Tribe Gwiezdne wojny Pop Darth Vader

Słuchawki dla fanów Gwiezdnych wojen

Więcej...

Sennheiser IE 800 S

Słuchawki dla smakoszy

Więcej...

Sennheiser GSP 600

Gamingowe słuchawki dla wymagających

Więcej...

Natec Firefly Pro

Lampka inna niż reszta

Więcej...

Sennheiser Momentum Free In-Ear Wireless

Świetne, rewelacyjne, niesamowite

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

SMSAPI: Przemów do swoich klientów. Komunikacja VMS w biznesie

Komunikacja VMS w biznesie

VMS (czyli Voice Mailing System) to jedno z narzędzi komunikacji mobilnej. W działaniach marketingowych VMS nie jest tak popularny jak SMS-y lub e-maile, niemniej jest to narzędzie o dużym potencjale. Dzięki wiadomościom głosowym możemy wzbudzić większe zaangażowanie odbiorcy komunikatu i zainteresować go już samą nietypową formą przekazu informacji. W dodatku VMS niesie ze sobą zalety typowe dla komunikacji mobilnej: pomaga zwiększyć u klienta doświadczenie naszej marki i pozwala na prowadzenie dwukierunkowej komunikacji.

Jak to działa?
VMS polega na nagraniu komunikatu głosowego, który następnie może zostać odsłuchany w telefonie odbiorcy. Zaletą tego typu komunikacji jest możliwość skierowania jej zarówno na telefony komórkowe, jak i telefony stacjonarne.
Ważnym elementem efektywnej kampanii VMS jest zaangażowanie do nagrania komunikatu osoby, która będzie rozpoznawalna dla odbiorcy lub zatrudnienie profesjonalnego lektora. Korzystanie z syntezatorów mowy raczej podziała na odbiorców odstraszająco i skłoni ich do wcześniejszego odłożenia słuchawki.
Należy pamiętać również o tym, aby nagranie nie trwało dłużej niż pół minuty, informacja była przekazana w sposób zwięzły i prosty, a samo połączenie z odbiorcą zostało wykonane zgodnie z zasadami savoir-vivre, nie wcześniej niż o 8 rano i nie później niż o 22 – tłumaczy Andrzej Ogonowski, Brand & PR Director w SMSAPI, platformie do masowej wysyłki wiadomości SMS, MMS i VMS.
Kiedy używać VMS?
VMS ma tę przewagę nad mailem i SMS-em, że wiadomość głosowa mocniej wpływa na emocje jej odbiorcy. Warto więc zastosować tę formę komunikacji, kiedy chcemy zbudować z kimś więź, lub kiedy grupa docelowa jest silnie związana z nasza marką. Dobre przykłady płyną w tym przypadku ze świata sportu.
VMS został wykorzystany przez stację Eurosport, która zaprosiła do współpracy Agnieszkę Radwańską. Tenisistka miała dzwonić do kibiców na 5 minut przed rozpoczęciem swojego meczu z przypomnieniem, że za kilka chwil pojawi się na korcie.
Mało kto jest tak zaangażowany w świat swojej ulubionej marki, jak kibice piłkarscy. Ciekawy przykład wykorzystania VMS dał Śląsk Wrocław. Dla kibiców klubu musiało być dużą niespodzianką, kiedy zadzwonili do nich przed jednym z meczów portugalscy zawodnicy Marco i Flavio Paixao, reprezentujący wówczas barwy wrocławian. Piłkarze w krótkim komunikacie zaprosili kibiców na stadion, a akcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem fanów.
Wiadomości głosowe sprawdzą się również jako narzędzie alarmowe dla lokalnego samorządu. VMS mogą być kierowane na telefony komórkowe i stacjonarne, kiedy zaistnieje potrzeba poinformowania o nadchodzącym zagrożeniu, jak np. ulewnych opadach deszczu, gwałtownych burzach itp.
Jednym z popularnych zastosowań VMS było również nagrywanie przez polityków wiadomości w trakcie kampanii wyborczych i kierowanie ich do potencjalnych wyborców.
VMS może być także wykorzystywany do wysyłania powiadomień przez pracowników służby zdrowia. Jedna z działających w Polsce prywatnych przychodni wysyła do pacjentów SMS-a z przypomnieniem o wizycie, po którym następuje SMS z kodem aktywacyjnym. Kolejnym krokiem jest skierowanie do pacjenta wiadomości VMS, w której podawane są informacje o tym, że kod został wysłany i instrukcja, w jaki sposób z niego skorzystać, aby nie stać w kolejce u lekarza – kod należy wpisać do specjalnego urządzenia w przychodni, a następnie skierować się bezpośrednio do gabinetu lekarza.
VMS a komunikacja dwukierunkowa
Wiadomości głosowe stwarzają także możliwość przeprowadzenia komunikacji dwukierunkowej. Korzystają z tego zwłaszcza operatorzy telekomunikacyjni bądź dostawcy usług RTV. Zazwyczaj polega to na tym, że klient otrzymuje nagraną wiadomość np. z informacją o zaległej płatności, z nową ofertą lub z przypomnieniem o zbliżającym się terminie zapłaty rachunku. Do komunikatu jest wówczas dołączona informacja, że po wyborze odpowiedniego klawisza w telefonie klient może np. połączyć się z konsultantem, sprawdzić swój stan konta lub wykonać inną operację.
VMS jako element kampanii SMS i mailingowych
Wiadomości głosowe mogą być zastosowane także jako element szerszych kampanii, wykorzystujących także SMS-y i e-maile. VMS w takim przypadku posłuży jako narzędzie komunikacji, które zostanie uzupełnione komunikatem SMS-owym lub mailowym. Dzięki temu zrealizowane zostaną dwa cele: wzbudzenie u odbiorcy emocji oraz skuteczne dotarcie do niego następującą wiadomością wysłaną na urządzenie mobilne. Dla przykładu: sieć handlowa może „zadzwonić” do klienta i poinformować go o rozpoczynającej się akcji wyprzedażowej, a następnie wysłać do niego SMS-a z kodem rabatowym lub skróconym linkiem do strony internetowej, gdzie mógłby sprawdzić aktualną ofertę.
Podsumowanie
Według raportu „Komunikacja mobilna w biznesie 2016”, przygotowanego przez SMSAPI.pl we współpracy z IPSOS Polska, działające w Polsce firmy zwiększają nakłady na komunikację mobilną – dotyczy to zarówno przedsiębiorstw tradycyjnych jak i segmentu e-commerce. Najczęściej używanymi narzędziami do komunikacji mobilnej są e-maile, SMS-y, social media oraz aplikacje mobilne.
Jak widać, niewiele firm odkryło potencjał wiadomości głosowych. Wśród nich pewne obawy może budzić, że VMS to dość inwazyjna forma kontaktu z klientem, który – w odróżnieniu od SMS-a i maila – jest zmuszony, aby zapoznać się z wiadomością w konkretnej chwili i nie może odłożyć tego na później. Inni mogą nie mieć zaufania do telefonicznej formy kontaktu, utożsamiając ją z telemarketingiem.
Powyższe ryzyka można jednak łatwo wyeliminować. VMS może być bowiem narzędziem skutecznym i wywołującym wiele pozytywnych interakcji. Wszystko zależy od umiejętności marketera, który będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie takiej kampanii. To prawda, że w przypadku VMS trzeba być szczególnie wrażliwym na zasady permission marketingu i kierować wiadomości tylko i wyłącznie do osób, które wcześniej sobie tego zażyczyły. VMS dedykowany powinien być tylko wyjątkowym okazjom i nieużywany zbyt często.
Wykorzystywanie VMS tylko do przedstawienia najważniejszych komunikatów i w odpowiednich odstępach czasowych, zbuduje w odbiorcy przekonanie o wyjątkowości przekazywanej mu informacji. Z kolei zaproszenie do współpracy w nagraniu głosu znanej osoby, ważnej dla klienta, pomoże w zbudowaniu lepszej jakościowo relacji na linii klient – marka.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube