foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Wśród najbardziej rozpoznawalnych marek kamer samochodowych na pewno jest miejsce dla Mio. Firma, do której należy ten brand funkcjonuje na rynku elektroniki od 1982 roku, ale pierwsze akcesoria do samochodów zostały przez nią wprowadzone na rynek dopiero w 2013 roku. Niemniej, świadczy to o długiej historii i dużym doświadczeniu stojącym za poszczególnymi produktami. A ponieważ dawno nie miałem żadnej kamery samochodowej Mio w rękach chętnie sięgnąłem po model C560.

Tradycyjnie zacznę od opakowania - jest bardzo pomarańczowe. Ten kolor dominuje w całej szacie graficznej pudełka. Nie zabrakło oczywiście zdjęcia pokazującego jak wygląda schowana w środku kamera. Jest też kilka parametrów technicznych, które mają przybliżyć możliwości urządzenia. Przedstawiono je zarówno w postaci listy (na boku opakowania), jak i w postaci ikon. W środku znajduje się kamera, uchwyt do mocowania na szybie, samochodowy przewód zasilający oraz instrukcja użytkowania. Niestety, nie ma karty pamięci, nie ma też przewodu microUSB pozwalającego połączyć kamerę z komputerem.

wideorejestrator samochodowy mio mivue c560 1 20211113 1097798778

Opakowanie

Konstrukcja

Część robocza to dwucalowy ekran zamknięty szeroką, solidną ramką. Konstrukcja z równego prostokąta miękkimi krzywiznami przechodzi w przesunięty ostrosłup o ściętym stożku. Na jego szczycie, w lekkim zagłębieniu umieszczono obiektyw. Na obwodzie powstałego tam kołnierza producent umieścił napisy informujące o czułości sensora. Nad obiektywem widać specyficzną „półeczkę”, która jest podstawą uchwytu łączącego kamerę z elementem mocującym ją na szybie.

wideorejestrator samochodowy mio mivue c560 3 20211113 1993649720

 

Działanie kamery kontrolujemy przy pomocy czterech przycisków umieszczonych na prawym boku. Najważniejsze przyciski – zasilania i nagrywania – umieszczono na górze i dole i jednocześnie wyróżniono je specyficznymi wyprofilowaniami. Z kolei na lewym umieszczono dwa gniazda: microUSB do zasilania oraz na karty pamięci microUSB.
Wideorejestrator montowany jest na uchwycie z krótkim ramieniem. Jest tam jeden przegub kulowy, który pozwala na ustawienie obiektywu pod pożądanym kątem. Przegub jest ciasno spasowany, co stwarza pewną trudność w ustawieniu kamery, ale z drugiej strony zapewnia jej stabilną pozycję. Niestety, śruba dociskająca ten przegub nie należy do wygodnych w obsłudze, musicie więc uzbroić się w „pewna dozę” cierpliwości.


Spójrzmy teraz na specyfikację

• Wielkość ekranu: 2"
• Rozdzielczość nagrywania: Full HD 1080p / 30fps
• Sensor optyczny nagrywania: Sony premium STARVIS CMOS
• Przysłona: F 1.8
• Format nagrywania: .MP4 (H.264)
• Kąt widzenia optyki: 150°
• Nagrywanie dźwięku
• Sensor przeciążeń
• Obsługa kart pamięci: microSD, do 128 GB (class 10)
• Zakres temperatur pracy: -10° to +60° C
• Bateria: 240mAh
• Wysokość (mm): 61
• Szerokość (mm): 54
• Grubość (mm): 37.7
• Waga (gr): 67.5
• Mikrofon: Tak
• Głośnik: Tak
• Ruchoma głowica mocująca: tak
• Kamera tylna: Opcjonalnie
• Obsługa zestawu Mio SmartBox Hardwire Kit: Opcjonalnie
• Funkcje oprogramowania: Ekran w trybie HUD / informacyjnym, Tryb parkingowy, Nagrywanie zdarzeń, Balans bieli (EV), Tryb Zdjęcia, Automatyczne uruchomienie, Czujnik wstrząsu.

wideorejestrator samochodowy mio mivue c560 5 20211113 2087366324

Widok na przyciski umieszczone na boku kamery

Krótka analiza specyfikacji pokazuje, że obraz rejestrowany przy pomocy tej kamery ma rozdzielczość 1080p, czyli mamy do czynienia z Full HD. Za dobrą jakość nagrywania odpowiada czujnik Sony, jeden z najczęściej stosowanych w tego typu urządzeniach. Pozostałe parametry nie odbiegają od innych kamer samochodowych obecnych na rynku. Na uwagę zasługuje kąt widzenia – 150 stopni - nie należy do szeroko rozpowszechnionych. Najczęściej, w przypadku wideorejestratorów samochodowych miałem do czynienia z kątem 135 lub 170 stopni. Tu jak widać mamy wartość wypośrodkowaną.
Waszą uwagę zwrócę na jeszcze jedną rzecz – na opcjonalną obsługę tylnej kamery. Jak pamiętacie w części opisowej nie było śladu po możliwości podpięcia tylnej kamery. Proponuję więc podejść do tego ostrożnie, zwłaszcza że producent nie oferuje wśród akcesoriów dedykowanych do C560 tylnej kamery. Jeśli Wam na tym zależy proponuję dla bezpieczeństwa od razu zainwestować w zestaw składający się z dwóch kamer.

wideorejestrator samochodowy mio mivue c560 7 20211113 1215914605

Kamera zamontowana na uchwycie

I na koniec tej części - czymś nowym jest jeszcze obsługa kart pamięci o pojemności 128 GB. Do tej pory „standardem” była obsługa kart 32 GB.


Oprogramowanie

Użytkownicy kamery mogą ze strony producenta pobrać oprogramowanie MiVue™ Manager, które ułatwia zarządzanie nagranymi filmami oraz oczywiście ich przeglądanie. Ma on kilka ciekawych funkcji, które jednak nie zmieniły się od kilku lat. Program ten poznałem już w 2016 oku, gdy recenzowałem kamerę MiVue C330. Od tego czasu aplikacja nie uległa zmianie. Nagrane przy pomocy wideorejestratora filmy można odtworzyć, udostępnić je na swoim koncie na YouTube lub Facebook-u, prześledzić swoją trasę na Google Maps i oczywiście zarządzać plikami sortując je według typu i daty. Program pozwala również analizować kierunek poruszania się pojazdu, co pozwala np. sprawdzić czy samochód nie wpada w poślizg. Można też obejrzeć film z analizą kierunku, program wizualizuje w tym miejscu siły działające na pojazd. Ponieważ jednak nie ma żadnych czujników, z których byłyby pobierane dane do tej symulacji, sugeruję traktować to z lekkim przymrużeniem oka. Pięć lat temu, taka wizualizacja była ciekawa, dziś to trochę mało. Ciekawostka, ale tylko ciekawostka.

capture 002 11112021 174641

MiVue Manager

Montaż

Przymocowanie kamery do szyby nie nastręcza problemów. Dźwignia przyssawki powoduje powstanie podciśnienia, które przytrzymuje uchwyt na miejscu. Oczywiście trzeba zadbać o to, by szyba w miejscu montażu była czysta, co zapewni mocne, stabilne mocowanie. Na tyle mocne, że jazda po leśnej drodze nie spowoduje odpadnięcia kamery.
Konstrukcja obudowy predysponuje kamerę do montażu w górnej części szyby. Wynika to również z zastosowanego obiektywu, który rejestruje obraz w kształcie tzw. „rybiego oka”. To powoduje, że obraz na krawędziach jest zaokrąglony, warto o tym wiedzieć.
Trochę kłopotów może sprawić przewód zasilający. Zastosowano w nim przewód z końcówką kątową, która po podłączeniu do wideorejestratora, prowadzi go w górę. Jeśli zamocujecie kamerę w górnej części szyby, możecie poprowadzi przewód pod tapicerką i ukryć go, by nie przeszkadzał zwisając w dół. Długość przewodu jest tak dobrana, że powinna wystarczyć na jego poprowadzenie wzdłuż krawędzi szyby. Przy montażu w dolnej części, poprowadzenie zasilanie nie będzie już takie wygodne.

wideorejestrator samochodowy mio mivue c560 10 20211113 1536755852

Mio MiVue C560

Obsługa

Obsługa kamery jest bardzo prosta. Przygotowane przez producenta oprogramowanie do jej konfiguracji jest w polskiej wersji językowej. Każdy więc poradzi sobie z jej ustawieniami. Z drugiej strony kamera już po wyciągnięciu z pudełka i podłączeniu do zasilania zaczyna pracować – o ile ma zamontowaną kartę pamięci. Bez karty kamera oczywiście nie będzie nagrywać, ale w przeciwieństwie do wielu innych modeli, możemy ją skonfigurować. W ustawieniach nie ma niczego niezwykłego, są takie same jak w innych kamerach. Porównując je do tego, z czym miałem do czynienia w przywoływanym już modelu C330 muszę przyznać, że nie ma różnicy – poza fotoradarami. Tam były tu ich nie ma. W efekcie mamy bardzo prostą funkcjonalność. Możemy odtworzyć nagrania, zaznaczyć czy ma być nagrywany dźwięk, ustawić parametry bezpiecznego nagrywania, ustawić parametry nagrywanych filmów i w końcu przejść do ustawień systemowych. Możemy zadecydować o takich "drobiazgach" jak dźwięk przycisków, dźwięk powitania, czas pracy wyświetlacza (żeby np. po uruchomieniu nie wyłączał się po kilku sekundach), język (jest polski), jednostki miary (do wyboru metryczna i imperialna), możemy też podejrzeć wersję oprogramowania i oczywiście przywrócić ustawienia fabryczne. Nie ma tu nic co mogłoby zaskoczyć.

wideorejestrator samochodowy mio mivue c560 12 20211113 1986590707

Menu systemowe

Kamera jest wyposażona w baterię, co pozwala na krótki czas nagrania jeszcze po odcięciu zasilania. Nie liczcie jednak na długi czas pracy urządzenia, 3-4 minuty to maksimum co udało mi się osiągnąć. Niemniej wystarczy to do zachowania kilku chwil po zdarzeniu, które mogą pomóc w analizie tego, co się działo zaraz po wypadku.
Rejestrowane pliki zapisywane są w formacie mp4. Film o rozdzielczości 1920x1080 trwający 3 minuty zajmuje 380 MB. Oczywiście pliki „wypadkowe” są zapisywane w osobny katalogu, w którym nie zostaną nadpisane przez nowsze. W normalnych katalogach, po zapełnieniu karty pamięci, najstarsze pliki są nadpisywane przez najnowsze. Oprogramowanie kamery przy formatowaniu karty od razu tworzy odpowiednie katalogi – dla kamery przedniej i tylnej (która jest opcją, ale jak wspomniałem wątpliwą) oraz do zachowania wspomnianych klipów ze zdarzeń awaryjnych. Tu przypomnę, że te ostatnie mogą być rejestrowane automatycznie, po wykryciu uderzenia. Siłę tego uderzenia, przy którym następuje nagrywanie awaryjne możemy zdefiniować w ustawianiach kamery (w 3 stopniowej skali).


Podsumowanie

Mio C560 to przeciętna kamera samochodowa, która sprawdzi się u osób nie mających wielkich wymagań. Jest mała, prosta i nie skomplikowana w obsłudze. Robi, to co ma robić, czyli nagrywa filmy. Nie ma tu dostępu do ustawień czy filmów za pośrednictwem urządzenia mobilnego – żadnych wodotrysków, zwykła, prosta kamera samochodowa.
Za MIO MiVue C560 trzeba zapłacić ok. 370-430 złotych, w zależności do sklepu. Moim zdaniem, jak na tak proste urządzenie, to cena jest trochę zbyt wygórowana.

wideorejestrator samochodowy mio mivue c560 12 20211113 1986590707

 Plusy Minusy
mała
prosta w obsłudze
przeciętna funkcjonalność
słaby stosunek ceny do

Moja ocena:

robot blogotech ocena 3

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube