ERATO Verse

Małe koreczki w uszach od dobrej muzyki

Więcej...

Lanberg RO-120GE

Mały router do prostych zastosowań

Więcej...

Sennheiser IE 80S

Słuchawki bardzo uniwersalne

Więcej...

TP-LINK Archer C6

Transmisja danych z prędkością 1200 Mbp

Więcej...

UPS PowerWalker DC Secure Adapter 12V

Zasilacz z funkcją UPS-a

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

G DATA: E-zakupy nie mogą popsuć Świąt

Zakupy - duże zdjęcie

Adwent jest nie tylko szczytem sprzedaży dla handlowców. To również żniwa dla internetowych przestępców czyhających na dane osobowe i wyłudzone przelewy.

Na Święta Bożego Narodzenia czekamy cały rok. Jednak niewielu z nas ceni sobie zakupy w zatłoczonych centrach handlowych i gorączkowe bieganie po sklepach w poszukiwaniu prezentów. Dlatego prawie połowa Polaków zakupy świąteczne kupuje w sklepach internetowych. W ciągu całego roku polscy e-klienci wydają w sieci około 30 mld złotych. To potężna suma. Dlatego tak aktywni stają się cyberprzestępcy. Na grudzień może przypadać nawet 20 proc. przychodów firm handlowych, dlatego końcówka roku to okres żniw dla działających w internecie złodziei, którzy wietrzą okazję do łatwego zarobku. Najbardziej pożądane są hasła i dane dostępowe do serwisów bankowych, kont pocztowych czy sklepów internetowych

Jakie są cele przestępców przed świętami? Zainkasować pieniądze nie wysyłając zamówionego towaru lub zainfekować komputer użytkownika, by następnie móc wykraść dane dostępowe do bankowości elektronicznej lub poufne informacje, które mogą zostać odsprzedane w informatycznym podziemiu” - wyjaśnia Robert Dziemianko z firmy G DATA.

W czasie przedświątecznych zakupów online warto zachować wzmożoną czujność i zdrowy rozsądek. W grudniu, tak jak w pozostałych miesiącach, nie ma nic za darmo. Nie nabierajmy się na nadzwyczaj atrakcyjne oferty, za którymi mogą stać cyberprzestępcy. Trzeba także uważać na zupełnie nowe w sieci i nie wzbudzające zaufania sklepy.

Najpopularniejsze chwyty wykorzystywane przez oszustów internetowych:

Fałszywe okazje
Użytkownicy Internetu są bombardowani wiadomościami o przecenach na smartfony, tablety, biżuterię. Oferty te wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe – i zazwyczaj takie nie są. Linki przenoszą osoby poszukujące okazji do zainfekowanej strony internetowej lub do fałszywego e-sklepu. Jeżeli ktoś zdecyduje się na zakupy, poda przestępcom jak na tacy swoje dane osobowe, adresy, telefon, a często i numer karty. Wpłaci zaliczkę i będzie czekać na przesyłkę, która nigdy nie dojedzie.

Fałszywe potwierdzenie wysyłki
Zakupy dokonane w sieci najczęściej dostarczane są przez firmy kurierskie, dlatego przestępcy opracowali metody preparowania potwierdzeń oraz informacji na temat kosztów nadania przesyłek. Wiadomości informują kupującego o problemach z doręczeniem lub o nowej fakturze dostępnej w internetowym serwisie klienta. Najczęściej taki link przekierowuje do szkodliwej strony lub niebezpiecznego załącznika zdolnego do infekcji naszego komputera!

Fałszywe życzenia świąteczne
Kolejną popularną w przedświątecznym okresie strategią jest wysyłanie bożonarodzeniowych e-kartek. Uważajmy na ten rodzaj wiadomości jeżeli nie znamy nadawcy, takie życzenia mogą zawierać dołączone do wiadomości złośliwe pliki np. popularnych odmian wirusów czy trojanów bankowych!

Jak bezpiecznie kupować w internecie:

- Bądź dobrze chroniony w sieci. Dobre rozwiązanie w kwestii bezpieczeństwa powinno być podstawowym wyposażeniem, każdego użytkownika internetu. Oprócz programu antywirusowego, niezbędnym uzupełnieniem powinny być filtry spamowe, firewall oraz skaner w czasie rzeczywistym przed zagrożeniami online.

- Zamknij luki bezpieczeństwa. Należy używać aktualizacji by mieć pewność, że system operacyjny, oprogramowanie i aplikacje są zawsze w najnowszych wersjach dostępnych u producenta.

- Bezpieczna bankowość internetowa. Podczas wykonywania przelewów online lub innych działań na koncie internetowym, jeżeli to możliwe zawsze korzystaj z podwójnego uwierzytelniania. Zintegrowana z wszystkimi produktami technologia G DATA BankGuard 2.0, oferuje dodatkową ochronę podczas korzystania z bankowości elektronicznej.

- Zasada ograniczonego zaufania. Przed złożeniem zamówienia dokładnie sprawdź sklep, w którym planujesz dokonać zakupu. Zapoznaj się z warunkami sprzedaży oraz dostawy. Dobrze jest też poświęcić kilka minut na wyszukanie w sieci opinii innych użytkowników o danym sklepie, szczególnie w sytuacji gdy jest to Twój pierwszy zakup w danym sklepie.

- Prosto do kosza. Niezwłocznie kasuj wszelki spam i zawsze unikaj otwierania zawartych w nim linków czy załączników.

- Bezpieczne płatności w sieci. Podczas logowania się do systemów bankowości online powinieneś zwrócić uwagę czy znajdujesz się na właściwej stronie oraz czy połączenie jest szyfrowane (ikona kłódki przy adresie strony. Większość serwisów po przejściu do strony logowania wykorzystuję połączenie szyfrowane. Jeśli stwierdzisz jego brak, coś jest nie tak!

 

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube