Audictus Creator

Słuchawki łatwe do transportu

Więcej...

Lenovo Yoga 530

Notebook i tablet w jednym

Więcej...

Audictus Endorphine

Prawdziwa przyjemność ze słuchania

Więcej...

Netatmo Wheather Station

Stacja pogodowa o dużych możliwościach

Więcej...

Audictus Dreamer

Słuchawki do każdej muzyki

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test notebooka Lenovo Thinkpad 11e

  • Opublikowano: niedziela, 21, czerwiec 2015 04:14
  • 21 Cze

Spis treści

Thinkpad 11e to kolejne urządzenie Lenovo, które wziąłem pod lupę. Na pierwszy rzut oka, ten mały notebook przypomina starszego brata netbooków, urządzeń które przed kilkoma laty miały wypełnić lukę pomiędzy smartfonami a notebookami (ostatecznie zrobiły to tablety, ale to historia na inną opowieść). W praktyce jednak bardziej odpowiada standardom ultrabooka. Jak go zaklasyfikować? Czy warto w niego inwestować? Komu jest dedykowany? Na te pytania odpowiadam poniżej.

Przede wszystkim muszę powiedzieć, że urządzenie wygląda solidnie. I elegancko. Uruchomione, sygnalizuje swój stan kolorowymi światełkami na klapie. - osobnym dla trybu pracy, osobnym dla uruchomionego łącza WiFi. Obudowę wykonaną z ciemnego, lekko chropowatego tworzywa, wykończono gumową osłoną, która zabezpieczając krawędzie, dba o odpowiednią wytrzymałość przy upadku. Cechą charakterystyczną są wyraźnie zaokrąglone rogi pokrywy - wg producenta, ma to (razem z gumową osłoną) zwiększyć odporność komputera na uszkodzenia mechaniczne.

lenovo thinkpad 11e 7 20150620 1040251308

Nie jest to duży komputer, wystarczy wspomnieć, że przekątna ekranu wynosi niecałe 12 cali (dokładnie 11.6"), a waga ok 2 kg, by pokazać, że jest to maleństwo. Maleństwo, które dobrze leży w dłoni i jest wygodne w transporcie. Szkoda tylko, że producent nie dorzucił w komplecie torby, w która na czas podróży można by zapakować Thinkpad-a.
Matryca została umieszczona w dość nietypowej ramce - jej dolna krawędź jest bardzo (jak na standardy laptopów) szeroka. Dodatkowo, na obwodzie całej pokrywy umieszczono gumową ramkę, która chroni matrycę przed naciskiem klawiszy. W górnej części umieszczono kamerę, mikrofon oraz czujnik oświetlenia. Pokrywa ma możliwość odchylenia o pełne 180 stopni. I oczywiście zostaje w takim położeniu, w jakim ją ustawimy, chociaż zauważyłem niewielkie luzy.

lenovo thinkpad 11e 19 20150620 2066429442 lenovo thinkpad 11e 20 20150620 1754213163

Druga część komputera ma wbudowaną standardową klawiaturę wyspowa, z charakterystycznym dla Lenovo układem przycisków. W prawym dolnym rogu wydzielono strzałki, który uzupełniono przyciskami PageUp i PageDn umieszczonymi po bokach przycisku "w górę". Jest mały Enter, do którego niestety trzeba się przyzwyczaić. W moim przypadku, przez długi czas był on za mały. Przyzwyczaić się trzeba również do przycisku Fn, który został przesunięty całkiem w lewą stronę. Z kolei górny rząd klawiszy jako podstawowe funkcje, ma przypisane takie mechanizmy jak regulacja głośności, jasności ekranu, wyszukiwania, uruchamiania interfejsu Metro, przełączanie ekranu.. czyli to co w innych laptopach mamy dopiero po wciśnięciu przycisku Fn.

lenovo thinkpad 11e 10 20150620 1219460078 lenovo thinkpad 11e 11 20150620 1970702827

Pod klawiaturą tradycyjnie umieszczono touchpad - całkiem sporych rozmiarów. W jego dolnej części namalowano cienką czerwoną kreskę, która wskazuje umieszczenie czujników do lewego i prawego przycisku myszki. Poślizg gładzika jest dobry, myszka wiernie podąża za palcem, gorzej jednak wygląda sprawność przycisków. Potrafią się zaciąć i trzeba czasem kilka razy klepnąć w touchpada by zadziałał. Być może jest to wina tego konkretnego egzemplarza, niemniej zdarzyły mi się takie sytuacje kilka razy. Po prawej stronie touchpada umieszczono logo serii, w której kropka nad "i" (ThinkPad) została zamieniona na diodę, która sygnalizuje stan pracy komputera. Ciekawy pomysł, który z jednej strony informuje nas o pracy komputera, a z drugiej dodaje specyficznego uroku i elegancji.
Zaglądając na spód zobaczymy spore gumowe nóżki. Widać też tutaj śruby, które po odkręceniu pozwolą zdjąć osłonę i dostać się do dysku lub pamięci. O ile jednak te podzespoły możemy wymienić, o tyle baterii, niestety się nie uda. Została ona zamontowana na stałe, co na pewno nie ucieszy niektórych użytkowników komputerów przenośnych. Trzeba się liczyć z tym, że kiedyś, akumulator straci swoją sprawność. Co to oznacza, sami dobrze wiecie.

lenovo thinkpad 11e 2 20150620 1813434561 lenovo thinkpad 11e 4 20150620 1979291231

Na lewym boku umieszczono gniazda zasilania, Ethernetu, USB 2.0 z wyprowadzonym zasilaniem, dualne gniazdo audio (mikrofon i słuchawki w jednym) oraz czytnik kart pamięci. Po przeciwnej stronie umieszczono przyciski włączające komputer oraz regulujące głośność, port HDMI, USB 3.0 i Kingston - do zabezpieczenia przed kradzieżą.
Thinkpad 11e prezentuje się solidnie, co potwierdziły testy wykonane zgodnie z wojskowymi normami, czym nie omieszkał pochwalić się producent. Lenovo przygotowało się do tych badań wzmacniając zawiasy i wsporniki pokrywy. Według zapewnień producenta wytrzymają one 50 tysięcy cykli. Dodatkowo wzmocniono wszystkie porty, a przyciski wzbogacono o specjalne haczyki zabezpieczające je przez wypadnięciem. Wojskowi spece od badań wytrzymałościowych poddali komputer badaniom na wysokie ciśnienie, wilgotność, drgania, wysoką temperaturę, szok temperaturowy, niskie ciśnienie, niską temperaturę i zapylenie. I komputer przeżył, co zakończyło się wydaniem odpowiedniej opinii. Co prawda ja nie chowałem go do lodówki, nie potrząsałem nim i nie siadałem na nim w ramach testu wysokiego ciśnienia, niemniej biorąc do ręki ten komputer od razu zauważyłem, że jest to urządzenie nietuzinkowe. Jest inny niż pozostałe komputery dostępne na rynku - to widać... i czuć.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube