uGo Hover Ball

Bezpieczna piłka w domu

Więcej...

Goclever smart band Max Fit Premium

Prosta opaska dla miłośników zdrowia

Więcej...

AOC AGON AG271QG

Monitor dla graczy z ciekawostkami

Więcej...

SanDisk Extreme Pro USB 3.1 Flash Drive 128 GB

Dobra pamięć zawsze się przyda

Więcej...

MyKronoz ZeTime

Elegancki smartwatch z dużymi możliwościami

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test notebooka DGM L-141QH

  • Opublikowano: niedziela, 29, kwiecień 2018 06:45
  • 29 Kwi

Spis treści

Lata minęły od czasu, gdy moje laboratorium testowe odwiedził notebook, o którym mógłbym Wam powiedzieć kilka dobrych lub złych słów. Oczywiście w tym czasie na rynku pokazała się olbrzymia liczba nowych modeli, technologia poszła znacznie do przodu, dzięki czemu laptopy mogły stać się jeszcze lżejsze a ich baterie wytrzymalsze. Co prawda toczą one wojnę z tabletami i smartfonami, które stały się miniaturowymi komputerami, ale ciągle jest na nie rynek, dzięki czemu pojawiają się nowe wersje takich komputerów. I jak zawsze różnią się one między sobą konfiguracją zamontowanych pod obudową podzespołów. Dziś opowiem Wam o jednym z nowszych modeli, który trafił na rynek, a czy zaliczę go do udanych czy nieudanych egzemplarzy, dowiecie się czytając poniższy tekst.

L-141QH wybrałem nieprzypadkowo. Ponieważ wybierałem się w podróż, w trakcie której miałem się sporo przemieszczać, poszukiwałem komputera, który zapewniłby mi kontakt ze światem (czyli dostęp do Internetu) i zapewnił rozrywkę na czas niepogody lub wieczorną porą. Wielu osobom oczywiście wystarczy do tego telefon, jednak ja należę do wymierającego powoli gatunku, który przedkłada większy ekran nad komfort wygodnego noszenia wszystkiego w jednym miejscu – telefonie. Ponieważ wiedziałem, że będę nocował w miejscach gdzie będzie WiFi, wystarczył mi komputer, który będzie wyposażony w kartę radiową. A ponieważ, na co dzień pracuję na Windowsie i cały mój logistyczny plan wyprawy oparty został na programach pracujących pod kontrolą tego systemu, naturalną koleją rzeczy musiał to być komputer wykorzystujący ten system operacyjny. I okazało się, że wspomniany model spełnia moje wymagania, chociaż, jak się okazało, nie przewidziałem jednej rzeczy, która w pewnym momencie stała się poważnym brakiem.

notebook dgm l141qh 1 20180428 1587218724

DGM L-141QH

Konstrukcja

Tradycyjnie jednak zacznijmy od konstrukcji. Komputer, który zabrałem ze sobą na wyprawę ma 14” ekran. To determinuje oczywiście rozmiar urządzenia, jednak ze względu na wykorzystanie sztucznego tworzywa na obudowę oraz wyeliminowanie takich elementów jak napęd optyczny czy port Ethernet, cała konstrukcja jest niezwykle cienka. W najgrubszym miejscu (przy zawiasie) obudowa ma grubość ok. 2 cm. To powoduje jednak, że na środku klapy tworzywo poddaje się naciskowi, lekko uginając się pod palcami. Matrycę zamknięto w cienkiej ramce, która w górnych rogach ma małe gumowe podstawki, których zadaniem jest chronić matrycę przed naciskiem klawiatury. Na środku tradycyjnie umieszczono kamerę do wideorozmów.
Druga część komputera została wyposażona w klawiaturę wyspową, niestety bez podświetlenia. Tak się przyzwyczaiłem do klawiatur podświetlanych, że przy pierwszym uruchomieniu było to dla mnie prawdziwym zaskoczeniem. Klawisze mają standardowy układ QWERTY bez bloku numerycznego. Przyciski strzałek umieszczono w prawym dolnym rogu na poziomie spacji pod prawym SHIFT-em. Ponieważ miejsca jest mało, zostały one zmniejszone o połowę w porównaniu do pozostałych „normalnych” przycisków. W nietypowym (jak dla mnie) miejscu umieszczono tez włącznik komputera – znajduje się on w górnym rzędzie obok ostatniego z przycisków funkcyjnych. Oczywiście przyciski te mają podwójną funkcję, którą wywołujemy naciskając przycisk FN znajdujący się po lewej stronie spacji. Przy pomocy tego przycisku możemy również uruchomić blok numeryczny, którego funkcje przypisano do takich przycisków jak: I, O, P, L, K itp. po prawej stronie klawiatury. Jak widać nie ma tu zbyt wielkiej różnicy w porównaniu do innych tego typu komputerów.

notebook dgm l141qh 12 20180428 1134194520

Diody sygnalizacyjne nad klawiaturą

Diody sygnalizujące pracę dysku – stan zasilania, włączony Caps Lock i klawiaturę numeryczną – umieszczono po lewej stronie nad klawiszami funkcyjnymi. W tym samym miejscu mniej więcej symetrycznie rozłożone znajdują się dwa otwory mikrofonów. Z kolei pod blokiem klawiatury umieszczono płytkę touchpada, sporych rozmiarów ale bez zaznaczonych obszarów odpowiadających za funkcję lewego i prawego przycisku myszki.
Z prawej strony obudowy komputera umieszczono port USB 2.0, gniazdo słuchawkowe oraz gniazdo kart pamięci microSD. Natomiast z lewej znajdują się gniazdo zasilania, port USB 3.0 oraz microHDMI. Jak widać, interfejsów nie ma za wiele, warto jednak pamiętać, że jest to konstrukcja, w której postawiono na niewielkie rozmiary, lekkość i oczywiście cenę. Obie części komputera połączono dużym zawiasem, który gwarantuje stabilność klapy – zostaje w tym miejscu, w którym ją ustawimy. Z drugiej strony pozwala na jej maksymalne wychylenie tylko do kąta 130 stopni.

notebook dgm l141qh 26 20180428 1680736672

Interfejsy na jednym z boków

Stabilność zapewniać mają cztery gumowe „nóżki” rozmieszczone symetrycznie na spodzie obudowy. W pobliżu zawiasu, pomiędzy nimi umieszczono plastikowy wspornik, który ma dodatkowo podtrzymywać konstrukcję. Po bokach widać małe otwory, przez które wydobywa się dźwięk z umieszczonych w środku głośników. Nigdzie natomiast nie ma otworów wentylacyjnych i jak zapewne się domyślacie nie ma możliwości wymiany baterii, dysku czy modułu pamięci RAM. Z uwagi na niewielki rozmiar elementy te zostały zintegrowane z płytą i zamknięte w środku obudowy.
Wizualnie, na pierwszy rzut oka konstrukcja prezentuje się dobrze. Dopiero po kilku użyciach widać jej pewien mankament. Wspomniałem wcześniej, że klapa została wyposażona w gumowe ochraniacze, których celem jest zapewnienie odpowiedniego dystansu pomiędzy matrycą a klawiszami. Dodatkowo te ostatnie, jak to się zwykle w laptopach robi, umieszczono w specjalnym zagłębieniu. Niestety, środek matrycy styka się z krawędzią tego wgłębienia pomiędzy klawiaturą a touchpadem. W efekcie po każdym podniesieniu pokrywy widać ciągnącą się przez całą długość ekranu kreskę. Podczas mojego „podróżniczego” użytkowania matryca nie wykazała żadnych oznak uszkodzenia w tym miejscu, co się jednak stanie za pół roku lub rok? Jeśli zdecydujecie się na zakup tego komputera, warto pomyśleć o zabezpieczeniu się przed taką sytuacją – zastosowanie jakiejś miękkiej przekładki pomiędzy klapą a klawiaturą lub naklejenie dodatkowych elementów zwiększających dystans pomiędzy tymi częściami komputera.

notebook dgm l141qh 29 20180428 2076429973

Ślad na matrycy


Specyfikacja

Komputer jest urządzeniem budżetowym, warto więc zobaczyć co siedzi pod jego obudową, na co możemy liczyć. Oto specyfikacja DGM L-141QH.
• Wyświetlacz: 14.1" TFT LCD, rozdzielczość natywna 1366x768 pikseli 16:9
• Procesor: Intel Cherrytrail Z8350 Quad-Core @1.44GHz (w trybie turbo 1.92 GHz)
• Procesor graficzny: Intel HD Graphics
• Pamięć: 32 GB eMMC
• Pamięć RAM: 2GB DDR3L
• Kamera: 0.3 MPix
• Mikrofon: Wbudowany
• Komunikacja bezprzewodowa: IEEE 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0
• Klawiatura: 86 klawiszy, wielodotykowy touchpad
• Bateria: wbudowana 37Wh litowo-polimerowa (9.000mAh), DC 5V/3A, do 8 godzin pracy z WiFi, do 25 dni w trybie czuwania
• Zasilacz: wejście 100-240V AC, wyjście 5V/3A
• Interfejsy:
- zasilanie 1xDC Jack
- Audio& Video: gniazdo typu jack, mikrofon, HDMI
- USB: USB 3.0, USB 2.0
- czytnik kart microSD
• System operacyjny: Windows 10
• Wymiary: 330x220x20 mm
• Waga: 1.43 kg

capture 001 28042018 122214

Specyfikacja systemu

Jak widać wewnętrzne wyposażenie komputera nie gwarantuje wielkiej mocy obliczeniowej. Ale też nie został on przygotowany do takich zadań. To nie jest komputer dla naukowca, analityka czy gracza. Warto sobie z tego zdawać sprawę. Zastosowanie kości SSD jako nośnika systemu zapewnia, że komputer będzie się uruchamiał szybko. Może jedynie martwić trochę mała pojemność tego modułu, 32 GB oznaczają, że po zainstalowaniu systemu do dyspozycji użytkownika zostanie ok. 10-12 GB przestrzeni, co w zasadzie stanowi margines tego, co powinien mieć do swojej dyspozycji Windows 10 by optymalnie pracować. Instalacje wszystkich programów powinny być wykonywane na zewnętrznym nośniku, czyli na karcie microSD. Oznacza to dodatkowy wydatek i to raczej nie mały, bo trzeba przewidzieć sytuację, w której będzie przybywać nie tylko programów, ale i plików – zdjęć, filmów itp.

notebook dgm l141qh 23 20180428 1635676365

Płytka touchpada

Nie spodobała mi się też wielkość RAM-u. Moim zdaniem w przypadku komputera pracującego pod kontrolą Windowsa, 4 GB to powinien byś standard. A w przypadku, gdy mamy mało miejsca na pliki wymiany, tak jak tutaj, to rzecz niezbędna. Coś takiego znacznie poprawia wydajność systemu, a tym samym komputera. Zastosowane przez DGM 2 GB, to moim zdaniem zbyt mało. Szkoda też, że kamera zainstalowana w tym komputerze jest tak słaba. Jakość transmitowanego obrazu niestety nie będzie najlepsza, chociaż do wideorozmów w zupełności wystarczy.


Czas na kilka słów na temat użytkowania

Zanim pokażę wyniki testów benchmarkowych, w paru zdaniach opowiem o swoich wrażeniach z użytkowania tego komputera. Pierwsze uruchomienie to tradycyjnie instalacja systemu. Microsoft tak przygotował ten proces, że instalacja jest banalnie prosta, realizuje się sama, a rola użytkownika ogranicza się jedynie do wyboru kilku opcji oraz wciskania przycisku „Dalej”. Niestety, z uwagi na małą pojemność dysku oraz małą pamięć RAM proces ten przebiega dość wolno. Warto więc zarezerwować sobie trochę czasu na to, chociaż z drugiej strony można uruchomić instalację i zaglądać do komputera tylko co jakiś czas by sprawdzić postęp procesu.

notebook dgm l141qh 6 20180428 1899152784

DGM L-141QH

Komputer dostarczany jest z Windowsem 10 w wersji Home Edition (32-bitowa), co oznacza, że jego funkcjonalność jest ograniczona. Jednak znowu przypomnę, że ten notebook nie jest dedykowany dla wymagających użytkowników. W zupełności jednak wystarczy do prostych rzeczy typu przeglądanie stron internetowych, przeglądanie zdjęć, oglądanie filmów czy pisanie tekstów (jak chociażby tego). I całkiem dobrze się w tym sprawdza z jednym małym szczegółem. Po dłuższym przeglądaniu stron internetowych, przełączanie się pomiędzy nimi powodowało wyświetlenie czarnego ekranu. Być może dotyczy to tylko przeglądarki Chrome (używam tej aplikacji do serfowania po sieci), może jest to wina systemu, a może po prostu problemów z pamięcią. Zresetowanie komputera eliminowało ten problem. Nie występował on podczas oglądania zdjęć czy filmów, dlatego zakładam, że chodzi o problem z pamięcią. Problem ten zapewne nie występowałby gdyby system miał do dyspozycji więcej RAM-u i przestrzenia na dysku (w moim przypadku wolne było ok. 10GB). Być może jest to też przypadek jednostkowy dotyczący mojego egzemplarza notebooka. Podobnie wygląda sprawa z mikrofonem. Pomimo tego, że wg. specyfikacji komputer jest wyposażony w ten element, podczas instalacji Windows go nie wykrył. Nie pozwolił też na ręczne jego dodanie. W efekcie prowadzenie rozmów np. przez Skypa, stało się niemożliwe. Co ciekawe system nie chciał też wykryć mikrofonu zintegrowanego ze słuchawkami podłączonymi do gniazda audio. Jedynym rozwiązaniem by móc korzystać z mikrofonu okazało się podłączenie zewnętrznej karty dźwiękowej do portu USB – ja w tym celu skorzystałem z zestawu Creative SB Tactic3D Rage Wireless.
Na plus za to mogę zaliczyć bardzo szybkie uruchamianie komputera. Naprawdę wystarczy kilka (nie kilkanaście, tylko kilka) sekund by po włączeniu zasilania L-141QH był gotowy do pracy. Dla osób ceniących swój czas, jest to spora zaleta.

notebook dgm l141qh 32 20180428 1487598822

Klawiatura nie ma podświetlenia

Opisując wcześniej konstrukcję wspomniałem o braku otworów pozwalających na chłodzenie wnętrza komputera. Podczas normalnej pracy (przeglądanie stron www, zdjęć i filmów) nie zauważyłem by komputer nadmiernie się rozgrzewał. Pod tym kątem więc, projekt tego komputera jest udany.
Rzućmy teraz okiem na kilka testów benchmarkowych. Niestety, nie wszystkie standardowo przeze mnie używane aplikacje testowe dało się uruchomić (np. współpracy odmówił program CPU-Z). Niemniej, inne programy zadziały, dlatego mogę Wam przedstawić wyniki testów wydajnościowych. Jak sami zobaczycie, nie należą one do najlepszych – poza tymi, które dotyczą modułu eMMC. Nie można jednak wymagać rewelacji od podzespołów, które dedykowane są do małych urządzeń mobilnych typu smartfon lub tablet, a wykorzystywane zostały w komputerze z 14” ekranem.

capture 006 28042018 125210

Test pamięci z użyciem programu MaxxMemory

capture 003 28042018 122815

Test baterii

capture 007 28042018 140552

Test dysku z użyciem HD Tune

capture 010 28042018 143649

capture 009 28042018 143645

capture 008 28042018 143641

Test dysku z użyciem programu Datamarck

capture 011 28042018 144839

Test dysku z użyciem aplikacji Cristal Disk

capture 012 28042018 204328

Test wydajności procesora z użyiem programu SuperPi

capture 013 28042018 210605

capture 014 28042018 214609

Test grafiki z użyciem programów Cinebench R10 i Cinebench R11.5

Tradycyjnie na koniec kilka słów na temat wytrzymałości komputera podczas pracy z zasilaniem bateryjnym. Tu nie było niespodzianek – mało wydajne komponenty potrzebują też odpowiednio mniej energii. Dzięki temu L-141QH z powodzeniem mógł służyć mi przez kilka godzin. Bateria wystarcza bez problemów na 8 godzin, co pozwoliło mi na oglądanie filmów prawie przez cały czas lotu do Chin, do których zabrałem komputer ze sobą. Czas ładowania akumulatora to około 2.5-3 godzin.


Podsumowanie

Notebook DGM L-141QH jest komputerem niskobudżetowym i to widać praktycznie na każdym kroku. Elementy, na których oparto jego konstrukcję nie należą do super wydajnych. Widać, że cel jaki przyświecał projektantowi tego komputera to budowa taniego urządzenia oferującego najprostszą funkcjonalność. Jak pokazałem powyżej, nie zaszalejemy tu z grami czy programami obliczeniowymi. W zupełności jednak wystarczy w czasie urlopu, a jego niewielka waga i długi czas pracy na baterii to na pewno zalety, które spodobają się osobom, dla których telefon komórkowy lub tablet są zbyt małe.
Laptopa można kupić za ok. 700 złotych, co jak widać jest ceną naprawdę niską. Warto jednak pamiętać, że do efektywnej pracy przyda się karta microSD, którą trzeba dodatkowo zakupić.

notebook dgm l141qh 17 20180428 2090407436

 Komputer DGM L-141QH

Plusy Minusy

lekki
szybki strat systemu
niska cena

słaba wydajność
mała pamięć RAM
mała pojemność dysku wewnętrznego
ślady na matrycy od obudowy
nie instalujacy się mikrofon

Moja ocena:

robot blogotech ocena 3 

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube