foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Kamery internetowe to dziś, w dobie pandemii, jedne z najchętniej kupowanych akcesoriów. Spotkania i lekcje online wymusiły na wielu osobach, które do tej pory korzystały z komputerów bez kamer, wyposażenie się w takie urządzenia. Przed zakupem warto zastanowić się nad tym, jaki model będzie najlepiej odpowiadał naszym oczekiwaniom – pod kątem jakości, wyglądu i oczywiście ceny. I tu pomagam Wam ja, przybliżając różne modele i ich właściwości. Dziś opowiem Wam o kamerze firmy Havit, model HV-HN12G.

Kamera internetowa to proste i małe urządzenie. Nie wymaga więc wielkiego opakowania. W tym przypadku mamy do czynienia z kartonikiem o wymiarach ok. 15x10 cm i wysokości 3 cm. Na górze poprzez zdjęcie projektant przybliżył zawartość pudełka. Skromna szata graficzna ujawnia tylko jedną cechę tego akcesorium – rozdzielczość Full HD 1080p. Jeśli zajrzycie na tył zobaczycie specyfikację oraz małe okienko, przez które widać kamerę. Ciekawy pomysł, by to z tyłu, na odwrocie opakowania pokazać schowane w środku akcesorium.

kamer havit hd pro webcam hv hn12g 1 20210323 1493289935

Opakowanie

Konstrukcja

Na pierwszy rzut oka, kamera Havit przypomina mi LOGITECH HD Pro Webcam C920, z którą kiedyś miałem okazję się spotkać. Ma podobny kształt – podłużną głowicę, w której osadzono obiektyw. Tego typu konstrukcje są dziś często spotykane, nie jest to więc coś zaskakującego. Na bokach, widać wyżłobione fragmenty pierścieni, które nadają całej konstrukcji wrażenia lekkości. Wśród nich widać otwór mikrofonu, który prawdopodobnie miał być tam dyskretnie ukryty, jednak przygotowany otwór okazał się tak duży, że bez większych problemów można zlokalizować czujnik głosu. Czy przez to psuje wygląd kamery? Bynajmniej.
Głowicę zamontowano na dwu przegubowym ramieniu, które można wyprostować w jedno płaskie ramię. Teoretycznie można to ramie zgiąć w taki sposób, by kamera mogła stać na biurku. Teoretycznie da się to zrobić, w praktyce to się nie uda albo będzie bardzo trudne do zrealizowania. Dlaczego, dowiecie się za chwilę. W ostatnim elemencie ramienia widać nagwintowany otwór, który umożliwia zamontowanie HV-HN12G na statywie.

kamer havit hd pro webcam hv hn12g 3 20210323 1741694221

Havit HD Pro Webcam HV-HN12G

Z tyłu, z prawej strony (patrząc z przodu kamery) wyprowadzono przewód, który zakończono wtykiem USB. Gładki przewód nie został w żaden sposób zabezpieczony w miejscu wyjścia z obudowy. Być może nie jest to potrzebne, bo kamera to nie akcesorium typu myszka, którym ciągle się porusza co może doprowadzić do złamania przewodu. Przewodu, który w tym przypadku jest sztywny, a przez to woli układać się tak, jak jemu jest wygodniej, a nie jak nam pasuje. I to stwarza kłopot.


Sprawdźmy teraz parametry techniczne tego akcesorium

• interfejs: USB 2.0
• rozdzielczość: 1920x1080p
• częstotliwość: 1080@30FPS
• zasięg 75dB imaging dynamic range
• FOV: 72 stopnie
• ostrość: stała
• mikrofon: 35dB, wysokiej czułości
• długość przewodu: 1.5m
Muszę przyznać, że spodziewałem się trochę dłuższej listy parametrów. Jak widać producent nie rozpieszcza nas informacjami technicznymi, ale też kamera internetowa jest dość prostym akcesorium. Co prawda konkurencja oferuje różne wodotryski, które jednak w większości przypadków są elementami, z których nie korzystamy. Aby rozszerzyć funkcjonalność kamer bardzo często wykorzystywane jest oprogramowanie. Tutaj mamy prostą kamerę podłączaną na USB.

kamer havit hd pro webcam hv hn12g 4 20210323 1535566948

Widok na kamerę z boku

To czego tu nie ma to informacji o mikrofonie (poza jego czułością). Jednak na stronie producenta znajduje się informacja, że bardzo dobrze rejestruje dźwięk z odległości pięciu metrów. Zapewnia przy tym jakość porównywalną z mikrofonami studyjnymi. Czy tak jest w istocie, o tym za chwilę.
To na co jeszcze zwrócę Waszą uwagę to focus. W tym przypadku ma on stałą wartość, co oznacza, że ostrość obrazu uzyskujemy w określonej odległości od obiektywu. Zbyt bliskie lub zbyt dalekie umieszczenie kamery spowoduje, że nasza postać będzie widziana przez pozostałych uczestników rozmowy jako nieostra.
Może się wydawać, że kąt widzenia kamery jest bardzo mały. W końcu 72 stopnie to niewiele. Pamiętajcie jednak, że im dalej od obiektywu tym ten obraz staje się większy. W efekcie, siedząc przed monitorem w odległości pół metra, kamera bez problemów „zauważy” naszą postać.


Użytkowanie

Po podłączeniu przewodu do portu w komputerze z Windowsem, system prawie natychmiast wykrywa kamerę. Od razu więc można z niej korzystać. Bez problemów korzystają z niej wszystkie popularne i dostępne pod systemem Microsoftu komunikatory – Teams, Skype, Zoom, Google Meetings, Webex. Obraz jest bez zarzutu, ma dobry kontrast, dobre doświetlenie. Ostrość jest stała, nie można jej regulować. Można to oczywiście zrobić przy pomocy zewnętrznego oprogramowania, ale będzie to ze szkodą dla jakości obrazu. W tym przypadku Focus jest tak ustawiony, że dobrze widoczne są obiekty umiejscowione ok 40 centymetrów od kamery, a te które są bliżej są częściowo rozmazane. Kamera dobrze sobie też radzi przy różnych oświetleniach, chociaż widać różnicę w obrazie, to nie jest tak, że cały czas jest on idealny.

kamer havit hd pro webcam hv hn12g 5 20210323 1007574146

Tak wygląda kamera od góry

Częstotliwość na poziomie 30 klatek na sekundę ma zapewnić płynną rejestrację obrazu, również przy jego dynamicznych zmianach, czyli poruszających się obiektach. I faktycznie tak jest. Poruszanie się przed kamerą (nawet podskoki) były płynnie rejestrowane. Nie zauważyłem żadnych pikseli, które świadczyłyby o spowolnieniu w przetwarzaniu wyświetlanego obrazu.
Jeśli chodzi o dźwięk, to bez problemów można wykorzystać kamerę do przesyłania zarówno video, jak i audio. Nie jest to co prawda dźwięk studyjny, jak zachwala to producent na swojej stronie, ale daje radę. Siedząc przed monitorem nie trzeba krzyczeć, by uczestnicy spotkania online nas słyszeli.

kamer havit hd pro webcam hv hn12g 7 20210323 1733609930

Kamera z rozłożonym ramieniem, na ostatnim elemencie widać miejsce mocowania do statywu

Na koniec jedna uwaga, czysto użytkowa. Opisując konstrukcję zwróciłem Waszą uwagę na sztywny przewód, który wychodzi z prawej strony obudowy. Niestety, jego ciężar w połączeniu z niesymetrycznym umiejscowieniem powoduje, że zamontowanie kamery na ramie monitora nie należy do łatwych zadań. Kamera ciągnięta przez przewód w dół przekrzywia się tracąc poziom. Musiałem się nieźle namęczyć by ustawić ją w poziomie.


Podsumowanie

Moje pierwsze wrażenie przy oględzinach kamery Havit HD Pro Webcam HV-HN12G było bardzo pozytywne. Niestety, im dokładniej się jej przyglądałem, tym więcej mankamentów dostrzegałem. Nie jest to zła kamera, bo realizuje zadanie, do którego została stworzona. Można ją szybko podłączyć do komputera, bez problemów przesyła obraz i dźwięk. Są jednak drobiazgi, które zebrane razem psują trochę cały obraz – sztywny przewód, problem z poziomym ustawieniem kamery, brak oprogramowania do konfiguracji i w końcu cena. Każdy z tych elementów sam w sobie nie jest problemem, ale gdy weźmie się je wszystkie pod uwagę, na tle konkurencji kamera nie wygląda tak dobrze. Co prawda tanie kamery bardzo często nie mają aplikacji do konfiguracji, ale są też modele, które mają. A na pewno są egzemplarze, które można bez problemów ustawić w poziomie.
Niemniej, kamera spełnia swoje zadanie i to jest najważniejsze. Jej cena to ok. 90 złotych.

Akcesoria Havit możecie kupić tutaj.

kamer havit hd pro webcam hv hn12g 8 20210323 1704369768

Havit HD Pro Webcam HV-HN12G w użyciu

 Plusy Minusy
szybkie podłączenie
dobra jakość obrazu
prosta obsługa
przewód utrudniający ustawienie kamery
brak oprogramowania do konfiguracji

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube