Lenovo IdeaPad 720

Elegancki notebook w średniej cenie

Więcej...

Genesis Xenon 400

Sprawna mysz to podstawa

Więcej...

ROG Strix Fusion Wireless

Wysoka jakość i dobre brzmienie

Więcej...

Cooler Master MasterBox Lite 5

Prosta ale elegancka

Więcej...

Fury Thunderjet Gaming Combo Set

3 w 1 czyli wygodny pakiet dla gracza

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test zestawu Air Live Smart Home Kit

  • Opublikowano: niedziela, 17, wrzesień 2017 06:13
  • 17 Wrz

Spis treści

Każdy chyba marzy o tym, by wstać rano i mieć gotową kawę, by wrócić z pracy do ciepłego przytulnego domu, by był on pod opieką, podczas naszej nieobecności, by można było włączać i wyłączać różne urządzenia z dowolnego miejsca… Słowem, każdy marzy o Inteligentnym domu, albo inaczej o Smart Home. Wszystkiego oczywiście nie da się mieć, ale część pewnych przydatnych funkcji może zapewnić Air Live Smart Home Kit, o którym dziś opowiem.

Zanim przedstawię Wam plusy i minusy tego kompletu, jedna mała uwaga. System jest jeszcze w fazie przygotowania (ostatni etap) przed wprowadzeniem na rynek, ostrzeżono mnie więc, że nie wszystko może dobrze działać. Weźcie to pod uwagę oceniając to co Wam przedstawię poniżej.

air live smart home kit 1 20170916 2026751596

Pudełko z zestawem

Zestaw dostarczany jest w kwadratowym pudełku o wymiarach ok. 20x20x20 cm. Projektant bardzo bogato wyposażył je w grafiki prezentujące jego możliwości. Jest też oczywiście zdjęcie pokazujące zawartość opakowania oraz informacja o możliwości sterowania całym system przy pomocy telefonu.
W skład kompletu wchodzi: gateway (centralka, bramka, kontrole, nazwijmy to jak chcemy, ważne jest, że jest to serce systemu), czujnik ruchu PIR, adapter Smart Plug lub kamera Smart IP oraz kompaktowy czujnik reagujący na otwarcie drzwi lub okna. Zwróćcie uwagę, że napisałem Smart Plug lub kamera Smart IP. W moim zestawie testowym znajdują się oba te elementy, natomiast w docelowym komplecie będzie tylko jeden. W sprzedaży dostępne będą trzy konfiguracje: „goła”, z wtyczką inteligentną i z kamerą. Na pudełku jest zaznaczone, co dokładnie znajduje się w środku, zwróćcie na to uwagę, jeśli zdecydujecie się na zakup. Oczywiście system można będzie rozbudować o kolejne elementy, można będzie je oddzielnie dokupić.

air live smart home kit 3 20170916 2009785637

Zawartość zestawu - pełen komplet (kamera i gniazdko występują w różnych konfiguracjach zestawu)

Oprócz samych urządzeń producent dostarcza szereg akcesoriów: dwa zasilacze – jeden z nich to adapter USB na 230V – dwa przewody do sieci LAN (do gateway’a i kamery), przewód USB oraz elementy montażowe takie jak kołki, taśma samoprzylepna, magnes itp. Dzięki nim można w dużym stopniu dopasować sposób montażu do swoich wymagań. Cały komplet wykonano w neutralnej bieli, która doskonale wpasuje się w wystrój każdego domu. Dodam, że wszystko jest elegancko wykończone, nic nie trzeszczy, nie rozpada się. Wygląda to dobrze.
Gateway
Gateway to nic innego jak radiowy punkt dostępowy wyposażony w odpowiednią „inteligencję”, który z jednej strony zbiera informacje z wszystkich czujników i kamer, a z drugiej wysyła je do odpowiedniego oprogramowania. Dlatego też nazwałem to urządzenie sercem systemu, bo bez niego niestety całość nie będzie funkcjonować. Całą elektronikę zamknięto w płaskiej, kwadratowej obudowie o wymiarach ok. 10x10x1.5 cm. Dzięki temu można ten element umieścić tak, by nie rzucał się w oczy. Dolna część wykonana jest z półprzezroczystego tworzywa a gniazdo sieciowe umieszczono w specjalnym otworze na środku. Na przewód sieciowy przygotowano specjalne wyprowadzenie w taki sposób, by nie przeszkadzał on w przyleganiu gateway’a do ściany. Pod dolną częścią obudowy znajdują się etykiety z kodem QR oraz danymi dostępowymi do sieci WiFi. Jeśli zastanawiacie się jak je odczytać – ten element wysuwa się.

air live smart home kit 5 20170916 1183363969

Gateway

Górna część została obudowy jest prawie w całości płaska. Prawie, ponieważ nad logo zestawu umieszczono coś na kształt odwróconego płaskiego haczyka, pod którym znajduje się otwór. Prawdopodobnie otwór ten ma zapewniać dopływ powietrza chłodzącego wewnętrzne podzespoły. Inny powód jego wykonania nie przychodzi mi do głowy.

air live smart home kit 7 20170916 1516435627

Zdejmowana osłona na spodzie urządzenia

Do centralki można podłączyć 232 urządzenia zewnętrzne. W zupełności wystarczy to na zbudowanie inteligentnego systemu zarządzania domem. Wyposażono ją też w syrenę alarmową, której brzmienie możemy wybrać. Do wyboru jest sześć różnych modulacji, można wybrać brzmienie, ale już nie głośność.
Kamera
Ten element zestawu jest drugi pod kątem wielkości po gateway’u. W przeciwieństwie do niego, jej obudowa ma kształt owalny. Obiektyw otoczony jest diodami podczerwieni, pod nim umieszczono czujnik ruchu, który aktywuje kamerę. Obok niego znajdują się trzy diody informujące o: podłączonym zasilaniu, komunikacji bezprzewodowej i obecności karty pamięci. Tę ostatnią montujemy w gnieździe znajdującym się na jednym z boków. Interfejsy: gniazdo zasilania oraz LAN umieszczono z tyłu urządzenia, na wysokości obiektywu.

air live smart home kit 9 20170916 2086561245

Kamera IP (Smart Cube 300W)

Sposób montażu kamery może być różny, chociaż producent przygotował odpowiedni uchwyt, który trzeba sobie samemu złożyć. Niestety do kamery dołączono zasilacz posiadający prosty wtyk. To oznacza, że nie mamy szansy zamontować jej blisko ściany. Musimy mieć co najmniej 5 cm odległości, co przy wykorzystaniu uchwytu dołączonego w komplecie nie powinno być jednak kłopotem.
Smart Plug
Ta część zestawu należy do najprostszych, jest to zwykła wtyczka z gniazdem 230V w trochę większej obudowie i z włącznikiem, który uruchamia zainstalowaną w środku elektronikę. To dzięki temu elementowi możemy sterować oświetleniem, telewizorem, ekspresem do kawy itp. Ale jeden, to niestety mało. Aby mieć pełną kontrolę nad swoim domem, trzeba będzie niestety dokupić kolejne.

air live smart home kit 15 20170916 1749895623

Inteligentna wtyczka (SP-101)

Czujnik ruchu PIR
Przyznam, że dawno nie widziałem tak ciekawie wykonanego czujnika. Zamknięto go w okrągłej obudowie czyniąc z niego małą kulkę, z której wystaje właściwa część czujnika. Do tej obudowy dołączono małą, ruchomą przesłonę, którą możemy ustawić w dowolny sposób ograniczając dzięki temu zakres jego działania. Mam wrażenie, że autor tego czujnika projektując go wzorował się na oku, a dokładniej gałce oka. Patrząc na ten sensor, nasuwa mi się takie skojarzenie.

air live smart home kit 12 20170916 1496289651

Czujnik ruchu PIR (SI-102)

Podstawą czujnika jest mała wyprofilowana podstawka z magnesem. Dzięki niej możemy zamontować czujnik praktycznie w dowolnym położeniu. W środku obudowy znajduje się bateria, która zapewnia mu energię. Możemy ją w prosty sposób wymienić rozkładając obudowę. Problemem może być natomiast zdobycie odpowiedniej baterii – CR123A. Jak widzicie na zdjęciu, nie należy ona do standardowych ogniw AA czy AAA, które można kupić w naszych sklepach.

air live smart home kit 14 20170916 1831620911

Bateria zasilająca czujnik

Czujnik wyposażono w system antysabotażowy. Bazuje on na przycisku, który jest wciśnięty przy zamontowanym czujniku, a wyciśnięty po jego zdjęciu. Jak zapewne się domyślacie, po zdjęciu czujnika zostaje otwarty obwód w następstwie czego następuje wywołanie alarmu. Co będzie, gdy magnes odmówi posłuszeństwa i czujnik sam odpadnie? Na szczęście do zablokowania tego przycisku można wykorzystać również ruchomą przesłonę, o której wspomniałem powyżej.

air live smart home kit 13 20170916 1951314234

Czujnik antysabotażowy

Czujnik reagujący na otwarcie drzwi
Ten element składa się tak naprawę z dwóch części. Jednej montowanej na ramie okna i drugiej montowanej na jego skrzydle. Zbliżenie się tych elementów powoduje wzbudzenie sygnału, co jest sygnalizowane czerwonym podświetleniem. Oprócz reagowania na zamknięcie / otwarcie drzwi, czujnik mierzy również poziom oświetlenia oraz temperaturę.

air live smart home kit 8 20170916 1471259756

Czujnik 3 w 1 (SI-101)

Podobnie jak czujnik ruchu, tak i tutaj w środku umieszczono baterię, taką samą jak w powyżej opisanym elemencie.


Specyfikacja

Centrala - Gateway
• Z-wave plus
• Technologia Peer to Peer (P2P)
• Montaż na ścianie
• Tryb IEEE 802.11n AP
• 1 port LAN
• Wysoki poziom ochrony z szyfrowaniem AES 128 bitów
• Syrena (6 tonów, 110 db)
• Do 60 m
• Do 232 urządzeń Z-wave
CZUJNIK 3 w 1 (SI-101)
• Z-wave plus
• Czujniki temperatury /drzwi i okien /oświetlenia
• Niski pobór energii
• Ochrona przed sabotażem
• Żywotność baterii – 2 lata
Czujnik ruchu PIR Smart Life
• Z-wave plus
• Dystans detekcji ruchu – 8 m
• Kąt detekcji ruchu – 140 stopni
• Dostosowanie kąta i montaż na ścianie
• Ochrona przed sabotażem
• Żywotność baterii – 2 lata
Kamera IP Smart Cube SC-300W
• Czujnik CMOS 3MP 1/3”
• Rozdzielczość 3MP (2048×1536)
• Zasięg podczerwieni – 15m
• Wbudowane: ICR, głośnik, mikrofon
• 802.11n, 10/100 LAN
• Slot na kartę Micro SD
• Prąd: 5V/1A
Inteligentna wtyczka SP-101
• Z-wave plus
• Do 3000W obciążenia rezystancyjnego, lub 320W dla obciążenia fluorescencyjnego
• Ochrona przed przeciążeniem
• Automatyczne raportowanie zużycia energii
• Dłuższy sygnał transmisji Z-wave
• Automatyczny przekaźnik sygnału Z-wave

air live smart home kit 17 20170916 1659466304

Kamera na uchwycie

Jak widać całe rozwiązanie opiera się na technologii Z-wave. Wszystkie urządzenia opracowane w tym standardzie mogą pod włączone do systemu. Zasięg generowanej sieci WiFi ma 60 metrów, możemy go jednak zwiększyć poprzez gniazdka Smart Plug (SP-101), które oprócz zarządzania energią i jej monitorowania mogą również służyć jako repeatery sieci. Na pewno ich plusem jest wbudowane zabezpieczenie przepięciowe, co w przypadku przeciążenia sieci ochroni podłączone do niego urządzenia.
Kamera znajdująca się w zestawie ma zasięg 15 metrów w ciemności. W dzień w zasadzie nas nic nie ogranicza. Powinno to w zupełności wystarczyć do zbudowania systemu monitorującego dom. Tu jedna uwaga, nie jest to kamera zewnętrzna. Ponieważ jednak ma głośnik i mikrofon, może być dobrym wewnętrznym systemem komunikacyjnym. Nie oferuje rozdzielczości 4K, ale 2048×1536 to i tak całkiem nieźle.

air live smart home kit 10 20170916 2025138785

Tył kamery z interfejsami

Podobnie duży zasięg ma czujnik ruchu. Detekcja na odległość 8 metrów z kątem 140 stopni oferuje naprawdę spory obszar do kontroli. Obawę może budzić jedynie wytrzymałość baterii i konieczność jej wymiany, jak również łatwość demontażu takiego czujnika.


Sprawdźmy jak to się zachowuje w praktyce.

Podłączenie gateway’a do prądu i routera nie stwarza kłopotów. Pomimo tego, że producent umieścił w zestawie dwa zasilacze, nie można się pomylić i źle je podłączyć - mają różne wtyczki. Aby uruchomić system trzeba pobrać aplikację z Google Play lub App Store. Niestety, nie przygotowano wersji pod Windowsa, jeśli więc macie telefon z tym systemem, nie skorzystacie z Air Live Smart Home Kit chyba, że w międzyczasie powstanie odpowiednia wersja aplikacji.

Screenshot 20170915 064438

Ekran główny aplikacji

Niestety, po podłączeniu gateway’a mija sporo czasu zanim będzie on gotowy do pracy. O tym, że jest zasilanie informuje żółte podświetlenie, a o tym, że jest gotowy do pracy białe. Na górnej powierzchni widać też białą plamkę pokazującą, że urządzenie działa. W przypadku łączności z podłączonymi czujnikami, np. podczas ich konfiguracji, dość intensywnie miga. Plusem jest to, że centralka sama znajduje czujniki. Robi to automatycznie rejestrując wszystkie, które są w zasięgu. Jedynie kamera wymaga trochę większego zachodu przy konfiguracji – trzeba odczytać kod QR by dodać ją do listy elementów znajdujących się w zestawie.
Na zrzutach ekranowych, które widzicie jest angielsko języczna wersja programu. Oprócz niej są jeszcze dostępne: hiszpańska, japońska i dwie azjatyckie, których niestety nie rozszyfrowałem (chiński i tajwański?). I dobra wiadomość… polska wersja również będzie dostępna. W chwili, gdy testuję ten zestaw, jest ona w końcowej fazie testów.

Screenshot 20170915 064446

Temperatura pokazywana jest w dwóch systemach

Po uruchomieniu aplikacji na ekranie głównym widać listę gateway’ów. W ustawieniach można zaznaczyć opcję by aplikacja od razu przechodziła do kolejnego ekranu – czujników podłączonych do centralki. Mamy, więc od razu szybki podgląd na to, co się dzieje – temperaturę, poziom oświetlenia (w procentach) itp. Po zarejestrowaniu ruchu czujnik online wyświetla na czerwono informację o aktywacji – od razu rzuca się to w oczy. Klikając w wybrany element, otwieramy okno, w którym można ustawić parametry – niestety nie ma żadnej informacji / pomocy, jakie parametry możemy tam ustawić, w jakim zakresie itp. Domyślam się jedynie, że chodzi o poziom np. temperatury, po przekroczeniu którego będzie aktywowany alarm.

Screenshot 20170915 064623

Ustawienia czujnika ruchu

W dolnej części głównego okna umieszczono menu, przy pomocy którego możemy się przełączać pomiędzy rożnymi funkcjami aplikacji. Do wyboru, oprócz głównego okna nazwanego Sensors, mamy Rooms, Scenes, Macros i Schedules. Ostatnie okno to kalendarz, w którym możemy ustawić harmonogram pracy poszczególnych elementów, Macros to miejsce, w którym definiujemy reguły, jak np. wspomniane przekroczenie temperatury czy wzbudzenie ruchu na kamerze czy czujniku ruchu.
W przypadku kamery jest trochę więcej ustawień, bo nie dość, że możemy podglądać świat przy jej pomocy, to jeszcze możemy prowadzić dialog z osobą znajdującą się w jej pobliżu. Oczywiście wydobywający się z niej głos nie należy do najlepszych jakościowo, ale da się rozmawiać. Możemy też wykonać zrzut ekranowy rejestrując widziany przez nią obraz. Urządzenia możemy przypisać do różnych pomieszczeń, co pozwoli łatwiej monitorować wybraną część domu, zwłaszcza w przypadku kamery. Służy do tego okno Rooms. Dla każdego pomieszczenia możemy też inaczej zdefiniować ustawienia pracujących tam elementów systemu. Oprócz reguł możemy zdefiniować również sceny, czyli połączyć kilka różnych czujników w jedną grupę. Dzięki temu można zdefiniować np. zestaw oświetlenia włączany jedną regułą, albo o tej samej porze.

Screenshot 20170915 093159

Ustawienia gateway'a

Oprogramowanie jest proste w obsłudze, dzięki czemu można szybko opanować jego funkcje. Konfiguracja przy pomocy kodów QR jest szybka i sprawna i jedynym zgrzytem jest tak naprawdę czas startu gateway’a i jego synchronizacji z pozostałymi elementami systemu. Napotkałem również na problem podczas ponownego dodawania urządzeń. Po ich usunięciu, kontroler przez długi czas nie mógł ich na nowo odnaleźć. Ponieważ jednak jak wspomniałem zestaw jest w ostatniej fazie „dopieszczania” zakładam, że producent usunie te niedoskonałości.

Screenshot 20170915 064644

Ustawianie alarmu na czujniku otwarcia drzwi

Niestety, poszczególne czujniki – z wyjątkiem kamery – nie rejestrują mierzonych parametrów. Jeśli „wypadną” z systemu, nie będziemy mieli historii mierzonych przez nich parametrów. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kamery, którą możemy wyposażyć w kartę pamięci.


Podsumowanie

Air Live Smart Home Kit to bogaty zestaw. Bogaty zarówno pod kątem zawartości, jak i funkcjonalności. Niestety, jest też cenny. Za posiadanie trzeba będzie zapłacić odpowiednio:
• za zestaw z wtyczką (Smart Plug) SK-101 ok. 870 zł
• za zestaw bez dodatków SK-102 ok. 820 zł
• za zestaw z kamerą (Smart Camera) SK-103 ok. 1300 zł
Nie jest to niestety mało zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że taki zestaw trzeba będzie wzbogacić o kolejne elementy. Moje początkowe obawy odnośnie baterii okazały się nieuzasadnione. Można je bez większych problemów kupić w Internecie.
Na pewno dużą zaletą jest możliwość sterowania całym rozwiązaniem przy pomocy aplikacji na smartfonie, ale też nie oszukujmy się, dziś każdy producent coś takiego oferuje. Na pewno jednak warto wziąć go pod uwagę zastanawiając się nad wyborem systemu monitoringu. System oferuje dużo, chociaż niestety trzeba za niego słono zapłacić.

air live smart home kit 4 20170916 1164909914

 Zestaw Air Live Smart Home Kit biorący udział w testach

Plusy Minusy

bogaty zestaw akcesoriów
prosta aplikacja zarządzająca
łatwa wymiana baterii w czujnikach

cena
nietypowe baterie w czujnikach (są dostępne w sklepach)

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube