foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Poza gamingową linią produktową Predator, drugą najbardziej znaną serią Acera są notebooki Aspire. To uniwersalne laptopy przygotowane z myślą zarówno o użytkownikach domowych, jak i biznesowych. Cechują się nowoczesnym designem i wysoką wydajnością. Takim właśnie jest Aspire Vero, który trafił w moje ręce.

Oczywiście, jak w przypadku każdej linii produktowej, tak i tu mamy kilkanaście różnych modeli różniących się konfiguracją i kolorem. W moje ręce trafił egzemplarz oznaczony symbolem AV15-51-7555. Barwa, którą możecie oglądać na zdjęciach została określona nazwą Volcano Gray. Ile w tym wulkanu sami możecie ocenić.
Producent na swojej stronie podkreśla, że ten model komputera jest „wyrazem zaangażowania w prowadzenie bardziej zrównoważonej działalności”. Przejawia się to w tym, że obudowa została wykonana w 30% z materiałów pochodzących z recyklingu – z tworzywa PCR (Post-Consumer Recycled). Na pewno materiał ten jest inny w dotyku niż standardowe tworzywa wykorzystywane na obudowy. W dotyku jest chropowaty, ale na swój sposób przyjemny. I elegancki. W szarym tworzywie widać kolorowe drobinki, które nadają mu niepowtarzalny, ciekawy charakter.

notebook acer aspire vero 1 20220728 1350402799

Acer Aspire Vero

Konstrukcja

Aspire Vero konstrukcyjnie nie odbiega oczywiście od budowy innych notebooków. Mamy więc dwie części: pokrywę i podstawę, w której umieszczona jest cała elektronika oraz elementy sterujące czyli klawiatura oraz touchpad. Obie części połączono dwoma niewielkimi zawiasami, które pozwalają na odchylenie pokrywy pod kątem 135 stopni. Są one ciasno spasowane co pozwala umieścić pokrywę w dowolnym położeniu, ale jednocześnie ciężko jest przy pomocy jednej ręki podnieść ją.
Na prawym boku komputera umieszczono port USB i gniazdo audio. Obok nich zlokalizowano diody, które informują o stanie pracy komputera. Lewy bok jest bogatszy w interfejsy, tutaj umieszczono dwa dodatkowe porty USB 3.0, port USB C, HDMI oraz Ethernet. Jak widać z tej strony podłączymy znacznie więcej akcesoriów.
Po podniesieniu pokrywy widać czarną matrycę ekranu z kamerą umieszczoną w górnej części. Niestety, nie udostępniono żadnej mechanicznej przesłony, która chroniłaby użytkownika przed nieuprawnionym jej użyciem przez jakiegoś hakera. Na ramce okalającej matrycę rozmieszczono cienkie paski gumy, które mają chronić wyświetlacz przed stycznością z klawiaturą. A ta ostatnia jest typowym przedstawicielem klawiatury wyspowej. Nad szarą obudowę wystają tylko płytki przycisków. Co nie przeszkadza jednak zastosowaniu podświetlenia, które można tylko włączyć lub wyłączyć. Nie ma tu opcji zmiany natężenia tego światła.

notebook acer aspire vero 3 20220728 1595220803

notebook acer aspire vero 4 20220728 1946814271

Interfejsy na bokach komputera


Jeśli przyjrzycie się uważnie klawiaturze zauważycie pewną anomalię wśród przycisków. Otóż litery E i R zostały wykonane w lustrzanym odbiciu. Dodatkowo ich odmienność podkreślono zieloną barwą. Dlaczego? Otóż te dwa klawisze (wg. producenta) symbolizują 'Re' w Reduce, Reuse & Recycle (Ograniczaj, używaj ponownie i przetwarzaj). Aby wzmocnić to przesłanie, produkty Vero posiadają klawiaturę z lustrzanymi klawiszami R i E, które są żółte, a nie białe. I to całe wyjaśnienie tego „zjawiska”.
Płytki mają standardową wielkość (ok 1 cm x 1 cm) co nie przeszkodziło w umieszczeniu z prawej strony bloku numerycznego. Mamy więc do czynienia z pełnowymiarową klawiaturą QWERTY. Od razu też zwrócę Waszą uwagę, że włącznik tego komputera znajduje się w prawym górnym rogu klawiatury nad blokiem numerycznym. Ginie trochę na tle pozostałych przycisków, szkoda, że nie został w jakiś inny sposób wydzielony.

notebook acer aspire vero 6 20220728 2085572256

Touchpad z czytnikiem linii papilarnych

Pod klawiaturą znajduje się touchpad. Zastosowano tu unikalne rozwiązanie, które można spotkać w niewielu dziś notebookach. Płytka została wyposażona w czytnik linii papilarnych, co ma dobre i złe strony. Łatwo do niego sięgnąć i wykorzystać jego możliwości, ale… korzystając często z touchpada możemy doprowadzić do jego zanieczyszczenia, co pogorszy jego możliwości. Co prawda umieszczono go górnym rogu, do którego rzadko sięga się palcami, niemniej jest taka możliwość. Jest też drugi aspekt – w przypadku uszkodzenia touchpada, wymiana płytki wyposażonej w czujnik jest droższa niż wymiana takiej samej płytki bez, prawda? Oba przypadki są oczywiście skrajnymi sytuacjami, ale mogą się zdarzyć, dlatego warto o tym wiedzieć.
Gdyby ktoś zapomniał, że do budowy komputera wykorzystano materiały z recyklingu, producent przypomina o tym wytłoczonym napisem w prawym rogu. Acer, na swojej stronie podkreśla jeszcze jedną cechę tego komputera – prosty demontaż, który pozwala na szybką naprawę, modernizację i recykling.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube