foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Phiaton BT 110 to słuchawki, które po raz pierwszy pokazano w styczniu tego roku, przy okazji prezentacji produktów, które firma będzie  promować podczas targów CES 2015. Jednak pomimo tego, że minęło od tego czasu już dziewięć miesięcy, słuchawki nie trafiły jeszcze na dobre do naszego kraju. Co wcale nie oznacza, że ich tu nie ma. Już niedługo będą dostępne w sprzedaży, a za nim je zobaczycie na półkach, ja mogę Wam je przybliżyć. Oto moja recenzja.

Popatrzmy jak one wyglądają

BT 110 to nietypowe słuchawki. Nietypowe z kilku względów. Przede wszystkim są to bezprzewodowe słuchawki douszne. A poza tym, mają konstrukcję, która wyróżnia ich na tle tysięcy innych modeli pchełek. Zacznijmy jednak od początku, czyli od opakowania.

Jak na małe słuchawki bezprzewodowe, to opakowanie jest całkiem spore. Na jego górnej powierzchni, jak nietrudno się domyślić, umieszczono grafikę prezentującą zawartość. Pod nią znajduje się napis - Wireless Compact Bluetooth Audio - i wszystko już wiadomo. Na rewersie pudełka znajdują sie główne cechy słuchawek, a na bokach specyfikacja. Krótko mówiąc, dokładne oględziny pudełka zdradzą Wam 1/3 informacji na temat słuchawek (kolejne części to jakość wykonania i brzmienie, o których jednak z pudełka się nie dowiecie).

suchawki phiaton bt110 1 20150915 1120204562

W środku oprócz słuchawek i papierowych instrukcji znajdują się:
- przewód USB do ładowania
- pokrowiec zamszowy na słuchawki zamykany magnesem
- komplet trzech tipsów (S, M, L)
- 3 komplety RightFit+ w różnych rozmiarach
Przyznam, że nie wiem jak po polsku nazwać te ostatnie elementy. Są to silikonowe ograniczniki, które umieszczone w uchu zapewniają stabilną pozycję słuchawek. Ich rozmiar dobieramy w zależności od wielkości ucha i... to faktycznie działa. Przydadzą się osobom, które uprawiają sport lub po prostu dużo się ruszają. Szansa na wypadnięcie słuchawek jest zdecydowanie mniejsza. Potwierdzam, sprawdzone.

suchawki phiaton bt110 4 20150915 1835427970

Każdy, kto nie miał do czynienia z bezprzewodowymi słuchawkami dousznymi, zdziwi się gdy pierwszy raz zobaczy BT 110. Krótki, ok 40 cm odcinek przewodu, zakończono przetwornikami, do których przymocowano nietypowe komory akustyczne. Zamiast standardowej, mniejszej lub większej beczki, mamy tu srebrne (stylizowane na aluminium), całkiem sporych rozmiarów prostokąty. W lewym przetworniku umieszczono dodatkowo akumulator, zasilany przez microUSB. Co ciekawe, nie ma zauważalnej różnicy w wadze obu przetworników. Albo więc bateria jest bardzo, ale to bardzo mała, albo też została ona rozdzielona na obie końcówki, które połączono przewodem zasilającym umieszczonym obok przewodu audio. Podczas ładowania, na obudowie świeci się dyskretna czerwona dioda.
Wyprowadzenia przewodu wzmocniono twardą gumą, w kształcie stożka. Bardzo dobrze spełnia swoją rolę, usztywniając miejsce połączenia elastycznego kabelka z obudową. Trzymając BT 110 w dłoniach, czuć że przewód jest w grubej otulinie, bardziej owalny niż okrągły. Ma to wpływ na plątanie się kabla - po prostu nie plącze się. W odległości ok. 5 cm od lewego przetwornika umieszczono kontroler. Długi na ok. 2 cm, jest wygodny w obsłudze. Wyposażono go w trzy wyraźnie zaznaczone przyciski. Każdy z nich w zależności od tego jak długo go naciskamy uruchamia inną funkcję (głośniej, ciszej, odbieranie rozmowy, połączenie ze smartfonem, kolejny utwór, wcześniejszy utwór). Jak nietrudno się domyślić, tutaj też umieszczono mikrofon. Całość wygląda nietypowo, ale elegancko. Jest duży, ale to jest jego zaleta, a nie wada. Dzięki temu po prostu łatwiej naciskać przyciski.


Parametry techniczne - zaskoczą czy rozczarują?

Przyjrzyjmy się teraz parametrom technicznym tych słuchawek:
•    Wysokiej jakości przetworniki dynamiczne: 6 mm
•    Impedancja: 16 Ohm
•    Czułość: 90 dB / mW
•    Zakres częstotliwości: 20 Hz ~ 27 kHz
•    Max. Moc wejściowa: 40 mW
•    Komunikacja sieciowa: Bluetooth 4.0
•    Zasięg pracy: 10 m / 33 stóp.
•    Czas pracy w przypadku rozmowy telefonicznej: 4,5 godziny
•    Czas odtwarzania muzyki: 4,5 godziny
•    Czas czuwania: 125 godzin
•    Pełny Czas ładowania: 2 godziny

suchawki phiaton bt110 8 20150915 1849274787

Jak widać pomimo dużych "kopułek" przetwornik jest niezwykle mały. Zaskakująco wysokie jest górne pasmo przenoszenia. Przyzwyczaiłem się, że jest ono w zakresie 20Hz - 20 kHz, albo zarówno dolne, jak i górne pasmo wykraczają poza nie. Tymczasem, w tym przypadku dolne pasmo jest na poziomie standardowym, a to górne wykracza poza najczęściej spotykany poziom 20 kHz.
Zasięg 10 metrów jest zależny od Bluetootha, który tutaj zaimplementowano w najnowszej wersji 4.0. Niejednokrotnie już mówiłem, że nie przepadam za tą akurat wersją tego łącza, ze względu na brak wstecznej kompatybilności, niemniej z moimi testowymi smartfonami S4 mini i S3 połączyłem się bez problemów.
Niektórzy mogą kręcić nosami na czas pracy słuchawek, w końcu 4.5 godziny to niedługo - nie starczy na podróż z Gdańska do Krakowa (chyba, że jedziemy pendolino - tam można sobie podładować akumulatory).


No to posłuchajmy

No i teraz najważniejsze, czyli brzmienie. Nie są to słuchawki basowe. Albo inaczej. Nie są to słuchawki z mocnym, zdecydowanym i wyrazistym basem. Potrafi on uderzyć po uszach, ale mimo wszystko trzyma się swoich granic, nie wychodzi przed szereg, a szkoda. Przydałoby się mocne, rytmiczne uderzenie, które osobom uprawiającym sport i korzystającym z BT 110 nadawałyby wyraźnie brzmiące tempo. Oczywiście wszystko zależy od doboru muzyki, ale trochę podkręcony bas na pewno przydałby się. Tymczasem jest zrównoważony, w dolnych rejestrach brzmi trochę metalicznie, nie przeszkadza to jednak w ogólnym odbiorze muzyki.

suchawki phiaton bt110 13 20150915 1910305061

Średnica jest dominującym pasmem i całe szczęście, bo dzięki temu nadrabia trochę braki basu i nadaje brzmieniu pewnego kolorytu. Jest bogata, intensywna, chociaż czasami trochę spłaszczona. Ma swój urok, którym potrafi porwać, zanęcić do dalszego słuchania. Górne pasmo podobnie jak bas oddaje trochę pola, brzmi jednak doskonale. Ma na to wpływ lekko metaliczny wydźwięk, który jest chyba cechą szczególną tego modelu. Co nie oznacza, że metaliczne brzmienie dominuje. Nie, jest tylko taki lekki posmak, który pozostaje na języku dodając w niektórych momentach pikanterii, a w niektórych podkreślając brzmienie takich instrumentów jak np. talerze. Nie powiem jednak, że nie ma to minusa, bo wokale tracą trochę na autentyczności.
Nie ma tu niestety sceny tak rozbudowanej jak w przypadku słuchawek nausznych. Jest ona mała, nie ma się jednak wrażenia, że instrumenty są ściśnięte. Separacja jest dobra, każdy instrument da się zidentyfikować i umiejscowić pośród innych. Brakuje jednak przestrzeni, w której muzyka mogłaby się rozhulać i nabrać mocy.

suchawki phiaton bt110 16 20150915 1398649119


A czy są wygodne?

Słuchawki są wygodne, a jak już wspomniałem, dzięki silikonowym ogranicznikom, nie wypadają nawet podczas intensywnego ruchu. Słuchając muzyki możemy oddalić się od źródła dźwięku - smartfona - teoretycznie na 10 metrów. W praktyce przy 7-8 metrach daje się zauważyć spadek jakości sygnału. Po prostu zanika. Akumulator pozwala na słuchanie muzyki przez zadeklarowany w specyfikacji czas, czyli ok. 4.5 godzin. Czas ten ulega zmianie w górę i w dół, w zależności od tego jak głośno słuchamy i jak daleko od odtwarzacza się oddalamy. Czy czas grania jest długi? Z jednej strony chciałoby się więcej, z drugiej, trzeba patrzeć realnie - jak w tak małej obudowie zmieścić akumulator, który da nam więcej czasu? Gorzej wygląda ładowanie słuchawek, miałem nadzieję, że podany przez producenta czas jest jednak krótszy, okazało się natomiast, że ładowanie trwa dość długo. Proces zasilania akumulatora w energię sygnalizowany jest świecą się czerwoną diodą. Po naładowaniu zmienia swój kolor na niebieski. Ta sama dioda zaczyna migać na niebiesko w momencie gdy parujemy słuchawki ze smartfonem. Proces łączenia - zarówno pierwszego, jak i kolejnego - jest błyskawiczny.
Kontroler obsługujący słuchawki jest wygodny w użyciu. Duży, z wyraźnie zaznaczonymi przyciskami pozwala łatwo i precyzyjnie sterować BT 110. Mikrofon umieszczony blisko ust bardzo dobrze zbiera głos dzięki czemu osoby po drugiej stronie telefonu słyszą nas bardzo dobrze. Jest też minus - ocieranie się kontrolera o ubranie powoduje szumy. Na tę przypadłość cierpią jednak wszystkie słuchawki z mikrofonami na przewodzie. Nie traktuję więc tego jako wadę. Warto dodać, że recenzowany dziś model został wykonany w klasie IPX4, co oznacza, że jest wodoodporny.


Podsumowanie

Phiaton to stosunkowo młody producent słuchawek (firmę, założono w 2007 roku), który jednak korzysta z wieloletniego doświadczenia firmy matki - Cresyna. Założony w roku 1959 amerykański producent może się pochwalić ponad 50-letnią obecnością na rynku. I jak nietrudno się domyślić całkiem sporym doświadczeniem. Phiaton okazuje się godnym następcą, który potrafi zaskakiwać nie tylko brzmieniem, ale i wykonaniem. Na pewno BT 110 to model godny uwagi. Ma swoje plusy, ma swoje minusy, ale każdy kto nie lubi zwisających kabelków na pewno zwróci na nie uwagę. Niestety, wysoka jakość wykonania ma swoją cenę. W tym przypadku nie powiem za ile można je kupić w naszym kraju, bo na dzień pisana tej recenzji nie ma ich jeszcze w sprzedaży, ale na zachodnich stronach można je znaleźć w cenie 129$ (ok. 480 zł). Dużo? Mało? Jak na słuchawki bezprzewodowe dla sportowców - nie dużo. Jak na słuchawki bezprzewodowe do smartfona, cena spora.

suchawki phiaton bt110 15 20150915 1499916398

Plusy Minusy
  • ciekawy wygląd
  • wysoka jakość wykonania
  • wodoodporne
  • długi czas ładowania
  • cena

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube