foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Z marką KFA2 spotkałem się już przy okazji recenzji klawiatury dla graczy – Stealth STL-03. Teraz w moje ręce trafiły słuchawki Sonar-04. I co? Jak wypadły w mojej ocenie?

Biorąc do ręki pudełko wiedziałem z czym mam do czynienia. Umieszczona na nim grafika wyraźnie wskazuje, że w środku są słuchawki przewodowe przygotowane z myślą o graczach. I jak na akcesorium gamingowe przystało, ma podświetlenie. Najwięcej informacji umieszczono oczywiście z tyłu pudełka, to tam producent rozpisał główne cechy tego akcesorium.

suchawki kfa2 sonar 04 1 20221008 1154872940

Opakowanie słuchawek

Budowa Sonar-04 nie różni się od innych przedstawicieli tego gatunku. Oczywiście jest to własny projekt KFA2, ciągle jednak mamy dwa nauszniki połączone obejmą, która zapewnia stabilną pozycję na głowie. W tym przypadku mamy do czynienia z zamkniętą konstrukcją, co widać po obudowie nauszników. Zostały one połączone z pałąkiem przy pomocy widełek w kształcie litery Y. To ograniczyło w pewien sposób zakres ich ruchu – mogą się odchylać w pionie o jakieś 15 stopni. Nie jest to dużo, dlatego wyposażono je w grube osłony dbające o docisk słuchawek do głowy. Gąbkę, którą wypełniono te osłony, określam jako średnio twardą. Ten sam materiał wykorzystano na wewnętrznej stronie pałąka, w miejscu w którym styka się on z głową. Zapewnia to miękki docisk i oczywiście duży komfort podczas korzystania z akcesorium.
Kopułki nauszników wykonano w taki sposób, by częściowo odkrywały znajdującą się pod spodem siatkę mesh przykrywającą podświetlenie. W ten sposób powstała nieregularna, częściowo oświetlona powierzchnia, która nadaje Sonar-04 unikalnego wyglądu. Oczywiście światło, które rozjaśnia słuchawki oferuje pełną paletę barw. Niestety, nie mamy wpływu na jego zmianę.

suchawki kfa2 sonar 04 2 20221008 1914963965

KFA2 Sonar-04

Słuchawki podłączane są do komputera przewodem USB. Ma on długość 220 centymetrów, co gwarantuje dużą swobodę ruchów. Na przewodzie, w odległości ok. 50 cm od nausznika umieszczono kontroler, który wyposażono w przycisk, suwak oraz potencjometr analogowy do regulowania głośności. Przycisk wyłącza podświetlenie a suwak wycisza mikrofon. Podoba mi się pomysł różnego rodzaju przełącznika do każdej z funkcji. To zdecydowanie ułatwia obsługę. Kontroler jest duży, łatwo więc go zlokalizować bez odrywania wzroku od ekranu. Ma też coś, z czym spotkałem się pierwszy raz – gniazdo jack 3.5 mm pozwalające na podłączenie słuchawek przy pomocy złącza analogowego. Dodam, że odpowiedni kabelek jest w komplecie ze słuchawkami. Czy takie rozwiązanie jest lepsze niż przewód, który jest zakończony różnymi wtyczkami to kwestia sporna. W moim odczuciu podłączenie dodatkowego przewodu do kontrolera jest mało wygodne – ostatecznie mamy wtedy dwa długie przewody, z czego jeden zwisa luźno, plącze się itp.
Przewód, który łączy słuchawki z komputerem jest zabezpieczony oplotem materiałowym, który nadaje mu sztywności, ale też chroni przez załamaniami. Bardzo dobrze zabezpieczono też inne wrażliwe na uszkodzenie miejsce – wyprowadzenie przewodu z nausznika. Zastosowano tam mocny kołnierz z twardego tworzywa, który prowadzi przewód usztywniając go w tym miejscu.

suchawki kfa2 sonar 04 3 20221008 2017706487

Kontroler

W tym samym, lewym nauszniku zamontowano mikrofon na pałąku. Jego przewód schowano w wytrzymałej metalowej osłonie, która jest bardzo elastyczna. Jego zaletą jest to, że mikrofon zostaje dokładnie w tym miejscu, w którym go ustawimy. Duża końcówka ułatwia jego ułożenie, znalazło się w niej też miejsce na podświetlenie. Warto zaznaczyć, że mikrofon jest zamontowany na stałe, nie da się go też odchylić do tylu.
Słuchawki mogą generować dźwięk 7.1. Aby jednak cieszyć się takim dźwiękiem przestrzennym trzeba uruchomić przygotowaną przez producenta aplikację. I tu zaczynają się małe schody. Na stronie produktowej KFA2 poleca pobranie - Xtreme Tuner Gear. To jest jednak nakładka, która w jednym miejscu skupia narzędzia dla słuchawek, klawiatur i myszek. Nie oferuje ona żadnych zaawansowanych funkcji. Po podłączeniu słuchawek aplikacja rozpoznaje podłączone urządzenie i wyświetla listę modeli: Sonar-02, Sonar-03 i Sonar-04. Niestety, próba wybrania z tej listy jakiegokolwiek modelu, w moim przypadku, kończyła się komunikatem informującym, że nie znaleziono żadnego urządzenia. W katalogu z oprogramowaniem XTG znalazłem aplikacje do konfiguracji słuchawek, ale ono również nie rozpoznało podłączonego urządzenia. Być może aplikacja jest niekompatybilna z Windows 11, a może jest to wina akurat mojego egzemplarza słuchawek. W każdym razie, nie udało mi się uruchomić dźwięku 7.1 – szkoda. W każdym razie, aplikacja która umożliwia skonfigurowanie dźwięku przestrzennego jest ta samą aplikacją, z którą miałem do czynienia w przypadku innych słuchawek 7.1 - Genesis Radon 600 Virtual 7.1 Headset, Genesis Radon 720 Virtual 7.1 Headset czy Ravcore Supersonic 7.1 Gaming Headset. Nawet ma taki sam kolor jak program Genesis. A ponieważ jest to ten sam program, mogę opisać Wam, co zobaczycie po jego poprawnym uruchomieniu. Możecie też obejrzeć tutorial wprowadzający do obsługi tego programu, który na YT udostępnił producent.

 capture 003 06102022 202233

Aplikacja XT GEar

W oknie aplikacji po lewej stronie mamy ikony głośnika i mikrofonu. Wybranie jednej z tych opcji powoduje przełączenie się głównego okna na opcje ustawień dźwięku dla danego elementu. Więcej opcji do ustawienia - a jest ich sporo - uzyskujemy klikając na każdej z ikon prawym przyciskiem myszki. Otworzy się podręczne menu, które udostępni bogaty zasób opcji konfiguracyjnych. W górnej części okna przygotowano pasek, który wyświetla parametry sygnału audio - częstotliwość, liczbę kanałów itp. oraz profile, które możemy zdefiniować dla gier, muzyki, filmów itp. Przy pomocy dodatkowych opcji możemy uruchomić equalizer i zmienić brzmienie muzyki. Możemy też skorzystać z predefiniowanych profili zmieniających charakter muzyki na bardziej taneczny, jazzowy, metalowy itp. Inną opcją są efekty dźwiękowe środowiska, pozwalające zasymulować otoczenie jakbyśmy byli pod wodą, w górach, w amfiteatrze itp. Dostępnych opcji jest naprawdę sporo.

 Poradnik do konfiguracji dźwięku 7.1

Aplikacja umożliwia kształtowanie dźwięku w przestrzeni dzięki możliwości zmiany położenia głośników. Można je oddalać lub przybliżać do centrum lub przesuwać je w bok. Producent ograniczył nas w tym miejscu narzucając granice przysuwania i oddalania, nic jednak nie stoi na przeszkodzie by np. wszystkie głośniki ustawić z przodu lub jednego boku (pytanie oczywiście po co, ale jest taka możliwość). Do naszej dyspozycji oddano też efekty Xear (Audio Brilliant, Dynamic Bass, Smart Volume, Surround Max i Voice Clarity), które z jednej strony modyfikują brzmienie, z drugiej czynią je "czystszym", pozbawionym szumów i niechcianych dźwięków.

suchawki kfa2 sonar 04 4 20221008 1630065625

Widok z góry na słuchawki

Z kolei w przypadku mikrofonu możemy dodać echo lub zamienić swój głos w głos kobiety, miłego zwierzątka lub głęboki donośny dźwięk wydobywający się z gardzieli dużego stwora. Od razu zaznaczę, że ikony nie oddają wiernie tego co robią z naszym głosem, chociaż dają trochę zabawy.
Reasumując - oprogramowanie daje naprawdę sporo możliwości i.… zabawy (jak już się uda je uruchomić ze słuchawkami) ale niestety pomimo upływu całkiem sporego czasu (słuchawki Ravcore recenzowałem w 2016r), nie ma w nim nic nowego.
Na końcu tekstu zamieściłem specyfikację techniczną opublikowaną przez producenta. Nie jest ona zbyt bogata, rzekłbym nawet, że jest uboga. Widać jednak, że zastosowane w Sonar-04 przetworniki obsługują częstotliwości od 20Hz do 20kHz. Nie odbiegają więc w tym punkcie od 95% innych modeli dostępnych na rynku. Czułość głośnika na poziomie 106 dB wskazuje, że potrafią mocno uderzyć dźwiękiem. Z kolei mikrofon ma dookólną charakterystykę, dzięki czemu zbiera wszystkie dźwięki z otoczenia.

suchawki kfa2 sonar 04 6 20221008 1605879517

Fred w sluchawkach

Na pewno słuchawki są wygodne. Duże muszle obejmują uszy nie przyciskając ich. Miękkie poduszki lekko dociskają nauszniki do głowy, podczas gdy pałąk stabilnie utrzymuje je w miejscu. Sonar-04 nie należą do lekkich słuchawek, czuć je na głowie, ponieważ jednak dobrze dopasowują się do kształtu głowy, korzystanie z nich jest wygodne. Nawet po kilku godzinach gry nie ma wrażenie ucisku czy jakiegoś innego dyskomfortu.
Nadszedł w końcu czas na najważniejsze – brzmienie. Wiecie, że słuchawki generują dźwięk 7.1, ponieważ jednak nie udało mi się uruchomić aplikacji mogłem skorzystać tylko z ustawień domyślnych. Generowane w słuchawkach dźwięki są bardzo intensywne. Mają miłą dla ucha ciepłą barwę. Bas jest wyrazisty, dobrze zaznaczony. Środkowe pasmo jest melodyczne, ale to soprany nadają głębi całej muzyki. Ponieważ słuchawki przygotowane zostały z myślą o dźwięku przestrzennym, bardzo dobrze jest realizowana separacja. Zadbano też o odpowiednio dużą przestrzeń, tak by można było cieszyć się dźwiękiem dobiegającym z różnych stron. Co prawda jest on generowany wirtualnie, poprzez odpowiednie przesunięcie fazy, niemniej efekt jest bardzo dobry. Wyraźnie czuć, że dźwięki dobiegają nas z różnych stron.
Jeśli chodzi o mikrofon, to jest to jedna z mocniejszych stron tych słuchawek. Przede wszystkim zachowuje pozycję, w której zostanie umieszczony. Poza tym bardzo dobrze zbiera głos. Wbudowane filtry eliminują szumy wydechu (przynajmniej te duże), przesyłając dalej czysty, pozbawiony zakłóceń głos.
Zainteresowanym przedstawiam publikowaną przez producenta specyfikację:
• Impedancja: 32Ω +/-15%
• Częstotliwość: 20-20000Hz
• Czułość głośnika: 106 ± 3dB
• Czułość mikrofonu: -42dB +/- 3db;
• Kierunkowość: dookólna;
• Długość kabla: 2,2 m
• Złącze: USB 2.0 (wirtualny 7.1 z oprogramowaniem)
I kilka dodatkowych parametrów, które wygrzebałem:
Głośniki:
• Przetwornik: NdFeB
• Średnica: 60 mm
• Impedancja: 32 Ohm
Mikrofon:
• SNR: 58dB
• impedancja wyjściowa: < 2.2kOhm
• kierunkowość: dookólna
Ogólne:
• Chipset Cmedia: 108B
• Waga: 370g

Podsumowanie

KFA2 Sonar-04 to tanie słuchawki, które potrafią zaskoczyć. Z jednej strony jest to tanie akcesorium, a z drugiej potrafi zaskoczyć. Oferuje ciekawe rozwiązania, chociaż w moim przypadku nie wszystko sprawdza się tak, jak producent deklaruje. Na pewno są wygodne i na pewno mają dobre brzmienie. Niestety, w moim przypadku oprogramowanie do konfiguracji nie zadziałało. Nie przekonuje mnie też możliwość podłączenia osobnego przewodu audio do kontrolera. Dwa przewody – to nie moja bajka. Na pewno dla osób z niewielkim budżetem będzie to jednak ciekawa propozycja. Dziś za te słuchawki trzeba zapłacić ok. 60 złotych. I – sam nie wierzę, w to co powiem – taka cena za te słuchawki jest dobra.

suchawki kfa2 sonar 04 9 20221008 1366914908

KFA2 Sonar-04 z włączonym podświetleniem

Plusy Minusy 
dźwięk przestrzenny 7.1
dobre brzmienie
wygodne
atrakcyjna cena
stare oprogramowanie do zmiany brzmienia
problemy z instalacją oprogramowania

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

 

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube