PocketBook Touch HD 3

Czytnik wart grzechu

Więcej...

Audictus Adrenaline

Eleganckie z dobrym brzmieniem

Więcej...

AOC AGON AG251FZ

Monitor zaprojektowany dla graczy

Więcej...

Sennheiser Momentum Wireless Black

Słuchawki na piątkę

Więcej...

Lanberg RO-175GE

Tani router dla każdego

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test czytnika ebooków PocketBook Aqua

  • Opublikowano: niedziela, 24, sierpień 2014 06:02
  • 24 Sie

Spis treści

Gdzie najlepiej czyta się książki? W parku? W tramwaju? W fotelu, na łóżku, w domu, w pracy … Każdy ma swoje ulubione miejsce. Część osób na pewno przyzna mi rację, że jednym z najlepszych miejsc do czytania jest wanna. Ciepła woda, półleżąca pozycja … ręka do góry, kto nie próbował. Jednak kiedyś, kiedy były książki papierowe, było to mniej niebezpieczne niż dzisiaj, Niebezpieczne dla książki oczywiście, bo kartki można wysuszyć i chociaż po książce będzie widać, że zaznała kąpieli, to jednak dalej będzie … czytelna. Wyobraźcie sobie jednak ebooki (a dokładniej czytnik ebooków), który wpada Wam do wody. Myślicie, że po jego wyłowieniu będzie dalej funkcjonował? Może tak, a może nie. Ja postanowiłem to sprawdzić w przypadku Pocketbooka Aqua, czytnika o którym producent mówi, że on nie boi się wody. 

czytnik pocketbook aqua 1 20140820 1932078917

Jak pozostałe produkty tej firmy, czytnik zapakowany jest w niepozorne zielone opakowanie wielkości zeszytu. W zasadzie oprócz nazwy i małej informacji na tyle pudełka o klasie szczelności (IP 57) nic nie świadczy o tym, że czytnik może być „kąpany”. Tradycyjnie też, zestaw dołączanych akcesoriów ogranicza się do przewodu USB – microUSB, który jest zarówno zasilaczem jak i łączem komunikacyjnym ze światem elektronicznych książek. Drugim sposobem komunikacji jest oczywiście WiFi, bez którego dziś chyba żadne urządzenie nie może się obejść.
Aqua to sześciocalowy czytnik wyposażony w ekran typu e-Ink. Swoją konstrukcją nie odbiega od tego, co mogliście zobaczyć na zdjęciach w moich recenzjach takich modeli jak Basic Touch czy Touch Lux. Obudowa wykonana jest z czarnego matowego tworzywa na spodzie i granatowej ramki, w której osadzono wyświetlacz. Tworzywo jest przyjemne w dotyku, co zapewnia komfort podczas czytania. Nie ma natomiast podświetlenia ekranu, które przypadło mi do gustu w Touch Lux. Obudowa w miejscach styku z wyświetlaczem została dodatkowo uszczelniona gumą.

czytnik pocketbook aqua 5 20140820 1185601944

Pod ekranem umieszczono czujniki dotykowe, których położenie zaznaczono wytłoczeniami w kształcie strzałek. Nie a niestety żadnego opisu, żadnych ikon, nic co powiedziałoby, który przycisk do czego służy. A szkoda. Przyciski dobrze reagują, wystarczy lekkie naciśnięcie by uruchomić odpowiednią opcję. Domyślnie są to: Home – przejście do strony głównej, przewiń w górę , przewiń w dół i opcje. Można jednak zmienić ich funkcje korzystając z opcji mapowania przycisków, która jest dostępna w ustawieniach. Nie ma jednak podwójnej ich funkcji – działają w taki sam sposób bez względu na to, czy przyciśniemy krótko czy długo.
Na dolnej krawędzi umieszczono włącznik oraz jedyne gniazdo komunikacyjne, jakie zastosowano w tym czytniku. Gniazdo chronione jest klapką, która ma zabezpieczać je przed dostępem wody. Jest ona mała, sprawia wrażenie delikatnej, trochę obawiam się o jej żywotność przy dłuższym użytkowaniu. Przyczepię się też niestety do włącznika. Mały przycisk jest szczelnie wkomponowany w obudowę – chyba zbyt szczelnie. Trzeba się trochę namęczyć by go wcisnąć tak by czytnik się uruchomił. W mojej opinii jest to najsłabszy element tego czytnika (najsłabszy pod kątem wygody użytkowania, a nie wytrzymałości).

czytnik pocketbook aqua 7 20140820 1185149225

Ponieważ jest to czytnik „podwodny”, nie ma tutaj głośników, nie ma również (jak już pewnie zauważyliście) gniazda pamięci. Krótko mówiąc – skupiamy się na czytaniu. Ponieważ czytnik jest lekki i poręczny, jest to łatwe do zrobienia.


Spójrzmy teraz co PocketBook wsadził do środka, pod obudowę.

Ekran

6 inch E Ink Pearl™ E Ink Pearl (600×800), 166 dpi

Materiał ekranu

szkło

Interfejs dotykowy

Pojemnościowy ekran dotykowy (Film Touch)

Poziomy szarości

16

Procesor

1 GHz

Pamięć RAM

256 MB

Wewnetrzna pamięć flash

4 GB (Dostępna ilość pamięci zależy od konfiguracji oprogramowania urządzenia)

Bateria

Li-Ion, 3,7 W, 1300 mAh (Wydajność baterii i wartość wyżej wymienionych danych zależą od sposobu użytkowania, łączności i ustawień urządzenia)

Komunikacja bezprzewodowa

Wi-Fi (802.11 b/g/n)

USB

Micro USB

Obsługiwane formaty plików

EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI)

Formaty obrazów

JPEG, BMP, PNG, TIFF

Funkcje dodatkowe

ReadRate, DropBox, DropBox, Book Store, Browser, Calculator, Calendar&Clock, Chess, Dictionary, Klondike, Photo album, RSS, Sudoku, Handwritten notes

Materiał obudowy

plastikowy, Soft Touch-powlekane

Kolor

granatowy

Wymiary

114,6 х 174,4 х 9 mm

Waga

170 g

Jak widać rozdzielczość oferowana przez wykorzystany tutaj wyświetlacz to 800x600 pikseli, czym nie odbiega od pozostałych modeli PocketBook – z wyjątkiem modelu Touch Lux, który oferuje rozdzielczość 758x1024 pikseli. Podobnie wygląda sprawa z procesorem pracuje z częstotliwością 1 GHz i o dziwo, jest to lepszy układ niż w wersji LUX, za to taki sam jak w czytnikach Touch Basic czy Mini. To samo dotyczy pamięci, zarówno RAM, jak i Flash.

czytnik pocketbook aqua 10 20140820 1325539554

W powyższej tabelce możecie sprawdzić, jakie formaty plików są obsługiwane przez czytnik. Ja w skrócie powiem, że te najbardziej popularne – epub, pdf, txt znajdują się na tej liście. Możemy też wyświetlić sobie grafikę w formatach JPEG, BMP, PNG i TIFF (uwaga, GIF nie jest obsługiwany), trzeba jednak pamiętać, że ekran oferuje 16 odcieni szarości. Kolorowe obrazki nie będą więc prezentować się widowiskowo.
Ostatnią rzeczą, na która zwrócę Waszą uwagę jest pojemność baterii – 1.300 mAh. Z wymienianych przeze mnie do tej pory modeli czytników PocketBook, tylko wersja Touch Basic miała akumulator o takiej pojemności. Wystarczał on na kilkanaście godzin ciągłego czytania.


No to sprawdźmy, jak się czytnik sprawuje podczas „pracy”. Ponieważ „test podwodniaka” może być ostatnim testem jaki urządzenie przeżyje, zostawiłem go na koniec. Wcześniej przejrzałem menu szukając ewentualnych różnic pomiędzy tym co było na poprzednich modelach. I prawdę mówiąc różnic tych nie ma zbyt wiele. Na ekranie startowym widać listę ostatnio otwieranych książek. Korzystając z umieszczonej na górze belki z opcjami możemy listę książek ograniczyć lub rozszerzyć o uruchamiając opcję „wszystkie zdarzenia” lub „tylko dodane książki”. Możemy też zobaczyć wiadomości i rekomendacje od znajomych z portalu ReadRate.

czytnik pocketbook aqua 11 20140820 1054955008

W dolnej części ekranu znajduje się rozwijane okno, w którym umieszczono skróty przenoszące nas do: Książek, Księgarni, Notatek, Ulubionych, Słownika, Aplikacji, Wyszukiwania i Ustawień – czyli tego samego co w innych modelach czytników tego producenta. Wybranie opcji Książki przeniesie nas do katalogu, w którym znajdują się inne stworzone przez archiwa książek. Fabrycznie stworzone są katalogi z podziałem książek na języki, w których je napisano. Sposób prezentacji tych katalogów możemy sobie zmienić w zależności od tego czy wolimy widok listy czy np. folderów – tak jak w Windowsie. Wybranie opcji księgarni przeniesie nas na stronę internetową sklepu BookLand, w którym możemy zakupić nowe książki. Notatki to oczywiście miejsce, w którym znajdują się poczynione przez nas zapisy w trakcie czytania. Notatkę można zrobić tylko podczas czytania ebooki. Podobnie wygląda sprawa z Ulubionymi. PocketBook w swoich urządzeniach korzysta ze słowników ABYY Lingvo i Aqua nie jest tu wyjątkiem. Do dyspozycji użytkownika znajduje się sporo słowników tłumaczących wyrazy z jednego języka na drugi. Opcja szukaj pozwala wyszukać książkę wg tytułu lub autora.
Aplikacje to najbardziej rozbudowana część oprogramowania. Grupuje ona kilkanaście programów i narzędzi, które mają nam uprzyjemnić korzystanie z czytnika. Znajdziemy tam czytnik RSS, Dropbox PocketBook, kalendarz kalkulator, notatnik odręczny itp., narzędzia. Nie zapomniano też o grach, mamy szachy, Sudoku i Pasjansa. Z kolei ustawienia to kilka narzędzi, które pozwalają nam zarządzać oprogramowaniem czytnika – ustawić datę i godzinę, skonfigurować dostęp do sieci, zaktualizować oprogramowanie itp. nie ma tu żadnych wodotrysków czy czegoś, co byłoby niespodzianką. Jest trochę mniej opcji niż w przypadku Touch Lux, ale mamy wszystko to, co jest potrzebne do wygodnego korzystania z urządzenia. Dzieląc Aquę z żoną, mężem, przyjacielem, przyjaciółką cz dzieckiem (właściwe zakreślić) możemy zdefiniować sobie profil użytkownika dostosowując takie elementy, jak zakładki, notatki czy inne ustawienia osobiste. Możemy też włączyć tryb demonstracyjny, który pokaże nam możliwości czytnika. Będzie się on włączał po określonym czasie bezczynności czytnika.

czytnik pocketbook aqua 23 20140820 1325835894

Oprogramowanie wyświetlające książkę dostosowuje zawartość do wielkości ekranu. Czytnik skaluje stronę, tak by nie było problemu z jej odczytem. Możemy jednak sami też zdefiniować wielkość wyświetlanej czcionki. Ustawienie to jest zachowywane, dzięki czemu nie musimy robić tego przy każdym nowo zakupionym ebooki. Możemy też podzielić się opinią na temat książki w serwisie ReadRate. W Ustawieniach możemy zdefiniować jakie informacje mają być wyświetlane na ekranie w trybie czytania – data, godzina, poziom naładowania akumulatora, ikona WiFi, ikona multitaskingu itp.
Kupując czytnik dostajemy zestaw ok. 520 książek (dokładnie 516). Problem (przynajmniej dla mnie), w tym, że zdecydowana większość z nich napisana jest cyrylicą. Pozostałe ebooki przygotowano w językach niemieckich, angielskich, włoskich… a niestety nie ma żadnego tytułu po polsku. Krótko mówiąc, jeśli ktoś Wam powie, że Aqua oferowana jest z bogatym księgozbiorem książek … przyjmijcie to z przymrużeniem oka.
Jak wspomniałem czytnik dobrze leży w dłoni. Jego lekka konstrukcja powoduje, że ręka się nie męczy, a na upartego możemy też obsługiwać go jedną dłonią. Zdecydowanie wygodniej jednak jest korzystanie z obu. Strony możemy przewijać korzystając albo z przycisków albo dotykając bok ekranu. Ekran działa bez zarzutu, lekki dotyk wystarczy do uruchomienia wybranej opcji. Tradycyjnie przeglądarka internetowa nie wypada najlepiej. Po porostu strony internetowe w 16 odcieniach szarości są nieciekawe, a na dodatek wolno się ładują. Nie polecam więc korzystania z Internetu. Pomimo procesora pracującego z częstotliwością 1 GHz, strony otwierają się powoli.

czytnik pocketbook aqua 32 20140820 1373015469 czytnik pocketbook aqua 34 20140820 1547304997

W trakcie testów nie miałem żadnych problemów z czytaniem dokumentów w takich formatach jak: epub, pdf, txt, doc, rtf. W przypadku pdf-a, był problem z płynnym skalowaniem strony do ekranu.


Podsumowanie
PocketBoook Aqua w porównaniu z innymi produktami z katalogu PocketBook wyróżnia jedna tylko rzecz – odporność na wodę. A nie tyle odporność, co wodoszczelność. Przede wszystkim jednak jest to dobry i wygodny w obsłudze czytnik. Za "jedyne" 550 złotych. Dla porównania wersje Touch Lux czy Basic można kupić odpowiednio za ok 540 zł i 360 złotych. Tańszą konkurencję też się znajdzie. Czy warto więc kupić Aquę? Odpowiedzcie sobie na to już sami.

 czytnik pocketbook aqua 28 20140820 1956779531

Plusy Minusy

lekki
wygodny w obsłudze
wysoka jakość wykonania
możliwość mapowania przycisków
wodoodporny i wodoszczelny

brak podświetlania ekranu
cena

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube