uGo Mistral 2.0

Lekki dron do zabawy

Więcej...

Asustor AS3102T v2

Domowy NAS

Więcej...

XPG Emix H20

Słuchawki dla gracza

Więcej...

Rapoo X1900

Klawiatura i mysz od Rapoo

Więcej...

Trust GTX 420 Rath

Zaufane słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja notebooka Lenovo ThinkPad T480S

  • Opublikowano: niedziela, 09, wrzesień 2018 06:10
  • 09 Wrz

Spis treści

Kilka lat temu, po wejściu na rynek tabletów, wydawało się, że notebooki zginą z rynku, ewentualnie ich obecność zostanie bardzo ograniczona. Jednak dziś, po kilku latach, okazuje się, że komputery mobilne zaczęły powoli odzyskiwać swoją pozycję na rynku. Przyczynił się do tego m.in. biznes, który coraz częściej i chętniej wyposaża pracowników w komputery, które mogą zabrać ze sobą do domu, by tam kontynuować pracę. Jedną z najbogatszych ofert dla użytkowników biznesowych ma firma Lenovo, której przedstawiciel w postaci ThinkPad T480S trafił w moje ręce. Oto, co o nim myślę.

T480S to komputer z ekranem o przekątnej 14”. Nie jest więc duży. Zapakowano go w zwykły szary karton gwarantujący bezpieczeństwo w podróży, ale nie przyciągający wzroku. Z drugiej strony jest to normalne działanie producentów komputerów mobilnych, którzy zdają sobie sprawę, że użytkownik kupuje ten sprzęt patrząc na jego możliwości a nie opakowanie. Zwłaszcza użytkownik biznesowy. W środku oczywiście oprócz komputera jest jeszcze zasilacz oraz dokumentacja w wersji papierowej.
Komputer z powodzeniem może ubiegać się o miano ultrabooka. Jest lekki, waży trochę więcej niż kilogram a jego grubość nie przekracza 20 mm. To podstawowe aspekty tej grupy urządzeń, które widać od razu po wyciągnięciu urządzenia z pudełka. Co do pozostałych wyróżników wskazujących na przynależność do grupy zdefiniowanej przez Intel-a, powiem w dalszej części artykułu.

notebook lenovo thinkpad t480s 1 20180908 1549844457

Lenovo ThinkPad T480S

Konstrukcja

Komputer dedykowany do rozwiązań biznesowych powinien spełniać kilka warunków. Powinien być lekki, wytrzymały i wydajny - musi wytrzymać znacznie więcej niż zwykły notebook. Dlatego konstrukcja musi być odporna na uszkodzenia, a to zależy przede wszystkim od materiału, z którego ją wykonano. W tym przypadku mamy do czynienia z tworzywem i to zarówno w górnej, jak i w dolnej części. Szybki rzut oka od razu też pokazuje, że laptop nie posiada wymiennej baterii. A przynajmniej nie przez użytkownika. Co prawda spód jest przykręcany, można więc dostać się do wnętrza, ale raczej nie znajdziemy tam baterii, którą w prosty sposób da się wypiąć i na nowo podpiąć. Skoro już jesteśmy na spodzie – widać tu otwory wentylacyjne systemu chłodzącego wnętrze oraz wyloty głośników. Te ostatnie umieszczone są w przedniej części obudowy.
Pomimo tego, że ekran jest niewielki, klapa pod naciskiem ugina się w środkowej części. Nie świadczy to najlepiej o wytrzymałości, ale też nie oznacza, że komputer ulegnie uszkodzeniu. W jednym z rogów umieszono logo serii. W jednej z liter znaku graficznego (zgadnijcie której) umieszczono diodę, która informuje o statusie pracy urządzenia.

notebook lenovo thinkpad t480s 4 20180908 1301329844

Spód komputera

Podobnie jak w innych tego typu komputerach interfejsy umieszczono na bokach. Na lewym znajduje się gniazdo zasilania Intel Thunderbolt, gniazdo kart pamięci, USB typu C, port Ethernet, USB 3.0, HDMI, czytnik kart oraz dualne typu Jack 3.5 m obsługujące jednocześnie słuchawki i mikrofon. Z drugiej strony oprócz kratki wentylatora można zobaczyć kolejny port USB oraz czytnik kart czipowych.
Po podniesieniu klapy widać kamerę umieszczoną na środku górnej ramki okalającej matrycę. Producent zadbał o naszą prywatność, dlatego zamontował przesłonę blokującą transmisję obrazu. Może się Wam wydawać, że zapomniał o jednej rzeczy, oznaczeniu kiedy kamera działa, a kiedy jest wyłączona. W końcu jej obiektyw zamontował na suwaku, który pomimo jego przesuwania cały czas jest widoczny. Jeśli się dobrze przyjrzycie zdjęciom, po prawej stronie suwaka znajdziecie małą diodę – zapalona informuje o transmisji wideo. Po obu stronach kamery umieszczono mikrofony. Tak, są dwa, dobrze przeczytaliście.
Klapę zamontowano na dwóch zawiasach – i to może być słaby punkt konstrukcji. Zdecydowanie więcej zaufania wzbudza we mnie jeden duży zawias niż dwa małe. Za to, możemy ją wychylić w pełnym kącie 180 stopni. Zawiasy są dobrze spasowane, pokrywa zatrzymuje się tam gdzie ją zostawimy.

notebook lenovo thinkpad t480s 11 20180908 1670940010

Ekran mozna wychyić o 180 stopni

Klawiatura to standardowa konstrukcja wyspowa, która jednak nie ma podświetlenia. Przyznaję, że tego mi bardzo brakowało. Dziś już nie wyobrażam sobie pracy z notebookiem, który nie ma świateł pod klawiszami. Podobnie jak większość notebooków, tak i ten model nie ma bloku numerycznego. Klawisze ułożone są w układzie QWERTY, najczęściej spotykanym. Tradycyjnie, górny rząd przycisków funkcyjnych ma podwójną funkcjonalność – regulujemy tu jasność ekranu, głośność itp. Mamy więc szybki dostęp do funkcji Windowsa – w klawiaturze nie ma nic, co mogłoby zaskoczyć. Z jednym małym wyjątkiem. Zamieniono miejscami przyciski Fn i Ctrl. We wszystkich komputerach mobilnych, z którymi miałem do czynienia, klawisz funkcyjny pozwalający na uruchomienie dodatkowej funkcji, umieszczany był pomiędzy innymi - jako pierwszy w rzędzie był zawsze Ctrl. W tym przypadku najpierw jest Fn, a dopiero potem Control. Przyzwyczajony do innego układu przycisków, często miałem z tym problem.
Pod klawiaturą, lekko przesunięty w lewą stronę, zlokalizowany jest touchpad. Pomiędzy płytką a klawiszami umieszczono wyraźnie wydzielone przyciski. W domyślnej konfiguracji pełnią one funkcję głównych przycisków myszki oraz umieszczonej pomiędzy nimi rolki przewijania. Ale też w dolnej części gładzika umieszczono przełączniki działające jak lewy i prawy przycisk myszki. W żaden sposób nie wydzielono miejsca, w którym one działają, trzeba więc płytkę naciskać „na wyczucie” ale nie sądzę by ktoś miał z tym problem. Mamy więc do wyboru albo przyciski nad touchpadem albo dolną część gładzika. Kurs na ekranie możemy też przesuwać przy pomocy tradycyjnego (choć już rzadko stosowanego) małego kontrolera umieszczonego na środku klawiatury pomiędzy klawiszami. Z prawej strony touchpada umieszczono czytnik linii papilarnych. Zastosowano tu taki sam rodzaj czytnika, jaki stosowany jest w smartfonach.

notebook lenovo thinkpad t480s 7 20180908 1908543757

Przyciski Fn i Ctrl - kto wpadł na pomysł zamiany ich lokalizacji?

Wizualnie komputer prezentuje się trochę „surowo”. Jest to jednak charakterystyczny dla Lenovo styl, który może się podobać. Gorzej, że materiał, z którego wykonano notebooka, bardzo chętnie absorbuje odciski palców. Bardzo szybko na obudowie, przyciskach i gładziku pojawiają się ślady, które nie wyglądają elegancko. Na spotkaniu z klientem, a jest to w końcu sprzęt biznesowy, nie będzie to dobrze wyglądało.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube