uGo Mistral 2.0

Lekki dron do zabawy

Więcej...

Asustor AS3102T v2

Domowy NAS

Więcej...

XPG Emix H20

Słuchawki dla gracza

Więcej...

Rapoo X1900

Klawiatura i mysz od Rapoo

Więcej...

Trust GTX 420 Rath

Zaufane słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test zestawu Air Live Smart Home Kit

  • Opublikowano: niedziela, 17, wrzesień 2017 06:13
  • 17 Wrz

Spis treści

Każdy chyba marzy o tym, by wstać rano i mieć gotową kawę, by wrócić z pracy do ciepłego przytulnego domu, by był on pod opieką, podczas naszej nieobecności, by można było włączać i wyłączać różne urządzenia z dowolnego miejsca… Słowem, każdy marzy o Inteligentnym domu, albo inaczej o Smart Home. Wszystkiego oczywiście nie da się mieć, ale część pewnych przydatnych funkcji może zapewnić Air Live Smart Home Kit, o którym dziś opowiem.

Zanim przedstawię Wam plusy i minusy tego kompletu, jedna mała uwaga. System jest jeszcze w fazie przygotowania (ostatni etap) przed wprowadzeniem na rynek, ostrzeżono mnie więc, że nie wszystko może dobrze działać. Weźcie to pod uwagę oceniając to co Wam przedstawię poniżej.

air live smart home kit 1 20170916 2026751596

Pudełko z zestawem

Zestaw dostarczany jest w kwadratowym pudełku o wymiarach ok. 20x20x20 cm. Projektant bardzo bogato wyposażył je w grafiki prezentujące jego możliwości. Jest też oczywiście zdjęcie pokazujące zawartość opakowania oraz informacja o możliwości sterowania całym system przy pomocy telefonu.
W skład kompletu wchodzi: gateway (centralka, bramka, kontrole, nazwijmy to jak chcemy, ważne jest, że jest to serce systemu), czujnik ruchu PIR, adapter Smart Plug lub kamera Smart IP oraz kompaktowy czujnik reagujący na otwarcie drzwi lub okna. Zwróćcie uwagę, że napisałem Smart Plug lub kamera Smart IP. W moim zestawie testowym znajdują się oba te elementy, natomiast w docelowym komplecie będzie tylko jeden. W sprzedaży dostępne będą trzy konfiguracje: „goła”, z wtyczką inteligentną i z kamerą. Na pudełku jest zaznaczone, co dokładnie znajduje się w środku, zwróćcie na to uwagę, jeśli zdecydujecie się na zakup. Oczywiście system można będzie rozbudować o kolejne elementy, można będzie je oddzielnie dokupić.

air live smart home kit 3 20170916 2009785637

Zawartość zestawu - pełen komplet (kamera i gniazdko występują w różnych konfiguracjach zestawu)

Oprócz samych urządzeń producent dostarcza szereg akcesoriów: dwa zasilacze – jeden z nich to adapter USB na 230V – dwa przewody do sieci LAN (do gateway’a i kamery), przewód USB oraz elementy montażowe takie jak kołki, taśma samoprzylepna, magnes itp. Dzięki nim można w dużym stopniu dopasować sposób montażu do swoich wymagań. Cały komplet wykonano w neutralnej bieli, która doskonale wpasuje się w wystrój każdego domu. Dodam, że wszystko jest elegancko wykończone, nic nie trzeszczy, nie rozpada się. Wygląda to dobrze.
Gateway
Gateway to nic innego jak radiowy punkt dostępowy wyposażony w odpowiednią „inteligencję”, który z jednej strony zbiera informacje z wszystkich czujników i kamer, a z drugiej wysyła je do odpowiedniego oprogramowania. Dlatego też nazwałem to urządzenie sercem systemu, bo bez niego niestety całość nie będzie funkcjonować. Całą elektronikę zamknięto w płaskiej, kwadratowej obudowie o wymiarach ok. 10x10x1.5 cm. Dzięki temu można ten element umieścić tak, by nie rzucał się w oczy. Dolna część wykonana jest z półprzezroczystego tworzywa a gniazdo sieciowe umieszczono w specjalnym otworze na środku. Na przewód sieciowy przygotowano specjalne wyprowadzenie w taki sposób, by nie przeszkadzał on w przyleganiu gateway’a do ściany. Pod dolną częścią obudowy znajdują się etykiety z kodem QR oraz danymi dostępowymi do sieci WiFi. Jeśli zastanawiacie się jak je odczytać – ten element wysuwa się.

air live smart home kit 5 20170916 1183363969

Gateway

Górna część została obudowy jest prawie w całości płaska. Prawie, ponieważ nad logo zestawu umieszczono coś na kształt odwróconego płaskiego haczyka, pod którym znajduje się otwór. Prawdopodobnie otwór ten ma zapewniać dopływ powietrza chłodzącego wewnętrzne podzespoły. Inny powód jego wykonania nie przychodzi mi do głowy.

air live smart home kit 7 20170916 1516435627

Zdejmowana osłona na spodzie urządzenia

Do centralki można podłączyć 232 urządzenia zewnętrzne. W zupełności wystarczy to na zbudowanie inteligentnego systemu zarządzania domem. Wyposażono ją też w syrenę alarmową, której brzmienie możemy wybrać. Do wyboru jest sześć różnych modulacji, można wybrać brzmienie, ale już nie głośność.
Kamera
Ten element zestawu jest drugi pod kątem wielkości po gateway’u. W przeciwieństwie do niego, jej obudowa ma kształt owalny. Obiektyw otoczony jest diodami podczerwieni, pod nim umieszczono czujnik ruchu, który aktywuje kamerę. Obok niego znajdują się trzy diody informujące o: podłączonym zasilaniu, komunikacji bezprzewodowej i obecności karty pamięci. Tę ostatnią montujemy w gnieździe znajdującym się na jednym z boków. Interfejsy: gniazdo zasilania oraz LAN umieszczono z tyłu urządzenia, na wysokości obiektywu.

air live smart home kit 9 20170916 2086561245

Kamera IP (Smart Cube 300W)

Sposób montażu kamery może być różny, chociaż producent przygotował odpowiedni uchwyt, który trzeba sobie samemu złożyć. Niestety do kamery dołączono zasilacz posiadający prosty wtyk. To oznacza, że nie mamy szansy zamontować jej blisko ściany. Musimy mieć co najmniej 5 cm odległości, co przy wykorzystaniu uchwytu dołączonego w komplecie nie powinno być jednak kłopotem.
Smart Plug
Ta część zestawu należy do najprostszych, jest to zwykła wtyczka z gniazdem 230V w trochę większej obudowie i z włącznikiem, który uruchamia zainstalowaną w środku elektronikę. To dzięki temu elementowi możemy sterować oświetleniem, telewizorem, ekspresem do kawy itp. Ale jeden, to niestety mało. Aby mieć pełną kontrolę nad swoim domem, trzeba będzie niestety dokupić kolejne.

air live smart home kit 15 20170916 1749895623

Inteligentna wtyczka (SP-101)

Czujnik ruchu PIR
Przyznam, że dawno nie widziałem tak ciekawie wykonanego czujnika. Zamknięto go w okrągłej obudowie czyniąc z niego małą kulkę, z której wystaje właściwa część czujnika. Do tej obudowy dołączono małą, ruchomą przesłonę, którą możemy ustawić w dowolny sposób ograniczając dzięki temu zakres jego działania. Mam wrażenie, że autor tego czujnika projektując go wzorował się na oku, a dokładniej gałce oka. Patrząc na ten sensor, nasuwa mi się takie skojarzenie.

air live smart home kit 12 20170916 1496289651

Czujnik ruchu PIR (SI-102)

Podstawą czujnika jest mała wyprofilowana podstawka z magnesem. Dzięki niej możemy zamontować czujnik praktycznie w dowolnym położeniu. W środku obudowy znajduje się bateria, która zapewnia mu energię. Możemy ją w prosty sposób wymienić rozkładając obudowę. Problemem może być natomiast zdobycie odpowiedniej baterii – CR123A. Jak widzicie na zdjęciu, nie należy ona do standardowych ogniw AA czy AAA, które można kupić w naszych sklepach.

air live smart home kit 14 20170916 1831620911

Bateria zasilająca czujnik

Czujnik wyposażono w system antysabotażowy. Bazuje on na przycisku, który jest wciśnięty przy zamontowanym czujniku, a wyciśnięty po jego zdjęciu. Jak zapewne się domyślacie, po zdjęciu czujnika zostaje otwarty obwód w następstwie czego następuje wywołanie alarmu. Co będzie, gdy magnes odmówi posłuszeństwa i czujnik sam odpadnie? Na szczęście do zablokowania tego przycisku można wykorzystać również ruchomą przesłonę, o której wspomniałem powyżej.

air live smart home kit 13 20170916 1951314234

Czujnik antysabotażowy

Czujnik reagujący na otwarcie drzwi
Ten element składa się tak naprawę z dwóch części. Jednej montowanej na ramie okna i drugiej montowanej na jego skrzydle. Zbliżenie się tych elementów powoduje wzbudzenie sygnału, co jest sygnalizowane czerwonym podświetleniem. Oprócz reagowania na zamknięcie / otwarcie drzwi, czujnik mierzy również poziom oświetlenia oraz temperaturę.

air live smart home kit 8 20170916 1471259756

Czujnik 3 w 1 (SI-101)

Podobnie jak czujnik ruchu, tak i tutaj w środku umieszczono baterię, taką samą jak w powyżej opisanym elemencie.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube