foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Ostatnia recenzja jaką Wam przedstawiłem dotyczyła słuchawek TWS firmy Oppo. A ponieważ w międzyczasie trafiły do mnie słuchawki SoundMAGIC TWS50 postanowiłem pójść za ciosem i sprawdzić jak ten model sprawdzi się w działaniu.

W recenzji Oppo Enco Free wyjaśniałem, co oznacza skrót TWS i co to za rodzina słuchawek. Jak widać SoundMAGIC poszło na skróty i w nazwie modelu „zaszyło” rodzinę, do której zaliczane jest to akcesorium. Dzięki temu potencjalny właściciel wie, na co się decyduje. A muszę przyznać, że tego typu słuchawki stają się coraz popularniejsze.

suchawki soundmagic tws50 1 20200711 1439483983

Opakowanie

TWS50 zapakowano w biało-czarne pudełko o wymiarach ok 10x10 cm. Na górnej powierzchni umieszczono grafikę prezentującą słuchawki razem z etui pełniącym rolę ładowarki. Muszę przyznać, że zarówno pierwsza, jak i druga część zestawu prezentuje się ciekawie. Oczywiście nie zabrakło informacji prezentujących główne cechy akcesorium. Tak jak w większości przypadków zrealizowano to poprzez ikony informujące o komunikacji za pośrednictwem Bluetooth 5.0, sterowaniu dotykowym itp. Na jednym z boków wydrukowano też specyfikację i to w dwóch językach. Niestety, nie ma tam wersji polskiej. W środku oprócz słuchawek i ładowarki znajduje zestaw nakładek w różnych rozmiarach oraz przewód USB C do zasilania etui. Nie zabrakło też papierowej instrukcji. Nie ma żadnego adaptera, który umożliwiłby podłączenie tego przewodu do sieci 230V. Ale też nie przypominam sobie, by jakiekolwiek producent słuchawek True Wireless Sound dostarczał takie akcesorium w komplecie.

Konstrukcja

Etui zostało wykonane w kształcie muszli. Okrągła obudowa na górze została uformowana z małymi półkolistymi wyżłobieniami, charakterystycznymi dla domów morskich stworzeń. Górną i dolną część oddzielono srebrnym pierścieniem, który przywodzi na myśl spojenie muszli. Tutaj też, pod srebrnym pierścieniem znajduje się port USB 3.0, który służy do ładowania wewnętrznej baterii.
Górna część jest obrotowa, przesuwając ją w bok odsłaniamy dwa gniazda, w których umieszczone są słuchawki. Wyposażono je w magnesy, które utrzymują TWS50 w odpowiednim miejscu. Przydatną rzeczą, którą producent umieścił na powierzchni etui jest trzycyfrowy wyświetlacz, który pokazuje stan naładowania baterii ładowarki. Dzięki niemu wiadomo, kiedy należy podłączyć zasilanie.

suchawki soundmagic tws50 2 20200711 1662936434

Zawartość pudełka (słuchawki są w ładowarce)

Słuchawki mają kształt łezki z wygiętym cieńszym końcem. To tam znajduje się wylot kanału akustycznego, na który naciągnięto nakładki utrzymujące słuchawki w uchu. Na szerszym końcu obudowy z jednej strony znajdują się styki, przez które ładowane są wewnętrzne baterie słuchawek. Z drugiej strony, w wydzielonym przez srebrny pierścień kole znajduje się czujnik dotykowy, przy pomocy którego można sterować słuchawkami. Oczywiście lewa i prawa słuchawka obsługują w tym miejscu różne funkcje.
Oceniając SoundMAGIC TWS50 na pewno można powiedzieć, że są on wykonane elegancko i z dużą dbałością o jakość. Materiał, z którego wykonano obudowę nie wygląda (i nie pachnie) jak „chińskie” tworzywo. Jest przyjemny w dotyku, a wyprofilowana ładowarka dobrze leży w dłoni. Obły kształt ma większą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a mały rozmiar ułatwia jego przenoszenie w kieszeni. Obrotowa część przesuwa się lekko, słychać jednak charakterystyczne kliknięcia przy przekraczaniu punktów kontrolnych. Mocne magnesy utrzymują słuchawki w gniazdach dzięki czemu nie grozi im wypadnięcie, gdybyśmy zapomnieli zasunąć pokrywę.


Jak zawsze, sprawdźmy co odkryje przed nami specyfikacja

• Bluetooth: V5.0
• Przetwornik: Dynamiczny, 6 mm neodymowy
• Pasmo przenoszenia: 20Hz~20kHz
• Zasięg bezprzewodowy: do 10m
• Impedancja: 20 ± 15% Ω
• Czułość: 107dB
• Czas ciągłej rozmowy: 5 ~ 6 godz
• Czas czuwania: 45 dni
• Czas ciągłego odtwarzania: 6 ~ 7 godz
• Waga słuchawek: 8 g

suchawki soundmagic tws50 3 20200711 1282360829

Ładowarka ze słuchawkami w środku

Trudno nie zauważyć, że specyfikacja jest bardzo uboga. W porównaniu do innych list, te dziesięć punktów wygląda naprawdę skromnie. No i oczywiście nie ma kilku istotnych, moim zdaniem, z pkt. widzenia użytkownika informacji. Brakuje mi informacji o pojemności akumulatorów co pociąga za sobą brak wiedzy o tym, na ile ładowań wystarczy bateria w ładowarce. Na szczęście mamy informację o czasie pracy słuchawek. I muszę przyznać, że nie wygląda to źle, zwłaszcza gdy porównuję to z wcześniej testowanymi TWS-ami czyli Xblitz Uni Pro 2 i Oppo Enco Free. W tym przypadku zyskujemy 1-2 godziny w zależności od tego czy słuchamy muzyki czy rozmawiamy przez telefon. I co ciekawe – czas czuwania, czyli przechowywania energii w akumulatorach to 45 dni. To bardzo dobry wynik. Zdradzę Wam też, że dzięki baterii wbudowanej w etui czas korzystania ze słuchawek można wydłużyć do 30 godzin.
Waszą uwagę zwrócę jeszcze na jeden parametr - wagę. Osiem gram to naprawdę niewiele. Jest to waga obu słuchawek, czyli jedna waży raptem cztery gramy – tyle co nic. Zauważycie to, jak tylko umieścicie te słuchawki w uchu.


A teraz kilka słów o użytkowaniu

Napisałem już, że TWS50 są bardzo lekkie i bardzo łatwe do przenoszenia. Również ich obsługa została zaprojektowana w bardzo prosty sposób. Zaraz po wyjęciu z ładowarki słuchawki automatycznie uruchamiają się i przechodzą w tryb parowania. Jeśli wcześniej były już sparowane łączą się z telefonem. To znacznie ułatwia korzystanie z tego akcesorium. Nic nie trzeba przyciskać, wyciągamy z ładowarki i od razu możemy z nich korzystać.

suchawki soundmagic tws50 4 20200711 1588130093

Ładowarka z TWS50

Sterowanie jest proste, chociaż oczywiście trzeba się do niego przyzwyczaić. Zamontowane wielofunkcyjne przyciski bardzo dobrze reagują na dotyk. Wystarczy lekko przycisnąć płytkę, by wywołać określoną funkcję. Tak jak w przypadku innych słuchawek tego typu, tak i tu oprócz słuchania muzyki (albo audiobooków) można prowadzić rozmowy i wywoływać inteligentnego asystenta. Trzeba jedynie zapamiętać, która słuchawka na co reaguje (np. lewa powoduje zwiększenie głośności a prawa jej zmniejszenie, lewa przeskakuje do kolejnego utworu, a druga cofa do poprzedniego itp.). Niektóre funkcje, jak np. odbieranie połączeń czy aktywowanie asystenta są niezależne od lewej czy prawej słuchawki – możemy użyć dowolnej z nich, by je uruchomić. To duże uproszczenie, chociaż i tak trzeba się przyzwyczaić do sterowania nimi.
W czasie testów podłączyłem słuchawki do smartfona Xiaomi Redmi 4X i telewizora Sony (tak telewizora). Oba połączenia wykorzystywały Bluetooth i w obu przypadkach połączenie było bardzo szubko automatycznie zestawiane. Aby korzystać z tych dwóch źródeł nie musiałem resetować słuchawek, co jest dużym ułatwieniem – ale też niczym nowym. Niestety, okazało się, że TWS50 nie chce dobrze współpracować z moim telewizorem – dźwięk był przerywany i chociaż po ok. 5-ciu minutach się stabilizował i kończył z „czkawką” to jednak od czasu do czasu potrafił jeszcze przerwać. Najprawdopodobniej wynika to z braku wstecznej kompatybilności Bluetooth 5.0. Jak pamiętacie ze specyfikacji słuchawki z takiego właśnie standardu korzystają, a mój telewizor wyposażono w Bluetooth 4.1.

suchawki soundmagic tws50 6 20200711 1431201775

SoundMAGIC TWS50

Czas pracy słuchawek pokrywa się z tym co deklaruje producent. Faktycznie można z nich korzystać przez blisko siedem godzin słuchając muzyki. W trybie mieszanym, rozmowy telefoniczne i słuchanie muzyki czas ten skraca się do sześciu godzin z kawałkiem. Czy słuchawki wytrzymają sześć godzin ciągłej rozmowy telefonicznej? Nie prowadzę tak długich rozmów, a nie zdecydowałem się przekazać TWS50 mojej mamie do testu. Nie potwierdzę więc tego punktu ze specyfikacji producenta, ale na bazie pozostałych testów mogę się spodziewać, że to co tam zapisano jest zgodne z prawdą.
Na koniec brzmienie. Tak jak w przypadku innych słuchawek SoundMAGIC, tak i tu nie zawiodłem się. Chociaż nie powiem, że muzyka brzmiała magicznie. W każdym razie do testów odsłuchowych wybrałem m.in. ścieżki dźwiękowe z filmów: Podwójne życie Weroniki, Gwiezdne wojny: Mroczne widmo, Król Artur, Rambo, Gra o Tron oraz kilku wybranych utworów muzycznych m.in. O Fortuna z kantaty Carmina Burana, Throw Down Your Arms, Vampire i War Sinead O’Connor, Psalm dla Ciebie Piotra Rubika oraz ballady metalowe Nothing Else Matters i Wind of Change. Sprawdziłem też jak TWS50 odtwarzają jazz Jana Garbarka Visible world.

suchawki soundmagic tws50 7 20200711 1865627750

Wysietlacz wskazujący stan naładowania baterii.

Przedstawiając swoje wrażenia ze słuchania zacznę nietypowo bo od sceny. Jest głęboka i szeroka. Każde skrzypce, wiolonczele, flety, puzony, bębny, harfy i trójkąty i pozostałe wykorzystywane podczas koncertów instrumenty są łatwe do zlokalizowania na scenie. Są dobrze słyszalne i precyzyjnie rozlokowane w generowanej przestrzeni. Można je usłyszeć z różnych stron, tak jakby rzeczywiście były porozstawiane na scenie. Separacja jest bez zarzutów, nawet w szybkich utworach i przeplatających się wątkach. Całe brzmienie jest dynamiczne i bogate w tony. A te są ciepłe, przyjemne dla ucha.
Niskie pasmo jest dobrze kontrolowane, wyraziste i bardzo intensywne. Trzyma się swoich granic, wskazując tempo pozostałym pasmom. Środkowe (czyli to gdzie m.in. słyszymy wokal i gitary) jest miękkie, aksamitne, miłe dla ucha, chociaż czasami sprawia wrażenie lekko spłaszczonego. Wokal jest dobrze słyszalny, jego barwa jest ciepła i co najważniejsze, łatwo wpada w ucho.
Muzyka wychodząca z TWS50 brzmi bardzo realistycznie, nie zauważyłem żadnych sybilantów. Z kolei soprany, bardzo delikatnie zaznaczają swoją obecność, zwłaszcza w spokojnych, nastrojowych kawałkach. Trudno coś zarzucić wydobywającej się ze słuchawek muzyce.


Podsumowanie

SoundMAGIC to marka, z którą miałem do czynienia kilka lat temu. I jak się okazuje, przez te kilka lat nie straciła nic ze swojej magii. Wysoka jakość wykonania i funkcjonalność to główne cechy TWS50, nie licząc oczywiście bardzo dobrego brzmienia. Również czas pracy można zaliczyć na plus. A biorąc pod uwagę cenę na poziomie 400 zł, która w zestawieniu z np. 600 zł za Oppo Enco Free, które recenzowałem wcześniej, ten model jest naprawdę godny uwagi. Jeśli planujecie zakup słuchawek True Wireless Sound zdecydowanie polecam Waszej uwadze TWS50.

suchawki soundmagic tws50 7 20200711 1865627750

Komplet - ładowarka ze słuchawkami

Plusy Minusy

wysoka jakość wykonania
dobre brzmienie
wygodne
prosta obsługa

brak kompatyblilności z BT4.0
cena mogłaby być niższa

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube