Logitech MK540 Advanced

Bezprzewodowy zestaw dla każdego

Więcej...

Lanberg RO-030FE

Niskobudżetowy router do prostych zastosowań

Więcej...

Navitel T757 LTE

Tablet z nawigacją

Więcej...

SanDisk Ultra Dual Drive m3.0

Pamięć, któa obsłuży komputer i telefon

Więcej...

TP-Link Deco M9

Router do sieci mesh

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja notebooka Lenovo ThinkPad T480S

  • Opublikowano: niedziela, 09, wrzesień 2018 06:10
  • 09 Wrz

Spis treści

Kilka lat temu, po wejściu na rynek tabletów, wydawało się, że notebooki zginą z rynku, ewentualnie ich obecność zostanie bardzo ograniczona. Jednak dziś, po kilku latach, okazuje się, że komputery mobilne zaczęły powoli odzyskiwać swoją pozycję na rynku. Przyczynił się do tego m.in. biznes, który coraz częściej i chętniej wyposaża pracowników w komputery, które mogą zabrać ze sobą do domu, by tam kontynuować pracę. Jedną z najbogatszych ofert dla użytkowników biznesowych ma firma Lenovo, której przedstawiciel w postaci ThinkPad T480S trafił w moje ręce. Oto, co o nim myślę.

T480S to komputer z ekranem o przekątnej 14”. Nie jest więc duży. Zapakowano go w zwykły szary karton gwarantujący bezpieczeństwo w podróży, ale nie przyciągający wzroku. Z drugiej strony jest to normalne działanie producentów komputerów mobilnych, którzy zdają sobie sprawę, że użytkownik kupuje ten sprzęt patrząc na jego możliwości a nie opakowanie. Zwłaszcza użytkownik biznesowy. W środku oczywiście oprócz komputera jest jeszcze zasilacz oraz dokumentacja w wersji papierowej.
Komputer z powodzeniem może ubiegać się o miano ultrabooka. Jest lekki, waży trochę więcej niż kilogram a jego grubość nie przekracza 20 mm. To podstawowe aspekty tej grupy urządzeń, które widać od razu po wyciągnięciu urządzenia z pudełka. Co do pozostałych wyróżników wskazujących na przynależność do grupy zdefiniowanej przez Intel-a, powiem w dalszej części artykułu.

notebook lenovo thinkpad t480s 1 20180908 1549844457

Lenovo ThinkPad T480S

Konstrukcja

Komputer dedykowany do rozwiązań biznesowych powinien spełniać kilka warunków. Powinien być lekki, wytrzymały i wydajny - musi wytrzymać znacznie więcej niż zwykły notebook. Dlatego konstrukcja musi być odporna na uszkodzenia, a to zależy przede wszystkim od materiału, z którego ją wykonano. W tym przypadku mamy do czynienia z tworzywem i to zarówno w górnej, jak i w dolnej części. Szybki rzut oka od razu też pokazuje, że laptop nie posiada wymiennej baterii. A przynajmniej nie przez użytkownika. Co prawda spód jest przykręcany, można więc dostać się do wnętrza, ale raczej nie znajdziemy tam baterii, którą w prosty sposób da się wypiąć i na nowo podpiąć. Skoro już jesteśmy na spodzie – widać tu otwory wentylacyjne systemu chłodzącego wnętrze oraz wyloty głośników. Te ostatnie umieszczone są w przedniej części obudowy.
Pomimo tego, że ekran jest niewielki, klapa pod naciskiem ugina się w środkowej części. Nie świadczy to najlepiej o wytrzymałości, ale też nie oznacza, że komputer ulegnie uszkodzeniu. W jednym z rogów umieszono logo serii. W jednej z liter znaku graficznego (zgadnijcie której) umieszczono diodę, która informuje o statusie pracy urządzenia.

notebook lenovo thinkpad t480s 4 20180908 1301329844

Spód komputera

Podobnie jak w innych tego typu komputerach interfejsy umieszczono na bokach. Na lewym znajduje się gniazdo zasilania Intel Thunderbolt, gniazdo kart pamięci, USB typu C, port Ethernet, USB 3.0, HDMI, czytnik kart oraz dualne typu Jack 3.5 m obsługujące jednocześnie słuchawki i mikrofon. Z drugiej strony oprócz kratki wentylatora można zobaczyć kolejny port USB oraz czytnik kart czipowych.
Po podniesieniu klapy widać kamerę umieszczoną na środku górnej ramki okalającej matrycę. Producent zadbał o naszą prywatność, dlatego zamontował przesłonę blokującą transmisję obrazu. Może się Wam wydawać, że zapomniał o jednej rzeczy, oznaczeniu kiedy kamera działa, a kiedy jest wyłączona. W końcu jej obiektyw zamontował na suwaku, który pomimo jego przesuwania cały czas jest widoczny. Jeśli się dobrze przyjrzycie zdjęciom, po prawej stronie suwaka znajdziecie małą diodę – zapalona informuje o transmisji wideo. Po obu stronach kamery umieszczono mikrofony. Tak, są dwa, dobrze przeczytaliście.
Klapę zamontowano na dwóch zawiasach – i to może być słaby punkt konstrukcji. Zdecydowanie więcej zaufania wzbudza we mnie jeden duży zawias niż dwa małe. Za to, możemy ją wychylić w pełnym kącie 180 stopni. Zawiasy są dobrze spasowane, pokrywa zatrzymuje się tam gdzie ją zostawimy.

notebook lenovo thinkpad t480s 11 20180908 1670940010

Ekran mozna wychyić o 180 stopni

Klawiatura to standardowa konstrukcja wyspowa, która jednak nie ma podświetlenia. Przyznaję, że tego mi bardzo brakowało. Dziś już nie wyobrażam sobie pracy z notebookiem, który nie ma świateł pod klawiszami. Podobnie jak większość notebooków, tak i ten model nie ma bloku numerycznego. Klawisze ułożone są w układzie QWERTY, najczęściej spotykanym. Tradycyjnie, górny rząd przycisków funkcyjnych ma podwójną funkcjonalność – regulujemy tu jasność ekranu, głośność itp. Mamy więc szybki dostęp do funkcji Windowsa – w klawiaturze nie ma nic, co mogłoby zaskoczyć. Z jednym małym wyjątkiem. Zamieniono miejscami przyciski Fn i Ctrl. We wszystkich komputerach mobilnych, z którymi miałem do czynienia, klawisz funkcyjny pozwalający na uruchomienie dodatkowej funkcji, umieszczany był pomiędzy innymi - jako pierwszy w rzędzie był zawsze Ctrl. W tym przypadku najpierw jest Fn, a dopiero potem Control. Przyzwyczajony do innego układu przycisków, często miałem z tym problem.
Pod klawiaturą, lekko przesunięty w lewą stronę, zlokalizowany jest touchpad. Pomiędzy płytką a klawiszami umieszczono wyraźnie wydzielone przyciski. W domyślnej konfiguracji pełnią one funkcję głównych przycisków myszki oraz umieszczonej pomiędzy nimi rolki przewijania. Ale też w dolnej części gładzika umieszczono przełączniki działające jak lewy i prawy przycisk myszki. W żaden sposób nie wydzielono miejsca, w którym one działają, trzeba więc płytkę naciskać „na wyczucie” ale nie sądzę by ktoś miał z tym problem. Mamy więc do wyboru albo przyciski nad touchpadem albo dolną część gładzika. Kurs na ekranie możemy też przesuwać przy pomocy tradycyjnego (choć już rzadko stosowanego) małego kontrolera umieszczonego na środku klawiatury pomiędzy klawiszami. Z prawej strony touchpada umieszczono czytnik linii papilarnych. Zastosowano tu taki sam rodzaj czytnika, jaki stosowany jest w smartfonach.

notebook lenovo thinkpad t480s 7 20180908 1908543757

Przyciski Fn i Ctrl - kto wpadł na pomysł zamiany ich lokalizacji?

Wizualnie komputer prezentuje się trochę „surowo”. Jest to jednak charakterystyczny dla Lenovo styl, który może się podobać. Gorzej, że materiał, z którego wykonano notebooka, bardzo chętnie absorbuje odciski palców. Bardzo szybko na obudowie, przyciskach i gładziku pojawiają się ślady, które nie wyglądają elegancko. Na spotkaniu z klientem, a jest to w końcu sprzęt biznesowy, nie będzie to dobrze wyglądało.


Spójrzmy teraz na specyfikację

• Procesor: Intel® Core™ i7 8 generacji z vPro™
• System operacyjny: Windows 10 Pro 64-bitowego
• Grafika:
- Intel® HD 620
- NVIDIA® GeForce® MX150 z 2 GB GDDR5 (opcjonalnie)
• Kamera internetowa:
- Standardowo: 720p HD z osłoną ThinkShutter
- Opcjonalnie: kamera na podczerwień — wymagana do funkcji Windows Hello i rozpoznawania twarzy, ale bez osłony ThinkShutter
• Pamięć operacyjna: Do 24 GB pamięci DDR4 2133 MHz
• Pamięć masowa: Do 1 TB SSD PCIe
• Dźwięk: Dolby® Audio Premium™
• Podwójny mikrofon
• Bateria: Do 15,6 godziny*, wbudowana, 57 Wh
• Wyświetlacz:
- Z ekranem dotykowym: 14” HD IPS
- Z ekranem dotykowym: 14” FHD IPS
- Bez ekranu dotykowego: 14” WQHD IPS
• Wymiary (szer. x głęb. x wys.): 331 mm x 226,8 mm x 18,45 mm
• Waga: Od 1,31 kg
• Kolor: Czarny, srebrny
• Zabezpieczenia:
- Uwierzytelnianie Fast Identity Online (FIDO),
- Dotykowy czujnik linii papilarnych Match-on-Chip,
- Kamera na podczerwień (opcjonalna) do rozpoznawania twarzy
- ThinkShutter (z kamerą HD 720p)
- dTPM 2.0
- Czytnik kart chipowych
- Gniazdo linki zabezpieczającej Kensington™
• WLAN
- Intel® Dual Band Wireless-AC (2 x 2)
- Bluetooth® 4.1
• WWAN: Wbudowany moduł globalnej komórkowej łączności szerokopasmowej LTE-A
• Porty: Intel® Thunderbolt™ 3, USB-C, 2 x USB 3.0, Czytnik kart SD „4 w 1” (SD, MMC, SDHC, SDXC), Gniazdo słuchawek i mikrofonu, HDMI, RJ45

notebook lenovo thinkpad t480s 8 20180908 1190615679

Interfejsy na lewym boku

Widać, że producent zadbał o to, by notebook prezentował się naprawdę ciekawie. Wewnątrz jego obudowy umieszczono kilka elementów, które przydadzą się w biznesowych zastosowaniach. Tego typu komputer nie służy do intensywnych obliczeń, musi jednak generować raporty i statystki. Musi też być zdolny do prezentacji różnych wizualizacji, dlatego przyda się dobra karta graficzna. W tym przypadku oba te aspekty – moc obliczeniowa i grafika – są spełnione. Zarówno najnowszy procesor Intel Core i7 8-ej generacji oraz dwie karty graficzne Intel HD 620 i NVIDIA® GeForce® MX150 powinny doskonale dać sobie radę.
Co prawda kamera do wideokonferencji ma rozdzielczość „tylko” 720p (czyli 1280x720), ale to w zupełności wystarczy do rozmów na odległość. Obraz przez nią rejestrowany ma dobrą ostrość, dobrze też sobie radzi z rejestracją wideo w pomieszczeniach niedoświetlonych. Warto zauważyć, że kamera została zabezpieczona przesłoną, która pozwala zabezpieczyć się przed podglądem przez „administratora”. Pomimo różnych informacji o lukach w systemach, które pozwalają przejąć kontrolę nad wbudowaną kamerą, jeszcze niewielu producentów oferuje tego typu zabezpieczenia. Do wideokonferencji przydadzą się również dobry mikrofon i głośniki. Z jednej strony dobrze, by nasi rozmówcy nas wyraźnie słyszeli bez względu na to, w jakiej pozycji względem komputera się znajdujemy – tu się przydaje podwójny mikrofon – z drugiej głośniki przekazujące dźwięk to również bardzo istotna rzecz. Widzę to po moim Dellu, którego głośniki po dwóch latach używania zaczynają rzęzić, w efekcie czego czasami mam problem ze zrozumieniem tego, co chcą mi przekazać pozostali uczestnicy wideokonferencji. Zwłaszcza, jeśli po drugiej stronie znajduje się zestaw telekonferencyjny „mniej zaawansowany technologicznie”. W tym przypadku głośniki brzmią dobrze, ale co będzie za dwa lata?

notebook lenovo thinkpad t480s 9 20180908 1333426664

Interfejsy na prawym boku

A jeśli chodzi o zabezpieczenia, to widać, że Lenovo postanowiło zadbać o ten element. Nie dość, że możemy wybrać konfigurację z wbudowaną kamerą na podczerwień, pozwalającą na rozpoznawanie twarzy, to mamy jeszcze czytnik linii papilarnych do szybkiego uruchamiania komputera. To ostatnie to już co prawda standard, ale pamiętam te rozwiązania sprzed kilku lat i wiem, że one działały tak sobie. Był to przede wszystkim efekt stosowania czytnika szczelinowego, który nie zawsze dobrze rejestrował linie papilarne. W tym przypadku mamy płytkę dotykową – takie samo rozwiązanie, które stosowne jest w smartfonach. I działa bez problemów, a to chyba najważniejsze. Ponieważ jest to model biznesowy, będziemy z nim często podróżować, może też wystawiać gdzieś na jakichś stoiskach, dlatego gniazdo Kensington jest bardzo przydatne.
Do wyboru mamy też wersję komputera z ekranem dotykowym lub bez. Przyznam, że w urządzeniach, w których nie obrócimy ekranu „na plecy” komputera, ekran dotykowy jest dla mnie mało funkcjonalny. Zdecydowanie lepiej i szybciej operuje się myszką czy klawiaturą. W komputerze, który trafił do mnie, ekran nie reagował na dotyk.
Jak widać opcji jest sporo, każdy powinien znaleźć dla siebie konfigurację, która będzie spełniać jego oczekiwania. W moje ręce trafił komputer, którego specyfikację prezentuję Wam na poniższych zrzutach ekranowych.

capture 001 06092018 223640

capture 002 06092018 223726

capture 018 07092018 145734

capture 019 07092018 145742

Zrzut ekranowy z aplikacji TechPowerUp GPU-Z 2.10.0


Użytkowanie

Przy okazji omawiania konstrukcji oraz specyfikacji wspomniałem już jak się używa T480S. Jest to normalny komputer, który ma swoją specyficzną konstrukcję, ale pod kątem funkcjonalnym nie odbiega od innych podobnych sobie. Oczywiście trzeba przyzwyczaić się do pewnych rzeczy, jak chociażby wspomniana zamiana miejscami przycisków Fn i Ctrl. Przyznam też, że nie do końca rozumiem umieszczenie nad touchpadem klawiszy, skoro i tak działa on tak jak w innych komputerach. Przyznam, że chętniej widziałbym je pod płytką. Wielu z nas jest przyzwyczajonych do układu: touchpad a poniżej przyciski, inny układ wymaga zmiany przyzwyczajeń.

notebook lenovo thinkpad t480s 10 20180908 1390798829

Ślady po palcach nie wyglądają elegancko

Lenovo razem z komputerem dostarcza swoje oprogramowanie do zarządzania i konfiguracji komputera. Jest proste w obsłudze, ale też pomimo wizualnej rozbudowy nie oferuje wiele konkretów. Pamiętajmy, że ten model pozycjonowany jest, jako komputer biznesowy, będzie więc zapewne zarządzany przez administratora. Niemniej, każdy producent przygotowuje swoje oprogramowanie i dostarcza je z komputerami. I na pewno jest spora grupa użytkowników korzystająca z zaoferowanych narzędzi. Ale przyznam, że mi Lenovo Vantage (autorski pakiet narzędzi producenta) nie przypadł do gustu.

capture 002 08092018 204322

capture 005 08092018 204527

Lenovo Vantage

Tymczasem spójrzcie na kilka benchmarków testujących wydajność konfiguracji komputera, który do mnie trafił.

capture 001 07092018 071230

AS SSD Benchmark

capture 002 07092018 072021

ATTO Benchmark

capture 008 07092018 072423

capture 004 07092018 072110

capture 005 07092018 072114

Datamarck

capture 009 07092018 080528

CrystalDiskMark

capture 011 07092018 080650

MaxxMemory

capture 012 07092018 082940

Tune HD Benchmark

capture 017 07092018 145041

Benchmark Super Pi 

Wyniki pokazują, że komputer ma przyzwoitą wydajność. Wynika to między innymi z faktu, że zastosowano dysk SSD, który oferując szybki dostęp do danych wspiera w ten sposób działania różnych programów. Nie bez znaczenia jest też oczywiście procesor a przede wszystkim 8 GB pamięci RAM.
Warto wspomnieć o baterii. Producent deklaruje w specyfikacji pracę nawet przez 15 godzin. I faktycznie, bateria mniej więcej tyle wytrzymuje. Najważniejsze jednak, że ładuje się bardzo szybko. Poziom 80% pojemności ogniw osiągany jest prawie w godzinę. I to mi się bardzo podoba.


Podsumowanie

Przyznam, że oceniając Lenovo ThinkPad T480S mam trudny orzech do zgryzienia. Z jednej strony komputer jest przystosowany do wykorzystania biznesowego – niewielkie rozmiary, mała waga i przyzwoita wydajność czynią z niego komputer, który na pewno sprawdzi się w wielu firmach. Z drugiej strony, komputer który po kilku dniach użytkowania prezentuje na swojej obudowie szereg odcisków palców nie wygląda estetycznie. A przecież klienci oceniają nas nie tylko po wiedzy merytorycznej, ale i po tym jak się zaprezentujemy – „poplamiony” komputer nam w tym nie pomoże. Oczywiście to zależy również od wykorzystania komputera, nie każdy pracownik firmy styka się z jej klientami, co oznacza, że znaczenie tej „wady” maleje, wciąż jednak mój zmysł estety na tym cierpi.
Jest też kilka elementów, które wymagają zmiany przyzwyczajeń – myślę, że nie jestem odosobniony w przyzwyczajeniu się do nowego układu klawiszy Ctrl i Fn czy korzystania z przycisków umieszczonych nad touchpadem. Jak więc ocenić taki komputer?
Wspomniałem wcześniej, że T480S oferowany jest w różnych konfiguracjach. To oznacza też całkiem sporą rozpiętość cenową od ok. 6.200 do ok. 9.400 złotych. I to niestety jest coś, co przyczynia się do obniżenia mojej oceny. W niższej cenie można kupić równie dobre, a może nawet lepsze notebooki. I to takie, które po tygodniu użytkowania wyglądają trochę estetyczniej.

notebook lenovo thinkpad t480s 13 20180908 1337880687

Lenovo ThinkPad T480S

 

Plusy Minusy

lekki
wydajny
dostępne różne konfiguracje
mocna bateria
szybkie ładowanie baterii

cena
łatwo absorbuje ślady palców
zamienione miejscami przyciski Fn i Ctrl

Moja ocena:

robot blogotech ocena 3

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube