ZOTAC Zbox PI225 pico

Komputer kieszonkowy

Więcej...

PocketBook InkPad 3

Nowy czytnik PocketBoook

Więcej...

Philips 245C

Ultra cienki monitor

Więcej...

MyKronoz ZeFit 4HR

Wodoodporna opaska z dużymi możliwościami

Więcej...

Rapoo V210

Mała, sprytna mysz dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test kamery Creative Live!Cam IP SmartHD

 • Opublikowano: niedziela, 08, styczeń 2017 07:58
 • 08 Sty

Wydawało by się, że w czasach smartfonów, telefonów i notebooków wyposażonych w kamery, takie akcesoria jak samodzielne kamery przestaną funkcjonować na rynku. Jednak wbrew rosnącej popularności urządzeń wyposażonych w możliwość rejestracji obrazu, w sklepach wciąż pojawiają się nowe kamery internetowe. Wciąż chcemy przecież monitorować swoją własność - dom, garaż, działkę itp. Warto więc od czasu do czasu przyjrzeć się temu, co takie kamery oferują. Dziś opowiem Wam o Creative Live!Cam IP SmartHD - kamerze do zastosowań domowych.

Urządzenie dostarczane jest w twardym kartoniku, które już z daleka pokazuje jak kamera wygląda. Tradycyjnie na bokach umieszczono różne parametry techniczne, zdjęcia z kamery oraz oczywiście kilka informacji marketingowych zachęcających do zakupu. Na jednym z boków umieszczono QRCode, który przyspiesza połączenie z kamerą. W środku oprócz kamery znajduje się przewód USB, adapter USB na 230V i instrukcja. Nie ma niestety żadnego nośnika z programem do konfiguracji kamery czy zarządzania otrzymywanym z niej obrazem. Niestety, mamy takie czasu, że bez Internetu ani rusz.

kamera creative livecam ip smarthd 15 20170107 1319711993

Opakowanie kamery

Live!Cam IP SmartHD ma kształt zaokrąglonego prostokąta umieszczonego na małej (ok. 3 cm) nóżce. Z jednej strony została ona na stałe przymocowana do korpusu kamery, z drugiej strony kuliste zakończenie tworzące ruchomy przegub pozwala na całkiem spore ruchy urządzenia. Przegub łączy kamerę z płaską podstawą, która od spodu została wyposażona w przylepiec pozwalający zamontować urządzenie do płaskiej powierzchni. W komplecie z kamerą dostarczana jest również płaska, okrągła metalowa płytka z kołkiem do montażu na ścianie.

kamera creative livecam ip smarthd 17 20170107 1495983182

Kamera Crative Live!Cam IP SmartHD

W górnej części korpusu umieszczono obiektyw. Na otaczającym go pierścieniu wygrawerowano jego parametry, jednak litery są na tyle małe, że moje 18-letnie oczy (od kilku lat, co roku kończę 18-kę) nie są w stanie ich odczytać. Z tyłu widać otwory wentylacyjne, otwory mikrofonu i głośnika, port microUSB oraz śruby, przy pomocy których zmontowano obudowę. Szkoda, że mikrofon umieszczono z tyłu, jeśli zamontujemy Live!Smart HD blisko ściany, dźwięk będzie przez nią tłumiony. Z kolei port microUSB zapewnia tylko zasilanie. Z boku umieszczono gniazdo na kartę pamięci microSD. Błyszcząca powierzchnia z przodu i obłe kształty obudowy powodują, że kamera prezentuje się elegancko. Jej neutralny, czarny kolor będzie pasował do każdego wnętrza, a niewielki rozmiar pozwoli dyskretnie zamontować w wybranym miejscu.


Sprawdźmy teraz, jakie możliwości techniczne ma ta kamera.

 • Waga: 94 g
 • Kolor: biały lub czarny
 • Wymiary (szer. x wys. x gł.): 121 x 70 x 70 mm
 • Kamera: czujnik CMOS 1280 x 720 HD
 • Noktowizor: 4 podczerwone diody LED z filtrem odcięcia podczerwieni
 • Kąt widzenia 110°
 • Ustalona ostrość
 • Cyfrowy zoom
 • Wykrywanie ruchu i dźwięku
 • Film: 1280 x 720 przy maksymalnie 25 kl./s
 • Nagrywanie obrazu:
  • Nagrywanie ciągłe do 43 godzin*
  • Nagrywanie do 50 godzin* z wyzwalaniem przez zdarzenia
 • Pamięć: karta microSDHC o pojemności do 32 GB
 • Format pliku:
  • Film: MP4(H.264)
  • Zdjęcie: JPEG
 • Dźwięk:
  • 2-kierunkowy
  • Mikrofon typu „naciśnij, by mówić”
  • Głośnik
 • Łączność:
  • Standard Wi-Fi: IEEE 802.11b/g/n
  • Częstotliwość Wi-Fi: 2,4 GHz
  • Zabezpieczenia Wi-Fi: WPA2-PSK, WPA-PSK
  • Połączenie sieciowe: równorzędne (P2P)
 • Zasilanie: Micro USB (5 V, 1 A)
 • Wymagania systemowe: iOS 8.0 lub nowszy, Android™ 4.0 lub nowszy, Windows® 7 lub nowszy, Mac® OS X® 10.11 lub nowszy
 • Zawartość opakowania: Creative Live! Cam IP SmartHD, kabel USB, zasilacz sieciowy, zestaw montażowy, poradnik Szybki start.

 

Jak widać, system wizyjny opiera się na czujniku CMOS oferującym rejestrację obrazu w rozdzielczości HD. Oferuje też szeroki kąt widzenia, chociaż niektóre kamery, zwłaszcza te do zastosowań zewnętrznych, są wyposażone w czujniki oferujące większy zakres obserwacji. Kamera reaguje na ruch, dzięki czemu włączy się sama gdy zajdzie taka potrzeba. Wydłuży to i tak dość długi czas jej pracy, według tego co pisze producent w specyfikacji, kamera może rejestrować obraz przez 43 godziny (prawie 2 dni ciągłego nagrywania). Oczywiście pod warunkiem, że wyposażymy kamerę w kartę o maksymalnej pojemności, jaką może on obsługiwać - 32 GB, i że nie ustawimy ciągłego nagrywania.

kamera creative livecam ip smarthd 21 20170107 1479071352

Tył kamery

Filmy rejestrowane są w plikach mp4 (w praktyce wygląda to inaczej), kodowane są przy pomocy chyba najpopularniejszego dziś kodeka - H.264. Obiektyw ma możliwość przybliżania, jest to jednak generowane cyfrowo z poziomu aplikacji sterującej kamerą. Wbudowany dwukierunkowy mikrofon pozwala na interakcję z osobą lub osobami, które są po drugiej stronie kamery.
Urządzenie komunikuje się ze światem przy pomocy WiFi, niestety bez najnowszego standardu 802.11ac, za to z szyfrowaniem, które jest stosowane w wersjach WIFI 802.11b/g/n. Pod tym kątem nie ma d czego się przyczepić.


Oprogramowanie i użytkowanie

Przejdźmy teraz do sterowana kamerą. Potrzebna jest do tego aplikacja, którą można pobrać z Google Play, Windows Store, Apple Store jeśli chodzi o urządzenie mobilne oraz ze strony producenta jeśli chodzi o Windowsa czy MacOS-a. Urządzenie jest na tyle nowe, że oprogramowanie Live!Cam na komputery PC, jest w wersji Beta. I to niestety czasem widać.

kamera creative livecam ip smarthd 25 20170107 1412918419

Program do zarządzania kamera na komputerze stacjonarnym

Aplikacja po zainstalowaniu wymaga zalogowania. Wcześniej oczywiście, o ile nie mamy konta na platformie Creative, trzeba się zarejestrować. Po uruchomieniu otwiera się okno podzielone na trzy części. Z lewej strony znajduje się proste menu, w którym mamy kilka opcji do wyboru: Add Device, Local Device, Manage Device, View Photo i View Recording. Po prawej stronie zlokalizowano listę lokalnie podłączonych urządzeń, ale to centralna część aplikacji jest najważniejsza. To tu możemy obserwować podgląd z kilku kamer jednocześnie. Tak naprawdę to tylko z czterech i nie ma możliwości zmiany tej liczby. Nie ma też możliwości zmiany położenia obrazu wyświetlanego z danej kamery. W każdej chwili możemy jednak ukryć boczne paski pozostawiając tylko widok z kamery. Można też rozciągnąć obraz na cały ekran pozostawiając podgląd czterech kamer lub tylko jednej (klikamy dwa razy na przekazie z konkretne kamery).

kamera creative livecam ip smarthd 27 20170107 1717175150

Paski narzędzi na obrazie z kamery

Przesuwając kursor na okienko z obrazem z kamery, powodujemy wyświetlenie u góry i na dole pasków narzędziowych. Górny dotyczy udostępniania widoku z kamery (podajemy nazwę konta użytkownika, któremu chcemy udostępnić obraz), dodanie do ulubionych, czy wyłączenie bocznych pasków, o którym wspominałem. Z kolei na dole mamy do dyspozycji ikonki pozwalające na wykonanie zdjęcia, uruchomienie procesu nagrywania, włączenie komunikacji głosowej, skrót do ustawień oraz uruchomienie widoku pełnoekranowego (cały czas podzielonego na cztery części). Niestety czasem też widać słabość aplikacji w wersji Beta - uruchomienie komunikacji głosowej przy lokalnym podłączeniu kamery (za pośrednictwem przewodu USB) powoduje utratę połączenia z kamerą.

kamera creative livecam ip smarthd 26 20170107 1705208573

Zakładki w aplikacji na komputerze stacjonarnym

Aplikacja dostępna jest w wersji angielskiej, co niestety dla niektórych osób może być mało komfortowe. Co prawda nie ma ona zbyt wielu opcji, ale tym bardziej nie rozumiem dlaczego nie może być ona dostępna z polską lokalizacją. W końcu nie ma tam zbyt wielu słów do tłumaczenia. Wybranie opcji My Device powoduje wyświetlenie okna, w którym umieszczono 3 zakładki: My Device, My Collection i Friends Share. W pierwszej widać podłączone kamery, w ostatniej konta znajomych, którym udostępniliśmy swoją kamerę. My Collection niestety nie rozszyfrowałem, bo pomimo zapisanych zdjęć i filmów, nic mi się tam nie wyświetlało. Z kolei View Photo przekierowuje nas do miejsca, gdzie są przechowywane zdjęcia wykonane przy pomocy Live!Cam IP Smart HD. Niestety, zdjęcia są przechowywane na karcie pamięci zamontowanej w kamerze, której jednak nie widać z poziomu komputera. Trzeba kartę wymontować z urządzenia i dopiero po umieszczeniu w komputerze można przeglądać zdjęcia.
Inaczej działa ostatnia opcja - View Recording. Wybranie opcji zapisywania filmu powoduje jego zachowanie na komputerze w katalogu Videos (ścieżka dostępu jest widoczna w oknie programu). Po wybraniu tej opcji możemy przejrzeć listę filmów i oczywiście je odtworzyć.

kamera creative livecam ip smarthd 24 20170107 1017929243

Okno aktywnych kamer

Trochę inaczej działa aplikacja w wersji mobilnej. W niej również możemy podejrzeć obraz z kilku kamer, ale niestety tylko trzymając telefon w pozycji pionowej. Jak nietrudno się domyślić, tak ustawiony obraz nie pozwala dojrzeć wszystkich szczegółów. Program niestety nie obsługuje funkcji żyroskopu. Możemy za to ustawić zapisywanie zarejestrowanych filmów i zdjęć w chmurze. Kupując kamerę i aktywując konto, dostajemy 30 dniowy okres próbny, po tym czasie trzeba niestety wykupić dostęp, co niestety nie jest tanie (jak na warunki polskie), bo za trzy miesiące trzeba zapłacić 41.94$. Za tę kwotę dostaniemy powierzchnię pozwalającą na archiwizowanie 10 dniowej aktywności kamery. Po tym okresie najstarsze nagrania są nadpisywane.

kamera creative livecam ip smarthd 6 20170107 1158315996

Opłaty za korystanie z chmury

Możemy też zdefiniować kilka różnych parametrów, takich jak: czułość wykrywania ruchu, czy dźwięku. Niektóre parametry są dziwne i mało zrozumiałe, bo mamy np. do ustawienia częstotliwość prądu zasilania - 50Hz i 60Hz. Co to za różnica w przypadku gdy stosujemy przewód USB podlegający standaryzacji?
W przypadku aplikacji mobilnej możemy jednak ustawić harmonogram zapisywania na karcie pamięci. Możemy wybrać nie tylko dni, ale i godziny, kiedy obraz z kamery ma być zapisany. Niestety, dotyczy to tylko filmów, nie można ustawić harmonogramu robienia zdjęć. Tak jak w przypadku aplikacji z komputera stacjonarnego, tak i tu można udostępnić obraz innym użytkownikom.

kamera creative livecam ip smarthd 1 20170107 1969556355

Okno wyszukiwania kamer na urządzeniu mobilnym

Aplikacja na smartfonie ma zdecydowanie większe możliwości, jest też bardziej dopracowana. I jest w wersji polskiej. Wskazuje to, w którą stronę poszedł główny nacisk producenta jeśli chodzi o sterowanie kamerą. Więcej okienek, więcej parametrów do ustawienia i bardziej intuicyjna i przejrzysta forma ich przedstawienia. Przede wszystkim jednak jest to program stabilny, dopracowany.
Obraz kamery nie jest niestety pozbawiony zniekształceń. Widać, że jego rogach zaokrąglenia charakterystyczne dla tzw. efektu "rybiego oka". Niemniej obraz jest wyraźny, nawet ten zarejestrowany w ciemnościach. Pomimo braku oświetlenia, kamera doskonale radzi sobie rejestrując każdy szczegół. Zdarzyły się jednak pliki, które miały na tyle duże zniekształcenia, że obraz był po prostu nie czytelny.

kamera creative livecam ip smarthd 3 20170107 1179502274

Aktywna kamera na urządzeniu mobilnym

Nie omieszkałem również przetestować komunikacji głosowej. O ile jednak głos osób stojących przed kamerą w odległości ok. 1m był dobrze słyszalne (3m wymagały już podniesionego głosu), o tyle transmisja w drugą stronę wypadła znacznie gorzej. Być może jest to wina zastosowanego głośnika, w każdym razie głos wydobywający się z kamery był chropowaty i trudno zrozumiały. Przy większej odległości ta droga komunikacji stawała się nie efektywna.

Działanie kamery sygnalizowane jest zapaloną diodą - czerwoną w przypadku nawiązywania połączenia i konfiguracji i niebieską w przypadku normalnej pracy.

kamera creative livecam ip smarthd 9 20170107 1217775768

Harmonogramowanie nagrań na smartfonie

Pliki zapisywane są w formacie *.v264 (co nie zgadza się ze specyfikacją publikowaną przez producenta na stronie www) i o ile są one poprawnie interpretowane przez aplikację zarządzającą kamerą, o tyle w przypadku chęci obejrzenia filmów w innym programie, trzeba zmienić ich rozszerzenie lub przypisać ten format do programu odtwarzającego. Nie każdy jednak odtwarzacz będzie poprawnie je odczytywał i odtwarzał. Ja korzystałem z odtwarzacza All Player 7.0 i niestety, nie wszystko działało poprawnie. Nie dało się np. przewijać filmów.


Podsumowanie

Wizualnie kamera prezentuje się bardzo dobrze. Również zarejestrowany obraz jest bardzo dobrej jakości. Szkoda tylko, że plik zapisywane są w niestandardowym formacie. Szkoda też, że program udostępniony przez producenta jest w wersji beta. Można oczywiście skupić się na urządzeniu mobilnym i sterowaniu kamerą przy pomocy smartfona czy tabletu, ale nie każdy lubi w ten sposób zarządzać swoim urządzeniami (chociaż ma to swoje plusy). Dodatkowo, ograniczenie miejsca rejestracji tylko do karty pamięci zubaża nasze możliwości archiwizacji obrazu.
Niestety, za tę kamerę producent każe nam zapłacić w swoim sklepie internetowym ok. 70 euro. Moim zdaniem jest to kwota nie adekwatna do tego, co dostajemy w zamian.

kamera creative livecam ip smarthd 18 20170107 1593409263

Kamera w czasie nagrywania

Plusy Minusy

wysoka jakość wykonania urządzenia
dobra jakość obrazu
bardzo dobra jakość obrazu w ciemności

program na PC w wersji beta
niestabilność oprogramowania
różne miejsca zapisywania zdjęć i filmów

Moja ocena:

robot blogotech ocena 3

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube