foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
e-mail: office@stell.com
Phone: +43 666 777 666

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Pierwszy głośnik skonstruowano (i opatentowano) w 1898 roku, ale to w 1906 roku zbudowano pierwszy głośnik elektryczny. I chociaż zasada działania nie uległa zmianie, to konstrukcje ewoluowały spełniając oczekiwania ich potencjalnych posiadaczy. Kiedyś wystarczyło, by głośniki grały głośno, potem by dobrze brzmiały, a dziś mają jeszcze dobrze się prezentować. Sprawdziłem, jak na tym tle prezentują się Genesis Helium 100BT RGB, które niedawno zadebiutowały na rynku.

Tradycyjnie, dla produktów Genesis, głośniki dostarczane są w ciemnym opakowaniu z czerwonymi elementami, które oddziaływają na psychikę wzbudzając zainteresowanie. Z przodu widać grafikę przedstawiającą zawartość. Nie kupujemy więc kota w worku. Zresztą, z tyłu umieszczono specyfikację techniczną, która przybliża możliwości głośników. Z przedniej strony możemy się dowiedzieć, że dwa głośniki znajdujące się w zestawie oferują moc na poziomie 10W oraz, że możemy je kontrolować przy pomocy urządzenia mobilnego poprzez Bluetooth (na co wskazują litery BT w nazwie). Z informacji umieszczonych z tyłu dowiemy się m.in. o kompatybilności z BT 5.0 i zasięgu 10 metrów.

goniki genesis helium 100bt rgb 1 20210102 1895815989

Opakowanie

Konstrukcja

W skład zestawu wchodzą dwa prostokątne głośniki połączone ze sobą przewodem. Z jednego z nich wyprowadzono drugi, zakończony dwoma wtykami: jack 3.5 mm oraz USB. Przewód audio łączący elementy zestawu ma długość ok 1.5m. To pokazuje, na jaką odległość możemy rozstawić satelity. Ponieważ są to głośniki komputerowe, w większości przypadków będą ustawione na biurku, po dwóch stronach monitora. Długość tego przewodu powinna więc pozwolić je wygodnie rozstawić. Również przewód łączący Helium 100BT RGB z komputerem ma długość ok. 1.5m co dla niektórych osób może być problem – w zależności od tego, w którym miejscu mają ustawioną skrzynkę komputera. Oczywiście posiadacze notebooków w ogóle nie zwrócą uwagi na ten problem. Tu jedna uwaga - sygnał audio przesyłany jest tylko poprzez połączenie analogowe. Końcówka zakończona USB zapewnia tylko zasilanie, a jest ono ważne ponieważ kolumny głośnikowe mają podświetlenie.
Prostokątne obudowy wykonano z tworzywa w ciemnym kolorze. Zaokrąglone krawędzie powodują przyjemne dla oka wrażenie. Konstrukcję wyprofilowano w taki sposób, by przód głośników był pochylony lekko w górę, dzięki czemu generowany przez nie dźwięk jest wysyłany bezpośrednio do słuchacza. Przedni panel został wyposażony w lekko wypukłe maskownice z siatki mesh. Niestety, maskownice wykonane są z tworzywa, co ułatwia utrzymanie ich w czystości, ale zapewnia trochę gorsze wrażenia zarówno wizualne, jak i słuchowe. Pod maskownicą widać membranę głośnika, która staje się znacznie lepiej widoczna po uruchomieniu odtwarzania i włączeniu podświetlenia. Na środku, lekko przesunięty w dół, umieszczono srebrny pasek, który w jednym z głośników wyposażono w przyciski sterujące. Przy ich pomocy możemy nie tylko włączyć lub rozpocząć parowanie, ale też zmienić tryb podświetlenia, sterować głośnością i przełączać się pomiędzy utworami.

goniki genesis helium 100bt rgb 2 20210102 1243020052

Genesis Helium 100BT RGB

Na pewno Helium 100 BT RGB prezentuje się elegancko, chociaż widać w nim budżetowość. Wykorzystane w konstrukcji tworzywo, choć nie jest złe, nie należy do tych z górnej półki jakościowej. Zdecydowanie lepiej głośniki prezentują się podczas pracy, z podświetlonymi membranami. Zwłaszcza w ciemnym pomieszczeniu. Ale jak wiemy, nie tylko wygląd się liczy. Równie ważne a nawet ważniejsze jest brzmienie. Zanim jednak o tym opowiem, kilka słów o parametrach technicznych, które przygotują nas na to, czego możemy się spodziewać.


Specyfikacja

• Kolor podświetlenia: RGB
• Łączna moc wyjściowa RMS satelit: 10 W
• Wersja Bluetooth: 5.0
• Moc wyjściowa RMS: 10W
• Pasmo przenoszenia: 120 - 20000 Hz
• Zasięg: 10 m
• Materiał: ABS + metal
• Kolor: Srebrny, Czarny
• Zasilanie: USB-A
• System audio: 2.0
• Regulacja głośności: Panel na obudowie
• Komunikacja: Przewodowa, Bluetooth
• Podświetlenie: Tak
• Złącza: USB 2.0 Typ-A, Mini Jack x1
• Wysokość: 200 mm
• Szerokość: 85 mm
• Długość: 105 mm

goniki genesis helium 100bt rgb 3 20210102 1537926804

Panel sterujący na jednym z głośników

Chociaż głośniki są podłączane analogowo (poza oczywiście Bluetoothem), producent nie podaje parametru, który zwykle jest bardzo istotny w systemach audio – impedancji. To ona warunkuje, do jak mocnego nadajnika możemy głośniki podłączyć by z jednej strony zapewnić sobie dobre brzmienie, a z drugiej nie uszkodzić ich zbyt mocnym prądem na wejściu. Ponieważ są one przystosowane do pracy z komputerem nie jest to problem, ale gdyby ktoś chciał je wykorzystać z jakimś wzmacniaczem (nie wiem po co, ale z różnymi rzeczami się spotykam), proponuję uważać.
Na uwagę na pewno zasługuje pasmo przenoszenia. 120 herców w dolnej granicy to dużo powyżej progu słyszalności człowieka uznawanej za standard. To oznacza, że wyczulone uszy mogą wyczuć pewne braki w niskim paśmie, co wpłynie na odbiór brzmienia.
Lista potwierdza również to, że mamy do czynienia z głośnikami stereo. Gracze komputerowi pewnie będą kręcić na to nosem, oni podobnie jak kinomani preferują dźwięk przestrzenny 5.1 lub 7.1 ale na pewno znajdzie się wielu użytkowników, którym Helium 100BT z dźwiękiem stereo w zupełności wystarczy.

goniki genesis helium 100bt rgb 4 20210102 1269255477

Jeden z głośników

Dużą zaletą jest możliwość jednoczesnego podłączenia do dwóch źródeł dźwięku – chociaż zawsze tylko jedno z nich będzie tym wiodącym. Jest to możliwe dzięki połączeniu bezprzewodowemu i przewodowemu. A ponieważ wykorzystano tu najnowszy standard Bluetooth, za jego pośrednictwem można sparować głośniki z dwoma urządzeniami.
Warto oczywiście wspomnieć o technologii wykorzystanej w konstrukcji tego zestawu. Producent zaimplementował tu funkcję Bass reflex, dzięki której przetworniki generują większą liczbę niskich tonów redukując przy tym zniekształcenia przy wyższym poziomie głośności.


A jak to się przekłada na praktykę?

Podłączenie jest bardzo proste. I to zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. W pierwszym przypadku wystarczy podłączyć oba kabelki (niestety) a w drugim uruchomić proces parowania, tak jak w przypadku innych urządzeń Bluetooth. Pierwsze podłączenie pozwala natychmiast cieszyć się brzmieniem, drugie wymaga kilku sekund czekania. Przyznaję, że nie cieszy mnie konieczność wykorzystania dwóch przewodów w połączeniu przewodowym. Zasilanie przez USB oznacza też, że musimy mieć włączony komputer – co trochę kłóci mi się z możliwością mobilnego sterowania głośnikami. Na szczęście można wykorzystać adapter USB na 230V i zamiast do komputera podłączyć głośniki do zwykłej sieci elektrycznej. Trzeba tylko „zorganizować” adapter. I takie rozwiązanie moim zdaniem jest najlepsze – najbardziej uniwersalne. Szkoda tylko, że Genesis nie dostarcza takiego elementu w komplecie.

goniki genesis helium 100bt rgb 5 20210102 1237268812

Rozstawione głośniki

Niestety producent nie dostarcza też żadnej aplikacji, która pozwalałaby zdalnie konfigurować głośniki i ich brzmienie. Jeśli zdecydujemy się na słuchanie muzyki w ten sposób, musimy skorzystać z aplikacji, które są dostępne na telefonie lub tablecie.
Jak wiecie głośniki mają podświetlenie. I wygląda to ciekawie. Wokół membran umieszczono podświetlone od spodu okręgi, które w zależności od ustawionego trybu mogą zmieniać swój kolor lub... nie świecić. To pokazuje, że z tym RGB, które jest w nazwie to niestety lekka przesada, ponieważ nie mamy możliwości ustawienia innej barwy, niż ta, która została wcześniej fabrycznie ustawiona. Chociaż faktycznie światło zmienia barwy mieniąc się odcieniami tęczy. Nie da się ukryć, że kolorowe satelity wyglądają efektownie. Zwłaszcza w półmroku i ciemności.
A jeśli chodzi o słuchanie – Helium 100BT RGB brzmią dobrze, ale niestety bez rewelacji. Główny zarzut mam do basu – jest zbyt miękki, za mało wyrazisty. Brak w nim ostrości, która czyniłaby z niego osnowę, wokół której kręciłyby się pozostałe pasa. Cięgle im przewodzi, ale niektórzy nazwaliby go „miękkiszonem” (modne dziś słowo), który nie może utrzymać w ryzach swoich towarzyszy. I faktycznie zarówno środkowe, jak i górne pasmo są słabo kontrolowane. Potrafią wyrwać się poza swoje granice, co nie byłoby jeszcze złe, gdyby nie to, że są one płaskie, mało wyraziste. Brzmią dźwięcznie, mają ciepła barwę, ale niestety „nie mają polotu”.

goniki genesis helium 100bt rgb 11 20210102 1061042999

Głośnik w ciemności

Helium 100BT RGB mamy do czynienia z dźwiękiem stereo, któremu jednak brakuje trochę przestrzeni. Budowana scena jest wąska, przez co muzyka nie ma zbyt wiele miejsca, by w pełni rozwinąć swoje skrzydła. Cierpi na tym trochę separacja, chociaż przyznam, że nie miałem problemów z rozróżnieniem i umiejscowieniem instrumentów. Nie spotkałem się też z przestrojeniem czy sylabizantami, nawet przy mocnym podkręceniu głośności. A moc 10W potrafi zabrzmieć.
Na pewno głośniki dobrze sprawdzają się jako akcesoria podłączone do komputera. I chociaż nie piałem z zachwytu nad ich brzmieniem, to sprawdzały się podczas oglądania filmów czy grania w gry komputerowe. Oferują lepsze brzmienie, głębsze i mocniejsze, niż głośniki zamontowane w monitorach. A jeśli chodzi o słuchawki... to diabeł tkwi w szczegółach, czyli wszystko zależy od tego, z jakimi słuchawkami je porównamy.

goniki genesis helium 100bt rgb 9 20210102 1128904639

Genesis Helium 100BT RGB "w pracy"


Podsumowanie

Na pewno dużą zaletą Genesis Helium 100BT RGB jest podświetlenie, które wygląda efektownie. Niestety, mam wrażenie, że producent nie wykorzystał potencjału, jaki w ten sposób zyskał. Zwłaszcza, że ma jeszcze do dyspozycji mocny argument, jakim jest możliwość odtwarzania bezprzewodowego. Szkoda, że kolorowe światełko ma tak ubogą funkcjonalność i nie można np. ustawić jego koloru do swojego aktualnego nastroju lub klimatu gry. Szkoda, że dźwięk jest przesyłany tylko analogowo (w trybie przewodowym) oraz, że producent nie załączył adaptera 230V do zasilania w inny sposób, niż tylko przez komputer. I chociaż najważniejsze jest brzmienie, to jest ono po prostu przeciętne.
Za zestaw trzeba zapłacić ok. 180 złotych co jest średnią ceną jak na głośniki stereo oferujące komunikację przewodową i bezprzewodową. Moim zdaniem, zestawiając to z tym, co w zamian dostajemy, cena jest trochę przesadzona.

goniki genesis helium 100bt rgb 13 20210102 1803707678

 Głośnik sterujący zestawu

Plusy Minusy

podświetlenie
możliwość odtwarzania przewodowego i bezprzewodowego

cena
przeciętne brzmienie
odtwarzanie przewodowe tylko analogowe
mała możliwość sterowania podświetleniem
zasilanie przez USB - brak adaptera sieciowego

Moja ocena:

 robot blogotech ocena 3

 

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube