Sennheiser Momentum In-Ear Wireless Black

Dobre brzmienie to nie wszystko

Więcej...

Xblitz X5

Wideorejestrator montowany nad lusterkiem

Więcej...

Asustor AS4002T

NAS godny uwagi

Więcej...

Lenovo L27i-28

Prostota i elegancja

Więcej...

SanDisk Ultra USB Typ-C

Mały ale sprawny

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja wideorejestratora Xblitz X5

  • Opublikowano: niedziela, 24, marzec 2019 04:21
  • 24 Mar

Spis treści

Coraz częściej przy wyjaśnianiu okoliczności wypadków policja posiłkuje się zapisami z wideorejestratorów zamontowanych w samochodach. Wynika to m.in. z tego, że coraz więcej kierowców wyposaża się w takie urządzenia. A dzięki temu, że producenci tych akcesoriów montują w nich najnowsze rozwiązania technologiczne, obraz rejestrowany przy ich pomocy jest nie tylko coraz bardziej dokładny, ale i możliwy do szybkiego przesłania na urządzenie mobilne. Takie m.in. możliwości ma kamera Xblitz X5, która trafiła do mnie na testy.

Konstrukcja

Xblitz X5 należy do wideorejestratorów montowanych na górze szyby, najczęściej nad lusterkiem. Producent nie zastosował tu przyssawki, którą można spotkać w większości tego typu akcesoriów. W tym konkretnym przypadku mamy dwustronną taśmę klejącą, przy pomocy której dosłownie przyklejamy kamerę do szyby. Nie jest to mój ulubiony sposób montażu, bo niestety po kilku tygodniach zdjęcie tak przymocowanej kamery nie należy do łatwych zadań, a jak już się uda, to bardzo często na szybie pozostaje ślad po kleju, który bardzo trudno usunąć. Musi on jednak dobrze trzymać, jeśli chcemy by obraz z kamery był stabilny – czyli wyraźny.

wideorejestrator samochodowy xblitz x5 2 20190323 1508004633

Pudełko z kamerą samochodową w środku

Wideorejestrator ma bardzo mały rozmiar. Wymusza to sposób i miejsce montażu – nad lusterkiem nie ma zbyt wiele miejsca. Producent zastosował tu wyświetlacz o przekątnej ok. 2.5”, do którego z tyłu „przyklejono” element, który przyrównałbym kształtem do kija hokejowego, w którym w grubszej części zamontowano obiektyw kamery. Obiektyw, którego położenie można zmieniać, co jest dobrą wiadomością. Niewiele kamer samochodowych ma taką możliwość. Za obiektywem umieszczono głośnik, o czym świadczą otwory w obudowie, pod którymi widać gęstą siatkę chroniącą przetworniki.

wideorejestrator samochodowy xblitz x5 3 20190323 1524502827

Zestaw dostarczanych akcesoriów

Pod wyświetlaczem, umieszczono przyciski pozwalające na sterowanie urządzeniem. Przy ich pomocy możemy zarówno wywoływać menu, jak i szybko uruchamiać nagrywanie oraz włączać WiFi. Jest też przycisk, przy pomocy którego możemy aktywować działanie mikrofonu dzięki czemu do rejestrowanego filmu zostanie dodany komentarz z wnętrza samochodu (warto uważać o czym się rozmawia). Na bokach urządzenia znajdują się włącznik, gniazdo na kartę pamięci, gniazdo audio oraz gniazdo miniUSB do zasilania kamery. Na wszelki wypadek producent umieścił tam też schowany głęboko przycisk resetu.

wideorejestrator samochodowy xblitz x5 5 20190323 1825383596

"Dok" do kamery

Całość prezentuje się nietypowo, ale ciekawie. Obudowę wykonano z przyjemnego w dotyku gumo podobnego tworzywa, oczywiście w kolorze grafitowym. Wszystko zapakowano w kolorowe pudełko, w którym oprócz kamery znalazłem zasilacz samochodowy, przewód USB / miniUSB (bardzo krótki), pendrive który w rzeczywistości jest czytnikiem kart pamięci, zapasową taśmę dwustronną oraz specjalny element, który pozwala zamocować kamerę pod trochę innym kontem w większej odległości od szyby. Ten dodatkowy element jest jednocześnie stacją bazową, która umożliwia szybki montaż i demontaż kamery.

wideorejestrator samochodowy xblitz x5 7 20190323 1424505222

Kamera samochodowa Xblitz X5 


Spójrzmy teraz, co wideorejestrator oferuje pod kątem technicznym

• Procesor: NTK96658
• Sensor: Sony IMX323
• Wyświetlacz: 2,45 cale
• Soczewka: 140°
• G-Sensor: TAK
• Tryb nocny: TAK
• WDR: TAK
• Tryb parkowania: TAK
• Rozdzielczość wideo: 1920*1080P przy 30 kl/s, 1208*720P przy 30 kl/s
• Format Video: MOV, H.264
• Format zdjęć: JPG
• Rozdzielczość zdjęć: 12M
• Karta pamięci: do 32 GB, FAT32
• Gniazda, złącza: Mini USB 2.0
• Nagrywanie w pętli: TAK
• Audio: Wbudowany mikrofon / głośnik
• Zasilanie: bateria wbudowana / ładowarka samochodowa 12V-24V
• Bateria: 200 mA, litowo-jonowa
• Detektor ruchu: TAK
• Wymiary/Waga: 100mm x 65mm x 30mm / 25g
W zestawie:
• Kamera samochodowa Xblitz X5 WI-FI
• Ładowarka samochodowa z kablem
• Kabel USB
• Polska instrukcja obsługi
• Czytnik kart pamięci

wideorejestrator samochodowy xblitz x5 6 20190323 1045932232

Czytnik kart pamięci w postaci pendrive'a

Sercem urządzenia jest procesor NTK96658, który współpracuje z czujnikiem Sony IMX323. Sensor ten obecny na rynku od 2016 roku, jest tańszą wersją czujnika IMX322, który był wcześniej stosowany w kamerach Sony. Oba elementy: czujnik i procesor – są chętnie stosowane przez producentów tego typu urządzeń, w końcu marka Sony to nie byle co. Ich połączenie pozwala rejestrować filmy w jakości Full HD z częstotliwością 30 klatek na sekundę. Jak widać powyżej, pliki filmowe kodowane są w standardzie H.264, który pomimo leciwego już wieku (opublikowano go w 2003 r) ciągle jest stosowany. Wynika to m.in. z faktu, że nikt do tej pory nie wymyślił lepszej kompresji obrazu wideo.

wideorejestrator samochodowy xblitz x5 9 20190323 1088101121

Widok na ruchomy obiektyw kamery

Trzeba przyznać, że poza konstrukcją, kamera nie odbiega od tego, co możemy spotkać w innych wideo rejestratorach samochodowych. Zdjęcia wykonywane są w tej samej jakości i w tym samym formacie - jpg. Obsługiwane są karty pamięci o tej samej pojemności – 32 GB. Jest mikrofon, jest mała, szczątkowa bateria - nie ma żadnej niespodzianki.


Użytkowanie

Umieszczone pod wyświetlaczem przyciski umożliwiają wywołanie menu oraz nawigowanie po nim. Dostępne tam opcje podzielono na dwie grupy: Wideo i Ustawienia. Jak nie trudno się domyślić pierwsza z nich umożliwia zmianę parametrów związanych z nagrywaniem filmów – rozdzielczość, nagrywanie w pętli, WDR, ustawianie metki czasowej, wykrywanie ruchu itp. Natomiast druga grupa obejmuje wszystko to, co wiąże się z pracą kamery, a więc ustawianie daty, konfigurowanie WiFi, automatyczne wyłączanie, dźwięk, przywracanie ustawień fabrycznych i itp. Sterowanie jest proste i co najważniejsze wszystkie opisy przygotowano w języku polskim. Dzięki temu każdy poradzi sobie ze skonfigurowaniem kamery pod swoje oczekiwania. Zaskakuje mnie tylko, czym się różnią dwie z dostępnych tam opcji: dźwięki klawiszy i dźwięki klawiatury. W obu przypadkach funkcje te można aktywować lub deaktywować. I nic więcej. Może ktoś zdublował funkcje i nie zwrócił na to uwagi?

wideorejestrator samochodowy xblitz x5 1 20190323 1593467622

Kamera zamontowana nad lusterkiem

Xblitz X5 możemy zamontować na dwa sposoby – przyklejając kamerę bezpośrednio do szyby lub montując na szkle najpierw „dok”, czyli dodatkowy plastikowy element znajdujący się w zestawie, a dopiero do niego wideorejestrator. Wystarczy zdjąć folię ochronną z taśmy samoprzylepnej, przyłożyć kamerę lub dok do szyby i mocno docisnąć. Klej jest mocny, dzięki czemu akcesorium będzie stabilnie wisieć tam, gdzie ją przyłożymy. Konstrukcja tak została zaprojektowana, że po umocowaniu Xblitz X5 w górnej części szyby, przyciski są łatwo dostępne, a obraz na ekranie jest wyświetlany tak, że wszystko jest widoczne. Szerokokątna kamera obejmuje swoim zasięgiem całą jezdnię, dzięki czemu wszystko jest rejestrowane. Jedynym problemem jest to, że aby skontrolować wyświetlacz trzeba unieść wzrok do góry, co wiąże się z brakiem obserwacji drogi przez kilka – kilkanaście sekund. Pod tym kątem, w mojej opinii, tego typu kamery samochodowe są mniej bezpieczne, od tych, które montowane są niżej, na szybie.

wideorejestrator samochodowy xblitz x5 4 20190323 1535313102

Obraz rejestrowany przez kamerę

Opisując konstrukcję kamery wspomniałem, że można regulować położnie jej obiektywu. Niestety jest to możliwe tylko w sposób ręczny. Przyznaję, że miałem nadzieję, że np. z aplikacji w smartfonie będzie można coś takiego zrobić, ale niestety.. nie ma takiej opcji. Przy pomocy programu LuckyCam, który można pobrać ze sklepu Google Play (lub App Store) można uzyskać podgląd na widok z kamery, wykonać zdjęcie, pobrać pliki przechowywane na karcie pamięci zainstalowanej w Xblitz X5 oraz skonfigurować kamerę. W ustawieniach projektant umieścił praktycznie wszystkie parametry, które można znaleźć w menu wideorejestratora. Ta aplikacja również została wykonana w języku polskim. Jej obsługa jest bardzo intuicyjna. Plusem jest to, że nie wchodząc w ustawienia, bezpośrednio na ekranie podglądu z kamery możemy zmienić jakość rejestrowanego obrazu.

Screenshot 2019 03 23 17 56 55 133 com.ntk.LuckyCam Screenshot 2019 03 23 17 57 28 777 com.ntk.LuckyCam

Screenshot 2019 03 23 17 57 47 356 com.ntk.LuckyCam Screenshot 2019 03 23 17 59 59 371 com.ntk.LuckyCam

Przykładowe zrzuty ekranowe z aplikacji

Smartfon łączy się z kamerą bez problemów. Po wybraniu w ustawieniach kamery opcji WiFi na ekranie zostaje wyświetlona nazwa sieci oraz hasło dostępowe. Niestety, nie ma możliwości zmiany tych parametrów, co oznacza, że jeśli są one takie same dla wszystkich urządzeń tego producenta, ktoś może przejąć kontrolę nad kamerą i np. ściągnąć wszystkie nasze nagrane filmy. Łącząc telefon z Xblitz X5 zestawiamy połączenie radiowe tylko pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. To oznacza, że smartfon nie ma dostępu do Internetu (chyba, że uruchomimy transmisję danych).


Podsumowanie

Przyznam, że Xblitz X5 mile mnie zaskoczyła. Co prawda kamera nie wyróżnia się żadnym parametrem, oferuje to samo co inne podobne do niej urządzenia, ale jest bardzo prosta w obsłudze, a dodatkowo oferuje onlinowy podgląd na smartfonie. Przydatna i wygodna rzecz. Umożliwiając bezprzewodową komunikację producent pokazuje, że idzie z duchem czasu oferując to, czego wszyscy dziś oczekują – mobilności.
Za Xblitz X5 trzeba zapłacić od 290 do 450 złotych w zależności od sklepu. Jak widać warto poszperać w sieci by znaleźć atrakcyjną cenę, chociaż przyznam, że nawet ten dolny pułap wydaje mi się zbyt wygórowaną ceną, jak na możliwości kamery.

wideorejestrator samochodowy xblitz x5 14 20190323 1380931539

 Przykład menu kamery

 

Plusy Minusy
  • ciekawy wygląd
    łatwa obsługa
    dobra jakośc obrazu
    możliwość streamingu przez WIFI


cena
przeciętne / standardowe możliwości 

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube