foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX55
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX55
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX55
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX55
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX55
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Bezprzewodowo sterowane głośniki nie są dziś już niczym nowym. W zasadzie zdziwienie mogą budzić takie, które czegoś takiego nie umożliwiają. Ciągle jednak rzadko spotyka się modele, które oferują kolorowe podświetlenie. Coś takiego mają Helium 300 BT, które niedawno wprowadziła na rynek firma Genesis. Jak te głośniki sprawują się w praktyce dowiecie się z poniższej recenzji.

Być może pamiętacie, że na początku roku przybliżyłem Wam Helium 100 BT. W porównaniu do tych, które dziś Wam opiszę, tamte są tylko trochę mniejsze, nie mają podświetlenia i.. mają jeszcze kilka różnic. Wymiary dzisiaj opisywanych głośników to ok. 12 x 15 x 20 cm. Oba zestawy łączy też technologia stereo. Takie, w starym, tradycyjnym podejściu. Żaden dźwięk przestrzenny 3.1, 5.1 czy 7.1 – mamy dwie kolumny, które obsługują dwa kanały.

goniki helium 300 bt rgb 1 20210406 1233257920

Opakowanie

Zanim opowiem o konstrukcji, dwa słowa o tym co znalazłem w środku opakowania. Oprócz dwóch kolumn jest tam komplet przewodów: niskotonowe (RCA znane też jako cinch), przewód ARGB do podłączenia głośników bezpośrednio do płyty głównej, zakończony z jednej strony USB a z drugiej pinami ARGB. Ten ostatni składa się z dwóch części, co ułatwia połączenie przewodu z płytą. Problem pojawi się, gdy przewód ulegnie uszkodzeniu, uważajcie więc na niego.

Konstrukcja

Głośniki zamknięto w drewnianych obudowach w tradycyjnym, prostokątnym kształcie. Co prawda z tym drewnem jest to trochę naciągane, bo jest to płyta MDF, ale biorąc pod uwagę, że jest ona wykonana ze zmielonego na pył drewna z domieszką związków organicznych, można powiedzieć, że jest ona drewniana. Płytę pomalowano na czarny kolor i dodatkowo sfazowano ją umieszczając na niej wzory sześciokątów. To powoduje, że prezentuje się ciekawiej niż gdyby wykonano ją z gładkiej płyty. Z przodu umieszczono dwie okrągłe maskownice zasłaniające głośniki. Na dole większa zasłania głośnik nisko i średniotonowy (3.5”), natomiast górna mniejszy (1.5”), wysokotonowy. Wokół osłon widać mleczny pierścień, który po uruchomieniu głośników świeci się kolorami tęczy. Z kolei z tyłu można zobaczyć kanały bass-reflexu. To oznacza, że głośników nie można powiesić na ścianie, nie można też (a przynajmniej nie powinno się) umieszczać ich blisko ściany. Zbyt bliskie ustawienie spowoduje odbicie fali dźwiękowej, co może doprowadzić do interferencji i mocnego dudnienia.

goniki helium 300 bt rgb 4 20210406 1204867208

Genesis Helium 300 BT

W przeciwieństwie do większości głośników obecnych na rynku, tutaj panel sterujący z pokrętłami i gniazdami, do których można podłączyć urządzenia zewnętrzne umieszczono na prawym boku jednej z kolumn. Są tam gniazda USB, audio (do podłączenia drugiego głośnika) i dwa gniazda RCA. Nad tymi interfejsami znajdują się dwa pokrętła, które regulują głośność oraz nasyceniem basem każdego z kanałów. Obok pokręteł przygotowano trzy przyciski, które przełączają pomiędzy odtwarzaniem przewodowym i bezprzewodowym, ustawiają kolor podświetlenia i uruchamiają tryb Eco. Niestety, w tymi miejscu, czyli z boku, wyprowadzono też przewód zasilający. Dlaczego niestety, powiem za chwilę. A wracając do konstrukcji – na spodzie widać cztery małe nóżki, w zasadzie podkładki, które zapewniają stabilną pozycję kolumn oraz tłumienie ewentualnych drgań.

goniki helium 300 bt rgb 2 20210406 1347650197

Przewody dostarczane w komplecie

Niestety, nie mogę tych głośników pochwalić za jakość wykonania. Widać błędy wykończenia, a dokładniej odstający fragment płyty. To oczywiście może być problem tego jednego egzemplarza, ale by być w zgodzie z sobą muszę o tym wspomnieć. Poza tym, Helium 300 BT prezentują się ciekawie.


Spójrzmy teraz na specyfikację.

• Łączna moc wyjściowa RMS satelit: 24 W
• Wersja Bluetooth: 5.0
• Moc wyjściowa RMS: 12W x 2
• Pasmo przenoszenia: 100 - 20000 Hz
• Materiał: Drewno
• Kolor: Czarny
• System audio: 2.0
• Regulacja głośności: Panel na obudowie
• Komunikacja: Przewodowa, Bluetooth
• Podświetlenie: Tak
• Złącza: RCA/Chinch, Mini Jack

goniki helium 300 bt rgb 6 20210406 1084585896

Panel sterujący umieszczony na boku jednej z kolumn

Lista jest dość krótka, co niektórym miłośnikom dobrego brzmienia może się nie spodobać. Chociaż producent wymienia główne parametry, takie jak moc czy pasmo przenoszenia, brakuje informacji o kodekach stosowanych przy transmisji bezprzewodowej. Co prawda jest informacja o wykorzystaniu Bluetooth 5, z którym wiążą się określone standardy przesyłania dźwięku, ale nie ma informacji o sposobach kompresji dźwięku, a to one wpływają na jakość brzmienia. Faktem jednak jest, że ok. 90% użytkowników korzystających z głośników bezprzewodowych nie ma pojęcia w jaki sposób są kompresowane pliki (najczęściej stosowane kodeki przy transmisji bezprzewodowej to: SBC, aptX, AAC), których słuchają. Przydałaby się jednak w specyfikacji informacja, czy możemy korzystać z takich technologii jak:
- A2DP (transmisja bezprzewodowa, stereo, Bluetooth),
- AVRCP (zdalnie sterowana transmisja Bluetooth),
- HFP (obsługa profilu głośnomówiącego)

goniki helium 300 bt rgb 5 20210406 1165108846

Tył głośnika z widocznym kanałem basowym

Specyfikacja pokazuje, że zastosowane przetworniki obsługują 100 Hz w dolnym paśmie częstotliwości. To oznacza, że odtwarzane dźwięki są dużo powyżej progu słyszalności człowieka uznawanego za standard. W efekcie wyczulone uszy mogą wyczuć pewne braki w niskim paśmie, co wpłynie na odbiór brzmienia.
Czy mamy tu do czynienia z jakimiś autorskimi rozwiązaniami? Podobnie jak w przypadku Helium 100 BT, tak i tu mamy funkcję Bass reflex. Dzięki niej niskie tony mają być bogatsze i mniej zniekształcone. Zwłaszcza przy wyższym poziomie głośności.
W przeciwieństwie do poprzednio recenzowanego zestawu ten oferuje podświetlenie. Według producenta są to pierwsze na rynku głośniki pozwalające na kontrolę podświetlenia za pomocą płyty głównej PC. Czy to prawda, nie wiem. Na pewno jednak w Helium 300 BT zadbano o ochronę środowiska poprzez kontrolę zużycia energii. Gdy głośniki nie będą używane tryb ECO przełączy je w tryb czuwania. Warto tu dodać (tego producent nie wymienia w specyfikacji), że podświetlenie jest kompatybilne z Polychrome RGB, Mystic Light Sync, RGB Fusion oraz AuraSync.


Spójrzmy teraz jak Helium 300 BT sprawdzają się w praktyce

Rozstawiając głośniki szybko zwróciłem uwagę na dwie rzeczy: przewody mogłyby być dłuższe i wyprowadzenie zasilania z boku jest niepraktyczne. Ogólnie zlokalizowanie całego gniazda sterującego z interfejsami w takim miejscu jest niewygodne. Obojętnie, z której strony ustawimy ten głośnik, któryś z przewodów będzie przechodził za nim. To oznacza, że końcówka będzie zagięta, co może mieć wpływ na stabilność połączenia, a więc ostatecznie na brzmienie (chyba, że będzie to przewód zasilający). Na pewno elementy sterujące w postaci potencjometrów czy przycisków umieszczone z boku są wygodne, ale jeśli chodzi o przewody i gniazda interfejsów, będę zwolennikiem montowania ich na tylnej ścianie.

goniki helium 300 bt rgb 7 20210406 1134004750

Helium 300 BT w użyciu

Na pewno dużym plusem jest kolorowe podświetlenie maskownic, a dokładniej ich obwodu. Zastosowane ledy oferują pełną paletę kolorów zgodną ze standardem RGB. Niestety, Genesis nie przygotowało żadnego oprogramowania, które umożliwiałoby ustawienie wybranego koloru. Co nie oznacza, że nie można tego zrobić. Jak pamiętacie, panel sterujący wyposażono w trzy przyciski, przy pomocy których można m.in. ustawić kolor podświetlenia. Służy do tego dolny, opisany RGB. Przy jego pomocy możemy się przełączać pomiędzy trybami: tęcza, pulsowanie, świecenie w rytmie muzyki i ARGB. Dodatkowo w pierwszych dwóch trybach ponowne naciśnięcie przycisku spowoduje zatrzymanie zmiany i zablokowanie światła na aktualnej barwie. Proste i skuteczne, chociaż trzeba trochę wprawy by uzyskać pożądaną barwę.

goniki helium 300 bt rgb 9 20210406 1597014374

goniki helium 300 bt rgb 8 20210406 1703926352

Przykładowe podświetlenia

Wiecie już, że głośniki mogą odtwarzać muzykę przewodowo lub bezprzewodowo. W tym pierwszym przypadku mamy jednak do wyboru tylko jeden interfejs – RCA. Innych gniazd nie ma, szkoda. A jeśli chodzi o komunikację bezprzewodową to działa bez zarzutu. Nie miałem problemu z parowaniem i połączeniem. Helium 300 BT bardzo szybko zostały zidentyfikowane przez Redmi 4 Pro i bez problemów działały nawet przy oddaleniu obu urządzeń na odległość ok. 10 metrów.
I tak oto przechodzimy płynnie do brzmienia.
Na pewno te głośniki nie mogą aspirować do miana urządzeń audiofilskich. Ale też nie można ich skreślać i mówić, że brzmią nieciekawie. Tony wydobywające się z głośników mają dużą dynamikę, co na pewno jest zaletą. Jednak jak na mój gust, bas jest trochę zbyt delikatny. Oddaje też trochę pola sopranom, przez co średnica traci co nieco na wyrazistości. Wokale są trochę wytłumione, a w utworach bogatych instrumentalnie są lekko wycofane. Ponieważ jednak soprany dominują, całe brzmienie jest przyjemne dla ucha. I dość energetyczne. Przyjemność słuchania psuje trochę ciasna scena, na której instrumenty są zlokalizowane dość blisko siebie. Nieznacznie cierpi na tym separacja, niemniej można rozpoznać poszczególne instrumenty.

goniki helium 300 bt rgb 10 20210406 1544045723

goniki helium 300 bt rgb 11 20210406 1738851398

Inne przykłady kolorowego podświetlenia

Helium 300 BT nadają się dobrze do odtwarzania prawie wszystkich gatunków muzyki. Prawie, bo nie zachęcam do ich wykorzystania podczas słuchania heavy metalu, a i jazz w niektórych utworach może brzmieć trochę nienaturalnie. Wynika to z ciepłej barwy tonów, które są generowane przez głośniki. Trochę brakuje im mocy, przy wysokim poziomie głośności dają się zauważyć zniekształcenia, które psują przyjemność ze słuchania muzyki.


Podsumowanie

Na pewno Helium 300 BT bardziej wizualnie przypadły mi do gustu niż „młodszy brat”, którego miałem przyjemność recenzować wcześniej. Jestem też skłonny wybaczyć lekkie niedociągnięcia jakościowe w wykonaniu, ale niestety zastrzeżenia pod kątem funkcjonalnym i brzmienia powodują, że nie wystawię im oceny celującej. Rozwiązanie z bocznym panelem sterującym uważam za ciekawy, ale nietrafiony eksperyment. O ile podoba mi się kwestia umieszczenia tam elementów sterujących, o tyle rozmieszczenie gniazd interfejsów i (o zgrozo!) wyprowadzenie przewodu zasilającego z boku uważam za duży błąd.
Na pewno plusem jest kolorowe podświetlenie, które można zintegrować z płytą główną komputera. Migające światełka świetnie dopełniają muzykę, ale już w przypadku gier czy filmów potrafią niestety rozproszyć. Co nie zmienia faktu, że wizualnie głośniki prezentują się po prostu świetnie. Z kolei komunikacja bezprzewodowa pozwala szybko je przemieścić i wykorzystać do innej formy rozrywki, w większym gronie.
Rozważając zakup tych głośników musicie być przygotowani na wydatek na poziomie 280-350 złotych, w zależności od sklepu. Czy warto? Tę decyzję zostawiam już Wam.

helium 300

 Głośnik Helium 300 BT z bliska

 Plusy Minusy
ładnie się prezentują
możliwość podłączenia do płyty głównej
kolorowe podświetlenie
niedokładne spasowanie w niektórych miejscach
interfejsy umieszczone z boku
mało wyrazisty bas

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

 

 

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube