foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Logo Lenovo

Firmy Lenovo i Intel poinformowały dziś o współpracy nad rozwiązaniami, które przyspieszają integrację wysokowydajnego systemu obliczeniowego (HPC) ze sztuczną inteligencją (AI), by pomóc badaczom z Flatiron Institute w rozwiązywaniu problemów naukowych w zupełnie nowy sposób.

Nowojorski Flatiron Institute jest wewnętrznym działem naukowym Simons Foundation, której misja polega na przekraczaniu granic w badaniach matematycznych i w dziedzinie nauk podstawowych. Dział Scientific Computing Core wspiera różne dyscypliny naukowe wymagające infrastruktury HPC, która obsługuje różne pliki z danymi o ekstremalnej wielkości: od gigantycznych plików sekwencjonowania genomowego po 100 000 małych plików w jednym katalogu. Lokalny klaster Instytutu stanowi centralną infrastrukturę HPC i składa się z 17 000 rdzeni obliczeniowych firmy Intel w serwerach Lenovo ThinkSystem SD530, obsługujących obciążenia HPC i AI. Połączenie to umożliwia komputerom analizę wielkich, zaawansowanych zbiorów danych oraz symulowanie skomplikowanych procesów fizycznych.
Postęp naukowy w epoce eksaskalowej
Badacze w Flatiron Institute przyczyniają się do postępów w naukach biologicznych, astrofizyce, fizyce kwantowej oraz matematyce obliczeniowej. Przed powstaniem klastrów komputerowych o wielkiej skali naukowcy z Flatiron Institute mieli jednak ograniczone możliwości osiągania tych celów ze względu na limity wydajności systemu spowalniające badania i zawężające ich zakres. Firmy Lenovo i Intel nawiązały współpracę z Flatiron Institute, aby znacząco rozszerzyć jego możliwości w zakresie HPC oraz AI, dzięki czemu technologie nie będą już ograniczać ambicji badaczy.
Symulacje kosmologiczne, na przykład powstawania galaktyk i czarnych dziur, wymagają setek tysięcy połączonych ze sobą rdzeni. Czas naszych badaczy powinna wypełniać przede wszystkim nauka, a nie obliczenia” — powiedział dr Ian Fisk, współdyrektor Scientific Computing Core w Flatron Institute. „Naszym celem jest to, by badania ograniczały raczej systemy zbudowane z nanorurek węglowych, a nie krzemu”.
Rozwiązania łączące HPC i AI
Badania w Flatiron Institute przeprowadzane są za pomocą serwerów Lenovo ThinkSystem SD530 Dense Rack z technologią Lenovo Neptune ™ Thermal Transfer Module (TTM) z najnowocześniejszymi procesorami Intel® Xeon® Platinum 8268, częścią drugiej generacji skalowalnego procesora Intel® Xeon® rodzina z technologią Intel® Deep Learning Boost. Naukowcy z Flatiron Institute, którzy wykorzystują wydajność i niezawodność rozwiązania firm Lenovo i Intel, zauważają nie tylko przyspieszenie badań. Mogą także zajmować się projektami o wysokim stopniu obciążenia, które w przeciwnym razie byłyby niemożliwe.
Na przykład w ubiegłym dziesięcioleciu koszt pełnego sekwencjonowania genomu stał się bardziej przystępny dzięki zwiększeniu dostępności rozwiązań HPC. Przedtem naukowcy byli w stanie sekwencjonować około dwa proc. danych genomu, a obecnie mogą przeglądać całą sekwencję genomową tysięcy rodzin jednocześnie. Postęp ten może odegrać decydującą rolę w skuteczniejszym wykrywaniu genów, które powodują choroby lub w opracowywaniu precyzyjnych leków.
Ze względu na nietypowe wymagania komputerowe i ograniczenia lokalowe, Flatiron Institute potrzebował systemu o wysokiej gęstości, chłodzonego powietrzem i z obszerną pamięcią operacyjną. „Dzięki naszemu klastrowi superkomputerowemu Lenovo HPC mamy cztery, a nawet pięć razy więcej pamięci operacyjnej niż typowa farma HPC” — powiedział dr Fisk, odnosząc się do dodatkowych modułów RAM dostępnych w każdym węźle. „Odczyt 200-gigabajtowego pliku sekwencjonowania genomowego do projektu biologicznego czy nawiązywanie 11 000 połączeń z innymi węzłami na potrzeby projektu astrofizycznego wymaga mnóstwa pamięci. Teraz, kiedy zgłosi się do nas badacz z ciekawym problemem, którego nie obsłuży jego sprzęt, będziemy mogli uzyskać rozwiązanie”.
Dr Fisk powiedział, że systemy Lenovo-Intel wyróżniają się największą szybkością i gęstością spośród tych, które widział. Chwali ich wydajność oraz udoskonalone układy termiczne, dzięki którym na niedużej przestrzeni można obsługiwać intensywne obciążenia.
Uważamy, że HPC i AI stanowią klucz do zupełnie nowej ery niewykorzystanego jeszcze potencjału dla klientów” — powiedział Scott Tease, dyrektor generalny ds. HPC i AI w Lenovo Data Center Group. „To, że największe umysły wykorzystują nasze technologie do odkrywania odpowiedzi na najważniejsze pytania ludzkości, jest dla nas powodem do satysfakcji. Motywacji dodaje nam jednak to, że dzięki dalszemu rozwojowi HPC oraz AI korzyści może odnieść jeszcze więcej osób”.
Przełomowe badania, takie jak praca naukowców w Flatiron Institute, wymagają przełomowych technologii” — powiedziała Trish Damkroger, wiceprezes i dyrektor generalny Extreme Computing Organization w firmie Intel. Dzięki ścisłej współpracy z Lenovo jesteśmy w stanie dostarczyć najnowocześniejsze technologie, w tym jedyny procesor z wbudowaną akceleracją AI i HPC, aby pomóc badaczom z Flatiron w szybszym rozwiązywaniu najbardziej skomplikowanych problemów świata”.
Firmy Lenovo i Intel przedłużyły swoją wieloletnią współpracę w dziedzinie centrów danych z myślą o dostarczaniu organizacjom o różnej wielkości rozwiązań wyróżniających się coraz większą integracją HPC i AI. Partnerstwo przedłużone o kolejne lata będzie się koncentrować na trzech głównych obszarach: systemach i rozwiązaniach, optymalizacji oprogramowania pod kątem integracji HPC i AI oraz sprzyjaniu rozwojowi ekosystemu.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube