świeże. Mocno energetyczne - to zależy oczywiście od utworu - ale generalnie daje się odczuć siłę płynąca z muzyki. I na pewno Boost TV wystarczy, by bawiła się przy nim kilkuosobowa grupka imprezowiczów.
A jak to wygląda przy bezprzewodowym połączeniu przez Bluetooth? Bardzo podobnie. Muzyka odtwarzana jest stabilnie, nie pojawiają się żadne zakłócenia. Dźwięk jest ciepły, miły dla ucha, pozwala rozkoszować się brzmieniem dobrej jakościowo muzyki.


Podsumowanie

JBL Boost TV można przetłumaczyć jako "dopalacz telewizora". I faktycznie podłączenie tego głośnika do telewizora daje możliwość poprawienia dźwięku. Lepsza jakość, większa moc - to dwie, ale całkiem spore zalety tego głośnika. Możemy go wykorzystać nie tylko we współpracy z telewizorem, ale i urządzeniem mobilnym, takim jak tablet czy smartfon. Możemy przy jego pomocy zorganizować imprezę, używając tylko tego głośnika lub podłączając do niego inne. Elegancka obudowa w neutralnym, czarnym kolorze będzie pasować do każdego wystroju pokoju i oczywiście do każdego telewizora.
Niestety jest i wada - cena. Za to małe cygaro musimy zapłacić 849 złotych (plus transport), co jest całkiem sporą kwotą, a faktem jest, że za mniejsze pieniądze można kupić podobne głośniki dedykowane do pracy z telewizorem.

gonik jbl boost tv 14 20160131 1249764299

Głośnik z telewizorem

Plusy Minusy
  • dobra jakość dźwięku
    kompaktowa budowa
    małe rozmiary
    możliwość podłączenia innych głośników
    możliwość sterowanie pilotem telewizora

  • cena                          

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube