PocketBook Touch HD 3

Czytnik wart grzechu

Więcej...

Audictus Adrenaline

Eleganckie z dobrym brzmieniem

Więcej...

AOC AGON AG251FZ

Monitor zaprojektowany dla graczy

Więcej...

Sennheiser Momentum Wireless Black

Słuchawki na piątkę

Więcej...

Lanberg RO-175GE

Tani router dla każdego

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test skanera IRIScan Book 5 WiFi

  • Opublikowano: niedziela, 18, marzec 2018 06:17
  • 18 Mar

Spis treści

Wydawałby się, że dziś w erze smartfonów z wbudowanymi aparatami fotograficznymi wysokiej jakości nie ma potrzeby stosowania skanerów. W końcu, po co skanować, skoro szybciej można wykonać zdjęcie? Czy w takim razie warto dziś kupować skanery? Odpowiem na to przy okazji recenzji IRIScan Book 5 WiFi.

IRIScan to firma, która jak sama nazwa wskazuje specjalizuje się w skanowaniu. Cechą charakterystyczną urządzeń tej firmy jest mobilność. I nie inaczej jest z IRIScan Book 5 WiFi. Skaner zapakowano w małe prostokątne pudełko, na którym zaprezentowano zawartość i sposób jego wykorzystania. Nie zabrakło oczywiście najważniejszych cech w najważniejszych (wg producenta) językach. W środku znajduje się skaner, karta SD, kabel USB oraz etui przydatne podczas transportu. Jest też oczywiście instrukcja. Na pewno plusem jest dołączona w komplecie karta pamięci. Większość producentów bardzo często wyposażenie się w tego typu akcesoria zrzuca na barki użytkownika. W tym przypadku wypakowujemy skaner z pudełka i od razu możemy działać.

przenony skaner iriscan book 5 wifi 1 20180316 2012268407

IRIScan Book 5 Wifi

Konstrukcja

IRIScan Book 5 to podłużne urządzenie o przekroju prostokąta ok. 2 x 4 cm i długości ok. 26 centymetrów. Na górnej powierzchni znajduje się mały kolorowy wyświetlacz o przekątnej 1.5’. Obok niego umieszczono sześć przycisków sterujących, przy pomocy których kontrolujemy procesem skanowania. Skaner oferowany jest w różnych wersjach kolorystycznych (czarny, biały, czerwony i turkusowy), do mnie trafiła wersja czarna. Wykonano go z połyskliwego tworzywa, które ponacinano w rowki na bokach i w okolicy wyświetlacza. Pozwala to mocno i pewnie trzymać skaner podczas jego pracy. Na jednym z dłuższych boków umieszczono gniazdo kart pamięci microSD, a na drugim gniazdo microUSB do zasilania. Na spodzie znajdują się rolki ułatwiające przesuwanie skanera oraz listwa skanująca.

przenony skaner iriscan book 5 wifi 2 20180316 1468561411

Skaner w pudełku

Srebrne przyciski zlokalizowane obok wyświetlacza prezentują się elegancko na czarnym tle obudowy. Jednak pomimo wystylizowania ich na przełączniki wykonane z metalu, zrobione są z plastiku. Na płytkach wyżłobiono oznaczenia informujące o funkcjonalności uruchamianej po naciśnięciu. Niestety, oznaczenia nie są tak intuicyjne jak bym sobie życzył. Dodatkowo, na niektórych przyciskach naniesiono trzy oznaczenia, w sposób sugerujący, że trzeba je nacisnąć z lewej, prawej i na środku.
Ogólnie skaner jest wykonany dobrze. Solidnie, trwale a czy funkcjonalnie opowiem za chwilę. Wcześniej rzućmy okiem na jego specyfikację.


Specyfikacja

• Czujnik obrazu: kontaktowy czujnik obrazu (CIS) w kolorze (format A4)
• Rozdzielczość: 300/600/1200 dpi
• Prędkość skanowania strony A4
o Kolor, wysoka rozdzielczość: 4 s
o Czerń, wysoka rozdzielczość: 3 s
o Kolor, niska rozdzielczość: 2 s
o Czerń, niska rozdzielczość: 1 s
• Rozmiar pliku (A4 lub format Letter na karcie MicroSD™ pojemności, np. 4 GB. Zależy od stopnia złożoności układu)
o 1200 dpi w kolorze: 500 obrazów w formacie JPEG
o 600 dpi w kolorze: 1000 obrazów w formacie JPEG
o 300 dpi w kolorze: 2000 obrazów w formacie JPEG
• Format pliku JPEG, PDF lub PDF wielostronicowy
• LCD Kolorowy o przekątnej 1,5” z podglądem przebiegu skanowania
• Port USB Micro-USB
• Gniazdo na zewnętrzną kartę pamięci: Karta MicroSD™ / MicroSDHC™ do 32 GB
• Typ akumulatora: wbudowany akumulator litowy (3,7 V)
• Żywotność akumulatora (skanowanie do karty MicroSD™): 100 stron dziennie po naładowaniu (A4, 300 dpi, kolor)
• Wymiary skanera (W x D x S): 2,2 x 25,9 x 3,8 cm
• Masa skanera: 153 g
• Zawartość pudełka: Skaner IRIScan™ Book 5 WiFi; oprogramowanie Readiris™ Pro & IRISCompressor™ Pro na platformę PC i Mac do pobrania ze strony www, karta SD; kabel USB; etui.

przenony skaner iriscan book 5 wifi 5 20180316 1485782387

Wyświetlacz i przyciski, widać też gniazdo na kartę pamięci

Jak widać skaner może przetwarzać obrazy w formacie A4, a to oznacza to, że zeskanujemy większość dokumentów. Do wyboru mamy trzy rozdzielczości, co na pewno wpłynie na wagę plików, które otrzymamy po zeskanowaniu. Poniżej producent dla ułatwienia pokazał, ile plików 300 dpi, 600 dpi i 1200 dpi zmieści się na dołączonej do zestawu karacie 4 GB. Jak widać różnica jest spora – pomiędzy najniższą a najwyższą rozdzielczością jest czterokrotna różnica.
Akumulator pozwoli na zeskanowanie do 100 stron. Jak na skaner mobilny, ilość ta wydaje się wystarczająca. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę, że skanowanie strony trwa – tak jak napisał producent – sekundę w przypadku dokumentu czarno białego, można takich dokumentów w ciągu dnia zeskanować całkiem sporo. Pod warunkiem, że bateria ładuje się szybko.

przenony skaner iriscan book 5 wifi 6 20180316 1744615165

Gniazdo do ładowania

Skaner jest lekki, waży ok. 153 g, czyli mniej więcej tyle, co niektóre myszki do komputera. Jego prostokątna, kompaktowa konstrukcja pozwoli go łatwo i sprawnie przewozić.


Przejdźmy teraz do skanowania

Obsługa skanera jest bardzo prosta – teoretycznie. Wystarczy go włączyć i urządzenie jest gotowe do pracy. Przy pomocy przycisków możemy je skonfigurować ustawiając odpowiednią rozdzielczość, rodzaj skanu – do jpg, do pdf-a i do pdf-a wielostronicowego. Odpowiednie ustawienia możemy sparametryzować albo przy pomocy przycisków, które są obok wyświetlacza, albo poprzez menu, które wywołujemy jednym z nich. W takim przypadku będą one traktowane, jako domyślne. Niestety, przez menu trzeba przejść na wyczucie, ponieważ nie ma tam żadnych podpowiedzi, jeśli chodzi o przyciski sterujące. Tak naprawdę trzeba je poznać metodą prób i błędów, bo przygotowana instrukcja nie daje zbyt precyzyjnych instrukcji. Krótko mówiąc, nawigowanie w tym menu jest „nieprzyjazne dla użytkownika”.

przenony skaner iriscan book 5 wifi 8 20180316 1933601268

Ekran główny skanera

Skanowanie realizuje się ręcznie, tzn. po włączeniu skanera trzeba go umieścić na górze skanowanej strony i ręcznie przeciągnąć w stronę jej drugiego końca. I tu pojawia się problem, ponieważ trzeba to zrobić wolno i równomiernie. Warto zadbać o to, by skanowana kartka nie przesunęła się w trakcie jej skanowania. Jeśli będziemy skanować za szybko lub krzywo, na wyświetlaczu pojawi się komunikat błędu. Potrzeba sporo praktyki, by skany eleganckie. Dzięki rolkom skaner przesuwa się lekko, niemniej czasami nawet po teoretycznie poprawnym zeskanowaniu okazuje się, że obraz jest przesunięty. I tu ważna uwaga – skanowanie działa tylko wtedy, gdy rolki się obracają. Przy skanowaniu dokumentów sprawdza się to bardzo dobrze, ale już przy skanowaniu książek jest z tym problem. Po dotarciu do miejsca łączenia stron skaner się zatrzymuje, skręca, blokuje itp. Grubsze woluminy nie układają się równo utrudniając skanowanie. Jest z tym sporo kłopotu. Może to być oczywiście celowe działanie, by dbać o prawa autorskie i nie pozwolić na nielegalne kopiowanie książek, ale, po co wtedy nazywać skaner IRIScan Book WiFi?

przenony skaner iriscan book 5 wifi 9 20180316 1891233320

Uruchomiony proces skanowania

Nazwa wskazuje, że skaner pozwala na bezprzewodowe przesyłanie plików pomiędzy urządzeniem a… smartfonem. Nie da się niestety w prosty sposób bezprzewodowo wysłać skany na komputer. Skaner generuje własną sieć WiFi co oznacza, że proste i szybkie podłączenie go do sieci lokalnej nie należy do prostych zadań. W przypadku smartfona, trzeba będzie „poświęcić” jego połączenie WiFi by połączyć się ze skanerem, a do surfowania po sieci wykorzystać transmisję danych. Ma to oczywiście swoje plusy, ponieważ przechwycenie takiej transmisji jest znacznie trudniejsze. Dzięki temu, niepowołane osoby nie przechwycą skanowanych plików, chociaż jeśli ktoś będzie chciał to i tak to zrobi.
Oczywiście do pracy ze smartfonem, potrzebna jest aplikacja, którą można pobrać z Google Play lub App Store. Bez problemów możną ją pobrać, niestety w moim przypadku (Xiaomi Redmi Pro 4X) przy próbie połączenia ze skanerem wyświetlał się błąd. W efekcie nie udało mi się połączyć i zdalnie przeglądać oraz kopiować pliki na telefon. Szkoda. Oczywiście mogłem obejrzeć aplikację i jej funkcje i przyznam, że nie wygląda ona najlepiej. Pod kątem funkcjonalnym nie oferuje wiele, a szata graficzna trąci trochę myszką, przydałoby się ją odświeżyć.

Screenshot 2018 03 17 20 57 07 230 com.iriscorporate.iriscan  Screenshot 2018 03 17 20 56 32 242 com.iriscorporate.iriscan

Zrzuty ekranowe z aplikacji na smartfonie

Ze strony producenta można pobrać dodatkowe oprogramowanie Readiris Pro. Jest to narzędzie OCR software, które trzeba pobrać ze strony producenta. Podczas pobierania trzeba podać kilka informacji, m.in. miejsce zakupu i nr. zamówienia. Po wypełnieniu formularza powinniśmy dostać maila z potwierdzeniem i linkiem do pobrania. Niestety, do mnie żaden mail nie dotarł (ale też wpisałem przykładowy nr. zamówienia), w spamie również nic nie znalazłem. Ostatecznie więc, nie udało mi się przetestować tego oprogramowania.

przenony skaner iriscan book 5 wifi 10 20180316 1829622802

Skanowanie w toku

Tradycyjnie na koniec kilka słów na temat ładowania baterii. Niestety, wystarcza ona na mniej niż 100 skanów, już po 40-tu bateria sygnalizowała połowę pojemności. Czas ładowania akumulatora to nie cała godzina, oznacza to, że ktoś pracowity może w ciągu jednego dnia zeskanować całkiem sporą liczbę dokumentów.


Podsumowanie

Przyznam, że tym razem IRIScan mnie rozczarował. Miałem już do czynienia ze skanerem tej firmy – IRIScan Note Air 3 i on wypadł zdecydowanie lepiej. Oczywiście przedstawiony powyżej model ma swoje plusy, obrazy można zapisać w formacie jpg lub pdf, w jednej z trzech rozdzielczości do wyboru. Pliki zapisywane są na karcie, można też je (teoretycznie) przesłać na smartfona. Niestety, menu skanera jest mało intuicyjne a aplikacja na smartfonie przy próbie połączenia ze skanerem wyświetla błąd. Biorąc pod uwagę, że urządzenie kosztuje ponad 500 zł, możemy oczekiwać czegoś lepszego. Skanom dokumentów nie można nic zarzucić, jednak już skanowanie książek – a nazwa sugeruje, że skaner jest do tego dedykowany – jest problematyczne.
Być może niektórym klientom biznesowym skaner wyda się atrakcyjny, skanowanie umów czy rachunków jest szybkie i przy dobrej wprawie również dokładne. Tylko czy nie lepiej kupić ten sam model bez WiFi? Albo inny z portfolio IRIScan-a, ale tańszy? Lub w końcu wykorzystać smartfona? Jest szybki, zawsze go mamy przy sobie, a w razie potrzeby można ściągnąć program do odpowiedniego przetwarzania obrazu.

 przenony skaner iriscan book 5 wifi 12 20180317 1587590879

Ostatni rzut oka na IRIScan Book 5 Wifi

 

Plusy Minusy

Solidnie wykonany
Łatwy do transportu
Łatwe skanowanie pojedynczych dokumentów

Problem ze skanowaniem książek
Mało przyjazne menu
Mało intuicyjne przyciski
Problemy z połączeniem z aplikacją na smartfonie

Moja ocena:

robot blogotech ocena 3

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube