foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
e-mail: office@stell.com
Phone: +43 666 777 666

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Słuchawki, mysz i klawiatura to podstawowe akcesoria, z których korzystają gracze. Nierzadko to od nich zależy wygrana lub przegrana w starciu z wirtualnym przeciwnikiem. W ubiegłym roku na naszym rynku zadebiutowała marka Liocat oferująca akcesoria dla graczy. Przybliżyłem Wam już kilka z nich, a dziś nadeszła kolej słuchawek. Posłuchajcie, jak oceniam Liocat model HP 785C.

Firma cały czas utrzymuje szatę graficzną opakowań, jaką zastosowano w przypadku wcześniejszych akcesoriów. Zawartość zamknięto w tradycyjnym ciemno pomarańczowym pudełku, na powierzchni którego umieszczono grafikę przedstawiającą słuchawki. Umieszczone tam infografiki pokazują, że HP 785C wyposażono w przewód o długości 2.1 metra, mikrofon i złącze w postaci wtyku microjack. Z tyłu pudełka wylistowano główne cechy, wśród których jest informacja o podświetleniu. Kłóci się to z tym co przedstawiono na przodzie opakowania, ponieważ wtyczki jack nie zapewniają energii, która mogłaby rozświetlić słuchawki. Skąd więc energia do zasilania podświetlenia?

suchawki liocat hp 785c 1 20210119 1647312463

Pudełka

Konstrukcja

Wszystko staje się jasne, po wyjęciu Liocat HP 785C z pudełka. Przewód, który na marginesie zabezpieczono oplotem materiałowym, zakończono trzema wtykami. Dwa z nich wykonano w standardzie jack 3.5 mm – są to osobne przewody dla słuchawek i mikrofonu – a trzeci to standardowy wtyk USB A. Jego zadaniem jest dostarczenie zasilania dla zamontowanego w nausznikach światełek. Przewód podłączony jest do lewego nausznika, co jest w zasadzie standardem. Miejsce połączenia zabezpieczono sztywnym kołnierzem z tworzywa, który jednak jest luźny. O ile chroni przewód przed złamaniem, o tyle niestety naraża na zerwanie połączenia wewnątrz nausznika. Luz jest mały, ale jest łatwo zauważalny. W tym samym nauszniku zamontowano mikrofon. Jego elastyczne ramię również zabezpieczono sztywnym kołnierzem z tworzywa. Ten jest już sztywno osadzony w obudowie nausznika.

suchawki liocat hp 785c 2 20210119 2054888764

Liocat HP785C

Liocat HP 785C są słuchawkami o konstrukcji otwartej. Kopułki nauszników wykonano z siatki mesh, spod której prześwitują zamontowane w środku przetworniki. Obwód kopułki pokryto karbami stylizując go na pokrętło. Druga, szersza część muszli jest gładka. To w niej zamontowano przewód audio oraz mikrofon. I to ona łączy kopułkę z padami. Te ostatnie wykonano ze skóropodobnego materiału, w którym ukryto średnio twardą gąbkę.
Nauszniki połączono na stałe z pałąkiem. Nie ma tam żadnych przegubów, które umożliwiłyby jakikolwiek obrót. Jedyną opcją dopasowania słuchawek do głowy są pady. Biorąc pod uwagę, że ich grubość nie przekracza centymetra, nie mamy wielkiego pola manewru. Obejmę na głowę wykonano z tworzywa, które od wewnętrznej strony wyposażono w gąbkę (tak jak pady zamkniętą w skóropodobnym materiale). To ona zapewnia miękki docisk do głowy. Pałąk można rozszerzyć około dwa centymetry z każdej strony. Wysuwane elementy wyposażono w stalową elastyczną taśmę, podpieraną od wewnętrznej strony plastikiem. Najprawdopodobniej elastyczny, metalowy element wykorzystano tylko w tej wysuwanej części słuchawek. Pałąk, pomimo tego, że jest elastyczny, nie pozwala na szerokie rozszerzenie. Ogranicza to plastik, który w górnej części jest dość sztywny.

suchawki liocat hp 785c 3 20210119 1483736899

Nausznik

Liocat HP 785C wykonano w najbardziej pasujących do gamingu kolorach: czerni i czerwieni. Te dwa kolory zawsze dobrze ze sobą współgrają, co przekłada się na estetyczny i elegancki wygląd słuchawek. Widać jednak, że materiał, z którego je wykonano jest budżetowy. To widać i czuć w dotyku. Ale też nie są to słuchawki przygotowane z myślą o profesjonalnych graczach, którzy muszą mieć wszystko jak najlepsze.


A jak to wygląda pod kątem technicznym?

• Pasmo przenoszenia 20 Hz – 20 kHz
• Impedancja: 32 Ω
• Średnica głośników 50 mm
• Czułość słuchawek 105 ± 3 dB, 1 kHz
• Kabel w oplocie 2,1 m
• Czułość mikrofonu -58 dB ± 3 dB

suchawki liocat hp 785c 4 20210119 2052246653

Wnętrze nauszników

Jak widać lista parametrów jest krótka. Niemniej są tu najbardziej istotne informacje – pasmo przenoszenia, impedancja i czułość. Nie trzeba więc dużo czasu by zauważyć, że nie odbiegają one od standardu. Obsługiwany przez słuchawki zakres częstotliwości uznawany jest jako obszar, w którym generowane dźwięki są słyszalne przez człowieka. Z kolei impedancja na poziomie 32 Ohmów jest najczęściej spotykana. Przypomnę, że im wyższa impedancja, tym słuchawki wymagają mocniejszego wzmacniacza i nie będą w stanie grać tak głośno, jak słuchawki odznaczające się mniejszą impedancją. Zwykle słuchawki posiadają impedancje od kilkunastu omów do nawet kilkuset omów. Średnio są to wartości oscylujące w granicach 16 – 32 Ω. Tu jak widać mamy do czynienia z górną granicą. A oznacza ona tyle, że w przypadku podłączenia Liocat HP 785C do smartfona lub tabletu (nie wiem po co ktoś miałby to robić, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto nie postępuje szablonowo) nie zagrają one głośno. I dobrze, chrońmy słuch.

suchawki liocat hp 785c 5 20210119 1479627319

Przewód zakończony trzema wtykami

No i czułość. Im wyższa, tym efektywniej słuchawki będą konwertować impulsy elektryczne na fale akustyczne, a co za tym idzie, będą potrzebowały mniejszej mocy by sprawnie i głośno pracować. A czułość mikrofonu… w praktyce, jak zapewne się domyślacie, pokazuje jak dobrze czujnik dźwięku rejestruje odgłosy w swoim otoczeniu. Ta czułość nie odbiega od tego z czym mamy do czynienia w zwykłych mikrofonach.


Użytkowanie

Z Liocat HP 785C korzysta się tak samo jak z innych słuchawek. Oczywiście biorąc pod uwagę to, że musimy je podłączyć do osobnych gniazd: audio i mikrofonowego. To praktycznie dyskwalifikuje możliwość podłączenia tych słuchawek do urządzeń mobilnych. Chyba, że zastosujemy adapter łączący dwa kanały w jeden. A jeśli chcemy podświetlenie, to trzeba podłączyć przewód USB. Nie jestem fanem słuchawek, które mają trzy różne przewody do podłączenia, dlatego od razu przyznaję, że z tego powodu ten model stracił w moich oczach.
Podłączenie wtyku jack 3.5 mm do gniazda powoduje automatyczne przełączenie sygnału z głośników komputera na słuchawki. Również przy podłączeniu przewodu USB od razu zapala się podświetlenie. Jego kolory powoli zmieniają się przechodząc przez całą paletę barw. W trakcie przejść zmienia się ich intensywność. Niestety, zakładając słuchawki na głowę, nie widzimy tych świateł.

suchawki liocat hp 785c 6 20210119 1404130382

Nauszniki są na stałe połączone z pałąkiem

Słuchawki są wygodne. Miękkie wykończenia zapewniają dobry docisk, dzięki czemu słuchawki nie cisną, a jednocześnie dobrze trzymają się głowy. Na dodatek zapewniają dobrą separację od otoczenia – tłumią obce dźwięki z zewnątrz, a nasze nie wydostają się z wewnątrz.
Innym plusem słuchawek jest trzymający położenie mikrofon. Zamontowano go na elastycznym ramieniu – wzmocnionym tworzywem – które utrzymuje go w miejscu. Oczywiście ramię lekko sprężynuje, ale odkształcenie jest lekkie. Można spokojnie przyjąć, że zostaje w miejscu, w którym go ustawimy. Zastosowany czujnik dobrze zbiera głos. Nie jest zbyt czuły, co przekłada się na to, że nie rejestruje odległych dźwięków z domu. Efektem ubocznym jest słaba transmisja szeptu. Za to jakość przesyłanego głosu jest bez zarzutu. Kiedy rozmawiałem ze znajomymi podczas gier – przez Teamspeaka czy Discorda, zawsze słyszeli mnie bardzo dobrze.

suchawki liocat hp 785c 9 20210119 1019851525

Słuchawki z podświetleniem

No i brzmienie. Tu niestety nie jest już tak kolorowo. Ale też nie należę do osób, które zadawalają się byle czym, dlatego słuchawki poddałem surowej (acz mojej standardowej) analizie. Przede wszystkim bas – jak dla mnie jest za słaby. Oczywiście dolne pasmo jest wyróżnione, jest zauważalne, ale jak dla mnie jest zbyt mało dynamiczne. Brak w nim ostrości, która tak dobrze podkreśla dynamiczne sceny w filmach i grach. Średnica jest trochę spłaszczona, ale za to wypchnięta do przodu. Przejmuje czasami rolę basu prowadząc pozostałe pasma. Jest żywa, jest kolorowa, ale brak w niej głębi. Górne pasmo wypada najbardziej neutralnie. Trzyma się swoich granic, ale jest mało wyraziste. Brakuje mi w nim żywiołowości, która zmuszałaby pozostałe pasma do żywszej akcji. Przekłada się to trochę na wokale, które brzmią płasko, bez głębi.

suchawki liocat hp 785c 11 20210119 1796088464

Widok na słuchawki z boki

Scenę określiłbym jako średniej wielkości. Separacja jest w zasadzie bez zarzutu, chociaż czasami daje się zauważyć „przytulanie się” instrumentów do siebie. To wpływa też na brzmienie, które staje się czasami przytłumione.


Podsumowanie

Czy Liocat HP 785C to dobre słuchawki? Określiłbym je raczej jako przeciętne. Ale też producent pozycjonuje je jako słuchawki da graczy, którzy nie mają wielkich wymagań i wielkich pieniędzy do wydania. Budżetowość widać w materiale, który został wykorzystany do ich produkcji. Brzmienie też pokazuje, że wykorzystane przetworniki nie należą do najlepszych. Nie mogę też niestety wypowiedzieć się dobrze o jakości wykonania – przypomnę tu ruszający się kołnierz chroniący przewód w miejscu wprowadzenia do nausznika.
Ten model słuchawek oferowany jest w cenie od 90 do 120 złotych. Przyznam, że ta górna granica to przesada. A czy zechcecie wydać 90 złotych na te słuchawki? Napiszcie w komentarzu.

suchawki liocat hp 785c 8 20210119 1620078854

 Tak możecie wyglądać ze sluchawkami na głowie

Plusy Minusy

ładnie wyglądają
wygodne

 nienajlepsza jakość wykonania
dużo przewodów
słabe brzmienie

Moja ocena:

robot blogotech ocena 3

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube