foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Coraz więcej kierowców wyposaża swoje samochody w wideorejestratory umożliwiające rejestrację nie tylko tego, co dzieje się przed pojazdem, ale i to co dzieje się za nim. Producenci takich urządzeń oferują coraz więcej modeli pracujących w trybie duo, czyli „patrzących” do przodu i do tyłu. Takim wideorejestratorem jest model S10 Duo, który na rynek wprowadziła niedawno firma Xblitz.

Białe, sztywne opakowanie, w które zapakowano urządzenie urozmaicono grafiką, która przybliża umieszczone w środku akcesoria. Przy okazji w postaci ikonografik „przemycono” kilka informacji, przybliżających techniczne aspekty kamer. Dzięki temu można się dowiedzieć, że oba wideorejestratory (przedni i tylny) rejestrują obraz w jakości Full HD. Do tej pory spotykałem się z zestawami, w których „oczko” patrzące do tyłu miało niższą jakość obrazu. Teraz, bez różnicy czy rejestrujemy widok z przodu czy z tyłu, zawsze mamy taką samą rozdzielczość. Oprócz informacji o szczegółowości rejestrowanych filmów można też dowiedzieć się o wykorzystanym chipsecie, sensorze i oczywiście zawartości pudełka. A w środku oprócz kamery przedniej i tylnej znajduje się uchwyt mocujący przedni wideorejestrator na szybie oraz zasilacz samochodowy.

wideorejestrator samochodowy xblitz s10 duo 1 20210508 1422174482

Opakowanie

Konstrukcja

Przednia kamera przypomina do złudzenia mały aparat fotograficzny. Prostokątny korpus z jednej strony wyposażono w duży obiektyw, a z drugiej zajmujący prawie całą powierzchnię wyświetlacz (przekątna 2.4’). Z jego prawej strony umieszczono pięć przycisków, które umożliwiają nawigowanie po menu urządzenia, szybkie nagrywanie, odtwarzanie nagrań itp. Z kolei na górnej krawędzi umieszczono interfejs AV do podłączenia tylnej kamery oraz gniazdo miniUSB, które służy do zasilania. Tutaj też zlokalizowano gniazdo, w którym montowany jest uchwyt. Umieszczone w nim magnesy zapewniają mocne połączenie kamery z uchwytem. Ten ostatni dzięki dwóm przegubom pozwala na dowolne ustawienie kamery. Z kolei odpowiednio spolaryzowane magnesy zadbają o to, by kamera była ustawiona w odpowiednią stronę.
Gdybyście szukali miejsca na kartę pamięci archiwizującą nagrane filmy, to znajduje się ono na lewym boku S10. Zamontowano tam gniazdo na karty pamięci microSD.
Tylny wideorejestrator zamknięty został w małej kostce o wymiarach ok. 3x2x3 centymetry. Na jego górze zamontowano ruchomą blaszkę, która pozwala zamontować kamerę i ustawić ją pod odpowiednim kątem. Z tyłu wyprowadzono przewód, który można podłączyć do przedniej kamery, i który ma wyprowadzenie pozwalające na podłączenie tylnego obiektywu do instalacji elektrycznej pojazdu. Tak jak w innych zestawach tego typu, ten drugi przewód zaznaczono czerwonym kolorem osłony.

wideorejestrator samochodowy xblitz s10 duo 3 20210508 1634009416

Kamera przednia


Spójrzmy teraz na specyfikację techniczną kamery.

• Procesor: NTK96675
• Sensor: SONY Starvis IMX307
• Rozdzielczość nagrywania kamera przednia: Full HD 1080p
• Rozdzielczość nagrywania kamera wsteczna: Full HD 1080p
• G-SENSOR: Tak
• Kąty widzenia: Przód 150° / tył 120°
• Obsługa kart micro SD: do 128GB
• Automatyczny start/stop: Tak
• Nagrywanie w pętli: Tak
• Obiektyw szklany: 6G
• WDR: Tak
• Magnetyczny uchwyt: Tak
• Mikrofon: Tak
• Magnetyczny uchwyt: Tak
• Superkondensator: Tak
• Wideo: H.265 kodek

wideorejestrator samochodowy xblitz s10 duo 9 20210508 1809218027

Kamera tylna

Zawartość zestawu
Kamera Xblitz S10 Duo, kamera wsteczna, kabel USB, ładowarka, magnetyczny uchwyt, czytnik kart pamięci, instrukcja obsługi.
To co zwróciło moją uwagę podczas analizy powyższej listy to małe kąty widzenia kamery przedniej. Najczęściej spotykałem się z urządzeniami, które miały 170 stopni i uwierzcie, te 20 stopni robi różnicę. Natomiast na pewno plusem jest nagrywanie obrazu z tyłu w jakości Full HD. To coś, z czym chyba spotykam się po raz pierwszy, nie pamiętam, by któryś z wideorejestratorów duo miał z tyłu kamerę FHD. Dzięki dobrej jakości obrazu można tę kamerę wykorzystać podczas parkowania. Za odpowiednie przetwarzanie obrazu i jego płynne odtwarzanie i zapisywanie odpowiada duet: procesor NTK96675 oraz sensor SONY Starvis IMX307. Ten ostatni wykonany jest w autorskiej technologii japońskiego producenta, tylnego podświetlenia dzięki czemu zarejestrowane materiały cechują się doskonałą jakością i dobrym naświetleniem. To ostatnie jest szczególnie ważne w nocy. Warto dodać, że linia sensorów optycznych STARVIS uznawana jest za najwyższą półkę matryc SONY dedykowanych dla urządzeń mających rejestrować obraz w trudnych i zmiennych warunkach oświetlenia. Dodatkowo, jakość obrazu poprawia 6 szklanych soczewek, dzięki którym obraz odbierany przez sensor jest jasny, przejrzysty i bardzo dokładny.

wideorejestrator samochodowy xblitz s10 duo 7 20210508 1593927685

Kamera zamontowana na uchwycie

Tak, jak wszystkie dzisiejsze wideorejestratory, tak i ten wyposażono w G-Sensor. Przypomnę, że czujnik ten odpowiada za ochronę nagrań, powstałych w momencie kolizji lub nagłego hamowania. Kamera automatycznie zabezpieczy pliki wideo z tych zdarzeń przed usunięciem lub nadpisaniem przez funkcję nagrywania w pętli. W praktyce takie pliki są zapisywane w innym katalogu na karcie.


Użytkowanie

Konfigurację kamery realizujemy poprzez przycisk M (Mode) mieszczony w prawym dolnym rogu. Przy jego pomocy można przełączać się pomiędzy trybami pracy kamery – wideo / zdjęciami / odtwarzaniem a po przytrzymaniu (gdy kamera nie nagrywa) można wyświetlić menu na ekranie. Opcje konfiguracyjne zostały podzielone na dwie grupy: związane z ustawieniami wideo i ogólnymi parametrami konfiguracyjnymi. Dostępne tam opcje nie odbiegają od tego, z czym mamy do czynienia w przypadku innych kamer samochodowych. Oprócz zwykłych ustawień w rodzaju data, czas, język, automatyczne wyłączanie czy formatowanie karty pamięci mamy też możliwość ustawienia rozdzielczości (oczywiście zalecam jak najwyższą), aktywację / deaktywację czujnika ruchu, włączenie lub wyłączenie mikrofonu itp. Nie ma tu jakichś niespodzianek.

wideorejestrator samochodowy xblitz s10 duo 14 20210508 1342496021

Zainstalowana kamera (przewód zasilający nie jest oryginalny - jak widać, wtyczka kontowa nie nadaje się)

Menu wyświetlane jest na przezroczystym tle co nie ułatwia niestety jego odczytu. Zdecydowanie czytelniejsze są napisy umieszczone na jednolitym czarnym lub niebieskim tle. Ponieważ na jednym ekranie wyświetlanych jest siedem pozycji czcionka jest dość mała co nie ułatwia czytania. Nie spodoba się to zwłaszcza kierowcom w podeszłym wieku. Po menu przemieszczamy się używając przycisków ze strzałkami. Te same przyciski, już poza menu, możemy wykorzystać do włączania lub wyłączania dźwięku oraz przełączania widoku pomiędzy kamerą przednią i tylną oraz połączeniem obu widoków. Oczywiście w trybie odtwarzania przyciski te pozwalają na przewijanie do przodu i do tyłu.

wideorejestrator samochodowy xblitz s10 duo 15 20210508 2025657467

Obraz jest naprawdę dobry

Montaż kamery jest prosty, nie licząc oczywiście montażu tylnej kamery. Tutaj, w zależności od tego, jak chcemy poprowadzić przewód łączący obie kamery oraz podłączyć tylny rejestrator do instalacji elektrycznej trzeba poświęcić mniej lub więcej czasu. Osobiście zachęcam do skorzystania z fachowej wiedzy i umiejętności serwisu samochodowego. Podczas moich testów zauważyłem, że nie najlepszym rozwiązaniem okazała się wtyczka kątowa zastosowana w przewodzie tylnej kamery. Lepiej sprawdzałaby się prosta.
Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie obraz widoczny na wideorejestratorze. Jest jasny, wyraźny, bardzo szczegółowy i nasycony kolorami. Identyfikacja osób, pojazdów i ich tablic rejestracyjnych jest bardzo prosta. Również w przypadku jazdy nocnej.

wideorejestrator samochodowy xblitz s10 duo 12 20210508 1771506604

Czcionka menu jest nieduża

Tak jak wcześniej pisałem pliki zapisywane są w różnych folderach – zdjęcia osobno, pliki chronione przed zapisem osobno. Filmy z kamery przedniej i tylnej mają te same nazwy różniące się tyko literą A i B na końcu.
Pliki i zdjęcia nagrywane przy pomocy Xblitz S10 Duo zajmują odpowiednio:
- film 3 minuty kamera z przodu 1920x1080 30fps ok. 264 MB
- film 3 minuty kamera z tyłu 1920x1080 30fps ok. 192 MB
- zdjęcie 3648x2736 ok. 2.7 MB


Podsumowanie

Xblitz S10 Duo pod kątem funkcjonalnym nie różni się od innych wideorejestratorów, które są dostępne na rynku. Oferuje te same funkcje, ale obraz jest zdecydowanie najlepszy spośród tych kamer, które do tej pory przeszły przez moje ręce. Jest jasny, wyraźny... widać, że sensor Starvis IMX307 bardzo dobrze się sprawdza. Dużym plusem jest to, że tylna kamera ma taką samą rozdzielczość obrazu co przednia. To zdecydowanie ułatwia obserwację tego, co dzieje się z tyłu pojazdu. Kolejnym plusem jest łatwy montaż. Magnes łączący kamerę z uchwytem jest naprawdę mocny, możecie być pewni, że oba elementy nie rozdzielą się nawet na wybojach.
Za ten mode kamery samochodowej trzeba zapłacić ok. 450 zł. Cenowo plasuje się to mniej więcej w połowie stawki – są kamery tańsze, ale są i droższe. Moim zdaniem, ta cena jest nie jest zła.

wideorejestrator samochodowy xblitz s10 duo 2 20210508 1853689796

Xblitz S10 Duo w komplecie

 Plusy Minusy
solidna konstrukcja
wysoka jakość obrazu z kamery przedniej i tylnej
montaż kamery przedniej na magnes
możłiwość wykorzystania tylnej kamery jako kamery cofania
mała czcionka menu
mało intuicyjne sterowanie

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube