ERATO Verse

Małe koreczki w uszach od dobrej muzyki

Więcej...

Lanberg RO-120GE

Mały router do prostych zastosowań

Więcej...

Sennheiser IE 80S

Słuchawki bardzo uniwersalne

Więcej...

TP-LINK Archer C6

Transmisja danych z prędkością 1200 Mbp

Więcej...

UPS PowerWalker DC Secure Adapter 12V

Zasilacz z funkcją UPS-a

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test notebooka Acer Aspire R13

  • Opublikowano: niedziela, 23, sierpień 2015 05:13
  • 23 Sie

Spis treści

Cymbalistów było wielu, lecz nikt nie śmiał grać przy Jankielu .... Jeden z najsławniejszych cytatów polskiej literatury, który można by sparafrazować podobnie mówiąc o notebooku Acer R13: Hybryd było wiele, lecz nikt nie śmiał źle mówić o R13 Aspire... Jak myślicie, mam dobrą czy złą opinię na temat tego komputera? Pewnie Was zaskoczę, jeśli powiem, że dopóki nie zajrzyjcie tutaj, nie dowiecie się. Nie zaskoczyłem? Cóż... próbowałem.

notebook acer aspire r13 1 20150822 1522952024

Acer Aspire R13 - Notebook z pokrowcem

Na początek może zacznę od wyjaśnienia co rozumiem przez hybrydę, do której odwołałem się we wstępie. Dla mnie jest to komputer łączący w sobie cechy notebooka i tabletu. Najczęściej jest to realizowane przez zamontowanie w laptopie ekranu dotykowego. Niektórzy producenci dają również możliwość obrócenia ekranu i zamianę notebooka w duży (i ciężki) tablet. I taki właśnie jest Acer R13.

Zaskoczę Cię swoją budową...

Obudowa składa się z trzech części:
- podstawy, w której zamontowano klawiaturę,
- uchwytu, w którym zamocowano ekran
- ekranu dotykowego
Zacznijmy od końca, czyli ekranu dotykowego. Klapa, w której zamontowano 13-calowy wyświetlacz została wykończona szkłem Corning Gorilla 3, które gwarantuje wysoką odporność na uszkodzenia czy zarysowania, za to dość chętnie absorbuje odciski palców. Krawędzie mają niewielkie wklęsłości, prawdopodobnie w celu ułatwienia podniesienia pokrywy, jeśli jednak faktycznie po to je wykonano, to sprawdzają się dość słabo. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się stabilizując komputer w sytuacjach, gdy stosujemy różnego rodzaju wychylenia ekranu wykorzystując go jako podporę. Po podniesieniu pokrywy widać wyświetlacz umieszczony w cienkiej ramce obudowy, z grubymi czarnymi marginesami dookoła. Na dole umieszczono całkiem sporych rozmiarów logo Acer-a. Podobnie jak zewnętrzna strona klapy, tak i wyświetlacz został zabezpieczony szkłem Gorilla.

notebook acer aspire r13 10 20150822 1649806077Acer Aspire R13 - notebook w trybie tabletu

Majstersztykiem tego notebooka jest uchwyt opisywany przez producenta na stronie jako: " Inteligentne zawiasy i niezwykła elastyczność". Faktycznie, jest w tym pewna inteligencja, a i elastyczność jest całkiem spora. Na naklejce umieszczonej pod klawiaturą przedstawiono sześć przykładowych pozycji, w których komputer może pracować. Dzięki wykorzystaniu dwóch różnych mechanizmów zawiasów, które ze sobą współpracują - wszystko w ramach technologii Ezel Aero Hinge - wyświetlacz może być płynnie obracany o 180 stopni. I co najważniejsze, ekran pozostanie dokładnie w takiej pozycji, w jakiej go ustawimy. Specjalne wyprofilowania blokują obracanie ekranu o 360 stopni.
Ostatnim elementem konstrukcji jest klawiatura. Jest to typowa klawiatura wyspowa bez bloku numerycznego. I niestety bez podświetlenia. Z uwagi na małą ilość miejsca niektóre przyciski są bardzo małe. Należą do nich Esc, CAPS, strzałki i Home czy End. Trzeba się niestety do nich przyzwyczaić. Tradycyjnie pod klawiaturą umieszczono touchpad. Jest to płaska płytka lekko zagłębiona w obudowie, dzięki czemu możemy ją bardzo łatwo zlokalizować samym dotykiem, bez odrywania wzroku od ekranu. Nie wydzielono w nim miejsca na przyciski myszki, ale jak to zwykle bywa, dolna część ugina się pod naciskiem, działając jak klawisze myszki. Jak już wspomniałem, po prawej stronie gładzika umieszczono etykietę przedstawiającą możliwe ustawienia ekranu Aspiere R13 do pracy.

notebook acer aspire r13 4 20150822 1912043658

Acer Aspire R13 - różne możliwości ustawień wyświetlacza

Interfejsów też mam kilka...

W tej części obudowy umieszczono również interfejsy komunikacyjne. Po lewej stronie znajduje się gniazdo słuchawkowe, dwa port USB 3.0 oraz HDMI. Z drugiej strony zlokalizowano gniazdo kart SD, trzeci port USB oraz włącznik zasilania. Obok niego znajduje się gniazdo zasilania. Z przodu znajdują się diody sygnalizacyjne - jest ich niewiele w porównaniu do innych notebooków. Tu mamy tylko dwa światełka: zasilanie i stan baterii.

notebook acer aspire r13 24 20150822 1741186625 notebook acer aspire r13 23 20150822 1797269629

Acer Aspire R13 - rzut oka na interfejsy

Odwracając komputer do góry nogami zobaczymy cztery małe gumowe nóżki, które podpierają notebooka oraz umieszczone obok przednich podstawek wyloty głośników. To akurat nie najlepsze rozwiązanie, bo dźwięk jest tłumiony przez blat biurka, na którym stoi laptop.
Acer Aspire R13 jest lekki. Biorąc pod uwagę kryteria podane kiedyś przez Intela, komputer ten bez problemów wpasowuje się w kategorię ultrabooków. Jest wygodny do przenoszenia co jest dużym plusem. W komplecie z laptopem otrzymujemy teczkę chroniącą go w czasie transportu oraz pisak Acer Active, który ułatwia obsługę ekranu dotykowego. Wykorzystuje on technologię Acer Hover Access, która pozwala na otwieranie aplikacji i obsługę funkcji dotykowych. Podobno dzięki niemu pisanie staje się bardziej intuicyjne i wygodne, no i ma zwiększyć tempo pracy.

Komentarze   

# Luk 2015-09-22 08:26
niezły test, oby więcej takich! Sam użytkuje również R13 i też jestem pod wrażeniem tej maszyny. Mnogość zastosowań, ergonomia oraz styl i świetne podświetlenie klawiatury (EL). Chyba jeden z najlepszych sprzętów Acer w ostatnim czasie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Danio 2015-09-22 18:22
Pracuje w dużym sklepie z komputerami i szczerze mówiąc to jeden z najlepiej sprzedających się ultrabooków na windowsie, deklasuje konkurencje sprzedażą i wykonaniem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2015-09-22 19:48
Mi też się podobał :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Endi 2016-12-14 07:44
Nie wiem jak u testującego, ale mój ACER ASPIRE R13 ma super podświetlaną klawiaturę. Nawet mój większy LENOVO aż tak widocznej nie posiada.
Popieram. Super szybki i sprawny sprzęt!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube