foto1
Kolejna recenzja - Microsoft Surface Laptop Go
foto1
Kolejna recenzja - Microsoft Surface Laptop Go
foto1
Kolejna recenzja - Microsoft Surface Laptop Go
foto1
Kolejna recenzja - Microsoft Surface Laptop Go
foto1
Kolejna recenzja - Microsoft Surface Laptop Go
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Producenci czytników książek elektronicznych przyzwyczaili nas do ekranów monochromatycznych, które wiernie symulują karty drukowanych książek. Przez wiele lat czytniki wyposażone w takie wyświetlacze trafiały na rynek i do rąk czytelników. Były unowocześniane, zwiększano ich rozmiary, rozdzielczość, pakowano w wodoodporne obudowy, ciągle jednak miały jedną wyróżniającą je cechę – czarnobiały wyświetlacz. Ta era jednak kończy się. Na rynek trafił PocketBook Color – czytnik wyposażony w wyświetlacz E Ink, który pozwala odzwierciedlać kolory. I o nim Wam dziś opowiem.

Na początek ważna rzecz, czyli technologia E Ink. Jest to rozwiązanie opracowane i rozwijane przez E Ink Corporation wykorzystujące specjalny komponent optyczny z folii, który wykorzystuje te same pigmenty, które są stosowane w przemyśle drukarskim. Opracowane rozwiązanie pozwalało na zachowanie obrazu w sytuacjach, gdy wszystkie źródła zasilania zostaną odcięte. Pozwoliło to skonstruować wyświetlacz, który zużywa energię tylko wtedy, gdy coś się zmienia na ekranie. W efekcie powstał bardzo wydajny ekran przydatny w czytnikach, w których jedną stronę możemy czytać kilka sekund albo kilka minut. Oczywiście potem doszło podświetlenie poprawiające komfort czytania w ciemności co zwiększyło zużycie energii, niemniej takie wyświetlacze uważane są za najbardziej oszczędne energetyczne. Ale... ich wadą (nie w przypadku książek) była mała liczba odzwierciedlanych kolorów – 16 stopni szarości. Potem się to zmieniało, aż w końcu zaprojektowano i wykonano kolorową wersję tego wyświetlacza. Jak to wpływa na komfort czytania i zużycie energii? Zanim o tym opowiem sprawdźmy, jak ten czytnik w ogóle wygląda.

czytnik pocketbook color 1 20200818 1294277426

Pudełko, w którym dostarczany jest czytnik

Razem z czytnikiem dostajemy przewód zasilający – microUSB – oraz kilka papierowych dokumentów przedstawiających warunki gwarancji (czyli coś co musi być, a czego nikt nie czyta). Moją uwagę zwróciła dorzucona ulotka, która w zabawny, graficzny sposób zachęca do kupienia etui na czytnik. Ciekawy pomysł promowania akcesoriów, w które, moim zdaniem, warto się zaopatrzyć.

Konstrukcja

Konstrukcja PocketBook Color oparta została na serii Touch Lux i Touch HD, które wizualnie prawie niczym się nie różnią. Ekran o rozmiarze 6 cali został zamknięty w cienkiej, ciemno srebrnej obudowie, którą producent nazwał „księżycowo srebrną”. Ciekawe określenie. Wizualnie czytnik nie różni się zbytnio od wspomnianej serii (która doczekała się już piątej generacji). Pod ekranem umieszczone są cztery fizyczne przyciski, które pozwalają nawigować w oprogramowaniu. Ponieważ PocketBook Color jest cienki i lekki – dobrze leży w dłoni. Na dolnej krawędzi znajduje się włącznik, gniazdo ładowania oraz gniazdo na kartę pamięci. Przypomnę, że już jakiś czas temu PocketBook zrezygnował z gniazda audio, pozostawiając użytkownikom możliwość bezprzewodowego słuchania muzyki lub lektora.

czytnik pocketbook color 2 20200818 2015316439

Czytnik PocketBook Color

Czytniki z serii Touch Lux miały wbudowany wyświetlacz E-ink Carta. Tutaj, ponieważ mamy do czynienia z ekranem kolorowym jest oczywiście inny – E Ink Kaleido. I już na pierwszy rzut oka widać, że jest to coś innego niż to, z czym miałem do tej pory do czynienia. Ale o tym za chwilę, a wcześniej rzućmy okiem na specyfikację.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube