foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
e-mail: office@stell.com
Phone: +43 666 777 666

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Podczas pandemii, gdy większość z nas zaczęła pracę zdalną musieliśmy przyzwyczaić się do komunikacji z innymi za pomocą różnego rodzaju komunikatorów. O ile posiadacze notebooków mogli w takim przypadku skorzystać z wbudowanej w notebook kamery, o tyle posiadacze komputerów stacjonarnych musieli (albo jeszcze muszą) nadrobić braki w wyposażeniu i zaopatrzyć się w takie akcesorium. Być może ciekawą propozycją będzie dla nich Natec Lori, którą miałem okazję testować.

W przeciwieństwie do innych akcesoriów komputerowych tej firmy, Lori zapakowano w czarno niebieskie pudełko. Oczywiście znajduje się tam grafika prezentująca kamerę. Można też znaleźć najważniejsze cechy urządzenia: Full HD, Plug&Play i wbudowany mikrofon. Jeśli mam być szczery – to nie są to informacje, które wyróżniają tę kamerę na tle innych. Czym więc urządzenie ma do siebie zachęcić? Prawdopodobnie wyglądem i hasłem Hi, I’m LORI!. Na jednym z boków umieszczono specyfikację, która jednak też nie wnosi czegoś nowego, zaskakującego.

kamera natec lori full hd webcam 1 20201003 1650421616 

 Opakowanie

A co pokaże zawartość pudełka?

W środku znajduje kamera i papierowa instrukcja. I nic więcej. Za to kamera prezentuje się ciekawie. Jej korpus zamontowano na przegubowym ramieniu, które umożliwia ustawienie Lori zarówno bezpośrednio na biurku, jak i na obudowie monitora czy innego akcesoria. Jest to mechanizm podobny do tych, które można spotkać w większości innych tego typu kamer, np. Creative Live! Cam Sync HD, XIAOMI Imilab Full HD czy Logitech WebCam C922 Pro. Wszystkie one mają podstawę wykonaną z dwuelementowego ramienia, które dzięki przegubom można odpowiednio ustawić, by urządzenie stało stabilnie na płaskiej powierzchni lub górnej krawędzi monitora.
Obiektyw zamontowano w podłużnej obudowie, w jej prawej części. Jest on wysunięty do przodu i wyposażony w srebrny pierścień, który sugeruje możliwość ustawiania przy jego pomocy ostrości. Od razu Wam powiem – nie da się. Jest to tylko ozdoba. Po drugiej stronie znajdują się wytłoczenia, które wyglądają tak, jakby w tych miejscach mało być kiedyś coś zamontowane, ale ostatecznie zmieniono plany. Na dolnym wytłoczono „1080P”, które pokazuje rozdzielczość, z jaką kamera rejestruje obraz, a drugie, górne pozostawiono puste. Pomiędzy nimi umieszczono logo oraz dyskretne otwory mikrofonu. Całość prezentuje się dobrze i elegancko. Nie jest to wykonana z błyszczącego plastiku kamera Creative, nie jest to też dyskretna tuba Microsoft LifeCam Studio, ale może się podobać i co najważniejsze – spełnia swoją rolę.

kamera natec lori full hd webcam 3 20201003 1706566682

Natec Lori

Tak jak praktycznie wszystkie obecne dziś na rynku kamery, tak i tę podłączamy do komputera poprzez USB. Do wykorzystania mamy przewód o długości 1.5 m. I tu pojawia się pytanie: „tylko czy aż”? Moim zdaniem mógłby być dłuższy. Oczywiście przewód jako element całego urządzenia wpływa na jego cenę, ale jeśli macie komputer ustawiony obok biurka, a kamerę montujecie na monitorze, który stoi na jego środku, to szybko zauważycie, że to 150 centymetrów to trochę za mało.
W każdym razie kamera podłączona przez USB szybko jest rozpoznawana przez system, który udostępnia ją różnym programom. I to nie tylko tym zintegrowanym w rodzaju Skype czy Teams należącym do Microsoftu, ale i narzędziom zewnętrznym, które są wykorzystywane do streamingu czy spotkań online.

kamera natec lori full hd webcam 4 20201003 1745007210

Kamerę można ustawić w różny sposób

Obraz przesyłany przez kamerę jest jasny, wyraźny. Ma dobry kontrast, nie ma widocznych artefaktów. Widać jednak niewielkie opóźnienie obrazu przy zmianie położenia kamery, np. podniesieniu jej do góry lub przy obrocie. Mikrofon działa dobrze, bez problemów zbiera dźwięk z otoczenia i przesyła go dalej. Oczywiście „cierpi” na tę samą przypadłość co inne wyposażone w mikrofon urządzenia – rejestruje dźwięki z większej odległości, które mogą trochę zakłócać nasze wypowiedzi. Ale też, każdy szanujący się streamer korzysta z zewnętrznego mikrofonu oferującego lepszą jakość. Oczywiście nie mam nic do zarzucenia Lori, pod kątem dźwięku. Zresztą pod kątem obrazu również.
Do kamery nie ma dołączonego żadnego oprogramowania, które umożliwiałoby jej konfigurację. W tym zakresie musimy się opierać na tym, co daje system operacyjny i jego uniwersalne sterowniki. To oznacza też, że nie ma żadnych efektów dźwiękowych czy wizualnych, które można by dołączyć do rejestrowanego przez kamerę obrazu. Ale też, by być uczciwym, muszę zaznaczyć, że niewielu dziś producentów dostarcza swój software do takich kamer.

kamera natec lori full hd webcam 6 20201003 1392601053

Kamera zamontowana na monitorze

Oczywiście jest coś, czego mi zabrakło – zasłony do obiektywu. Dużo mówi się w sieci o błędach w systemach, o przejmowaniu kontroli nad kamerkami internetowymi i chociaż producenci laptopów zaczęli już w notebookach stosować zasłony do obiektywów, w takich akcesoriach jak to, nie wszyscy wzięli sobie do serca bezpieczeństwo użytkownika. Niewiele firm wypuszczających kamery montuje w nich fizyczne zasłony obiektywu. Szkoda, że Natec do nich nie należy. Nie ma też żadnej kontrolki, która informowałaby, że kamera jest aktywna.

Na koniec rzućmy okiem na specyfikację techniczną kamery

• Producent: Natec
• Gwarancja: 2 lata
• Przeznaczenie: dla biznesu, streaming
• Funkcja kamery internetowej: tak
• Maks. rozdzielczość trybu video: 1920 x 1080 piksele
• Interfejs: USB 2.0
• Długość kabla: 1.5 m
• Mikrofon: tak
• Wymiary: 80 x 40 x 90 mm
• Waga: 105 g
• Kolor: czarna
Jak widzicie lista jest krótka i chociaż treściwa to nie uwzględnia wszystkich informacji. Nie ma np. informacji o czułości mikrofonu, a wiem, że może on rejestrować dźwięk z odległości 5 metrów. Warto dodać, że obiektyw rejestruje to „co widzi” w kącie do 70 stopni, a obraz w rozdzielczości Full HD (czyli 1920x1080 pikseli) rejestrowany jest z szybkością 30 klatek na sekundę. Jak widać mamy więc do czynienia ze standardowymi parametrami, którymi może się pochwalić większość internetowych kamer dostępnych dziś na rynku.

Podsumowanie

Natec Lori to kamera, która na pewno ciekawie się prezentuje i niczym nie ustępuje innym, dostępnym na rynku tego typu urządzeniom. Jest dobrze wykonana, rejestruje obraz w dobrej rozdzielczości i bez problemów rejestruje dźwięk. W sklepach internetowych trzeba za nią zapłacić od 140 do 170 złotych co plasuje ją mniej więcej w środku stawki pomiędzy kamerami za 50 złotych i 300 takich marek jak Microsoft, Creative czy Logitech. Nie oferuje żadnych wodotrysków, nie wyróżnia się unikalną funkcjonalnością czy oprogramowaniem. Oferuje jednak szybki montaż i uniwersalność pod kątem ustawienia. Można ją rozważyć jako kamerę do pracy zdalnej, streamingu itp. czynności.

kamera natec lori full hd webcam 8 20201003 1656284224

 Kamera ustawiona na biurku

Plusy Minusy
dobra jakość rejestrowanego obrazu
dobrze zbiera dźwięk
prosta obsługa
możliwość ustawienia w różnych miejscach
brak osłony na obiektyw
brak sygnalizacji aktywności kamery

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Komentarze   

# Bruno 2020-11-06 09:02
Ta kamera nie wyświetla obrazu w 1080p a przynajmniej tylko w aplikacji aparat dodatkowo trzeba usuwać i dodawać urządzenie przed każdym połączeniem. Wyświetla rozciągniętą rozdzielczość w google meet. Nie da się także znaleźć sterowników... Żenada.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mci 2020-11-06 15:47
zgadzam się z Bruno w 100%. Badziewie jakich mało. Nie wiem czy autor artykułu w ogóle trzymał w ręku tę kamerę, bo w mojej nic nie działa dobrze a akurat pokrętło do regulacji ostrości działa całkiem ok.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Paweł 2021-03-04 19:24
Unikać jak ognia. 1080px?

Beznadziejna jakość obrazu... nie oczekiwałem rewelacji - ale to jakaś porażka.
Żeby nie było - kupiłem dla dzieci 2 kamerki na zajęcia. W tym samym przedziale cenowym. Ta druga jest o niebo lepsza... a kosztowała tyle samo... tragedia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# kasia 2021-04-19 10:55
badziewie - fatalna jakość obrazu i bardzo słaby mikrofon. nie polecam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# maciek 2021-04-19 18:44
i ja się podpisuje pod komentarzami. syfilis totalny.
obraz rozciągnięty, jakość chyba raczej VGA, nic nie da się ustawić. głos zanika albo znika w ogóle,
fajna kamerka z 5-7 złotych, albo za darmo. miałem mieć v-konferencję i 15 minut przed musiałem jechać do sklepu po drugą.
swoją mogę oddać biednym za darmo. w Euro AGD kosztowała coś około 150pln.
mogłem iść z żoną na sushi za te pieniądze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube