foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Satellite W30Dt to kolejna hybryda – połączenie tabletu i notebooka – która trafiła w moje ręce. Jakiś czas temu miałem już podobne urządzenie, tego samego producenta, model U920T. Satellite W30Dt jest jednak trochę inną konstrukcją, bardziej przypomina Transformera Asusa, chociaż pracuje pod kontrolą Windowsa. Czyżby Toshiba postanowiła połączyć doświadczenia swoje i konkurencji? Przekonajcie się czytając poniższy tekst.

notebook toshiba satellite w40dt 1 20140519 1934905632

Satellite W30Dt waży całkiem sporo. Utrzymanie komputera w jednym ręku może być kłopotliwe. Jest za to solidnie wykonany. Obudowę klapy wykonano z aluminium, natomiast klawiaturę osadzono w plastikowej części komputera. Czarne klawisze klawiatury – typ wyspowy – wyraźnie odznaczają się na srebrnej części obudowy. Klawiatura nie ma wydzielonego bloku numerycznego, za to po prawej stronie znajduje się wyraźnie oddzielona kolumna przycisków: DEL, HOME, PGUP, PGDN, END. Klawisze wystają nad obudowę na wysokość 1 milimetra, i taki też mają skok. Górny rząd to klawisze funkcyjne, które mają przypisaną drugą funkcjonalność uruchamianą po wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku Fn.
Pod klawiaturą znajduje się duży touchpad. Projektant przesunął go lekko w lewą stronę, dając użytkownikowi trochę więcej miejsca na prawy nadgarstek. Spód to jednolita (powiedzmy, że jednolita, ma prążki, dzięki którym palce nie ślizgają się na obudowie) czarna powierzchnia, która „złamana” została gumowymi nóżkami. Dodatkowo, umieszczono tu pięć wsporników, które dodatkowo mają podtrzymywać obudowę zapobiegając jej uginaniu się. Tutaj też znajdują się małe kratki wentylacyjne.

notebook toshiba satellite w40dt 3 20140519 1618256738W odróżnieniu od normalnych notebooków, w dolnej części zlokalizowano tylko dwa interfejsy: po prawej stronie USB 3.0, a po lewej gniazdo zasilania. Więcej portów znajduje się na bocznych powierzchniach klapy. W30Dt nie ma napędu optycznego – warto o tym pamiętać.
Jak wspomniałem na wstępie, testowany notebook jest modelem hybrydowym podobnym do Transformera Asus-a. Oznacza to, że możemy rozłączyć obie części notebooka i używać klapy jako tabletu. W przypadku U920T składaliśmy klapę zakrywając nią klawiaturę – posłużę się kolejną analogią do tabletu Asus-a, tym razem Slider-a (tyle, że Toshiba jest większa i pracuje pod Windowsem, podczas gdy Slider ma na pokładzie Androida). Taka konstrukcja jest wygodna, mamy zwykłego laptopa lub w razie potrzeby sporych rozmiarów tablet. No właśnie, cały czas mówię sporych rozmiarów, czas więc wyjaśnić o jakim rozmiarze ekranu mówimy. Satellite W30Dt wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 13,3”. Klapa mocowana jest na dwóch zaczepach i dodatkowo ustabilizowana metalową rynienką, w której ją umieszczamy łącząc z klawiaturą. Zaczepy zwalniamy suwakiem umieszczonym po lewej stronie pod ekranem.

notebook toshiba satellite w40dt 6 20140519 1639618069Satellite W30Dt w wersji tabletu (czyli bez klawiatury) waży ponad kilogram. Taką wagę czuje się w dłoni. Wynika ona zarówno z solidnej – aluminiowej obudowy, wbudowanego akumulatora i całej elektroniki, która pozwala na pracę urządzenia w formie tabletu. Wyświetlacz tradycyjnie otoczony czarną ramką chroniony jest przez wykonane z gumy krawędzie. Zabezpieczają one ekran przed zetknięciem z klawiszami. Na środku dłuższego boku znajduje się obiektyw kamery – jest to jedyna kamera, jaką mamy do dyspozycji. Ponieważ umożliwia ona rejestrację obrazu z rozdzielczością 0.9MP, przeznaczona jest raczej do prowadzenie wideorozmów niż zdjęć. Zwłaszcza, że zwrócona jest frontem do nas. Pod wyświetlaczem znajduje się przycisk z ikoną Windowsa – jego naciśnięcie powoduje przywołanie ekranu startowego Windowsa.
Jak już wcześniej wspomniałem wszystkie interfejsy umieszczono na klapie, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę, że jest ona jednocześnie tabletem. Na prawym boku znajdują się: przycisk regulujący głośność, podwójne gniazd jack 3.5mm na mikrofon i słuchawki, microHDMI, microUSB i gniazdo na karty microSD. Pod tymi interfejsami umieszczono głośniki – podobnie wygląda sytuacja na lewym boku. Ten jednak oszczędniej wyposażono w interfejsy. Na tym boku znajdziemy tylko włącznik komputera (i jednocześnie tabletu) oraz gniazdo zasilania. Osoby uważnie czytające ten tekst, zapewne się teraz dziwią, bo przecież gniazdo zasilania znajduje się w dolnej części komputera – tej z klawiaturą. Producent daje nam jednak możliwość zasilania i ładowania akumulator tabletu bezpośrednio, bez pośrednictwa złącza klawiatura – ekran. W końcu nie każdy zawsze potrzebuje klawiatury.

notebook toshiba satellite w40dt 15 20140519 1616894071Ekran, czyli tablet, wykonany jest solidnie. Aluminiowa obudowa zapewnia odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Wyświetlacz nie ugina się, nawet przy nacisku na środku. Montaż obu elementów jest pewny i stabilny. Ekran pozostaje w takiej pozycji w jakiej go ustawimy. Maksymalne jego wychylenie ok. 145 stopni. Biorąc pod uwagę ciężar ekranu obawiałem się, że będzie on przeważał trochę lżejszą część klawiaturową. Nic takiego nie występuje. Notebook, nawet przy maksymalnym wychyleniu ekranu stoi stabilnie na biurku. Specjalne wyżłobienie krawędzi w pobliżu touchpada ułatwia podniesienie klapy. Widać, że projektanci przyłożyli się do swojej pracy. Komputer jest zrobiony naprawdę solidnie i ergonomicznie. Jedyne na co mogę narzekać to jego ciężar, ponieważ jednak konstrukcja hybrydowa wymaga dodatkowego akumulatora w klapie, nie traktuję tej wady jako poważnej.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube