Rapoo V280

Ciekawa mysz dla graczy

Więcej...

JBL Inspire 700 for Women

Słuchawki stworzone specjalnie dla kobiet

Więcej...

Navitel DVR MSR700

Mała, ale sprawna kamera samochodowa

Więcej...

Genesis GX58

Mysz dla snajperów

Więcej...

Asustor AS3204T

Skromny ale potężny NAS

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test czytnika ebooków inkBOOK Classic

  • Opublikowano: niedziela, 05, czerwiec 2016 06:20
  • 05 Cze

Nie tak dawno, polska firma Arta Tech z Wrocławia wprowadziła na rynek inkBOOK-i - czytniki książek elektronicznych. Przez moje ręce przeszły już dwa modele: inkBOOK 8 i inkBOOK ONYX. Teraz nadszedł czas na trzeci, ostatni czytnik z katalogu - inkBOOK Classic. Oto co o nim myślę.

Classic należy do małych czytnik. Jego "wizytówką" jest 6-calowy ekran, oczywiście wykonany w technologii E-ink Carta. Pisałem już o niej przy okazji testów innych czytników tutaj więc ograniczę się do kilku słów na jej temat. Zanim to jednak zrobię, tradycyjnie opiszę Wam konstrukcję tego modelu.

Konstrukcja

Podobnie jak pozostałe czytniki z serii, tak i ten wykonano z ciemnego tworzywa. I podobnie jak pozostałe, tak i ten prezentuje się elegancko. Widać, też że zadbano o jakość wykonania. Miękkie zaokrąglone krawędzie, duże przyciski pozwalające na łatwe sterowanie, ściśle przylegająca ramka do ekranu... Jest dobrze.

czytnik inkbook classic 2 20160603 2028386655

Czytnik inkBOOK Classic

Ramka otaczająca 6-calowy wyświetlacz ma szerokość ok. centymetra. Jedynie w dolnej części jest trochę szersza (ok. 2 cm) by zmieściły się tam przyciski. Zlokalizowano tu cztery małe klawisze z twardego plastiku, pomiędzy którymi zamontowano mały kwadratowy joystick z przyciskiem w środku. Przyciski oznaczono ikonami informującymi o ich funkcjonalności, ale są one tak małe, że praktycznie nieczytelne. Mam jeszcze jedno małe zastrzeżenie, ponieważ wspomniany joystick wyraźnie ma za dużo luzu - przesuwa się. Być może jest to wina tego konkretnego egzemplarza czytnika, może tego, że testerzy którzy mieli go w swoich rękach za bardzo "przykładali się do testów", a może jest to jednak niedopracowanie konstrukcyjne. Za to obecność przycisków wyraźnie wskazuje na brak funkcji dotykowej ekranu. Na bokach, na środku, umieszczono przyciski służące do przewijania stron. Każdy z nich może przewijać strony zarówno do przodu, jak i do tyłu - wystarczy nacisnąć je u góry lub na dole. Włącznik razem z innymi interfejsami umieszczono na dolnej krawędzi. Oprócz przycisku zasilania znajdują się tam port microUSB oraz gniazdo na karty microSD. Jest też mała dioda zapalająca się podczas uruchamiania się systemu oraz otwór do resetu systemu.

czytnik inkbook classic 6 20160603 1310310589

Przyciski oraz kwadratowy joystick pod ekranem

Czytnik ma sztywną obudowę, nie wygina się i nie trzeszczy. Śmiało można go nazwać modelem kieszonkowym, chociaż z uwagi na sztywność obudowy i mimo wszystko spory rozmiar nie zachęcam do noszenia go w kieszeni spodni.


Spójrzmy teraz na specyfikację tego maleństwa

Model inkBook Classic
Ekran »6", 1024x758, 212 ppi
»E Ink Carta (16-odcieni szarości)
Pamięć wewnętrzna »4 GB
»rozszerzenie do max 16 GB (karta microSD)
Złącza »micro USB 2.0
»microSD
Komunikacja bezprzewodowa Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bateria 1500 mAh
Wymiary 163 x 115 x 7 mm
Waga 175 g
Wspierane formaty plików EPUB i PDF (reflow) z Adobe DRM (ADEPT), MOBI (bez DRM), TXT, FB2, HTML, RTF, CHM
Zainstalowane aplikacje Midiapolis Drive, Midiapolis News, Biblioteka

Jak widać 6-calowy ekran oferuje rozdzielczość 1024x758 pixeli. W przypadku czytnika ebooków jest to wielkość w zupełności wystarczająca. Jak już wspomniałem Classic wyposażono w wyświetlacz E-Ink Carta. Przypomnę, że jest to wyświetlacz, który zastąpił popularny wcześniej Pearl. Ten ostatni pojawił się w roku 2010, Carta w 2013, a dziś mamy 2016... Czy to oznacza, że nadchodzi zmiana? W każdym razie Carta oferuje o 50% większy kontrast od Pearla, a jednocześnie obsługuje technologię Regal, która pozwala na rzadsze odświeżanie ekranu. Wcześniej czytniki robiły to co 6 stron, teraz mogą to robić co 100 stron. Nie muszę tłumaczyć, że ma to wpływ na komfort czytania. Carta eliminuje (podobno, potwierdzę to lub zaprzeczę temu dalej) drobinki atramentu pozostawione przez poprzednie strony.

czytnik inkbook classic 14 20160603 1270220862

Interfejsy umieszczone na krawędzi czytnika

Czytnik wyposażono w pamięć o pojemności 4GB, co jak na potrzeby książek elektronicznych jest całkiem sporo. W każdym razie zawsze możemy rozszerzyć tę pojemność o kolejne 16GB na karcie pamięci.
Komunikację, oprócz portu USB, zapewnia również łącze bezprzewodowe pracujące w standardzie 802.11n (wbudowana karta radiowa obsługuje również wersje "b" i "g", ale dziś już wszyscy raczej korzystają z "n-ki").
W porównaniu do pozostałych czytników z serii inkBOOK, ten model został wyposażony w znacznie mniejszą baterię. Przykładowo, inkBOOK 8 ma wbudowany akumulator o pojemności 2.800 mAh podczas gdy Classic ma "tylko" 1.500 mAh - prawie o połowę mniej.
Warto też zwrócić uwagę na pliki, które są obsługiwane przez ten model. Są to wszystkie podstawowe formaty, które są stosowane przy publikacji książek w elektronicznej wersji.

czytnik inkbook classic 4 20160603 1463762497

Przyciski przewijania stron

Brakuje mi w nim jednak jednej rzeczy - podświetlenia. Niestety, ten model czegoś takiego nie oferuje, co wiąże się z małym komfortem czytania w ciemnym pomieszczeniu. Z drugiej strony... mamy powrót do natury - musimy włączyć lampkę, tak jak w przypadku tradycyjnej, papierowej książki. Jednak brak podświetlenia oznacza, że nie mamy wpływu na kontrast i jakość wyświetlanej czcionki.


Oprogramowanie i użytkowanie

Wiecie już jak wygląda czytnik, wiecie co ma pod maską i co oferuje pod kątem technicznym, nadszedł więc czas na kilka słów o obsłudze.
W odróżnieniu do pozostałych czytników inkBook, ten model nie oferuje ekranu dotykowego. Jak już wcześniej wspomniałem, sterowanie realizowane jest przy pomocy przycisków umieszczonych pod ekranem i obok niego. Dlatego też Classic wyposażono w całkiem sporą, jak na serię inkBook-ów, liczbę przycisków. Nawigację pomiędzy poszczególnymi opcjami i tytułami książek zapewnia kwadratowy joystick, który pozwala na przemieszczanie aktywnego pola zarówno w pionie, jak i w poziomie. Zatwierdzanie wyboru odbywa się poprzez przycisk umieszczony w jego środku. Umieszczone po jego bokach przyciski odpowiadają za powrót do strony głównej, wywołanie menu podręcznego, cofnięcie oraz odświeżenie okna. Funkcje tych przycisków nie zmieniają się, realizują to samo działanie w każdym momencie.

czytnik inkbook classic 5 20160603 1782029523

Widok książek w Bibliotece

Okno startowe zostało podzielone na trzy części. W górnej prezentowane są okładki książek aktualnie i ostatnio czytanych. W środkowym rzędzie prezentowane są ostatnio dodane tytuły, a najniższy pasek zawiera cztery ikony narzędzi i aplikacji: Biblioteka, Drive, News i Ustawienia. Ponad tym wszystkim, na samej górze umieszczono godzinę i datę oraz w prawym górnym rogu małe ikony połączenia bezprzewodowego i stanu baterii.
Oprogramowanie zarządzające czytnikiem oparto na tym samym systemie, który wykorzystano w pozostałych czytnikach. Okrojono go jednak z większości funkcji pozostawiając tylko najważniejsze z nich. Widać to zwłaszcza po ustawieniach i zainstalowanych fabrycznie aplikacjach. Te pierwsze to raptem sześć pozycji, wśród których są ustawienia języka (mamy do wyboru trzy: angielski, polski czeski), ustawienia daty i czasu, informacje o urządzeniu, ustawieniu połączenia bezprzewodowego, czasu uśpienia i automatycznego wyłączenia.

czytnik inkbook classic 6 20160603 1310310589

Menu podręczne

Narzędzia i aplikacje, które przygotowano i udostępniono użytkownikom to wspomniane już narzędzia reprezentowane przez ikony w dolnym rzędzie ekranu startowego. Żeby móc korzystać z Drive i News (czemu to nie zostało przetłumaczone na polski jest dla mnie zagadką) trzeba połączyć się z siecią bezprzewodową oraz mieć konto... nie wiadomo gdzie, bo okno logowania tego nie wskazuje. Znając jednak specyfikację i opis czytnika, wiem, że chodzi o Midiapolis. Po wybraniu jednego z narzędzi - Drive lub News - pojawia się to samo okno z komunikatem "Jeśli masz u nas konto, zaloguj się". Zastrzeżenie jakie tu z kolei mam to wprowadzanie hasła w sposób jawny - widać co wprowadzamy. Niby nic, ja jednak jestem przyzwyczajony do ochrony swoich haseł. Niestety, pomimo założenia konta na stronie Midiapolis, do których należą te usługi, nie udało mi się połączyć ani z Newsami ani z Drive (czyli przeglądarką i wirtualnym dyskiem zwanym przez niektórych chmurą). Przy okazji okazało się, że za każdym razem trzeba wprowadzać dane do logowania, co z jednej strony jest dobre, bo nikt nie podejrzy niezabezpieczonego hasła, ale z drugiej strony zmusza to użytkownika do żmudnego wprowadzania loginu i hasła przy pomocy klawiatury ekranowej przy pomocy joysticka. Nie należy to do wygodnych zadań.

czytnik inkbook classic 8 20160603 1180317519

Opcje ustawień

Książki możemy czytać zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Oprogramowanie odpowiednio sformatuje tekst w wyświetlanym oknie (pod warunkiem, że nie jest to pdf, tu tak prosto nie ma), pojawi się jednak problem z przyciskami przewijania - będą u góry lub na dole. Nie zrobi tego jednak automatycznie z prostej przyczyny - czytnik nie ma wbudowanego czujnika położenia. Podczas czytania możemy zmienić nie tylko wielkość liter i odstępy pomiędzy wierszami, ale i krój czcionki oraz marginesy. Menu podręczne, które możemy wywołać pozwala przeskoczyć do określonej strony, możemy wyszukać interesujący nas wyraz, ciąg znaków lub zdanie. Oczywiście możemy też dodać zakładkę lub adnotację. Nie ma natomiast żadnych słowników (i dobrze, i tak z nich nie korzystam).
Trochę inne funkcje oferuje menu podręczne po wyświetleniu okna Biblioteki. W tym miejscu zamiast zmiany sposobu wyświetlania tekstu mamy do dyspozycji sortowanie alfabetyczne, usuwanie, możliwość pobrania książki z chmury (czyli Drive) oraz wyświetlenie informacji o książce (tytuł, wydawca, data publikacji, ISBN, typ pliku, rozmiar oraz spis treści) pod warunkiem, że informacje te są udostępnione w pliku.

czytnik inkbook classic 11 20160603 1900528497

Wyświetlana na ekanie książka

Mała ilość dostępnych opcji powoduje, że czytnik jest czytnikiem i niczym więcej (na szczęście). Nie ma tu przeglądarki internetowej, nie ma wbudowanego odtwarzacza muzycznego, a to wszystko powoduje, że obsługa jest prosta i intuicyjna. Co prawda obsługa joysticka wymaga przyzwyczajenia, ale..., wszystko jest dla ludzi. A dzięki prostej funkcjonalności, możemy cieszyć się tanim czytnikiem, w zasięgu każdego portfela.
Ponieważ nie ma podświetlenia, może się wydawać, że może być problem z kontrastem i jakością wyświetlanych tekstów. Jednak zastosowany wyświetlacz E-ink Carta zapewnia na tyle dobre parametry ekranu, że nie ma najmniejszego problemu z czytelnością. Litery są wyraźne, a jak już wiecie, w razie potrzeby można je powiększyć. Krótko mówiąc - nawet po kilku godzinach oczy się nie męczą.

czytnik inkbook classic 12 20160603 1044094073

Opcje zmiany czcionek, marginesów itp.

Dodam, że bateria wystarcza na kilka dni. Biorąc pod uwagę mały wyświetlacz i brak podświetlenia spodziewałem się jednak dłuższego czasu. Zastrzeżenie jakie mógłbym jeszcze mieć do tego urządzenia to czas podnoszenia się systemu i ładowania książek. Od momentu naciśnięcia przycisku do chwili gdy ekran czytnika wyświetli tekst lub okładki książki mija ok. 40 sekund. Trochę długo, zwłaszcza, że jeśli otwieramy książkę czekamy kolejne kilkanaście sekund aż wyświetli się tekst.

czytnik inkbook classic 13 20160603 1962280213

Wyszukiwanie tekstu w treści książki

Najważniejsze jednak, że korzystanie z Classica jest wygodne. Mała, cienka obudowa dobrze leży w dłoni, przyciski zmiany stron są pod ręką, we właściwych miejscach. Pod tym kątem czytnik zasługuje na plus.


Podsumowanie

InkBOOK Classic to przykład, który pokazuje, że można zrobić prosty i tani czytnik, który... jest po prostu czytnikiem. I jest właśnie największa zaleta tego modelu - prostota. I oczywiście cena, bo czytnik za ok. 300 złotych a tyle musimy zapłacić za ten model, jest w moim przekonaniu ceną atrakcyjną. Co prawda brakuje mi pewnych rzeczy i tak jak nie kupiłbym dziś laptopa bez podświetlanej klawiatury, nie kupiłbym również czytnika bez podświetlenia ekranu. Nie oznacza to jednak, że nie polecam tego modelu. Jeśli ktoś chce sprawdzić, czy książki elektroniczne są dla niego i nie chce wydawać dużych pieniędzy by się o tym przekonać - jest to bardzo dobry wybór. Jeśli jednak ktoś już miał do czynienia z czytnikami i oczekuje od nich trochę więcej, ten model może być dla niego "zbyt skromny".

 czytnik inkbook classic 1 20160603 1400456307

Pudełko z czytnikiem

Plusy Minusy

dobra cena
prosta obsługa
przyciski do zmiany stron
dobrze leży w dłoni

bateria mogłaby dłużej trzymać
brak podświetlenia
nie pełne tłumaczenie interfejsu (News, Drive)

MOJA OCENA:

robot blogotech ocena 4

Komentarze   

# Geo 2017-01-09 06:56
Inbook Classic z niedopracowanym oprogramowaniem zawierającym mnóstwo błędów, które firma nie chce usunąć, bo wypuszcza nowe modele, a tamtymi już się nie interesuje - w sumie po co, kasę wzięli, a ty głupi to kupiłeś, to się teraz martw. Kupcie Kindle, jest 10 razy lepszy, a cena porównywalna. Ja musiałem sprzedać tego Inkbooka, kupiłem Kindle i teraz jestem dopiero zadowolony - niebo a ziemia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Szymek 2017-06-25 03:43
Nie polecam czytnika - jak już było pisane w artykule, problem z logowaniem do Midiapolis, zabugowane oprogramowanie. Jako czytnik średnio się sprawdza, gdyż niektóre z moich książek w formacie EPUB są źle obsługiwane - np. przy czytaniu jednej z nich po przewinięciu strony czytnik pokazuje stronę o numerze innym niż wskazywałby na to numer strony i zwyczajnie nie da się kontynuować czytania. Trochę to frustrujące, że po przeczytaniu kilkuset stron nie mogę dokończyć książki. Z innych mniejszych problemów mogę dodać kłopoty ze skalowaniem obrazków w PDFach - często się tego typu e-booków nie czyta, więc to nie przeszkadza aż tak bardzo, no i zawsze można jakoś to ominąć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ryszard 2017-07-05 18:41
Szkoda że w teście i tekście nie ma mowy o dostępie do karty pamięci. Właśnie dostałem ten model i wg mnie z tego meni nie można otworzyc książek - plików czy w ogóle karty.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ryszard 2017-07-05 18:41
Szkoda że w teście i tekście nie ma mowy o dostępie do karty pamięci. Właśnie dostałem ten model i wg mnie z tego meni nie można otworzyc książek - plików czy w ogóle karty.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube