foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

HDR w grach PC – jak zacząć?

Karty graficzne obsługujące HDR są obecne na rynku od dłuższego czasu, telewizory z tą funkcją powoli stają się powszechne, a biblioteka gier wspierających ten efekt ciągle się rozszerza. Nareszcie na rynku zaczynają też pojawiać się monitory HDR. Korzystanie z dobrodziejstw tej technologii na komputerze PC wymaga jednak spełnienia szeregu warunków.

Efekt szerokiego zakresu dynamiki HDR (High Dynamic Range) można obecnie aktywować w grach PC w trzech wersjach:

• Dolby Vision HDR – obsługują go na chwilę obecną Battlefield 1 oraz Mass Effect Andromeda. Obecnie nie ma na rynku monitorów wspierających ten zamknięty standard, można jedynie wybierać spośród telewizorów z wyższej półki. Dolby Vision HDR wymaga certyfikacji sprzętu.

• FreeSync 2 HDR – obecnie wspiera go Far Cry 5. Do jego aktywowania potrzebny jest monitor z certyfikatem FreeSync 2 HDR, jest to bardziej zaawansowana technologia od HDR10.

• HDR10 – najbardziej popularny, otwarty standard, do jego obsługi wystarczy monitor zgodny z VESA DisplayHDR. Standard VESA występuje w trzech odmianach, w zależności od maksymalnej jasności, jaką jest w stanie osiągnąć wyświetlacz - DisplayHDR 400, DisplayHDR 600 oraz DisplayHDR 1000. Liczba odpowiada maksymalnej jasności wyrażanej w nitach (cd/m2), jaką monitor musi być w stanie osiągnąć. Wyższa wartość przekłada się na bardziej zauważalną różnicę między najjaśniejszymi a najciemniejszymi punktami wyświetlanego obrazu.

Oprócz trzech wyżej wymienionych istnieje jeszcze standard HDR10+, będący odpowiedzą na Dolby Vision HDR. Nie ma jednak na horyzoncie gier ani monitorów mających go wspierać. Z kolei standardy HLG oraz Technicolor Advanced HDR raczej nie zagoszczą w grach.

Rzecz jasna tytuły wspierające Dolby Vision HDR czy FreeSync 2 HDR pozwalają aktywować HDR10, jeśli nie dysponujemy odpowiednio certyfikowanym sprzętem.

Wymagane składniki

Aby aktywować HDR10 w grze na PC, potrzebne są następujące elementy:

• kompatybilna karta graficzna – AMD Radeon z serii RX 400 lub nowsza,
• monitor albo telewizor obsługujący HDR,
• Windows 10 z zainstalowaną aktualizacją 1803 April 2018 Update* (lub nowszą),
• gra wspierająca HDR,
• przewód do podłączenia wyświetlacza do karty – DisplayPort 1.4 lub HDMI 2.0,
• najnowsze sterowniki dla karty graficznej.

*Oficjalnie wsparcie Windows 10 dla HDR występuje od wersji 1709, jednak dopiero w wersji 1803 wyeliminowano problemy utrudniające poprawne działanie technologii.

W Ustawieniach ekranu Windows należy aktywować tryb HDR, natomiast w grze włączyć ekskluzywny tryb pełnoekranowy oraz rzecz jasna tryb HDR. Działanie HDR zostanie potwierdzone pojawieniem się dodatkowej zakładki w opcjach graficznych gry. Można w niej dostosować intensywność efektu.

U góry po prawej stronie widać zakładkę HDR, która w trybie SDR jest niewidoczna

Wpływ na wydajność

Platforma testowa:

• Intel Core i7-5960X @ 4 GHz
• 4 x 16 GB DDR4 @ 2666 MHz CL11
• SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX Vega 64 8 GB Limited Edition
• Radeon Software Adrenalin Edition 18.7.1
• Windows 10 x64 1803
• AOC AG322QC4 @ Quad HD FreeSync 2 HDR

Włączenie szerokiej rozpiętości tonalnej HDR powoduje, że karta graficzna musi wykonać nieco więcej obliczeń, niż przy standardowej rozpiętości tonalnej SDR (Standard Dynamic Range). Jednak spadek wydajności tym spowodowany w zależności od gry jest mały lub wręcz pomijalny.

W ramach ciekawostki pojawiły się wykresy dla trybu FreeSync 2 HDR z Far Cry 5. Należy jednak pamiętać, że wszystkie inne testy były przeprowadzone z wyłączoną technologią FreeSync i nie powinno się ich porównywać do wyników testów z aktywowanym FreeSync.

Wpływ na jakość obrazu

Nawet przy zastosowaniu monitora o maksymalnej jasności 400 nitów różnica między standardowym trybem wyświetlania a HDR10 jest zauważalna, choć intensywność efektu różni się w zależności od gry. Użycie wyświetlacza o jasności 600 nitów, a tym bardziej 1000 nitów dodatkowo polepszy wrażenia wizualne. Tryb FreeSync 2 HDR wymaga od deweloperów gry i producenta monitora większego nakładu pracy, jednak zarazem oferuje jeszcze lepsze doświadczenia płynące z rozgrywki.

Warto odnotować, że zrzuty ekranowe wykonane z włączonym HDR10 nie reprezentują tego, jak dana zawartość prezentuje się w rzeczywistości i nie należy się nimi sugerować.

Podsumowując

Aktywacja trybu HDR nie powinna w zauważalny sposób wpływać na wydajność, natomiast gry wykorzystujące ten efekt w dobry sposób potrafią wizualnie sporo zyskać.

Nie tylko najnowsze karty graficzne obsługują szeroki zakres dynamiki, więc przy podejmowaniu decyzji o kupnie nowego monitora warto rozważyć modele wspierające tę technologię.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube