foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Nie każdy użytkownik komputera jest graczem lub grafikiem wymagającym dużych mocy obliczeniowych i wydajnej karty graficznej. Wielu potrzebuje komputera do codziennej pracy, wydajnego, ale przede wszystkim łatwego do przenoszenia. I to właśnie dla nich Acer zaprojektował Swift 5, komputer który zachwalany jest jako najlżejszy na świecie. Ale ma on też kilka innych zalet, o których wam opowiem.

Przede wszystkim jest to mały i lekki komputer, który świetnie leży w dłoni. Widać to zaraz po wyciągnięciu z kartonu, w którym oprócz Swifta znajduje się jeszcze zasilacz. To wszystko co jest z komputerem dostarczane, ale też nic więcej nie potrzebujemy do uruchomienia notebooka.

notebook acer swift 5 1 20210109 1523616460

Acer Swift 5

Konstrukcja

Obudowę wykonano z połączenia metalu i tworzywa. Pokrywę wykonano z tego pierwszego, dzięki czemu cienka konstrukcja jest sztywna. Co prawda na środku lekko ugina się pod naciskiem, ale nie na tyle, by w zamkniętej pozycji matryca opierała się na klawiaturze. Górną część wykonano w jednolitym kolorze ze srebrnym logo na środku. Kolor ten nazwano Mist Green. Wygląda elegancko.
Dolna część wykonana z tworzywa ma na spodzie otwory, które zapewniają przepływ powietrza chłodzącego. Inne otwory – znacznie mniejsze, umieszczone na spodzie z lewej i prawej strony w przedniej części podstawy – skrywają za sobą głośniki.

notebook acer swift 5 2 20210109 1641563686

Spód komputera

O funkcjonalności komputera świadczy m.in. możliwość podłączenia różnych urządzeń zewnętrznych. W tym przypadku możemy do tego wykorzystać porty HDMI, USB 3.0 i USB C umieszczone z lewej strony oraz USB 3.0 i audio zlokalizowane na prawym boku. Jak widać, nie ma tego wiele, ale też Swift 5 nie jest komputerem gamingowym ani modelem dla profesjonalistów, którzy podłączają różne „dziwne” akcesoria. Niemniej, to co mamy w zupełności wystarczy by podpiąć mysz, dysk zewnętrzny, drukarkę, smartfon oraz duży monitor. Czy potrzebujemy czegoś więcej? Projektant postawił na komunikację bezprzewodową, pozbawił nas więc możliwość podłączenia sieci Ethernet. Ale też olbrzymia liczba notebooków konstruowana jest bez takiego portu.
Po podniesieniu pokrywy widać, 14-calowy ekran otoczony cienką ramką. Na górze zamontowano kamerę i czujniki mikrofonu. W ramce zamocowano dotykowy wyświetlacz, który pozwala na bardziej interaktywne korzystanie z ekranu. Szkoda tylko, że maksymalne odchylenie pokrywy nie przekracza 135 stopni. Gdyby miała możliwość obrotu o 360 stopni moglibyśmy korzystać z Swift 5 jak z tabletu i wtedy ekran dotykowy na pewno byłby bardziej przydatny. Szkoda, że tak się nie da.

notebook acer swift 5 3 20210109 1523958651

notebook acer swift 5 4 20210109 1775468140

Interfejsy na bokach komputera (odpowiednio lewy i prawy bok)

W dolnej części zamontowano typową klawiaturę wyspową. Z uwagi na rozmiar komputera nie ma ona bloku numerycznego, ale ma podświetlenie. Pisałem to już przy okazji recenzji innych notebooków, ale powtórzę i tutaj – nie wyobrażam sobie dziś laptopa bez podświetlonej klawiatury. Dla mnie to standard, chociaż niestety nie każdy model może się tym pochwalić.
Klawiatura ma standardowy układ QWERTY, przy czym górny rząd, z klawiszami funkcyjnymi, ma mniejsze płytki. Główne funkcje, którą przypisano tym przyciskom, są narzędzia multimedialne oraz konfiguracyjne komputera, takie jak regulacja jasności, głośności, podłączanie drugiego ekranu itp. Ponieważ na klawiaturę nie było zbyt dużo miejsca, wielkość niektórych przycisków została zmniejszona. Poza górnym rzędem przycisków funkcyjnych dotyczy to przede wszystkim spacji oraz strzałek.

notebook acer swift 5 5 20210109 1058900812

Klawiatura komputera, z prawej strony pod strzałkami widać czytnik linii papilarnych

W dolnej części, pod spacją zlokalizowano touchpad. Nie jest on duży, jego płytka ma rozmiar 11 na 7 cm, niemniej wystarcza do wygodnego sterowania kursorem. A gdyby jednak komuś źle się z nim pracowało, może przecież skorzystać z ekranu dotykowego. Obok, z prawej strony zlokalizowano czytnik linii papilarnych. Od razu powiem, że działa bardzo dobrze, bez zarzutu.
Na początku wspomniałem, że Swift 5 jest niewielki. Wiąże się to też z jego grubością, która nie przekracza 15 mm w okolicy zawiasu i ok. centymetra w przedniej części. W efekcie powstała smukła obudowa, która nie dość, że prezentuje się elegancko to jeszcze świetnie leży w dłoni. Jest to 14” laptop, którego waga nie przekracza kilograma. Prawdziwe maleństwo.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube