foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
e-mail: office@stell.com
Phone: +43 666 777 666

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

ThinkPad to najbardziej znana seria komputerów przenośnych Lenovo. W jej skład wchodzą różne linie produktowe różniące się przeznaczeniem i oczywiście wyglądem. Przybliżyłem Wam już cztery modele ThinkPadów, dziś przyszła kolej na kolejną – piątą. Poznajcie ThinkPad E15.

Konstrukcja

Jak każdy z ThinkPadów, tak i ten prezentuje się elegancko. Pokrywę wykonano z czarnego metalu, który wykończono matową czernią. Jedynie w jednym z rogów widać charakterystyczne dla serii logo, które srebrnymi literami wyraźnie odbija się na ciemnym tle. Spód komputera wykonano z tworzywa, w którym znajdują się otwory umożliwiające przepływ powietrza chłodzącego wewnętrzną elektronikę. W tylnej części widać wyraźny „garb”, który podnosi tę część notebooka pochylając lekko klawiaturę w stronę użytkownika. Dolną część obudowy ścięto na krawędziach dzięki czego cała konstrukcja nabrała trochę lżejszego charakteru. W przedniej części na takich sfazowanych powierzchniach znajdują się otwory, za którymi schowano głośniki.

notebook lenovo thinkpad e15 4 20201128 1996537015

Lenovo ThinkPad E15

Wszystkie interfejsy zlokalizowano na bokach laptopa. Z lewej strony możemy do niego podłączyć akcesoria za pośrednictwem portu USB typu C (który pełni funkcję gniazda zasilania) i dwóch portów USB. Z tej strony podepniemy też słuchawki do gniazda audio typu jack 3.5 mm oraz zewnętrzny monitor poprzez HDMI. Z prawej strony jest skromniej, tutaj możemy podłączyć tylko jedno akcesorium na USB (np. mysz). Tutaj też zlokalizowano port Ethernet do podłączenia sieci za pośrednictwem kabelka.
15-to calowy ekran umieszczono w czarnej ramce, którą na rogach wyposażono w wystająca krawędź, która dba o to, by matryca nie oparła się na przyciskach klawiatury. To w niej, w górnej części, bezpośrednio nad kamerą zamontowano suwak, który zasłania kamerę chroniąc nas przed niechcianym podglądem.
Pokrywa połączona jest z dolną częścią przy pomocy dużego zawiasu. Połączenie jest ciasne, co gwarantuje utrzymania takiej pozycji ekranu, w którym go zostawimy. To jednak pociąga za sobą pewien minus – nie otworzymy komputera przy pomocy jednej ręki.

notebook lenovo thinkpad e15 9 20201128 1317632908

Kamera z dyskretną fizyczną zasłoną

W dolnej części, w specjalnym zagłębieniu umieszczono klawiaturę. Jest to typowa klawiatura w pełnym układzie QWERTY z blokiem numerycznym. Podobnie jak w ThinkPad T480S, który miałem już okazję testować, zamieniono miejscami klawisze Ctrl i Fn. Tradycyjnie, górny rząd przycisków funkcyjnych ma podwójną funkcjonalność – regulujemy tu jasność ekranu, głośność itp. Mamy więc szybki dostęp do funkcji Windowsa – w klawiaturze nie ma nic, co mogłoby zaskoczyć. W prawym górnym rogu umieszczono włącznik, który otoczono podświetlanym pierścieniem. Ale najciekawsze jest to, co ukryto w jego płytce. Zamontowano tam czytnik linii papilarnych, co oznacza, że już podczas włączania system weryfikuje, czy mamy dostęp do komputera. Sprytne rozwiązanie.
Pod klawiaturą, lekko przesunięty w lewą stronę, zlokalizowany jest touchpad. To też cecha charakterystyczna komputerów z linii ThinkPad. Pomiędzy płytką a klawiszami umieszczono wyraźnie wydzielone przyciski. W domyślnej konfiguracji pełnią one funkcję głównych przycisków myszki oraz umieszczonej pomiędzy nimi rolki przewijania. Ale też w dolnej części gładzika umieszczono przełączniki działające jak lewy i prawy przycisk myszki. W żaden sposób nie wskazano miejsca, w którym one działają, trzeba więc płytkę naciskać „na wyczucie” ale nie sądzę by ktoś miał z tym problem. Mamy więc do wyboru albo przyciski nad touchpadem albo dolną część gładzika. Kursor na ekranie możemy też przesuwać przy pomocy tradycyjnego (choć już rzadko stosowanego) małego kontrolera umieszczonego na środku klawiatury pomiędzy klawiszami.

notebook lenovo thinkpad e15 20 20201128 1716708765

Touchpad i widoczne na nim ślady palców

Podobnie jak przytaczany już model T480S, ten komputer prezentuje się trochę „surowo”. Jest to jednak charakterystyczny dla Lenovo styl, który może się podobać. Surowy, oszczędny, na swój sposób elegancki. Metalowa konstrukcja na pewno zapewni dużą wytrzymałość notebooka. Gorzej, że na jego powierzchni bardzo szybko zostają odciski palców. Na spotkaniu z klientem - jest to w końcu sprzęt biznesowy - nie będzie to dobrze wyglądało.

Komentarze   

# Ja 2021-05-01 16:29
"Jedną z charakterystycz nych cech ThinkPadów są przyciski myszki umieszczone nad touchpadem oraz zamienione miejscami klawisze Fn i Ctrl. O ile do tego ostatniego przyzwyczaiłem się, o tyle przyciski umieszczone nad touchpadem uważam za zbędne i niepotrzebne. Zwłaszcza, że gładzik i tak ma taką samą funkcjonalność, jak te wykorzystywane w innych notebookach"

Przymierzam się do zakupu ThinkPada, a przyciski mają uprościć pracę w połączeniu z Trackpointem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube