foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Wydawałoby się, że dziś, w dobie mobilności, liczą się już tylko słuchawki bezprzewodowe. Okazuje się jednak, że jest całkiem spora grupa miłośników muzyki, która woli korzystać z urządzeń audio przesyłających sygnał przewodowo. I to do nich skierowana jest oferta firmy Takstar, która wprowadziła do swojej oferty słuchawki TS-450. Dziś opowiem właśnie o nich.

Marka nie jest u nas tak popularna jak Creative, Sennheiser, Sony, AKD, Brainwavz, Denon, Marshall, SoundMAGIC i wiele innych, ale uwierzcie ma co zaproponować. Firma istnieje od 1995 roku i zatrudnia ponad 1000 osób, które pracują nie tylko nad przygotowaniem słuchawek i mikrofonów na liniach produkcyjnych (rocznie wypuszczają ok 2.5 mln mikrofonów i 1.2 mln słuchawek) ale też w dziale R&D opracowują nowe konstrukcje, które mają dostarczyć dobre brzmienie miłośnikom muzyki. Dla niektórych producentów Takstar produkuje na zasadach OEM, co oznacza, że z jego fabryk wychodzą akcesoria, które potem kupujemy pod innymi markami, np. HyperX
Opakowanie, w którym dostarczany jest model TS-450 to całkiem spory, biały kartonik, na którego powierzchni naniesiono grafikę prezentującą słuchawki. Wyraźnie też widać, że słuchawki pochodzą z Chin – świadczą o tym chińskie znaki umieszczone obok bardziej przyjaznych nam wyrazów w języku angielskim. Oczywiście nie zabrakło informacji prezentujących główne cechy produktu – zamkniętą konstrukcję, ergonomię, pady wykonane z wysokobiałkowej skóry i stabilna membrana PET – ale nie ma ich zbyt wiele, dzięki czemu nie przytłaczają swoją obecnością. Całość została zaprojektowana skromnie, białe tło, z czerwoną wstawką i czarnymi słuchawkami przyciąga wzrok. Moim zdaniem wygląda ciekawiej i atrakcyjniej od opakowań tej marki, które miałem w swoim ręku w 2014 roku.

suchawki takstar ts 450 1 20200727 1100812616

Pudełko ze słuchawkami

W środku oprócz TS-450 znajduje się instrukcja, woreczek na słuchawki i przejściówka z wtyku jack 3.5mm na wtyk 6.5 mm.

Konstrukcja

Słuchawki wykonano z ciemnego tworzywa. Nie prezentuje się ono tak dobrze, jak to, które wykorzystywane jest np. w słuchawkach Sennheisera ale też nie wygląda na takie, które używają producenci tańszych produktów, takich jak Media-tech czy Tracer, nic im oczywiście nie ujmując. Po materiale jednak widać, do jakiej półki jakościowej należy. Ten wykorzystany tutaj oceniam na środkową.
Wspomniałem wcześniej, że TS-450 mają konstrukcję zamkniętą. Owalne nauszniki wykończono płaską płytką, którą wystylizowano na szczotkowane aluminium. Nie jest to jednak metal, całość wykonano z tworzywa. Niemniej powierzchnia wygląda tak, jakby ktoś go wyszlifował grubym papierem ściernym. Pochylone krawędzie zmiękczają cały kształt nadając słuchawkom lekkości. Efekt ten zwiększa połączenie powierzchni matowej z błyszczącą. Pady, które wpływają na komfort korzystania ze słuchawek wykonano z materiału przypominającego miękką skórę, w środku której umieszczono elastyczną gąbkę. Wewnątrz muszli za cienką siatką widać zamontowane za plastikową osłoną przetworniki.
Nauszniki połączono z pałąkiem przy pomocy standardowych widełek w kształcie litery „Y”. Pozwalają one na niewielki zakres ruchu w obu osiach (poziomej i pionowej). Konstrukcję pałąka oparto w całości na tworzywie, co oznacza, że szyna umożliwiająca rozchylanie tego elementu również wykonana jest z tworzywa. Można jednak ją mocno rozchylić - podczas moich prób nic nie wskazywało na to, by miało to spowodować jakieś pęknięcie. Nie sądzę, by był problem z dopasowaniem jej do nawet największej głowy. Od wewnętrznej strony pałąk wykończono miękką gąbką zamkniętą w takim samym materiale, jaki wykorzystano w przypadku padów.

suchawki takstar ts 450 2 20200727 1719734321

Zawartość pudełka

Jak już wiecie Takstar TS-450 to słuchawki przewodowe. Tradycyjnie przewód wyprowadzono z lewego nausznika i jak zwykle miejsce to zabezpieczono odpowiednim wzmocnieniem. W tym przypadku jest to prosta, ok. centymetrowej długości gładka osłona. Biorąc pod uwagę, że przewód – długości 160 cm – zabezpieczono grubą, gładką otuliną z tworzywa, takie zabezpieczenie wydaje się wystarczające. Kabel nie powinien w tym miejscu ulec uszkodzeniu. Drugi koniec zakończono pozłacanym wtykiem typu jack 3.5mm. Jak zapewne pamiętacie, w komplecie jest też adapter umożliwiający podłączenie słuchawek do gniazda 6.5mm.
Konstrukcja słuchawek jest skręcana, w miejscach łączenia pałąka widać małe śruby. Czasami słychać lekkie trzaski, ale nie jest to nic niepokojącego, nie przeszkadza to też podczas korzystania z nich. Ogólnie słuchawki prezentują się elegancko i solidnie.


To spójrzmy teraz jak Takstar TS-450 wyglądają pod kątem technicznym

• Średnica przetwornika: 40mm
• Moc znamionowa: 20mW
• Długość kabla: 1,6 m
• Wtyczka adaptera: Pozłacana 3,5 mm / 6,35 mm
• Zasada działania przetwornika: Dynamiczny
• Max. moc: 50mW
• Pasmo przenoszenia: 10 Hz-25 kHz
• Czułość: 97 ± 3dB przy 1 kHz
• Waga: 220g
Czasami kiedy przeglądam specyfikacje zastanawiam się dlaczego producenci nie ujawniają wszystkich parametrów technicznych swoich urządzeń. Wstydzą się? Ukrywają dane przed konkurencją? Czasami brakuje dość istotnych parametrów, tak jak np. w tym przypadku zabrakło mi informacji chociażby o impedancji. Szkoda, że w oficjalnej specyfikacji na stronie internetowej produktu brakuje tego parametru.

suchawki takstar ts 450 3 20200727 1160149840

Słuchawki z adapterem

W każdym razie, jak widać, umieszczone w obudowie przetworniki mają średnicę 40 mm. To średnia i chyba najczęściej spotykana wielkość tych elementów w słuchawkach nausznych. I to one najczęściej mają wpływ na wielkość nauszników. W tych słuchawkach zostały one podobno ustawione pod specjalnym kątem, który ma zwiększyć komfort słuchania i jednocześnie poprawić wrażenia odsłuchowe. Mają szerokie pasmo przenoszenia, znacznie wykraczające poza zakres częstotliwości uznanych za słyszalne przez człowieka. Z kolei czułość na poziomie 97 dB pokazuje, że TS-450 nie zagrają bardzo głośno (co nie znaczy oczywiście, że źle zagrają). Moim zdaniem są po prostu bezpieczne, chociaż oczywiście wiele zależy od źródła, do jakiego je podłączymy.
Niewiele osób wie, że w słuchawkach nie tylko ważna jest konstrukcja i zamontowane w nausznikach przetworniki. Równie ważny, w przypadku słuchawek przewodowych, jest właśnie przewód. W tym przypadku Takstar zastosował kabel audio wyposażony w wysokiej klasy przewodniki OFC, które zapewniają minimalne straty sygnału, co znacząco poprawia jakość słuchanej muzyki.


No właśnie, skoro już mówimy o jakości brzmienia to posłuchajcie, jak je oceniam.

Zanim jednak opowiem o odczuciach ze słuchania, kilka słów na temat wygody korzystania ze słuchawek. A są one wygodne. Miękkie pady zapewniają lekki docisk nauszników, które dopasowują się do kształtu kości czaszki. Ponieważ waga jest niewielka, prawie nie czuć słuchawek na głowie. Nawet kilka godzin słuchania muzyki nie powoduje dyskomfortu.

suchawki takstar ts 450 7 20200727 1064349201

Widok na słuchawki z boku

A jak brzmi TS-450? Bardzo przyjemnie. Ciepło, lekko, melodyjnie. Słuchanie muzyki przez te słuchawki potrafi wprawić w dobry nastrój. Basy są wyraźnie zaakcentowane chociaż momentami miałem wrażenie, są trochę ubogie. Oczywiście można je lekko podbić equalizerem, ale nie zawsze chce się korzystać z suwaczków. Średnica jest delikatna, ale szczegółowa. Bardziej ekspresyjna w niskich pasmach, w górnych staje się delikatniejsza. Cały czas trzyma się drugiego planu pozwalając dominować sopranom. Wpływa to na brzmienie wokali, które stają się trochę bezosobowe, spłaszczone.
Budowana scena jest trochę za wąska jak na mój gust. Cierpi na tym separacja, co oczywiście nie oznacza, że nie można umiejscowić instrumentów na scenie. Z drugiej strony muzyka jest trochę ściśnięta, czasami miałem odczucie, że jest trochę ściśnięta, że brak jej przestrzeni, która pozwoliłaby rozwinąć jej skrzydła. Niemniej mamy bardzo wyraźne brzmienie, co widać przede wszystkim na przykładzie instrumentów akustycznych.

suchawki takstar ts 450 9 20200727 1462669642

Tak wyglądają Takstar TS-450 na głowie


Podsumowanie

Pomimo lekkiej „wpadki” przy testach odsłuchowych, Takstar TS-450 oceniam bardzo pozytywnie. Nie bez znaczenia jest fakt, że słuchawki te można dziś kupić w cenie ok. 150 złotych, co wydaje mi się ceną atrakcyjną w zestawieniu z jakością wykonania i brzmieniem. Ponieważ brzmienie jest ciepłe i melodyjne, nie będę zachęcał do tych słuchawek miłośników „ciężkiej” muzyki typu heavy metal czy twardy jazz. Z kolei z uwagi na zawężoną scenę miłośników muzyki klasycznej, symfonicznej też zachęcę do rozejrzenia się za innym modelem. Pozostali powinni być zadowoleni, przy założeniu oczywiście, że nie są audiofilami doszukującymi się w brzmieniu każdego najdrobniejszego niuansu. To nie ta półka produktowa. Ten model brzmi dobrze, można się cieszyć jego muzyką i jeśli nie oczekujecie zbyt wiele, będziecie usatysfakcjonowani.

suchawki takstar ts 450 6 20200727 1642010857

 Takstar TS-450

 

Plusy Minusy

eleganckie
dobra jakość wykonania
dobre brzmienie
dobry stosunek ceny do brzmienia i jakości

trochę za mała scena

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube